Schody vŕzgajú. Ako opraviť vŕzgajúce drevené schodisko

Takmer žiadna budova, ktorá bola postavená, nie je kompletná bez takého funkčného prvku, akým je schodisko. Môže to byť hlavný alebo pomocný, vstupný, predný alebo vnútorný, pochodový alebo skrutkový – obrovské množstvo možností vrátane materiálu výroby. Od dávnych čias si drevené schody získali veľkú popularitu. Ich moderné prevedenie je také dokonalé, že sú schopné ozdobiť takmer každý interiér alebo exteriér. Drevo je navyše prírodný materiál šetrný k životnému prostrediu, ktorý môže do okolitej atmosféry priniesť kúzlo, teplo a pohodlie. Článok bude diskutovať o tom, ako odstrániť vŕzganie dreveného schodiska..

Obsah:

Drevo je jedným z cenovo dostupných, trvanlivých a spoľahlivých stavebných materiálov, ktorých pozitívne vlastnosti sú potvrdené už po stáročia. A dnes má najstaršie zachované schodisko z dreva viac ako 7 tisíc rokov..

 • Ale spolu s obrovskými výhodami drevených schodísk majú jednu významnú nevýhodu – počas prevádzky existuje vysoká pravdepodobnosť vŕzgania..
 • Spravidla sa nepríjemný piskľavý zvuk objaví, keď sa prvky schodiska dotýkajú alebo o seba trú. Pred pochopením dôvodov by ste mali zvážiť hlavné konštrukčné časti drevených schodísk..

Základné konštrukčné prvky

Venujúc pozornosť obrovskému počtu všetkých druhov schodísk vyrobených z dreva, zdá sa, že majú spoločné iba svoju hlavnú funkciu a materiál výroby. Ale aj napriek tomu, že sú vyrobené podľa individuálnych projektov a majú mnoho unikátnych dizajnových riešení, ich dizajn stále pozostáva z rovnakých základných prvkov..

Základ konštrukcie – nosné prvky

Medzi nosné prvky patria dva typy nosníkov, ktoré sa líšia spôsobom, akým sú k nim pripevnené schody. Voľba konkrétneho typu stavby závisí od osobných preferencií obyvateľov domu alebo bytu, ako aj od parametrov miestnosti, v ktorej sa plánuje inštalácia schodiska, predovšetkým sa týka výšky medzipodlahy a šírka otvoru, v ktorom je drevený výrobok inštalovaný.

 • Kosour – šikmý blok z masívneho dreva. Pozdĺž jeho hornej časti je rozrezaný alebo vyrezaný hrebeň, na ktorý sú zhora nainštalované schody, ktoré je možné upevniť v špeciálnych drážkach lepidlom alebo pomocou hardvéru. Prvok je možné namontovať na dve strany alebo na jednu v strede (v strede). Pri pohľade zboku sú konce schodíkov viditeľné. Tento dizajn je ľahší a kompaktnejší..

 • Tetiva – nosná časť vo forme tyče s drážkami (hniezdami) zvnútra určenými na upevnenie schodov v nich, pričom ich koniec je skrytý za tetivu. Takáto konštrukcia je ťažká a vyžaduje viac inštalačného priestoru, ale má atraktívny vzhľad vďaka úplne uzavretému spodku schodiska.

Šermiarske prvky

Zvažuje sa hlavný prvok plotu zábradlia, ktoré zaisťujú bezpečný zostup a stúpanie. Zábradlie sa skladá z niekoľkých častí:

 • zábradlie – vodorovnú časť zábradlia je možné nainštalovať aj oddelene od madla na stenu, v prípadoch, keď s ním susedí jedna časť schodiska. Hlavným účelom prvku je podpora ruky počas pohybu;
 • stĺpiky – zvislé podperné stĺpiky, na ktorých sú upevnené zábradlia a ozdobný prvok. Môžu byť inštalované iba v spodnej časti a na vrchu schodiska, ale častejšie v rovnakých intervaloch pozdĺž celého pochodu, v tomto prípade sú upevnené na vrchu zábradlia a zospodu do stĺpika a vykonávajú funkciu oplotenia. . Majú okrúhly, kučeravý alebo rovný tvar;

