Nákup nejlepších semen nebo sazenic je to nejmenší, co můžete udělat. Výsledek práce bude pouze se správnou organizací zavlažování. Žádná rostlina nepřinese velkou sklizeň, pokud není nasycena dostatečným množstvím vody. Abyste nebyli závislí na počasí a dešti, nezměnili zalévání zahrady na tvrdou práci – povinnost nosit kbelíky s vodou, měli byste vytvořit systém zásobování vodou pro zalévání místa vlastními rukama. Automatickou nebo automatizovanou závlahu můžete postavit sami za předpokladu, že jsou všechny části systému řádně navrženy a namontovány. Podívejme se blíže na to, jak vytvořit autonomní systém rekultivace vlastními rukama..
Obsah:
Výběr zdroje vody
V závislosti na velikosti zahrady jsou instalovány různé zavlažovací systémy: automatické s použitím programovatelných zařízení a jednoduchý manuál, navržený pomocí sudu. Než se ale rozhodnete udělat ten či onen systém, musíte se rozhodnout pro zdroj vody a vybavení, které bude pro tu či onu volbu potřeba. Příjem vody lze provést následujícími způsoby:
- Centrální vodovodní potrubí – tato možnost je nejjednodušší a nejpohodlnější, stačí se zařezat do hlavního potrubí a provést kabeláž na váš web, pro tuto možnost není nutné kupovat a instalovat čerpadla.
- Studny – v tomto případě je nutné nainstalovat čerpadlo, motor může být hluboký nebo povrchový, záleží na hloubce zdroje vody.
- Studny – tato možnost také vyžaduje čerpadlo, verze zařízení závisí na hloubce studny.
- Sudy – při výběru této možnosti není čerpací stanice nutná.
- Přirozený zdroj vody – může to být řeka, jezero nebo jakákoli jiná možnost, výkon a typ čerpadla závisí na vlastnostech zdroje.
Volba způsobu zavlažování závisí na mnoha faktorech, při rozhodování zvažte následující nuance:
- jak moc plodiny pěstované na zahradě vyžadují zalévání a potřebují vodu;
- vlastnosti charakteristik půdy;
- vlastnosti místního klimatu;
- dostupnost vody pro zavlažování;
- finanční možnosti vlastníka;
- velikost pozemku.
Systém meliorace je možné postavit vlastníma rukama s následujícími možnostmi:
- přelivná závlaha zákopy;
- zavlažování v řádcích;
- kropení;
- kapková povrchová závlaha.
Každá z těchto možností má své vlastní silné a slabé stránky. Například možnost přelití je primitivní a jednoduchá, ale v důsledku toho se struktura plodné vrstvy zhoršuje. Kropení je výhodná volba, ale plísňové infekce se vyvíjejí na zemi. Kapkové zavlažování je pro rostliny velmi pohodlné, šetří čas, ale vyžaduje materiálové náklady. Nejčastěji se kombinuje několik možností zavlažování najednou..
Typy vodovodních potrubí pro zavlažování
K zavlažování existují pouze dvě možnosti dodávky vody: trvalé nebo dočasné, tj. Odnímatelné. Každá z metod má své výhody a nevýhody..
Použití stacionárního typu dodávky vody umožňuje:
- vytvořit přívod vody, ve kterém bude samotný proces neviditelný, potrubí bude zakopáno v zemi, budou viditelné pouze vývody potrubí pro ventily a spojení s hadicemi;
- po dokončení nebude nutné systém sestavovat a rozebírat;
- nečisté osoby nebudou moci odstranit vodní potrubí.
Nevýhody této možnosti zahrnují obtížnost odstranění úniků, náklady na najímání pracovníků na kopání zákopů nebo trávení času prováděním této práce na vlastní pěst..
Pokud jde o mobilní systém zásobování vodou, následující výhody tohoto systému lze nazvat:
- rychlost instalace – potrubí jsou jednoduše navzájem spojena a položena podél povrchu v souladu s plánovaným schématem;
- není nutné zajišťovat úhel sklonu systému, protože v trvalém systému zásobování vodou jsou trubky v této verzi jednoduše položeny na zem;
- je velmi snadné odstranit netěsnosti nebo zablokování, můžete okamžitě najít místo s problémem.
