Osvetlenie schodov a schodov

Schodisko v ultramódnych viacpodlažných budovách a viacúrovňových bytoch, ktoré sa stalo neoddeliteľnou súčasťou interiéru, nesie nielen funkčne významný, ale aj dekoratívny prvok, ktorý je štylistickým prepojením. Preto by mal čo najviac zapadnúť do základného konceptu interiéru. Napriek tomu majitelia viacpodlažných budov a viacúrovňových bytov dbajú na pohodlie schodiska, ktoré závisí nielen od jeho dizajnu, ale aj od možnosti jeho použitia bez ohľadu na dennú dobu. To vyžaduje osvetlenie v tejto oblasti, ktoré zvýši pohodlie na schodisku bez ohľadu na dennú dobu. Vzhľadom na to, že stropné žiarovky postupne strácajú svoj význam, je potrebné zariadiť miestne osvetlenie schodiska.

Všeobecné charakteristiky osvetlenia schodiska

Dobre zorganizované osvetlenie premení tradičné schodisko na vynikajúci a neštandardný dekoratívny prvok interiéru. Je to spôsobené širokou škálou materiálov a možností, ktoré môže použiť aj neprofesionál v oblasti dizajnu. Je však potrebné pripomenúť, že pri organizovaní osvetlenia schodiska je dôležité nielen dodržiavať bezpečnostné požiadavky, ale aj dodržiavať jednotu štylistických smerov..

Na zaistenie optimálneho osvetlenia schodov bez ohľadu na dennú dobu je zvykom organizovať celkové osvetlenie schodov, ktoré môžu predstavovať nástenné svietniky, stropný luster umiestnený v strede schodiska, ako aj bodové svetlá.

Základné pravidlá pre organizáciu všeobecného osvetlenia

 • Je obvyklé zavesiť nástenné svietniky vo výške 1,5-1,7 m od schodov, ktoré by mali byť umiestnené v rovnakej vzdialenosti pozdĺž celého schodiska;
 • Ak plánujete používať stropné bodové svetlá, musia byť tiež umiestnené rovnomerne po celej dĺžke rozpätia, pričom treba dodržať vzdialenosť 0,5-1 m;

Výhody bodového osvetlenia

Za najbežnejšiu možnosť osvetlenia schodiska sa považuje miestne osvetlenie, čo znamená použitie rôznych typov svetelných zariadení určených na osvetlenie schodiska vrátane LED. Môžu to byť:

 • Externé;
 • Zabudované do zábradlia;
 • Postavené v krokoch.

Obľúbenosť miestneho osvetlenia vybaveného na schodisku je vysvetlená obrovským počtom jeho nepopierateľných výhod, ktoré je možné vidieť pri inštalácii tohto typu osvetlenia..

 • Nedostatok ťažkostí v procese inštalácie osvetlenia a kladenia káblov, ako aj zjednodušená inštalácia svietidla, ktorá je spojená s jeho inštaláciou priamo pod schodom a absenciou potreby jeho estetického dizajnu;
 • Výhodne namontované osvetlenie schodišťových schodov umožňuje nielen zdôrazniť eleganciu interiéru, ale tiež mu dodať punc luxusu a bohatstva;
 • Osvetlenie schodiska, charakterizované svojou malou veľkosťou, vizuálne zväčšuje priestor a robí ho oveľa širším;
 • Osvetlené schody sú menej traumatické, pretože žiarovky zabudované do schodov zdôrazňujú začiatok a koniec schodiska, čo vám umožňuje vyhnúť sa zakopnutiu pri výstupe na schody.

Vlastnosti miestneho osvetlenia schodov

 • Miestne osvetlenie schodiska by sa malo vyznačovať miernym jasom, a preto sa odporúča používať svietidlá s nízkym výkonom.
 • Ak je schodisko prvkom obývačky, osvetlenie by nemalo vytvárať zbytočné akcenty a porušovať celkový štýl, pretože osvetlenie schodiska v interiéri by napriek svojmu významu malo zostať sekundárnym štylistickým spojením v interiéri;

Zvýraznenie fotografie schodov

Jemnosti výberu žiaroviek na usporiadanie podsvietenia

Je to užitočné pre majiteľov, ktorí si položili otázku: „Ako vytvoriť osvetlenie schodiska?“

 • Neónové svetelné zdroje, ktoré vytvárajú mäkké svetlo bez tieňov, čo je jeden z povinných princípov bezpečnosti. Navyše patria k tým najodolnejším, čo zaručuje dlhú životnosť podsvietenia. Vyznačujú sa však významnou nevýhodou – krehkosťou, ktorá si vyžaduje ochranu svietidiel pred poškodením;
 • Halogénové žiarovky, rovnako ako neónové žiarovky, sú zdrojom rovnomerného osvetlenia, ktoré sa vyznačuje vyšším jasom v porovnaní s predchádzajúcimi žiarovkami. Pri výbere halogénových žiaroviek je dôležité mať na pamäti, že sa vyznačujú silným zahrievaním, a preto je potrebné vylúčiť ich kontakt s inými predmetmi alebo materiálmi. Rázové napätie navyše prispieva k častému vyhoreniu halogénových svetelných zdrojov;
 • V poslednej dobe zaujímajú LED žiarovky popredné miesto medzi svietidlami pre osvetlenie schodísk. Na uľahčenie inštalácie sa často používa LED pás..

