DIY zelená strecha

V poslednej dobe je technológia aranžovania zeleninových striech veľmi populárna. Zelená strešná krytina je viacúrovňový strešný „koláč“, na ktorom môžete pestovať nenáročné krásne trávniky alebo dokonca vytvoriť skutočnú záhradu. Zelené strechy s vlastnými rukami sú dnes vybavené nielen na streche súkromného domu na vidieku, ale aj na mestských výškových budovách..

Obsah:

Vlastnosti zelenej strechy

Stromy a tráva rastúce na streche nie sú v žiadnom prípade poctou modernej móde. Stačí pripomenúť Babylonské záhrady, ktoré oslavovali staroveký Babylon. V 18. storočí žili Islanďania v trávnikových domoch, ktoré vytesali z kopcov. Zároveň sa zistilo, že vegetácia, ktorá žije na streche, je schopná chrániť v zlom počasí pred chladom a vetrom..

Zelené strechy sú v Nórsku národnou tradíciou, ktorá existuje už niekoľko storočí. Sú pokryté brezovou kôrou, rašelinou a zarastené trávou a machom. Zelené strechy sa pevne usadili na strechách Toronta, Zürichu, San Francisca, Londýna, Madridu.

Zeleninové eko strechy sú obľúbené z niekoľkých dobrých dôvodov. Poďme zistiť, o čo ide:

 • Trvanlivosť. Plynová strecha zo zeleného závodu vydrží dlhšie ako konvenčná strecha. Pôda a rastliny ju napokon najlepším spôsobom chránia pred negatívnymi faktormi životného prostredia, ako aj pred poveternostnými podmienkami. Ak sa o takúto strechu správne staráte, životnosť strechy presiahne 20 rokov..
 • Oneskorenie dažďového odtoku. To platí najmä vtedy, keď sú silné zrážky, pretože drenážny systém sa často nedokáže vyrovnať s veľkým množstvom vody. Trávniky a iná vegetácia umiestnená na streche môže časť zrážok absorbovať – ​​asi 27%. Toto je účinný spôsob, ako zabrániť záplavám. Okrem toho sa zníži znečistenie okolitých riek a nádrží..
 • Vysoký výkon zvukovej izolácie. Keď si založíte strešnú záhradu, všimnete si, že hladina hluku v obývacej časti sa výrazne znížila. A to je obzvlášť dôležité pre obyvateľov, ktorých domy sa nachádzajú v oblastiach, kde je veľmi hlučné..
 • Skvelá tepelná izolácia. V dome pod zeleninovou strechou je v zime teplo a v lete teplo. Preto sa náklady na vykurovanie a klimatizáciu znižujú..
 • Extra priestor. Územie využívanej zelenej strechy poskytuje ďalšiu užitočnú plochu pre úpravu krajiny. Tu môžete zasiať trávnik, založiť záhradu a vybaviť bazén. To vám poskytne skvelé miesto na pobyt..
 • Zlepšovanie životného prostredia z environmentálneho hľadiska. To platí najmä pre veľké mestá. Koniec koncov, niekedy je ťažké nájsť miesto pre park medzi betónom a asfaltom. Strešné rastliny sú schopné vysoko kvalitného čistenia vzduchu. Zachytávajú viac ako 25% prachu, škodlivých nečistôt a látok, ktoré sú obsiahnuté v atmosfére. Znižujú tiež skleníkový efekt a smog. Napríklad v Chicagu bolo v roku 2001 postavených mnoho zelených striech – asi 1 000 metrov štvorcových. m.
 • Estetika. Dom pod zelenou strechou vyzerá neobvykle a originálne. A koľko na seba priťahuje pozornosť, nie je možné sprostredkovať! V Amerike dokonca existuje špeciálna spoločnosť zaoberajúca sa záhradníctvom. Zaoberá sa bezplatnou inštaláciou ekologických striech na akýkoľvek domov. Také tendencie nie sú v Rusku zatiaľ rozšírené..

Odrody zelených striech

V závislosti od technológie ich usporiadania existuje niekoľko typov striech rastlín. Pozrime sa na ne podrobnejšie.

Rozsiahle zelené strechy

Takáto ekologizácia striech spočíva v použití ľahkej pôdy (vrstva by mala mať hrúbku 5-15 cm) a nenáročných rastlín, ktoré nevyžadujú neustále zalievanie. Na výsadbu sa spravidla vyberajú vždyzelené a odolné druhy, ktoré na streche vytvárajú súvislý koberec, napríklad rozchodníky a iné šťavnaté exempláre. Hmotnosť pôdnej vrstvy a vysadených rastlín na 1 m2. v priemere je 20 kg. Preto nie je potrebné dodatočne posilňovať základňu..

Jedná sa o pomerne jednoduchú techniku ​​na ochranu strechy a vytvorenie autonómneho ekosystému. Obvykle sa používa na stavbu zelenej strechy na letných chatkách, domoch, garážach a súkromných domoch. S vytváraním rekreačných oblastí sa nepočíta. Preto sa takéto riešenie dá len ťažko nazvať plnohodnotnou záhradou..