 • podporné piliere – základ pre montáž zábradlia a podporné podpery pre zábradlie sú potrebné na upevnenie nosníka alebo tetivy. Na prvom schodisku sú nainštalované vstupné stĺpiky, na poslednom schodisku výstupné stĺpiky a na tých miestach, kde sa schodisko otáča alebo ohýba, sú nainštalované otočné stĺpiky..

Pochody a plošiny

 • Možno nazvať hlavný a povinný konštrukčný prvok, bez ktorého je ťažké si predstaviť schodisko kroky, vykonávajú sa vo forme horizontálnych pásov a spolu tvoria schodisko. Slúžia na podporu nôh a naopak pozostávajú z:

 • Existuje niekoľko typov schodov – skosených, klenutých, rovných a klinových, ako aj funkčných – vlys (horný a dolný), zábeh a obyčajný. Na ich výrobu sa používa tvrdé drevo, ktoré poskytuje dodatočnú tuhosť a zabraňuje stopám mechanického namáhania. Medzi behúň a stúpačku je často vtlačený klin, ktorý je potrebný na pevné upevnenie schodu.
 • Pochod sa spravidla končí plošina, môže mať tvar štvorca alebo obdĺžnika, alebo môže mať neštandardný tvar. Toto je prechod na ďalšiu úroveň, v niektorých prípadoch podlaha nasledujúceho poschodia funguje ako platforma.

Dôvody, prečo drevené schodisko škrípe

Dôvodov, prečo schody vŕzgajú, môže byť niekoľko. Medzi hlavné patria prírodné procesy, ktoré sú obsiahnuté v dreve..

 • Zmršťovanie – akékoľvek drevo obsahuje vlhkosť a počas prevádzky prebieha proces jeho návratu do životného prostredia, ak bola konštrukcia zostavená zo zle vysušených dosiek, potom sa tomuto javu jednoducho nedá vyhnúť. Strom prírodnej vlhkosti sa zmršťuje až o 7-8% ročne, a to stačí na výskyt malých medzier medzi prvkami hlavného schodiska. Pri výbere materiálu na stavbu konštrukcie by ste mali uprednostniť dobre vysušené dosky a guľatinu z hornín, ktoré poskytujú minimálne percento zmršťovania (javor, smrekovec, jaseň, dub) a zbierajú sa v zime. Zmršťovaním spravidla trpia také uzly, ako je spoj stúpačky a behúňa, tetiva alebo strunník a behúň, spojenie zábradlia s madlom alebo s predradníkom..

 • Deformácia, zničenie a opotrebovanie – mnoho vecí trpí dlhodobou prevádzkou, drevené výrobky nie sú výnimkou, najmä ak je konštrukcia v agresívnom prostredí (vysoká vlhkosť, nízka teplota a vysoká premávka). V mieste spojenia behúňa so stúpačkou sa zvyčajne objaví škrípanie. Tomuto procesu je možné zabrániť včasným spracovaním materiálu rôznymi ochrannými prostriedkami, mali by sa aplikovať vo fáze obstarávania, ako aj pri montáži schodov, najmä pri spracovaní všetkých švov a spojov.

