Moderní uspořádání pozemků začíná vytvořením drenážního systému, který je spolehlivou ochranou před přebytečnou vodou, vlhkostí a vlhkostí. Najímání specialistů pro tento účel je považováno za velmi nákladné podnikání, i když je to nutné. Celý proces instalace drenáže však lze provést ručně. Jak vybrat správné vybavení? Jaké typy drenáží existují? A jaké jsou jejich vlastnosti? Přečtěte si o těchto a mnoha dalších nuancích drenážního systému dále v článku..
Obsah:
Výběr systému pro odvodnění místa vlastními rukama
Mnoho majitelů ignoruje okamžik instalace drenážního systému, ale později se setkávají s takovými problémy, jako jsou:
- zaplavené sklepy;
- vlhkost stěn v domě;
- zničení nadace;
- bažina na dvoře;
- ničení krajinné oblasti;
- nadměrné hromadění srážek atd..
Než se však pustíte do vytváření a instalace drenáže, musíte prozkoumat pozemek, který má fungovat, a objasnit:
- hladina podzemní vody;
- geologické vlastnosti území;
- určit chemický stav podzemních vod, odhalit, zda jsou pod tlakem nebo ne;
- odhalit fyzikální vlastnosti dominantních půd, ať už mají filtrační vlastnosti.
Na základě získaných výsledků výzkumu je nutné zvolit nejvhodnější typ drenážního systému..
Druhy drenážních systémů
Obvykle je drenážní systém rozdělen na dva typy – povrchové a hluboké, které zase mají deriváty, podtypy. Povrchová drenáž je tedy nejlevnější a nejjednodušší možností, která se používá i v oblastech se svahy. Tento typ je určen pro odvod vody stékající z budov, střech. Na druhé straně to může být lineární a bodové. Aby se zvýšila produktivita systému, tyto dva typy se harmonicky kombinují.
Lineární drenážní systém se skládá ze speciálních vaniček, které jsou umístěny v zemních jámách vyhloubených po obvodu. Toto zařízení by mělo být umístěno se sklonem směrem k jímce. Horní část takové struktury je uzavřena mřížkami. Nezasahují do pohybu osob ani vozidel. Lineární drenáž je schopna projít velkým objemem vody, zatímco jedna z nevýhod takového zařízení je považována za neatraktivní vzhled.
Na konkrétních místech, kde je nejčastěji vyžadován sběr přebytečné vody, se používá bodový drenážní systém. Za hlavní úkol takového zařízení se považuje přesměrování srážek do společné kanalizační jímky. Tento typ drenáže může fungovat jako samostatná část systému nebo jako doplněk k jakémukoli jinému typu drenáže. Kanály uzavřeného a otevřeného typu drenáže pro vlastní potřebu jsou instalovány v oblastech s vysokou hladinou podzemní vody a v oblastech, kde převládá jílovitá půda.
Hluboký drenážní systém je navržen tak, aby snižoval hladinu podzemní vody a také neutralizoval přebytečnou vlhkost v půdě po silných, dlouhotrvajících deštích. Toto drenážní zařízení je rozděleno na typy podle konstrukčních vlastností. Přečtěte si více o typech hlubokých drenáží v tabulce.
Odrůdy hluboké drenáže | |
Horizontální | Poměrně běžný typ drenáže, který se skládá z děrovaných trubek položených do hloubky 1 – 1,5 m a vyznačuje se jednoduchostí instalačního procesu. Podle konstrukce jsou odtoky v takovém zařízení shromažďovány po celé délce žlabů a ve svahu se pohybují směrem ke kolektoru. Spodní část vodorovných příkopů je tvořena drceným kamenem, který je předem potažen geotextilním vláknem. |
Vertikální | Tento typ drenáže je druhem zemních dolů, které jsou vybaveny speciálními drenážními stanicemi s čerpadly. Vertikální drenáž je poměrně složitá struktura, která se skládá ze složitých výpočtů a vyžaduje speciální dovednosti pro práci, proto se k tomuto typu zřídka obracejí neprofesionálové.. |
Kombinovaný | Kombinace horizontální a vertikální drenáže, jak ukazuje praxe, přináší dobré výsledky. Výstavba tohoto typu instalací však vyžaduje specializované technické zásahy a značné finanční náklady, proto jsou tyto struktury v příměstských oblastech extrémně vzácné.. |
Vlastnosti systému odvodnění bouře
Bouřkový drenážní systém je zařízení, které vám umožňuje pojistit jakékoli budovy proti zničení v důsledku podkopání základu nadměrnými atmosférickými srážkami. Konstrukce odtokové bouře se skládá z:
- odtokové potrubí;
- přívody vody;
- odvodňovací žlaby;
- lineární drenážní žlaby.
Hlavní podmínkou pro vytvoření tohoto systému je zajistit svah během vytváření drenážních linek, díky čemuž se voda bude pohybovat pod přirozeným důrazem na sběrná místa, přívody vody. Místy instalace zařízení pro bouře mohou být zahradní cesty, celý obvod dvora, vchod do garáže atd..
Než začnete instalovat drenážní systém, musíte vypracovat plán pro dvůr a budovy, na základě kterého vypočítáte požadované množství materiálu. Aby mohli vlastníci vytvořit systém odvodnění bouře, musí připravit:
- podnosy, které jsou určeny k instalaci po obvodu nadace;
- rozpěrky, které jsou instalovány kolem okapů;
- přívody dešťové vody;
- potrubí s tvarovkami pro vnější kanalizaci;
- geotextilní materiál;
- lapače písku;
- betonová malta.
