DIY automatický zavlažovací systém

Automatický zavlažovací systém pre rastliny je najprijateľnejším a najpohodlnejším spôsobom, ako rovnomerne rozdeľovať vlhkosť v záhrade. Takýto systém má priaznivý vplyv na rast a rozvoj záhradníckych plodín. Ručné zavlažovanie nahradilo hadicou, ktorá nebola schopná zabezpečiť dostatočnú frekvenciu a rovnaké zavlažovanie všetkých kútov záhrady, zeleninovej záhrady, skleníka či obyčajného trávnika..

Výhody a nevýhody automatických zavlažovacích systémov

Automatické zavlažovacie systémy sú veľmi praktické a majú celý zoznam výhod, vďaka ktorým sú nevyhnutné, najmä pre majiteľov veľkých domácností:

 • je možné nastaviť rovnaký čas na denné zavlažovanie rastlín;
 • je možné nastaviť interval, v ktorom sa systém zapne a tlak, pri ktorom bude dodávaná voda. Systém bude vykonávať všetky tieto akcie nezávisle, bez ľudskej kontroly;
 • ak je zavlažovací systém nainštalovaný v súlade so všetkými normami a normami, potom zvlhčí všetko, dokonca aj tie najodľahlejšie oblasti, zatiaľ čo vlastník lokality na to nemusí chodiť sám, šliapať na rastliny;
 • takto navlhčená zem schne, nezakrýva sa kôrou a kyslík voľne cirkuluje bez toho, aby narazil na prekážky;
 • systém automatického zavlažovania ekonomicky využíva vodu, pričom každá kvapka sa použije na určený účel.

Existuje však aj niekoľko nevýhod, ktoré sú pre niektorých kritické:

 • konštrukcia celého systému bude vyžadovať pomerne veľké množstvo drahého zariadenia. Napriek tomu, že náklady budú časom odôvodnené, stále si nie každý môže dovoliť investovať požadovanú sumu naraz;
 • porucha vodovodného systému sa môže stať prekážkou prevádzky systému. Ak sa niekde stala nehoda alebo prasklo potrubie, zavlažovanie výsadby bude nemožné, kým sa nedokončia opravy..

Ak nie je prívod vody, tento problém je vyriešený pomocou studne, studne alebo nádrže na vodu inštalovanej vo vzdialenosti od zeme. A ak nemáte dostatok finančných prostriedkov na zaplatenie špecialistov za inštaláciu, potom je celkom možné postaviť automatický zavlažovací systém vlastnými rukami. To vám pomôže výrazne ušetriť na inštalačných prácach..

Odrody auto-zavlažovacích systémov

Popísané systémy sú rozdelené do niekoľkých typov, z ktorých každý sa používa v konkrétnej oblasti a pomáha dosiahnuť rôzne ciele:

 • Kropenie. Táto metóda je najúčinnejšia a v dôsledku toho najobľúbenejšia. Zavlažovací systém distribuuje vodu ako dážď a rovnomerne zvlhčuje celý povrch Zeme. Súčasne sa vzduch nad ním zvlhčí, listy rastlín sa umyjú, osviežia a nasýtia kyslíkom. Pri výbere tohto systému je potrebné sledovať, či má vlhkosť čas ísť do pôdy. Ak je zaplavený tak, že sa na povrchu objavujú kaluže, môže to mať za následok vytvorenie kôry, ktorá bráni cirkulácii kyslíka. Pri inštalácii postrekovacieho systému je veľmi výhodné dodávať hnojivá spolu s vodou. Na zavlažovanie trávnika je najvhodnejší. Takýto systém má však aj mínus, ktorým je to, že kvapky vody padajúce na listy a stonky rastlín, ktoré na nich zostanú, môžu dobre vyvolať choroby alebo proces rozkladu.

 • Kvapkové zavlažovanie. Automatický zavlažovací systém je považovaný za najekonomickejší. Skladá sa z plastových rúrok, ktoré sú inštalované medzi radmi rastlín v skleníku alebo na záhradnom lôžku. Môžu byť umiestnené ako na zemi, tak v krátkej vzdialenosti od nej, ale v každom prípade veľmi blízko oddenkov rastlín. Voda do nich vstupuje cez špeciálne kvapkadlá, ktorými sú potrubia vybavené. Stonky a listy teda zostávajú suché, čo minimalizuje riziko hniloby. Úspory spočívajú v tom, že rastliny spotrebujú všetku dodanú vodu, nevyleje sa do prázdna. Tiež spomaľuje opotrebovanie systému a znižuje spotrebu energie..