 • Voľná ​​montáž alebo uvoľnené komponenty – k tomuto javu dochádza v dôsledku zlej kvality použitého lepidla, ako aj v dôsledku použitia samorezných skrutiek na spájanie. Na spojenie dielov dohromady sa spravidla používajú skrutky a matice, ktoré je v prípade potreby veľmi ľahké utiahnuť, samorezné skrutky túto príležitosť nemajú a ak sa začnú krútiť, potom ich možno nahradiť iba ich umiestnením do nové miesto.
 • Nesprávne osadenie dielov – tento problém vzniká z nedbalosti remeselníkov alebo z dôvodu neskúsenosti pri vlastnej montáži konštrukcie. Problém nemusí byť zistený okamžite, ale počas prevádzky sa komponenty začnú uvoľňovať. Je dôležité, aby ste pred začatím nezávislej montáže schodov starostlivo preštudovali celý proces a ak si kúpite hotovú konštrukciu, skontrolujte, či akceptujete spojenie hlavných prvkov a ihneď opravte všetky nedostatky..
 • Priehyb podlahy – tento problém je veľmi ťažké odstrániť, pretože v niektorých prípadoch je potrebná dokonca úplná demontáž výrobku, preto pred inštaláciou rebríka by mala byť podlaha pod hlavnými nosnými a nosnými prvkami starostlivo vystužená špeciálnymi stojanmi alebo prídavný lúč.

Mnohým z uvedených dôvodov je možné zabrániť aj vo fáze zberu, ale ak to nebolo možné urobiť včas a schody pri chôdzi po ňom vydávajú zvuky nepríjemné pre ucho, potom musíte urobiť všetky potrebné opatrenia, aby ste odstrániť vzniknuté problémy.

Schody vŕzgajú, čo robiť

 • Pri spájaní prvkov schodiska k sebe by sa mala predovšetkým venovať osobitná pozornosť spojeniu hlavných častí tak, aby bolo čo najtesnejšie a zabránilo ďalšiemu vytváraniu vôle. Ak je však dôvod vŕzgania vo voľnom spojení, v prvom rade je potrebné identifikovať problémové oblasti.
 • Na zistenie presného miesta vŕzgania musíte ísť hore a dole po schodisku. Ak sú na schodoch nejaké ozdobné krytiny, napríklad koberce, musia sa bezpodmienečne odstrániť. Úloha bude zjednodušená, ak bude voľný prístup k zadnej časti schodiska (pod schody). Opravy je najlepšie vykonávať spoločne..

Rada: jedna osoba zíde pod schody a označí problémové oblasti a druhá v tomto čase ide po schodoch hore a dole a nahlas volá čísla tých, kde sa objaví škaredý zvuk..

 • Keď sú vyznačené všetky kroky vŕzgania, mali by ste skontrolovať, či sú plošiny uvoľnené, ako aj pripojenie nosných nosníkov, na ktorých sú pripevnené šnúrky alebo lanká. Osobitná pozornosť by sa mala venovať spojovacím prvkom a spojovacím prvkom. Ak je to potrebné, nainštalujte nové gumové tesnenia medzi skrutky a strom alebo kovové diely namažte špeciálnymi zmesami.

 • Hlavnými prvkami, kde spravidla vznikajú problémy, sú križovatky schodov, pretože na ne je pri pohybe vyvíjaný väčší tlak, a preto podliehajú väčšej deformácii. Ak boli behúň a stúpačka upevnené klincami, potom sa počas prevádzky môžu uvoľniť a objavia sa malé medzery..
 • Pri otvorenej schodiskovej konštrukcii je lepšie upevniť schody zo spodnej strany. Pri menšom poškodení môžete dodatočne zatĺcť 2-3 klince, šikmo k behúňu. Na stavbu schodov sa spravidla vyberá tvrdé drevo (dub, buk, brest), čo zaisťuje maximálnu životnosť a vylučuje odieranie hlavných častí. Nevýhodou takéhoto materiálu je však to, že je takmer nemožné utiahnuť skrutky alebo kladivo do klincov bez poškodenia stromu. Preto pred upevnením dielov pomocou hardvéru vyvŕtajte otvor s priemerom menším ako je upevňovací prvok..

Rada: neodporúča sa lepiť disperzné spojenie, neopravia sa správne a problém so škrípaním sa čoskoro vráti. Tiež nezasúvajte skrutky alebo skrutky do existujúcich otvorov alebo do ich tesnej blízkosti..

