Užitočné a chuťové vlastnosti zeleniny a zelene pestovanej v letnej chate alebo na osobnom pozemku je ťažké neoceniť. Výsadbu sadeníc do zeme je možné vykonať skoro na jar – stačí poskytnúť spôsob ochrany pred poveternostnými podmienkami a nízkymi teplotami. Na tieto účely sa najčastejšie používajú štruktúry vo forme skleníkov a skleníkov. Zvolená možnosť konštrukcie závisí nielen od potrieb, ale aj od veľkosti samotného miesta. A široký výber materiálov vám umožňuje vybrať ten, ktorý je vhodný za cenu a jednoduchosť inštalácie, na usporiadanie konštrukcie vlastnými rukami. Článok bude diskutovať o tom, ako vyrobiť skleník vlastnými rukami zo šrotu.
Obsah:
Hlavné rozdiely medzi skleníkom a skleníkom
Pri výbere typu budovy na ochranu rastlín pred klimatickými podmienkami by ste mali venovať pozornosť významným rozdielom medzi skleníkom a skleníkom..
- Faktom je, že skleník je určený na pestovanie sadeníc s následnou výsadbou na otvorenom priestranstve. Skleník je síce komplexnejšou stavbou, ktorú je okrem iného potrebné nainštalovať na pevný základ. A na rozdiel od skleníka v skleníku, rastliny môžu rásť celoročne..
- Spôsob vykurovania je tiež odlišný. V skleníku sa požadovaná teplota dosiahne vďaka prítomnosti prírodných biopalív v pôde: hnoj alebo kompost. Skleník má však spravidla ďalší zdroj vykurovania vo forme ohrevu parou alebo vodou. V niektorých prípadoch je možná aj inštalácia elektrických vykurovacích systémov..
- Veľkosť skleníka navyše umožňuje pestovanie určitých druhov kríkov a ovocných stromov. Čo je na skleník úplne nepoužiteľné.
DIY skleníková fotka
Najpoužívanejšie typy skleníkov a skleníkov
Konštrukcia skleníka pre sadenice vlastnými rukami je pomerne jednoduchá, takže ich odrody sú určené iba typom použitého materiálu a schopnosťou konštrukcie sa pohybovať.
- Môže byť teda stacionárny alebo ľahko rozobratý na prenos na iné miesto – prenosné skleníky.
- Stacionárne konštrukcie môžu mať rôzne tvary, najčastejšie sa používa motýľový skleník. Výška takejto štruktúry je daná typom pestovaných rastlín. Štruktúra dostala svoje meno podľa dverí otvárajúcich sa na oboch stranách..
- Prenosné skleníky však stále viac vyzerajú ako tunel. V oboch prípadoch je materiálom možnosť rozpočtu – polymérny film.
Skleníky sa líšia rôznymi druhmi kvôli zložitosti prevedenia a mnohým klasifikáciám. Najbežnejšie používané sú nasledujúce:
- samostatne stojaca budova so sedlovou strechou. Sklenené rámy sa používajú ako strešný materiál;
- nástenný skleník. Aby sa ušetrilo teplo, jedna zo stien susedí s pevnou budovou. Temnejšou stránkou je nedostatok prirodzeného svetla. Strecha môže byť sedlová (jedna časť je skrátená) alebo šikmá. Pri usporiadaní vstupu priamo z hlavnej miestnosti dochádza k ďalším úsporám tepla;
- skleník „Gollandskaya“ – podobný samostatnému. Rozdiel spočíva v štruktúre stien, ktoré majú zosilnenie bližšie k zemi, čo má pozitívny vplyv na koncentráciu tepla;
- klenutý pohľad. Inštalácia je náročná, pretože predpokladá jednu strešnú konštrukciu so stenami vo forme oblúka;
- polygonálny skleníkový dizajn – má estetický vzhľad, ale jeho prevádzka je neekonomická;
- skleník v tvare kupoly je ideálnou štruktúrou na prenikanie slnečného svetla;
- na usporiadanie skleníka na malej ploche je vhodná mini možnosť. Takáto konštrukcia je spravidla pokračovaním hlavnej konštrukcie a je vybavená šikmou strechou. Malé rozmery vám umožňujú udržiavať konštantnú teplotu;
- najľahšou a najdostupnejšou možnosťou inštalácie je skleník vo forme tunela. Ako materiál sa používa film. Tento druh je vhodný na celoročné pestovanie zeleniny a byliniek..