Intenzívne zelené strechy

Táto možnosť zahŕňa položenie plnohodnotnej záhrady na strechu a vytváranie chodníkov. Možno návrh oblasti, kde budú mať členovia domácnosti piknik, a inštalácia altánkov. Na takýchto strechách sa často nachádzajú bazény a iné vodné plochy. Najčastejšie sa tvoria na viacpodlažných budovách, nákupných a zábavných centrách. Zelené strechy už dávno nie sú v luxusných hoteloch ničím neobvyklým.

Na výsadbu stromov a kríkov sa založí spoľahlivý základ a naleje sa vrstva pôdy, ktorá má hrúbku až 1,5 metra. Zaťaženie celého systému pôdou a rastlinami, ktoré sa ukazuje ako jeden meter štvorcový, v tomto prípade dosahuje 700 kg. Intenzívne systémy vyžadujú pravidelnú zálievku. Je potrebná aj ďalšia starostlivosť – kosenie a hnojenie..

Eko-ploché a šikmé strechy

Strechy s trávnikom alebo záhradou sú rozdelené na ploché a šikmé. Zelené strechy sa po mnoho storočí stavali výlučne na rovných povrchoch. Sú to napríklad dnes v mestských oblastiach dechtové strechy. Na šikmú strechu súkromného domu umiestneného v obci je však možné vybaviť zelený kryt. Na tento účel sa používajú špeciálne obrazovky. Zameriavajú sa na strešné rastliny. Na plochých strechách sa teda používajú obidve terénne úpravy. Na trávniku bude možné vybaviť trávnik iba pomocou rozsiahlej technológie zelenej strechy..

Stavba zelenej zeleninovej strechy

Akákoľvek zelená strecha je takzvaný „lístkový koláč“. Skladá sa z niekoľkých požadovaných vrstiev. Pozrime sa na ne podrobnejšie.

1. Nadácia

Prvá vrstva vegetačnej strechy je nosná konštrukcia samotnej strechy. Pre plochú strechu sú to betónové podlahové dosky, pre šikmú strechu pevné latovanie. Ak existuje strešná krytina, napríklad šindle, musí byť najskôr odstránená. V prípade plochej dosky sa odporúča vytvoriť mierny sklon strechy. Mala by byť nasmerovaná k odtoku a mala by byť asi 1,5–5 stupňov. Na tento účel použite cementovo-pieskový poter..

2. Hydroizolačná vrstva

Pred zhotovením zelenej strechy si urobte starosti s hydroizoláciou. Všetky rastliny bez výnimky potrebujú vlhkosť a pravidelné zavlažovanie. Takýto náraz je však extrémne škodlivý pre materiály, z ktorých je strecha vyrobená. Preto sa používa hydroizolácia, ktorá oplotí pôdu, na ktorej rastliny rastú, zo samotnej strechy..

Uistite sa, že hydroizolačná vrstva je čo najspoľahlivejšia. V opačnom prípade ho v prípade úniku budete opravovať len ťažko. Koniec koncov, odstránenie všetkých vrstiev umiestnených na vrchu hydroizolácie je veľmi nákladné a časovo náročné..

Na tento účel sa používa polyetylénový film alebo polymérne membrány. Na to je skvelá aj tekutá guma. Hydroizoláciu je možné položiť priamo na strešnú krytinu. Alebo je predbežne vytvorený povlak z morskej preglejky. Ak používate dosky, nemali by medzi nimi byť žiadne medzery. Obvykle sa vyrábajú 2 vrstvy hydroizolácie. Spodný je k základni pripevnený mechanicky. Horný musí byť zváraný. Švy sú zároveň spoľahlivo spájkované.

3. Tepelná izolácia

Tepelnoizolačná vrstva je zvyčajne vyrobená z dosiek vyrobených z korku. Úspešne sa používa aj polyuretán vo forme peny alebo extrudovanej polystyrénovej peny. Platne sú k sebe naukladané tesnejšie. Ak horné vrstvy nevytvárajú dostatočný tlak, spojte ich pomocou špeciálneho lepidla..

Dosky nie je možné pripevniť k základni. Na šikmú strechu nie je potrebná dodatočná izolácia, pretože táto vrstva už bola nainštalovaná z podkrovnej strany medzi krokvy. Ak sa rozhodnete vybaviť strechu zeleným machom, bude užitočné vedieť, že táto rastlina sa od staroveku používa na izoláciu striech domov..

4. Koreňová bariéra

Koreňová ochranná vrstva je potrebná, aby sa predišlo škodám, ktoré môžu spôsobiť korene rastúce hlbšie do strechy. Koreňová bariéra je zvyčajne obyčajná plastová fólia alebo fólia. Ideálny je film s metalickým povlakom. Je položený na vrstvu hydroizolácie.