 • Ak ste si istí, že vŕzganie je spôsobené uvoľnenými klinmi, ktoré sa nachádzajú medzi behúňom a stúpačkou, alebo kosour, potom ich možno opatrne odstrániť z vnútornej strany schodov, očistiť od starého lepidla, namazať ochrannými zmesami a znova -fixované lepidlom PVA alebo tekutými klincami.
 • V zriedkavých prípadoch sa stáva, že sa samotné kliny zmenšia alebo roztiahnu (k tomu môže dôjsť v dôsledku použitia zle vysušeného dreva) a je potrebné zmeniť ich tvar tak, aby jasne zapadli na svoje pôvodné miesto a plnili svoju hlavnú funkciu. Potom sa úplná výmena klinov alebo pridanie ďalších dosiek pripevnených k skrutkám považuje za účinnejšie opatrenie..
 • Ak je problém vážnejší a medzera má slušnú medzeru, mali by sa pred pritiahnutím častí k sebe urobiť ďalšie kliny alebo pásy. Odporúča sa ošetriť švy špeciálnym lepidlom na drevo a v prípade potreby dodatočne utiahnuť behúň a stúpačku. Pri opravách zvnútra sú diely vyrovnané tak, aby boli z prednej strany neviditeľné. Ak nie je možnosť opravy zvnútra, potom sú schody zdvihnuté pákou alebo kladivom v klinoch sa vyčnievajúce časti opatrne odrežú a stiahnu z kože..

 • Tiež môžu byť potrebné kliny s voľnými drážkami pre tetivy. Za týmto účelom pripravte malý klin, natrite ich lepidlom a zo spodnej strany zasuňte do drážky pod schodom.

 • Na úplne uvoľnené schody sa odporúča nainštalovať ďalšie výstuhy – špeciálne tyče, ktoré napínajú stúpačku behúňom. Existujú také štruktúry, ktoré nemajú otvorený prístup zospodu..
 • Niekedy je vŕzganie sezónne, to znamená, že so zvýšenou vlhkosťou vzduchu v miestnosti drevo, z ktorého sú vyrobené schody, napučiava a diely sú väčšie ako drážky, v ktorých boli umiestnené, respektíve teraz už nemôžu prísť. Zavrieť. Aby drevo neabsorbovalo vlhkosť zo vzduchu, malo by byť ošetrené rôznymi vodoodpudivými prostriedkami.

 • Aby ste sa vyhli sezónnemu škrípaniu, môžete v období sucha ošetrovať všetky páriace sa konštrukčné prvky silikónovým tmelom alebo parafínom. Tmel by mal byť zvolený bezfarebný a po nanesení je lepšie nechodiť po schodoch 24-48 hodín, aby kompozícia stuhla.
 • Odborníci radia na miestach, kde sa časti navzájom dotýkajú, nainštalovať tesnenia vyrobené z elastických materiálov alebo nalepiť tlmičovú pásku, ktorá bude kompenzovať naťahovanie alebo stláčanie dreva.
 • Najlepšie je vykonať všetku prácu na upevnení behúňa pod jeho zaťažením, to znamená, aký druh nákladu by mal byť naň nainštalovaný, napríklad závažia alebo vrece s pieskom, celková hmotnosť by mala byť asi 80 kg.
 • Pri schodisku s 3 strunami sa škrípanie zvyčajne vyskytuje v oblasti ich stredu. V tomto prípade sú schody dodatočne upevnené v hrebeňu centrálneho nosníka pomocou lepidla alebo kovových spojovacích prvkov..

Dlhodobým používaním takmer všetky drevené schody začnú vŕzgať bez ohľadu na to, z akého dreva sú vyrobené, akú majú štruktúru, koľko schodov na ňom je a aký tvar zábradlia. Ale ak múdro pristúpite k procesu zbavovania sa nepríjemného zvuku, potom sa ho môžete zbaviť rýchlo a hlavne dlho. Okrem toho nebude ťažké zmeniť celkový vzhľad už staršieho schodiska jeho obnovením.

About the author