Výber materiálu pre skleníky a skleníky
Samozrejme, pred začatím práce stojí za to identifikovať ciele vybudovania štruktúry pre rastúcu vegetáciu. Ak existuje otázka týkajúca sa výsadby ranej zeleniny: paradajky, uhorky, reďkovky a bylinky, bude postačujúce vybaviť malý skleník. Pokiaľ však ide o výsadbu rastlín a stromov, ktoré by mali prinášať ovocie po celý rok, bez dobre vybaveného skleníka sa nezaobídete..
Pri rozhodovaní bude dôležitý aj výber materiálu pre štruktúru. Jeho vlastnosti musia spĺňať nasledujúce požiadavky:
- vysoká priepustnosť slnečného svetla;
- odolnosť voči deformáciám (z extrémnych teplôt, vetra, pohybu pôdy);
- zaťaženie konštrukcie na pôde (potreba stabilného základu);
- jednoduchosť inštalácie;
- dlhá životnosť;
- náklady na inštaláciu.
Najtrvanlivejším materiálom je samozrejme sklo. Jeho inštalácia však predpokladá pevný základ a drahý rám. Rozpočtovou možnosťou by však bolo použiť polymérny film, ktorý predstavujú nasledujúce typy:
- polyvinylchlorid;
- polyetylén;
- etylénvinylacetátový film;
- vystužená fólia;
- stabilizovaný film.
Nezabudnite na krycí materiál:
- agril;
- spunbond;
- lutrasil.
Výber materiálov pre skleníky a skleníky je taký široký, že niekedy je dosť ťažké vybrať ten správny. Aby ste to urobili, stojí za to analyzovať výhody a nevýhody každého z nich:
Typ materiálu | Dôstojnosť | nevýhody |
Sklo | prepúšťa až 94% slnečného svetla;
vysoké tepelnoizolačné vlastnosti; trvanlivosť. |
nadmerná teplota v lete;
zaťaženie na ráme; veľké rámy zlepšujú prenos svetla, ale neudržiavajú teplo dobre; menšie rámy znižujú prienik svetla; tenké sklo nemusí podporovať hmotnosť snehovej pokrývky. |
Polymérne fólie | nízka hmotnosť;
nízke náklady; jednoduchosť a rýchlosť inštalácie; nie je potrebný základ; dobrý prenos svetla; |
rýchle opotrebovanie materiálu;
tvorba kondenzácie; ťažkosti pri čistení od prachu a nečistôt. |
Polykarbonát | vysoká schopnosť prenášať a rozptyľovať svetlo;
tepelná izolácia je vyššia ako tepelná izolácia zo skla; materiál s vysokou pevnosťou; flexibilný a ľahký; trvanlivé. |
Po zvážení všetkých pre a proti si môžete vybrať materiál, ktorý je vhodný pre svoje vlastnosti, cenu, jednoduchú inštaláciu a následnú prevádzku. DIY skleníkové kresby je ľahké nájsť na internete.
Vlastnoručne vyrobený skleník na uhorky
DIY skleníky a skleníky
DIY skleníkový základ
- Nadácia je inštalovaná iba pod skleníkovou štruktúrou a iba vtedy, ak sa ako hlavný materiál používa polykarbonát alebo sklo.
- Pred začatím práce je nevyhnutne odstránená horná vrstva úrodnej pôdy a tá pod ňou je starostlivo zhutnená.
- Rada: na základni pod budúcim základom je potrebné vykopať otvory a naplniť ich do polovice pieskom. Takéto akcie zabránia pohybu pôdy, keď v nej zamrzne vlhkosť..