Mezi nevýhody této možnosti patří skutečnost, že systém by měl být odstraněn před nástupem chladného počasí, hrozí nebezpečí odcizení potrubí, při pohybu v oblasti byste se měli dívat pod nohy, abyste nespadli a nerozdrtili potrubí.
Skládací verze, klady a zápory
Skládací systém je letní zavlažovací možnost, která vám umožní eliminovat velké fyzické náklady a umožní snížit finanční náklady na minimální ukazatele. Letní verze je zpravidla namontována na zalévání rostlin, ale někdy se její funkce rozšiřují: je nutné naplnit sprchu vodou a dodat vodu do vedlejších budov. K tomu je však nutné velmi rozumně přemýšlet a poté připojit schéma zásobování vodou, takové, které nebude vyžadovat nekonečné opravy. Letní verze se zásadně liší od zimní v montáži a zajištění provozu:
- letní verze zásobování vodou nevyžaduje hluboké pokládání potrubí;
- není třeba izolovat systém;
- není třeba přemýšlet o drenážním systému;
- sériová verze připojení mobilní verze je jednodušší a dostupnější než sběratelská zima.
Rozdíl je také v čerpacích systémech. U letní verze postačí použití povrchového motoru. A pro stacionární zásobování vodou je zapotřebí výkonná čerpací stanice se systémem ohřevu vody a zásobníkem. Také klimatické podmínky jsou velmi důležitými body při rozhodování o možnosti zásobování vodou. Pokud doba zalévání nepřesáhne tři měsíce, stačí mobilní zásobování vodou. Pokud zahradnická sezóna trvá déle, je účelnější vybudovat stacionární systém..
Výhody trvalého systému
K instalaci trvalého systému zásobování vodou je nutné připravit dostatečně hluboké příkopy; potrubí by mělo být položeno pod úroveň mrazu půdy. Předpokladem je instalace vypouštěcího ventilu, který vám umožní vypustit vodu podle potřeby.
Mezi hlavní výhody tohoto typu systému patří:
- potrubí vede hluboko v zemi a je chráněno před poškozením, také nezasahuje do pohybu po místě;
- není třeba systematicky montovat a demontovat potrubí;
- je snadné systém zachovat – stačí vyprázdnit systém z vody.
Stinnými stránkami jsou složitost údržby a určité potíže při přípravných pracích.
Analýza materiálů a zařízení
Chcete -li namontovat letní zásobování vodou, musíte připravit následující materiály:
- potrubí;
- jeřáby;
- kování;
- čerpadlo;
- filtry.
Pro stacionární verzi jsou vyžadovány další prvky:
- hydroakumulátor;
- tlakoměr;
- relé;
- automatická ochrana;
- ohřívač vody.
Pro pokládku potrubí do země jsou vhodné plastové vodní potrubí z polypropylenu nebo polyetylenu. Pokud jde o hadici, neměly by být umístěny v zemi, tyto části vodovodního systému by měly být na povrchu. Aby systém sloužil dlouhou dobu a bez přerušení, musí být tvarovky a další součásti ideálně sladěny průměrem a materiálem. Tímto způsobem lze dosáhnout těsnosti. Většina finančních prostředků bude zapotřebí na nákup čerpadla, ale pokud přistupujete k výběru motoru správně a kupujete zařízení podle charakteristik vodního zdroje, můžete si koupit možnost, která bude ideální a nebude tahat velké náklady.
Montážní pokyny pro dočasné zásobování vodou
Pro zajištění dočasného zásobování vodou by měla být připravena sada potrubí, armatur a čerpadla. Je nutné předem vypočítat záběry konstrukce a množství materiálu, proto je nakreslen plán, který označuje místa připojení, otočení potrubí. Podle výkresu můžete přesně vypočítat požadované množství materiálu a vzít v úvahu požadovaný počet komponent. Pokud plánujete použít kapkový zavlažovací systém, postupujte podle pokynů:
- je vytvořen náčrt: všechny potrubí jsou rozloženy na místě, jsou určena místa, ze kterých bude odebírána voda;
- pokud je dostatek trubek a vše jde podle plánu, je nutné konce trubek spojit pomocí tvarovek;
- za předpokladu, že jsou připojeny všechny prvky, připojte systém k přívodu vody a vyzkoušejte přívod vody.