Výhody LED žiaroviek:

 • Dlhá životnosť;
 • Nedostatok vykurovania, zaručujúci ich absolútnu bezpečnosť;
 • Prevádzka na batérie;
 • Neobmedzené dizajnové riešenia.

Na usporiadanie osvetlenia schodišťových schodov, ktoré nemusia byť vstavané do schodiskovej konštrukcie, je obvyklé používať žiarovky z optických vlákien, pretože ich vlastnosti určujú ich umiestnenie na povrchu. Použitie osvetlenia z optických vlákien umožňuje použiť svetelné filtre, vďaka ktorým je možné vytvoriť viacfarebné osvetlenie schodišťových schodov.

LED osvetlenie schodov. Použitie pohybových senzorov

Z know-how modernej elektrotechniky sa stalo LED schodiskové osvetlenie so snímačom pohybu, ktoré umožňuje majiteľom vidieckych domov a viacúrovňových bytov stať sa majiteľmi pohodlného „inteligentného“ osvetlenia, ktoré má mnoho výhod:

 • Významné zníženie nákladov na energiu, ktoré je spôsobené prevádzkou podsvietenia iba v čase pohybu po schodisku;
 • V noci nemusíte hľadať vypínač;
 • Pretože použitie senzorov pohybu vám umožňuje namontovať automatické osvetlenie schodiska, je oveľa jednoduchšie pohybovať sa po schodoch zaneprázdnenými rukami, keď nie je možné vypínač hľadať;
 • Možnosť výberu rôznych farieb osvetlenia.

Inštalácia LED osvetlenia pre schody vlastnými rukami nie je náročná. Na ochranu pásu LED pred potenciálnym poškodením sú na schodiskách často vybavené hliníkové pásy, ktoré vylučujú náhodnú deformáciu a poškodenie pásu LED. V drážkach hliníkového obloženia je zabudovaný pás LED.

Bodové osvetlenie schodov a iné druhy osvetlenia

Osvetľovacie kroky pomocou nástenných svietnikov sú jednou z odrôd bodového osvetlenia schodísk. Inštalácia takéhoto osvetlenia je pracnejší proces vrátane činností, ktoré nesúvisia so zásahmi do schodiska..

Bodové osvetlenie schodov by sa nemalo vymykať dominantnému štylistickému konceptu a nemalo by byť ani príliš jasné a oslnivé..

Na organizáciu osvetlenia v oblasti schodiska sa často vyberá netriviálna stojanová lampa, ktorá sa vyznačuje vynikajúcim dizajnom a nachádza sa v priestore pod schodiskom. Umožní nielen osvetliť schody, ale aj vytvoriť romantickú atmosféru tlmeného svetla v priestore pod schodiskom, čo je jeden zo základných princípov zónovania územia..

Ako urobiť z osvetlenia organický štylistický prvok interiéru

 • Aby osvetlenie schodiska nevypadlo zo všeobecného konceptu interiéru, je potrebné vziať do úvahy jeho vlastnosti, ktoré vytvoria úspešnú symbiózu dizajnu. Pri inštalácii osvetlenia schodiska je dôležité venovať pozornosť materiálu, z ktorého sú vyrobené samotné schody, a na základe toho zvážiť jednotlivé funkcie osvetlenia. Ak je teda schodisko drevené, je lepšie použiť na jeho zdobenie a osvetlenie zdroje teplého žltého osvetlenia, ale ak sa schodisko vyznačuje moderným alebo high-tech štýlom s použitím neštandardných materiálov a ich kombinácií, odborníci odporúčajú uprednostniť studené osvetlenie.

 • Na osvetlenie točitého schodiska navrhli významní dizajnéri obmedziť sa na veľkú stropnú lampu voľne zavesenú v priestore točitej konštrukcie. Súčasne by žiarovky nemali byť rozlišované nadmernou intenzitou. Často sú osvetlené aj schody točitého schodiska, čo vám umožní dodať interiéru rafinovaný nádych luxusu. Aby sa ušetrila energia, v tomto prípade je podsvietenie vybavené snímačom pohybu, a preto sa podsvietenie automaticky zapne pri priblížení ku schodisku.

 • Na vytvorenie atmosféry pohodlia v miestnosti sa odporúča použiť difúzne zdroje svetla, pričom v interiéroch vyrobených v klasickom štýle je možné usporiadať smerovaný, ale nie oslnivý svetelný tok..

About the author