Zdobenie kovového schodiska vlastnými rukami

Kombinácia kovu a dreva je považovaná za najefektívnejšie riešenie pre dekoráciu interiéru. Vonkajšia príťažlivosť a úžasná sila, množstvo štylistických a farebných riešení, pocit mimoriadnej milosti a elegancie určujú neporovnateľný úspech kovových schodísk zdobených drevom. Nekonečný let fantázie a skutočné umelecké dielo.

Obsah:

Drevené schodisko na kovovom ráme: hlavná postava moderného interiéru

Modernú štruktúru schodiska možno bezpečne nazvať kľúčovou konečnou postavou súkromného alebo vidieckeho domu a jasným, výrazným prízvukom zvoleného štylistického smeru..

Kovové schody, zdobené prírodným drevom a kovanými prvkami, nepochybne dodávajú interiéru ušľachtilý a úctyhodný vzhľad. Nespočetné množstvo konfigurácií, moderné výrobné technológie a harmonická kombinácia odolného kovu a prírodného dreva otvára dizajnérom široký priestor na uvedenie myšlienok do života.

Kovové schody s drevenými prvkami majú vynikajúce výkonové charakteristiky a dlhšiu životnosť v porovnaní s drevenými náprotivkami, zatiaľ čo hmotnosť vďaka konštrukcii z prírodného dreva je výrazne nižšia ako pri celokovových alebo betónových konštrukciách.

V štruktúrach tohto druhu sú prekvapivo kombinované hlavné výhody, ktorými sú obdarené kovové a drevené schody. Kovová schodisková konštrukcia s pôvodnými drevenými schodmi, plná milosti, je ľahká a rýchla, zároveň je spoľahlivá a dokáže vydržať kolosálne zaťaženie počas celej svojej životnosti. Kov dodáva štruktúre zvýšenú pevnosť a trvanlivosť a drevené schody – bezpečnosť a pohodlie pohybu, ľahký zostup a výstup pre rodinných príslušníkov úplne pre každého..

Ako materiál na výrobu kovovej základne sa tradične používajú ľahké, ale pevné druhy kovov s charakteristickou zvýšenou odolnosťou proti korózii. V závislosti od projektového projektu a želania zákazníka môže technológia vytvárania schodov na kovovom ráme s drevenými prvkami zahŕňať úplné aj čiastočné drevené obklady kovových povrchov.

Dokončenie kovových schodov: výber materiálov

Tvárou v tvár kovovému schodisku s prírodným masívom je v mnohých ohľadoch veľmi ambivalentný proces: obkladanie sa môže stať najdostupnejšou možnosťou, alebo naopak, najdrahšou. Je to materiál, ktorý použijete na obloženie štruktúry, ktorý určuje konečný výsledok – či už to bude veľmi skromné, útulné schodisko alebo elegantný a úctyhodný dizajn podľa vášho vkusu.

V závislosti od vypracovaného projekčného projektu a odhadovaného rozpočtu môžete dyhovať drevom buď iba po schodoch, alebo po stupňoch so stúpačkami.

Je potrebné si uvedomiť, že výberom prírodného masívu na obklad nepokazíte. Žiadny iný materiál nie je schopný priniesť do interiéru viac tepla, prirodzenej sviežosti a harmónie ako prírodné drevo. Drevo je okrem iného preslávené zvýšenou zvukovou a tepelnou izoláciou, odolnosťou proti nárazom, trvanlivosťou a nakoniec aj vizuálnou príťažlivosťou..

Najdôležitejším parametrom, ktorý sa berie do úvahy pri výbere dreva, je vlhkosť, ktorej stupeň má priamy vplyv na výkonnostné vlastnosti stromu. Nadmerná vlhkosť výrazne znižuje pevnosť dreva, preto pred výrobou prvkov a dielov pre vašu štruktúru schodiska by malo byť drevo sušené, kým úroveň vlhkosti nie je v prijateľných medziach, inak počas prevádzky môžete čeliť napúčaniu drevených výrobkov..

Vlhkosť čerstvo narezaného dreva je 35-100%. Ak však prichádzajú práce s obkladom, vlhkosť dreva by nemala presiahnuť 12%.

