Priestor pod schodiskom: vlastnosti použitia priestoru v prízemí

Majitelia súkromných domov, ktorých počet poschodí je viac ako dve, nie sú z počutia oboznámení s problémom nazývaným „vnútorné schodisko“. Na jednej strane by mal byť pohodlný, funkčný a bezpečný, na druhej strane by mal zaberať čo najmenej miesta. Problém je v tom, že tieto dve charakteristiky sa navzájom vylučujú a nie je možné problém vyriešiť bez toho, aby bola dotknutá jedna zo strán. Článok sa zameria na to, ako racionálne využiť priestor pod schodiskom..

Obsah:

 • Tu nasledujú situácie, ktoré sú mnohým známe. Napríklad mladý pár, pre ktorého nie je ťažké vyliezť na akékoľvek schodisko, si s najväčšou pravdepodobnosťou vyberie model v modernom štýle, bez masívnych zábradlí, ale zároveň s poriadne strmým uhlom stúpania (to je výrazná úspora priestoru).

 • Pár s deťmi alebo starší ľudia si vyberie oveľa praktickejšiu možnosť s jemnými širokými schodmi a pohodlným zábradlím..
 • Tí prví budú čeliť problémom presne vtedy, keď sa v ich dome objaví dieťa, a v dôsledku toho to dobehnú babičky, dedkovia a pestúnky. Druhý pochopí, že „niečo bolo urobené zle v období, keď do domu začnú umiestňovať nábytok a veci. Pretože zrazu sa ukazuje, že schody zaberali príliš veľa užitočného priestoru..
 • Ako hľadať „zlatú strednú cestu“? Čo by malo vyhrať: štýl alebo praktickosť? V prípade schodiska by malo byť prvoradé pohodlie a bezpečnosť domácností..
 • Ďalšou vecou je nájsť kompromisnú možnosť, ktorá pomôže premeniť schodisko, alebo skôr miesto pod ním, z nepochopiteľného hurá na jedno z najpohodlnejších miest v dome. A takýchto možností môže byť veľa. Hlavnou vecou je vynaložiť trochu úsilia, predstavivosti a pred začatím práce sa naladiť na to, že by ste sa nemali báť odvážnych rozhodnutí, pretože pod schody sa dá dať doslova všetko!

Čo treba vziať do úvahy pri navrhovaní priestoru pod schodiskom

Ak schodisko už existuje, mali by ste premýšľať o jeho transformácii na základe nasledujúcich polôh:

 • čo sa tu dá umiestniť? To je to, čo vám presne umožní vybaviť oblasť miesta pod schodiskom. Bude to malá špajza alebo takmer plnohodnotná miestnosť;
 • čo je potrebné umiestniť? Ak zvyšok priestoru nie je príliš veľký, potom by mal byť priestor pod schodiskom použitý na čisto praktické účely. Keď nie je nedostatok metrov štvorcových, potom zariadia niečo v štýle „na duševnú relaxáciu“;
 • je príležitosť priniesť komunikáciu? Odpoveď na túto otázku umožní pochopiť, či je napríklad možné pod schody umiestniť toaletu. Alebo dokonca malú kuchyňu.
 • čo rebríková konštrukcia umožní? Presnejšie, ako vyzerá jeho spodná časť, ktorá v tomto prípade poslúži ako strop. Šikmé alebo ploché? S krokmi alebo bez nich?

Čo robiť pod schodmi

 • Najpopulárnejšie možnosti. Patria sem predovšetkým, samozrejme, špajza. Ak existuje komunikácia, môže byť zmenená na kotolňu alebo práčovňu. Pod schody sú často umiestnené šatníky, rôzne police a miesta na sedenie..
 • Neštandardné možnosti. Ide napríklad o zbierku vína. Rovnako ako kúpeľne, malé kuchyne, kancelárie, detské ihriská. Ďalej – o každom podrobnejšie.