- Najlepšou možnosťou pre skleník je základňa vystužená pásom.
Etapy práce
- Najprv sa v pôde vytvorí priehlbina po celom obvode budúceho skleníka. Hĺbka by mala byť najmenej 25 cm. Ďalej je priekopa pokrytá 10 cm vrstvou piesku.
- Je nainštalované debnenie z drevených dosiek (hrúbka – 2,5 cm, šírka – 10 cm).
- Ďalej sa vyrobí pieskovo-cementová malta a naleje sa v dvoch fázach. Prvá vrstva by mala mať 10 cm Po jej vyplnení je po celom obvode položená výstuž. Po úplnom vysušení sa debnenie zdvihne o jeden stupeň vyššie a naleje sa druhá vrstva. Horná časť druhej úrovne by mala byť čo najrovnejšia.
- Inštaláciu rámu je možné začať najskôr o 3-4 dni neskôr..
Čo urobiť rám pre skleník a skleník
Rám je neoddeliteľnou súčasťou každého skleníka alebo skleníka, preto by sa jeho integrite a kvalite mala venovať čo najväčšia pozornosť. Najbežnejšími možnosťami sú: rám vyrobený z dreva, plastu a kovových rúrok.
Takýto rám sa ľahko inštaluje. Drevo je navyše ekologickým materiálom. Strom sa však stopercentne nevyrovnáva s teplotnými extrémami a meniacimi sa poveternostnými podmienkami. Aby sa zabránilo poškodeniu, musí byť raz za sezónu ošetrený ochrannými prostriedkami na drevo..
Na prácu budete potrebovať nasledujúce nástroje a materiály:
- píla, kladivo, skrutkovač;
- merací nástroj a ceruzka;
- drevené trámy rôznych profilov;
- doska rámu dverí;
- kovové rohy;
- klince, skrutky;
- tesnenie (gumové).
Pred začatím prác na inštalácii rámu je nevyhnutné otvoriť všetky drevené prvky ochrannou zmesou (najprirodzenejšou možnosťou je sušenie oleja).
Etapy práce
- K hypotekárnemu upevneniu konštrukcie je pripevnené drevo, ktoré sa neskôr stane základom.
- Hlavný lúč je odkrytý po obvode základu, dočasné upevnenie sa vykonáva pomocou klincov. Po nastavení zvislej úrovne sú regály pripevnené k rohom pomocou samorezných skrutiek.
- Rohové a bočné nosníky sú dodatočne upevnené dreveným nosníkom diagonálne.
- Inštalácia zárubne sa vykonáva k bočným stĺpikom.
- V hornej časti rohových a bočných nosníkov je rímsa horizontálne upevnená.
Montáž strechy
- Počnúc bodmi upevnenia zvislých nosníkov sa odoberie tyč dlhá 2 m. Najprv koncová časť na upevnenie hrebeňa a potom medziľahlé.
Poznámka: pri pripevňovaní hlavných stĺpikov je potrebné dodržať 20 cm výčnelok.
- Strešné nosníky sú upevnené pod uhlom 30 ° a sú navzájom prepojené tyčou. V koncových bodoch musia byť podopreté zvislými vodidlami, ktoré idú od odkvapu.
- Konečné upevnenie strešného rámu sa vykonáva pomocou kovových pásov a rohov na samorezných skrutkách.
Inštalácia otvárania dverí
- V prvom rade je upevnená zárubňa. V hornej a strednej časti je otvor upevnený výstužami.
- Krídlo dverí je vyrobené z dreva 4×5 cm.
- Poslednou fázou je vloženie slučiek s odsadením od konca 2,5 cm.
Kovové konštrukcie sa v porovnaní s drevom vyznačujú odolnosťou proti opotrebovaniu. Okrem toho táto možnosť vydrží maximálne zaťaženie. Jediná vec, pred ktorou sa oplatí chrániť kovový rám skleníka alebo skleníka, je korózia. Na tento účel existujú špeciálne formulácie..