Ako teda ozdobiť kovové schodisko??

Najpopulárnejšie pre obkladové práce sú orech, dub, buk, hruška, čerešňa, jaseň, mahagónové drevo.

dubové drevo priťahuje zvýšenou pevnosťou a trvanlivosťou, bohatými farbami: od svetlo žltých odtieňov po červenohnedé tóny. Pri čelení kovovému schodisku s dubom by sa mala vziať do úvahy jedna vlastnosť: v priebehu času dubový masív trochu stmavne, získa hlbokú ušľachtilú farbu.

Popol pevný silné ako dub. Drevo má výraznú textúru a ušľachtilý sivastý odtieň..

Buk symbolizuje eleganciu a sofistikovaný štýl. Bukové drevo sa vyznačuje vizuálnou príťažlivosťou, jednotnou textúrou a odolnosťou. Ideálne pre mahagónový vzhľad.

Veľký účinok je možné dosiahnuť použitím exotické dreviny – wenge, teak, merbau. Neuveriteľná farebná paleta: citrónová žltá, sýto fialová, sýto červená, hnedá a čierna! Ani tá najbohatšia predstavivosť neprinesie rozmanitosť farebných odtieňov, ktoré príroda udelila, stromom rastúcim v exotických zákutiach. Okrem farebnej prevahy sa schodiská potiahnuté exotickým drevom vyznačujú vysokou pevnosťou a odolnosťou..

Na výrobu stúpačiek odborníci odporúčajú používať borovicu, smrek a jedľu.

Borovica vyznačuje sa dobrými výkonnostnými vlastnosťami a vďaka svojej nízkej hustote sa ľahko spracováva. Náklady na štruktúry obložené takým materiálom sú oveľa nižšie ako náprotivky z tvrdého dreva..

Po zdobení schodov drevenými prvkami môžu byť zafarbené v akejkoľvek farbe alebo ich môžete jednoducho spracovať špeciálnou zmesou, ktorá ďalej zabráni praskaniu a hnitiu dreva..

Môžete však, naopak, zdôrazniť prirodzenú textúru a reliéf materiálu, prirodzený odtieň. Stačí použiť niekoľko dekoratívnych techník: napríklad pomocou brúsky s kovovou kefou môžete drevo „česať“ mäkkými a tvrdými vláknami. Pritom sa štetcom odstránia mäkké vlákna a tvrdé vlákna vytvoria zaujímavý reliéfny vzor..

Potom pomocou špeciálnych farieb a lakov dostanú kroky požadovaný odtieň a pomocou brúsky povrch jemne vyčistia. To sa musí vykonať jemne, aby sa mierne zdôraznila špeciálna textúra dreva. Výsledkom je, že farba zostáva výlučne vo výklenkoch..

Vlastnosti obkladových kovových schodísk drevom

Vytváranie schodiskových štruktúr na kovovom ráme je kreatívny proces, ktorý okrem zručností a znalostí predpokladá aj vysoko umelecký vkus. Najžiadanejšou a najrozšírenejšou metódou obkladu je upevnenie drevených schodov na kovové schodisko..

Ostatné viditeľné časti kovového rámu musia byť natreté vhodnou farbou, aby hotová konštrukcia schodiska harmonicky zapadla do súkromného alebo vidieckeho domu..

Ak projekt projektu zahŕňa implementáciu kompletného opláštenia kovového rámu, potom budete musieť vykonať celý rad prác na opláštení s prirodzenou škálou schodov a stúpačiek, priestoru pod rebríkom, aby ste urobili imitáciu tetivy vyrobené z dreva alebo vrkoča.

Po takom prestrojení sa vaše kovové schodisko stane vizuálne nerozoznateľné od jeho dreveného náprotivku..

Rebríky na kovovom ráme, obloženom drevom, sú pri inštalácii a prevádzke nenáročné. Odborníci rozlišujú niekoľko spôsobov inštalácie. Ak sa rozhodnete postaviť drevené schodisko na kovovom ráme sami, potom dávajte pozor na schody z hotových prefabrikovaných modulov. Takéto štruktúry sú jednotlivé prvky zostavené do schodísk a navzájom pripevnené v súlade s priloženými pokynmi. Takéto moduly sa spravidla vyrábajú v továrni v súlade s pravidlami a predpismi GOST pre kovové a drevené schody..