 • Zavlažovanie podložia. S takýmto zavlažovacím systémom sú potrubia so špeciálnymi pórmi zakopané v zemi. Voda, ako v predchádzajúcom prípade, tečie priamo ku koreňom a veľmi rýchlo. Samotná pôda takmer nenavlhne a na jej povrchu sa nevytvorí kôra..

Ako si vybrať automatický zavlažovací systém

Aby ste si vybrali zavlažovací systém vhodný pre vaše miesto, musíte sa zoznámiť s podrobnými informáciami nielen o odrodách, ale aj o zariadení a princípe fungovania každého z nich..

Napríklad zavlažovanie postrekovačom je najvhodnejšie pre trávniky, stromy a kríky. Voda je dodávaná špeciálnymi postrekovačmi umiestnenými buď na povrchu Zeme, alebo v nich zakopané a zasahujúce počas prevádzky. Výsuvné postrekovače sú pohodlnejšie, pretože keď sú vypnuté, sú prakticky neviditeľné a neprekážajú pri kosení trávnika.

Kvapková závlaha je určená na starostlivosť o kvetinové záhony, kry, ovocné a bobuľové rastliny, alpské šmýkačky a živé ploty. Pri výbere automatického zavlažovacieho systému pre skleníky by ste sa mali zamerať aj na kvapkové zavlažovanie.

Ktorýkoľvek z opísaných systémov je ovládaný pomocou riadiacej jednotky inštalovanej vo vnútri kôlne, suterénu alebo inej technickej miestnosti na mieste..

Zvážte spôsob inštalácie automatického zavlažovania pomocou príkladu odkvapkávacieho systému.

Čo je potrebné na vlastné vytvorenie systému kvapkovej závlahy?

 • Na vytvorenie systému automatického zavlažovania potrebujete prívod vody. Ak tam nie je, potom ako zdroj vody môže byť použitý akýkoľvek iný zdroj prívodu vody, vrátane veľkej nádrže na vodu, inštalovanej najmenej jeden a pol metra od zeme. Nesmieme zabúdať, že je prísne zakázané používať vodu z otvorených nádrží nachádzajúcich sa v blízkosti na kvapkové zavlažovanie! Riasy a bahno v nich plávajúce veľmi rýchlo upchajú otvory, ktorými je voda dodávaná ku koreňom rastlín;

 • odkvapkávacia páska. Jedná sa o tenkostennú rúrku z PVC, ktorá sa po naplnení vodou zaoblí. Na jeho vnútornú stranu sú v rovnakej vzdialenosti od seba nainštalované kvapkadlá. Veľkosť medzery medzi nimi závisí od toho, ktoré rastliny budú napojené potrubím, napríklad pre repu by to malo byť 15 cm a pre paradajky dvakrát toľko – 30;

 • diskový filter slúžiaci na predĺženie životnosti odkvapkávacej pásky. Stojí to rovnako ako mnoho metrov tejto pásky, ale jej úplná zmena zakaždým je veľmi problematická, preto by ste sa mali vopred rozhodnúť, čo je pre vás najlepšie;
 • ak je prívod vody zásobovaním vodou, potom je nevyhnutné nainštalovať zariadenie, ktoré reguluje tlak vody. Faktom je, že pre odkvapkávací systém by nemal prekročiť 100 kPa, ale v prípade vodovodného systému taká záruka neexistuje;
 • regulátor regulujúci činnosť systému. S jeho pomocou je nastavený určitý program a zalievanie sa vykonáva nezávisle, bez ľudského zásahu;

 • rozvodné potrubie. Na dodávku vody do zeleninovej záhrady, ktorej rozloha je napríklad tristo metrov štvorcových, budete potrebovať rúrku s hrúbkou 3,2 cm. Pri nákupe musíte pamätať na to, že materiál, z ktorého je vyrobené musia byť odolné voči slnečnému žiareniu. V opačnom prípade sa potrubie môže roztaviť, zmeniť svoj tvar a začať prúdiť v kĺboch ​​s odkvapkávacou páskou;
 • tvarovky – prvky spájajúce odkvapkávaciu pásku s rúrkami, ako aj tesnenia, svorky, zátky.

Automatický systém riadenia zavlažovania

Zavlažovací systém je v zásade možné ovládať vlastnými rukami, t.j. kohútik zapnite zakaždým, keď potrebujete navlhčiť pôdu, a na konci zalievania ho vypnite. V tomto prípade môže voda prúdiť gravitáciou a tlak je nastavený regulátorom tlaku.