Úložná miestnosť pod schodiskom

 • Väčšina dospelých, ktorí v detstve radi čítali rozprávky, si pamätá, že takmer každý druhý z nich spomenul „skriňu pod schodmi“.
 • Paradoxne, aj teraz, o stáročia neskôr, v každom modernom dome, dokonca aj s dostatočnou plochou a premyslenými miestami na skladovanie všetkých druhov vecí, je potrebná špajza, aj tá najmenšia. Pretože vždy je do toho niečo vložiť. Obsah komôrok je teoreticky možné rozdeliť do dvoch typov:

 • Závisí to od toho, čo sa plánuje uložiť do špajze a v akom štýle by malo byť zdobené. Ak urobíte kombináciu otvorených políc a výklenkov, najmenší neporiadok v tejto oblasti bude vyzerať ako dôsledok prírodnej katastrofy a vedro na čistenie podláh bude aj tak sotva pôsobiť esteticky. Na druhej strane je to otvorená špajza, ktorá sa nevyhnutne zaviaže zabezpečiť, aby bolo všetko na svojom mieste a udržiavané v čistote..
 • Jeho opakom je špajza za zatvorenými dverami, uľahčí to udržiavanie vonkajšieho poriadku..
 • Temnejšou stránkou veci je, že pevné dvere poskytnú vizuálny efekt masívnosti. Ale práve tomu sa chcete vyhnúť vybavením miesta pod schodiskom. Preto najlepšou možnosťou pre špajzu môže byť zmiešaný typ, v ktorom sa otvorené police a výklenky striedajú s uzavretými. Moderný vysávač sa napríklad stane iba ozdobou interiéru; samozrejme je lepšie skryť čistiace prostriedky, záhradné náradie a handry. Všetko závisí od množstva priestoru.

Šatňa pod schodiskom

 • Takmer to isté ako o špajzi sa dá povedať o usporiadaní skrine pod schodiskom. Najčastejšie sa má skladovať vrchné oblečenie alebo oblečenie mimo sezónu, takže existuje túžba umiestniť viac a zavrieť tak, aby to nebolo viditeľné..

 • To môže viesť k ťažkopádnemu efektu. Ale nenahraditeľná vec v každom modernom interiéri – zrkadlo – pomôže v boji proti nemu. Skôr zrkadlové dvere.
 • Ak vám to priestor dovolí, môžete pod schodiskom vybaviť niečo ako šatňu. To je v zásade rovnaká skrinka, ale do ktorej je možné vstúpiť.

Chodba pod schodiskom

 • To platí, ak je schodisko blízko predných dverí. V tomto prípade neexistuje lepšie miesto pre malú chodbu. Je celkom možné tu umiestniť pohodlný vešiak, police na topánky, stojan na dáždniky a dokonca aj sedadlo..

 • Ak sú v dome deti a športovci, miesto pod schodiskom bude optimálne na skladovanie kočíkov, bicyklov, saní, vonkajších hračiek a ďalších analógov. V takom prípade bude potrebné umiestniť malú chodbu (stačí pohovka a vešiak).

Police pod schodmi

 • Celý priestor pod schodiskom je možné vyplniť zásuvkami alebo policami. Toto je trochu iná možnosť ako v prípade špajze. Tu je potrebný monochromatický efekt. Zásuvky, takže zásuvky, police – tak police.
 • Veľa úložných priestorov robí zo schodov strechu veľkej komody. Čo doň uložiť, je individuálna otázka, ale rozhodne nebudú prázdne.
 • Krabice môžu byť vyrobené v rôznych veľkostiach, rozložených. Jedným slovom, uplatnite predstavivosť a, samozrejme, materiálne príležitosti.

 • Ak to výška dovolí, môžu byť pod schody vybavené vertikálne posuvné zásuvky, aké sa nachádzajú takmer vo všetkých moderných kuchyniach. Musíte len pochopiť, aké praktické budú..
 • Ak vyplníte priestor pod schodiskom otvorenými policami alebo bunkami, potom je najlepšie na nich neskôr označiť knihy. Obvykle je pre nich veľmi ťažké nájsť si miesto v obývacej časti, najmä keď je veľa kníh. Ale v takejto knižnici pod schodiskom sa nielen kompaktne zmestia, ale stanú sa aj vnútornou ozdobou (so správnym usporiadaním).
 • Pri zariaďovaní knižnice pod schodmi je potrebné vziať do úvahy dôležitý bod. Ak sú horné police mimo dosahu, ale zmestia sa do nich potrebné knihy (prinajmenšom budete musieť z času na čas otriasť prach), potom by malo byť vždy po ruke niečo, čo vám umožní dostať sa k nim police. Bežný rebrík nemusí pôsobiť veľmi esteticky, preto by ste mali myslieť na malú skladaciu stoličku – rebrík.
 • Niektoré rohové police môžu premeniť priestor pod schodiskom na vínnu pivnicu. A ak ich skombinujete s policami na knihy, získate veľmi zaujímavú kombináciu. Ale usporiadanie vinárstva má svoje vlastné „ale“. Koniec koncov, víno môže byť dlho skladované iba v chlade, a preto existuje koncept „vínnej pivnice“. Preto, ak existuje, môžete jednoducho pridať kópie do zbierky vína pod schody, ale ak je to jediné úložné miesto pre zbierku vína, potom pri veľkom počte fliaš musíte premýšľať o tom, ako klimatizácia a prebehne vetranie.