Na výrobu kovového rámu budete potrebovať:
- zváračka;
- Bulharčina;
- kotúč na opracovanie kovu;
- kladivo;
- merací nástroj.
Ako hlavný materiál sa používajú kovové rúry, odpaliská a kríže.
Etapy práce
- Rozdelenie potrubia na dve rovnaké časti.
- K okrajom hlavného potrubia, ktoré je základom konštrukcie, sú zvárané T -kusy a kríže sú zvárané každých 50 cm..
- Odrezané časti musia byť zvárané s priečnikmi..
- K oblúku sú pripevnené ďalšie dve odpaliská, ku ktorým budú následne privarené dvere. Práve na nich budú upevnené dverové stojany..
- Všetky oblúky budúcej strechy sú privarené k hypotekárnemu upevneniu a potom k horizontálnym kovovým rúram – základni skleníka alebo skleníka..
Poznámka: plastové rúrky sú užitočné pri stavbe ľahkého mobilného skleníka vlastnými rukami. Sú ľahké, flexibilné a lacné. Na pripojenie budete potrebovať tvarovky a špeciálnu spájkovačku. Takýto materiál nebude fungovať pre pevný skleník..
Ako pokryť skleník a skleník vlastnými rukami
Po usporiadaní pevného rámu pre skleník alebo skleník môžete pokračovať v inštalácii stien a striech pomocou jednej z metód: sklo, film alebo polykarbonát.
Do-it-yourself skleníky pod filmom
Sú najjednoduchšie na vykonanie jednou rukou. Stačí dodržať niekoľko pravidiel.
- Nie je potrebné vopred strihať film. Na správne meranie je potrebné pokryť celú konštrukciu ako celok, ponechať medzeru 15-20 cm a až po tomto reze.
- Pri práci je dôležité zabrániť mechanickému poškodeniu materiálu. Na upevnenie sa preto odporúča použiť špeciálnu zošívačku alebo drevené dosky..
- Najpriaznivejšie pre napätie filmu – pokojné počasie s priemernou teplotou.
Skleník pre domácich majstrov vyrobený z výstužného videa zo sklenených vlákien
Proces zasklenia skleníka sa líši iba od materiálu, z ktorého je rám vyrobený. Pri možnosti použitia drevenej základne je potrebné vykonať nasledujúci cyklus práce.
- Zasklenie strechy sa vykonáva okolo priečnikov, ktoré majú drážky na zber a odvod kondenzátu. Najjednoduchším spôsobom je vyrobiť upevňovací materiál zo suchých drevených blokov a natrieť ľanovým olejom.
- Položte drážky tak, aby medzi záhybmi zostala vzdialenosť 5 mm. Zabráni sa tým stlačeniu skla v období dažďov..
- Pred položením skla musí byť rám pokrytý tmelom a samotný materiál musí byť upevnený čapmi.
- Pokiaľ ide o pokládku skla na kovový rám, rozdiel spočíva v upevňovacom materiáli – kovových výstužiach. Rovnako ako u dreva, sklo je položené na tmel a upevnené sponkami..
Prvá vec, ktorú je potrebné zvážiť pri pokrytí rámu skleníka polykarbonátom, je pravá strana. Predná strana je zvažovaná presne tam, kde je umiestnený film so vzorom. Potom sa môžete krok za krokom pustiť do práce.
- Odrežte listy materiálu, lepte rezy tesniacou páskou pozdĺž horného okraja a perforujte pozdĺž dna.
- Polykarbonát je pripevnený k rámu pomocou špeciálneho profilu a gumových tesnení, začínajúc od strechy a postupne klesajúcim do strán..
- Poslednou fázou práce je inštalácia tesnenia a dverového kovania.
Možnosti usporiadania podlahy v skleníku
Na rozdiel od skleníka, na ktorého dne zostáva pôda z miesta v skleníku, je možné položiť akúkoľvek podlahu. Okrem funkčného pohodlia a estetického vzhľadu kvalitná podlaha navyše udrží v budove teplo..