Zvláštní pozornost je věnována těsnosti systému, tlakové síle. Navzdory skutečnosti, že potrubí bylo položeno povrchově, je nutné potrubí uspořádat tak, aby nezasahovalo do pohybu osob po místě nebo do pohybu vozidel. Můžete namontovat částečně smíšený systém zásobování vodou – v místech aktivního pohybu lze pod základnu položit fragmenty trubek. V zimě, když jsou odstraněna hlavní těsnění, jsou zapuštěné trubky uzavřeny zátkami a čekají na jejich použití v příští sezóně..
Instalace stacionárního systému s čerpadlem
Protože je systém stálého vodovodu umístěn v zemi, je nutné součásti a příslušenství vybírat se zvláštní péčí. Provoz systému a jeho údržba závisí na kvalitě připojení..
V procesu instalace vodovodního systému je vyžadován projekt s přihlédnutím ke specifikům krajiny. Správné umístění částí vodovodu, promyšlené nuance jsou velkou součástí úspěchu. Z tohoto důvodu nebuďte líní před nákupem materiálů, abyste pečlivě naplánovali systém zásobování vodou a nakreslili diagram jeho umístění. Přímo na místě, na místě, promyslete, jak budou potrubí ležet, kde jsou naplánovány odbočky a body sání vody. Pomocí metru změřte oblast a zapište si všechny výsledky, nespoléhejte na paměť. Vypočítejte počet tvarovek, závitníků. Zvažte, kde je nejracionálnější kopat příkopy pro pokládku hadice, jaký sklon provést a kde. Naplánujte si umístění postřikovačů. K sestavení systému budete potřebovat nástroje a materiály, připravte se, že během procesu montáže bude nedostatek té či oné části, některé materiály by měly být brány s rezervou. Zde je hrubý seznam:
- potrubí pro vodovodní potrubí;
- trička, kování;
- hadice;
- speciální zařízení pro řezání plastových trubek;
- pila na kov;
- kohoutek;
- čerpací systém.
Počet komponent je v každém případě jiný a závisí na projektu.
Zemní práce, příkop
Můžete kopat příkop pro pokládku vodovodních potrubí pomocí lopaty s vlastními rukama, bez zapojení asistentů. Zemi není nutné nikam vytahovat, protože bude nutné vyplnit příkopy. Jak obtížná bude práce, závisí na vlastnostech půdy. Písečná půda je nejlehčí, hliník obsahující křídu je nejtěžší. Zatáčky vyžadují další úsilí, je třeba dát pozor, aby se rohy nedrobily a nemusely vše znovu předělávat. Neměli byste se nechat unést zbytečně zatáčkami: není to jen práce navíc, utrácení peněz za nákup komponent, ale také částečná ztráta výkonu systému.
Existují různé možnosti montáže potrubí, které závisí na materiálu. Pokud byly dříve používány dřívější kovové trubky a vyžadovalo to při instalaci další úsilí, nyní jsou běžné plastové trubky, které lze spojovat dvěma způsoby: svařováním nebo montáží. Svařování je obtížná, ale spolehlivá možnost. Pomocí speciálního svařovacího stroje na trubky jsou konce trubky spojeny s tvarovkou. Konstrukce se vyznačuje spolehlivostí a těsností, protože svařované spojení je spolehlivé.
Po ukončení svařování nebo spojování nespěchejte kopat zákopy: systém je třeba vyzkoušet. Po připojení všech prvků se kontroluje těsnost a tlak.
Připojení a testování čerpadla
Nejprve je nainstalováno čerpadlo a v době dokončení instalace systému je již nainstalováno. V závislosti na typu čerpadla je ponořeno nebo instalováno vedle zdroje vody. Zkontrolujte, jak celý systém funguje, proveďte zkušební zavlažování, můžete odhadnout tlak a zkontrolovat těsnost celého systému. Věnujte zvláštní pozornost místům, kde se součásti otáčejí nebo spojují. Pokud vše funguje správně, můžete zákopy zasypat. Pokud je přívod vody v letní verzi, je demontován na zimu, zimní verze – pokud je to žádoucí, může být zastavena.
Jak můžete vyvodit závěry, instalace systému zásobování vodou pro zalévání vlastními rukama je docela přístupná každému domácímu řemeslníkovi. Chcete -li zjistit, jak to udělat v praxi, jaké jsou funkce instalace, podívejte se na video o zařízení letního vodovodu.