Stelesnenie pohodlia priestoru v prízemí

 • Z možnosti knižnice môžete plynule prejsť na možnosť usporiadania veľmi zaujímavého a hlavne veľmi útulného kútika, ktorý sa môže stať obľúbeným miestom pre všetkých členov domácnosti.
 • Miesto pod schodiskom v dome sa môže stať akousi rekreačnou oblasťou v kombinácii so štúdiom. V každom prípade by mala existovať pohodlná stolička (alebo aspoň stolička), stôl, police a elektrická zásuvka. Každý sa rozhodne, ako bude takúto zónu používať vlastným spôsobom..

 • Navyše pod schodmi môžete úspešne vybaviť niečo ako skleník. Hlavnou vecou je vybrať rastliny, ktoré nevyžadujú veľa svetla a dostatok vzduchu. Ak je výška a šírka nerovinného priestoru minimálna, vystačíte si s niekoľkými veľkými rastlinami. Ale keď je naopak potrebné vyplniť prázdnotu čo najviac, potom sa použijú ďalšie police a závesné hrnce. Pridajte malú izbovú fontánu a pocit „prírody v dome“ bude úplný.

Kúpeľňa a kuchyňa pod schodiskom

 • Stále sa neoplatí umiestniť sprchovací kút pod schody. Vybavujú priestor pod rebríkom spravidla vtedy, keď chýba hlavný priestor.
 • Ako už bolo spomenuté, hlavnou vecou je dostupnosť komunikácie. Ak v skutočnosti nie sú alebo ich zapojenie je príliš problematické a drahé, je lepšie takúto myšlienku odmietnuť. Okrem toho je nevyhnutné zvážiť vetranie (odsávanie) toalety..
 • Nielen na tieto body sa však oplatí zamerať. Ak je pod schodmi veľmi málo miesta, potom tu vybavená kúpeľňa bude nielen užitočná, ale tiež spôsobí nepohodlie (ak ju samozrejme nebudú používať iba deti). Bude ťažké nielen sa v ňom otočiť, ale aj len nájsť miesto pre toaletný papier..

 • Aké ukazovatele umožnia vybaviť plnohodnotnú toaletu? Jedná sa o výšku a dĺžku – najmenej dva metre, šírku – najmenej 120 cm. Toto minimum umožní nielen zásobiť toaletu všetkým potrebným, ale aj vytvoriť v nej malý umývadlo..
 • Ak to výška dovoľuje, môže byť vždy použitá pod malými medziposchodiami na skladovanie napríklad pracích prostriedkov.
 • Pokiaľ ide o vybavenie kuchyne, tu je všetko jednoduchšie a komplikovanejšie. Aby ste urobili plnohodnotnú plynovú varnú dosku, potrebujete nielen plynové vedenie, ale aj dobrú digestor. Ale dva elektrické horáky majú „právo na život“ (opäť, ak je vetranie).

 • Optimálnym riešením s nedostatkom voľného miesta pravdepodobne nie je plnohodnotný kuchynský kút, ale miesto, kde si môžete pripraviť čaj, kávu, čerstvú šťavu alebo zariadiť malý bar. Takáto „mini-kuchyňa“ sa veľmi dobre zmestí do obývačky a navyše „vyloží“ pracovný priestor hlavnej kuchyne..

Herný priestor pod schodiskom v dome

 • Teraz na trhu s detskými hračkami nájdete mnoho rôznych domčekov – od stanov až po celé herné centrá. Je to v poriadku, ale v každom prípade to stojí veľa peňazí a zaberá veľa miesta..
 • Ak však má dom schodisko, možno by ste mali zabudnúť na svoje praktické a estetické ambície a zariadiť si pod ním skutočný detský sen s dverami, oknami a lôžkom..

 • V takej „kolibe“ sa budú hrať, rozvíjajúc svoju predstavivosť, nielen deti 3-10 rokov, ale starší otužilci sem radi vylezú s tabletom alebo knihou. Miesto ako toto je podobné dobre vybavenému podkroviu preslávenému svojou útulnosťou, ale opäť je vetranie veľmi dôležité..

About the author