Aby sa systém zapol v určitom intervale bez zásahu človeka, je potrebné zakúpiť ovládač, ktorý funguje buď zo siete, alebo z batérie, čo najčastejšie stačí na sezónu. Jedná sa o elektronické zariadenie inštalované v stodole alebo v suteréne v blízkosti vodovodného kohútika, ktorý je mimo domu..

Neďaleko kohútika je nainštalovaný stĺp, ku ktorému je pripojený automatický zavlažovací systém a spojovacia skrinka, v ktorom sú umiestnené automatické ventily. Budú riadiť zavlažovací systém tak, aby každá linka mohla fungovať oddelene..

Ventily sú spojené s riadiacou jednotkou dvojžilovými vodičmi oddelene od seba. Každý z nich je zodpovedný za jednu zavlažovaciu linku.

Okrem systému by malo byť nainštalované aj zariadenie, ktoré v prípade dažďa vypne zavlažovanie. Pripája sa k riadiacej jednotke a funguje vďaka batérii..

Pomocou zariadenia, ktoré ovláda zavlažovanie, je možné nastaviť rozvrh zavlažovania na celú sezónu dopredu. Zohľadňuje to denný čas začiatku a konca systému, jeho trvanie a počet spustení počas dňa..

Postupnosť vytvárania systému kvapkovej závlahy a potrebné výpočty

Kroky na vytvorenie odkvapkávacieho systému sa musia vykonať v nasledujúcom poradí:

 • návrh automatického zavlažovacieho systému. V tejto fáze by ste mali odhadnúť spotrebu použitej vody a množstvo potrebnej periférie;
 • montáž pásky a potrubí, pripojenie systému k prívodu vody alebo k inému zdroju;
 • zatvorenie voľného okraja pásky;
 • kontrola stavu systému.

Vo fáze vytvárania projektu je potrebné nakresliť na papier celú schému automatického zavlažovacieho systému, opraviť umiestnenie lôžok, záhonov a ďalších oblastí, ktoré vyžadujú pravidelné zavlažovanie. Ihneď je potrebné poznamenať, koľko vody za deň sa minú na každé z miest.

Mali by ste tiež vypočítať, koľko vody vám môže vybraný zdroj dodávky poskytnúť. To sa robí nasledovne: čas sa zaznamenáva stopkami, počas ktorých sa vedro obsahujúce desať litrov naplní vodou. Potom musíte 3600 rozdeliť na nastavený čas. Vypočíta sa teda počet litrov získaných za hodinu..

Po dokončení všetkých výpočtov musíte nakresliť výkres distribučného potrubia. Ak je to možné, je lepšie držať ho rovno a v prípade potreby mať v blízkosti zavlažovanej oblasti regulátor tlaku, kohútiky a filter..

Inštalácia automatického systému kvapkovej závlahy

Kroky na zostavenie systému musia byť vykonávané v jasnom poradí:

 • Pripojte odkvapkávaciu pásku k rozvodnému potrubiu. Body, ku ktorým sa spojí, musia byť označené a na ich mieste musia byť vyvŕtané otvory. Na to potrebujete frézu alebo vrták s priemerom 1,4 cm. počas práce je veľmi nepohodlné držať rúru jednou rukou, je lepšie ju pripevniť do zveráka. V závislosti od počtu riadkov v záhrade a vzdialenosti medzi nimi bude určený počet zavlažovacích vedení a vzdialenosť medzi bodmi ich pripojenia k rozvodnému potrubiu.

 • V ďalšej fáze sa do hotových otvorov vložia tesnenia a zatlačia sa tvarovky..
 • Ďalej je potrubie s tvarovkami umiestnené na lôžka kolmo na rady a upevnené konzolami. Páska na tvarovkách je zaistená utiahnutím matíc.
 • Teraz je potrubie pripojené k zdroju vody, predtým je medzi ne nainštalovaný diskový filter. Koniec potrubia a koniec odkvapkávacej pásky sú uzavreté zátkami.
 • Prvé spustenie by sa malo vykonávať pod dohľadom a prihliadať na to, ako rovnomerne je zem v blízkosti výsadieb zvlhčovaná.

Pred testovaním systému ho musíte prepláchnuť. To sa vykonáva odstránením zátok a pretečením vody hadicami..

Pretože pri inštalácii systému očakávame, že nám bude slušný a verný slúžiť, mali by sme na jeho inštaláciu kupovať iba vysokokvalitný, aj keď drahší materiál. Úspory budú mať za následok preplnenie, ak po chvíli práce automatická závlaha zlyhá a bude ju potrebné úplne vymeniť.

About the author