Mnoho výrobcov vyrába hydroizolačné materiály, ktoré obsahujú prísady proti koreňom. Ak chcete na strechu zasadiť druhy pôdnych krytov, nemôžete nainštalovať takú krytinu. To platí aj pre postup pri vytváraní trávnika, vykonajte obyčajnú hydroizoláciu, to stačí.

5. Drenážna vrstva

Drenážny materiál je schopný zadržať určité množstvo vody, ktoré je potrebné pre život rastlín. V takom prípade by sa voda mala voľne pohybovať po streche smerom k odtoku. V prípade šikmej strechy bude voda odtekať sama, ak na to v jej rohoch vytvoríte špeciálne otvory..

Na plochej streche je potrebné dbať na to, aby voda nestagnovala. Na vytvorenie spodnej drenáže sa odporúča položiť expandovanú hlinku, ktorá sa vyznačuje veľkou alebo strednou frakciou. Štiepaná pemza, perlit, kokos alebo polyamid vykazujú dobré výsledky.

Môžete si kúpiť špeciálne umelé podložky. Patria sem „geomaty“ vyrobené z plastu, ktoré sú sieťovinou s veľkou flexibilitou, podobne ako hrubé žinky. V extrémnych prípadoch je vhodná uvoľnená hlina a obyčajný štrk. Pri usporiadaní drenážnej vrstvy sa postarajte o inštaláciu dierovaných potrubí na zlepšenie prietoku vody..

6. Filtračná vrstva

Táto vrstva je potrebná na zachytenie nepotrebných zrážok. Koniec koncov, sú schopní upchať drenáž, padajúcu z pôdy vodou. Dobrým filtrom je geotextília, ktorá má vysokú hustotu. Geotextília navyše pomáha predchádzať miešaniu drenážnej vrstvy s pôdou, ku ktorej dochádza v priebehu času. Je položený s prekrytím.

7. Latovanie

Ak plánujete vysadiť zeleň na šikmú strechu, mali by ste použiť geomriežku. Skutočne, keď sú svahy naklonené, čo je viac ako 25 stupňov, pôda sa pošmykne bez fixácie. Geomriežka vyzerá ako plastové bunky. Je dosť ľahká.

Pri usporiadaní zelenej strechy vlastnými rukami na streche, ktorá má mierny sklon, stačí vyrobiť špeciálne priečky z dreva. Nedovolia, aby sa zem skĺzla. Ak chcete vytvoriť estetický efekt, rozložte krásny geometrický vzor pomocou mreží. Nezabudnite po celom obvode vyrobiť nárazníky na upevnenie „lístkového koláča“.

8. Úrodná pôda

V tejto fáze sa vytvorí vrstva pôdy. Zasadíte do nej rastliny. Pri výbere zmesi pôdy sa berie do úvahy náročnosť vysadených rastlín. Pri pôdnych porastoch a tráve je na vytvorenie trávnika potrebná vrstva s hrúbkou 5 až 10 cm. Výška pôdy na výsadbu kríkov a stromov by mala byť až 1 m. Pôdy na použitie na streche by mali byť ľahké, teplé, absorbujúce vlhkosť a pórovité. Je dobré, ak sú odolné voči zhutneniu. Zvyčajná zmes zo záhrady nie je pre toto podnikanie vhodná..

Odporúčame vám použiť ľahkú pôdnu zmes, ktorá pozostáva z neutrálnej rašeliny so špeciálnymi zložkami, ako je jemná expandovaná hlina, perlit. Pridajte tiež piesok, hlinu a bridlicu. Voliteľne – nasekaná kôra a drevná štiepka. Nezabudnite na hnojivá. Hornú vrstvu je možné zmiešať so semenami tráv, ktoré sú určené na pestovanie trávnikov.

9. Rastliny na streche

Po položení všetkých vrstiev zelenej strechy dreveného domu môžete začať s výsadbou rastlín.

 • Pri výbere zástupcov flóry majte na pamäti, že tu budú vytvorené podmienky, ktoré sú blízke púštnym. Toto je slnko a vietor. Vyberajte preto najnáročnejšie typy..
 • Medzi stromami dajte prednosť trpasličím druhom. Musia mať malý koreňový systém.
 • Priaznivo vyzerá strecha vysadená mrazuvzdornou trávou, ako aj pôdopokryvné rastliny využívajúce rozsiahlu záhradnícku technológiu – rozchodník, rozchodník, zmladený, plazivý flox..
 • Na výsadbu na strechu vyberte mach, rôzne lúčne kvety, nejaké cibuľovité, zvončeky. Dávajte si tiež pozor na klinčeky, oregano a levanduľu..

Strešná záhrada je teda módnym trendom, ktorý vám umožňuje radikálne zmeniť vzhľad budov a pridať vašej záhrade užitočný priestor. Navyše, ak budete technológiu správne dodržiavať, môžete svoj domov ochrániť pred nepriazňou počasia a hlukom..

About the author