- Najjednoduchšou možnosťou zdobenia podlahy v skleníku môže byť kopec piesku, štrku alebo dokonca kamienkov. Jedinou nevýhodou bude nepohodlie pri použití takéhoto povrchu. Navyše sa časom podlahová vrstva zmenší a bude ju treba z času na čas pridať..
- Funkčnejším spôsobom môže byť naliatie povrchu betónom alebo položenie dlažobných dosiek. Obe možnosti sú odolnejšie a praktickejšie.
- Existuje aj drahšia možnosť – podlahové vykurovanie v skleníku. Bude to samozrejme vyžadovať dodatočnú prípravu vo forme poteru a elektrického napájania do skleníka. Ale na druhej strane to vyrieši problém s jeho zahrievaním v chladnom období..
- Okrem hlavnej podlahovej krytiny v skleníku by ste nemali zabúdať ani na vytvorenie drenážnych kanálov a drenážnych systémov. Toto je obzvlášť dôležité, ak je v budove automatický zavlažovací systém..
Skleníkové a skleníkové vetranie
Pokiaľ ide o skleníkové systémy, proces ich vetrania zabezpečuje samotný dizajn – v teplých hodinách stačí dvere mierne otvoriť. Skleníky však môžu byť vybavené nielen prírodnými druhmi vetrania, ale aj automatickými.
- Prirodzené vetracie systémy môžu predstavovať vetracie otvory, koncové dvere alebo ventilátor. Pokiaľ ide o automatické systémy, zabezpečujú proces pravidelného vetrania, pričom vylučujú možnosť vstupu studeného vzduchu do skleníka..
- Vynára sa otázka – prečo je vetranie skleníka nevyhnutné, pretože jeho hlavnou úlohou je chrániť rastliny pred nízkymi teplotami okolia. Odpoveď je jednoduchá, pri teplotách nad 25 ° je výmena vody v pôde ťažká a rastliny začínajú pociťovať nedostatok vlahy. Rôzne odrody a druhy rastlín navyše nie sú prispôsobené vysokým teplotám..
Poznámka: vo fáze výstavby skleníka je potrebné nainštalovať ventilačný systém, najmä s ohľadom na automatické možnosti.
Druhy vetrania v skleníkoch:
- elektrické. Najľahšia inštalácia vlastnými rukami a pozostáva z tepelného reléového systému a ventilátora. Spustí sa automaticky, keď sa dosiahne určitá úroveň teploty. Môže byť inštalovaný v akejkoľvek časti skleníka. Za prítomnosti takéhoto systému je potrebné dodatočne mať náhradný zdroj energie pre prípad náhleho výpadku napájania;
- hydraulické. Pracuje na základe hydraulického valca. Líši sa v spoľahlivosti a autonómii. Spočíva v inštalácii systému pák a teplotných senzorov na priečnik;
- biometalický. Princíp činnosti je založený na interakcii dosiek s rôznymi koeficientmi tepelnej rozťažnosti. Systém je autonómny a jeho inštalácia je veľmi jednoduchá. Malo by sa však pamätať na to, že je vhodný iba pre ľahké konštrukcie;
- prirodzené. Zahŕňa inštaláciu ľahko otvárateľných priečnikov a bočných prieduchov. Najekonomickejšia možnosť, jedinou nevýhodou je, že budete musieť nastaviť vetranie sami.
Dobre postavený skleník alebo skleník vám umožní funkčne rozložiť územie lokality a poskytnúť sebe a svojej rodine čerstvé ovocie a zeleninu, a to aj v chladnom období. Navyše, pri správnom usporiadaní, záhradné náradie a hnojivá môžu byť uložené v podobnom prevedení. Alebo si zariadte útulnú zimnú záhradu v skleníku. Všetko závisí len od predstavivosti. A široký výber moderných materiálov a jednoduchá inštalácia akéhokoľvek typu konštrukcie vám umožní urobiť všetko sami.