Zároveň je potrebné poznamenať, že zárukou bezpečnej prevádzky akejkoľvek schodiskovej konštrukcie je pravidelná kontrola včasnej identifikácie a odstránenia možných porúch..

Technológia povrchovej úpravy dreva pre kovové schody

Kovové schody opláštené drevom nie sú len vysoko umeleckým prvkom interiéru, ale aj štýlovou architektonickou štruktúrou, pri výrobe ktorej je potrebné prísne dodržiavať všetky technologické normy. Pokiaľ ide o špecialistov s vysokou kvalifikáciou a skúsenosťami, môžete získať skutočné majstrovské diela dizajnérskeho umenia, ktoré vás budú tešiť viac ako desať rokov. Dokončenie kovového schodiska však môžete urobiť vlastnými rukami, pričom ste dôkladne preštudovali technológiu procesu, s trochou vytrvalosti a usilovnosti..

Na pokrytie kovového schodiska drevom budete musieť vykonať niekoľko krokov:

1. Vyberte návrh budúcej schodiskovej konštrukcie a spôsob opláštenia kovového rámu drevom: či budú opláštené iba schody, alebo schody so stúpačkami, drevené zábradlie a stĺpiky;

2. Rozhodnite o druhu dreva na opláštenie;

3. Pripravte prvky a ozdobné diely. Aby ste to urobili, budete musieť prispôsobiť pole rozmerom rámu, s vylúčením výskytu trhlín. Po starostlivých meraniach vyrežete drevené schody a očíslujete ich;

4. Vyberte najvhodnejší typ zábradlia. Ploty na schodoch sú okrem svojej vlastnej ochrannej funkcie aj pomerne efektívnym dekoratívnym prvkom schodiskovej konštrukcie. Pretože zábradlie môže mať rôzne časti, mali by ste si vybrať najvhodnejší a najpohodlnejší tvar dlane. Aby bola zaistená bezpečnosť pohybu po schodoch, je mimoriadne dôležité zvážiť umiestnenie stĺpikov. Vzdialenosť medzi nimi je zvyčajne 90 mm, 130 mm alebo 220 mm;

5. Upevnite drevené prvky. Vyzbrojení skrutkovačom opravte kroky v hornej časti. Potom čo najtesnejšie položte stúpačky do rámu a zaistite ich. Postupujte rovnako po celej dĺžke rebríka..

Kroky, na ktorých drevené prvky mierne vyčnievajú za kovový povrch, vyzerajú skvele. Na krytiny používajte iba tvrdé drevo. Aby ste sa vyhli odštiepeniu obkladu, pomôže vám skosenie po obvode dreveného panelu a vytvorenie zaobleného tvaru v rohoch..

Umiestnite stĺpiky pozdĺž okrajov schodov od začiatku do konca schodiska. Po kontrole zvislosti pripevnite stĺpiky špeciálnymi čapmi a pripevnite k nim zábradlie;

6. Ušite celý rám. Stranu schodiska opláštite dreveným panelom, vopred vyrezaným v tvare schodov. Po opláštení stúpačiek a schodov pokračujte k návrhu pochodov pre zadnú časť kovovej konštrukcie. Na to potrebujete sadrokartónové dosky. Na konci práce naneste na všetky drevené prvky lak alebo farbu..

Kovové schodisko opláštené drevom sa považuje za univerzálne, ale zďaleka nie je jediným architektonickým riešením pre súkromné ​​a prímestské viacúrovňové domy. Napríklad drevené schodisko s kovovými stĺpikmi môže osviežiť interiér miestnosti..

Pri výrobe schodiskových štruktúr je možné kov a drevo úspešne kombinovať v najneočakávanejších kombináciách. A stačí si vybrať najvhodnejšiu možnosť, ktorá bude plne spĺňať estetické, funkčné a finančné požiadavky..

Môžete sa dozvedieť viac o tom, ako opláštiť kovové schodisko drevom, sledovaním videa na youtube.

About the author