- suť, písek.
Ze stavebního nářadí by měla být vodováha a svinovací metr, lopata, lano a kování pro označení místa, kontejner na přípravu řešení, kbelík. Zvažte jednu z možností, jak vytvořit lineární odtok bouře vlastníma rukama, bez revizních vrtů.
Kolem domu jsou vykopány kanály, odsazení od základu k nim by mělo být více než 50 cm. Hloubka vytěžené jámy se liší s ohledem na velikost žlabu. V průběhu času mohou instalované podnosy vlivem půdy ztratit svůj tvar, aby se tak nestalo, musíte na dno příkopu uspořádat pískový polštář nebo vytvořit betonový základ. Žlaby položené v zákopech jsou propojeny speciálním upevňovacím prvkem, zámky a okraje jsou upevněny zátkami. Všechny mezery mezi stěnami jámy a podnosy musí být pokryty sutinami.
Vlastnosti bodové drenáže na místě vlastníma rukama
Instalace bodového drenážního systému svépomocí na místě nevyžaduje speciální dovednosti a různé plány. Jedná se o poměrně jednoduché zařízení, které se skládá z:
- přívody dešťové vody;
- bouřkové klapky;
- sedimentační nádrže;
- žebříky;
- vodovodní potrubí.
Hlavním úkolem takového zařízení je odvádět přebytečnou vodu z konkrétních malých oblastí, jako jsou dveřní jámy, oblasti pod zavlažovacím kohoutkem atd. Shromážděná voda v bodových zařízeních je transportována podzemními trubkami do dešťové kanalizace.
DIY povrchový drenážní systém
Zařízení povrchového drenážního systému je síť spojených potrubí položených po celém území konkrétní oblasti, kde je vyžadována pravidelná drenáž. Na průsečících systému i v zatáčkách jsou umístěny drenážní jímky, pomocí kterých lze sledovat provozní stav celého systému. Vodu shromážděnou ve sběračích je možné odčerpat pomocí speciálních čerpadel a také využít k ekonomickým účelům, například k organizaci zavlažování.
Pro sběr vody jsou určeny hotové trubky s otvory 1,5 – 5 mm. Tyto polymerní materiály jsou určeny pro pokládku do půdy v hloubce 2-5 metrů. Pro instalaci drenážního systému poblíž studní a ve středu je lepší použít potrubí s velkým průměrem, protože v těchto místech je tlak vody silnější a jeho objem je mnohem větší.
Ve fázi instalace odtoků by měla být zvláštní pozornost věnována zásypu. Doporučuje se použít drcený kámen bez známých příměsí a hrubého písku. Aby se zabránilo rychlému zanášení trubek, odborníci doporučují pokládat již umytý, očištěný drcený kámen. Podle pravidel pro instalaci drenážního systému je na vrstvu písku položeno geotextilní vlákno. Je také třeba si uvědomit, že proces vytváření drenážního systému musí být zahájen z nížiny a postupně se pohybovat po místě..
Druhy povrchových drenáží s vysokou hladinou podzemní vody si udělejte sami
Instalace drenážního systému je nezbytná v místech, kde se těsně nachází podzemní voda. Umožňuje vám v takových oblastech zorganizovat přijatelné mikroklima, bez problémů pěstovat jakékoli rostlinné plodiny, snížit počet komárů a také omezit šíření plísní a houbových chorob. K boji proti vysoké hladině podzemní vody v blízkosti domu můžete použít povrchovou drenáž, prstencovou i nástěnnou..
Kruhová drenáž je spolehlivým řešením pro regulaci hladiny podzemní vody. Jedná se o zařízení uzavřeného typu, které je instalováno hluboko pod trvalou značku podzemních toků. Tento systém může být vytvořen ve formě kruhu nebo půlkruhu a pokrýt nejen malou oblast kolem jednoho domu, ale také území, na kterém se nachází několik budov. Je docela možné provést proces vytváření kruhového drenážního systému vlastními rukama bez podpory odborníků. Jediným okamžikem, který vyžaduje zásah profesionálů, je plánování, protože při výpočtech musíte být velmi opatrní s hloubkou výkopu a instalací odtoků.
Pokud jde o odtok vody, tento okamžik může být organizován dvěma způsoby:
- drenáž se přesune do obecné dešťové kanalizace;
- voda teče do speciálně instalovaných drenážních studní.
Prstencový drenážní systém vyžaduje čištění, stačí to provést jednou za několik let za použití silného tlaku čisté vody, která je dodávána revizními nádobami.
Druhy a vlastnosti drenáže v oblasti s jílovitou půdou
V oblastech s jílovitou půdou se doporučuje instalovat hlubokou drenáž, a to stratového typu, protože tento typ půdy nevede dobře vlhkost. Celý proces práce na jeho tvorbě vyžaduje spoustu času a peněz. Kromě toho je velmi důležité provést všechny práce před zahájením stavby. Podrobné pokyny pro instalaci drenáže nádrže na jílovitou půdu jsou následující.
Krok 1. V přípravné fázi jsou připraveny potřebné nástroje a materiály pro instalaci drenáže vlastními rukama. Tato řada zahrnuje:
- vodováha a svinovací metr;
- lopaty na hloubení jám;
- kolíčky a pásky pro označení místa;
- Bulharský;
- potrubí s otvory;
- geotextilní vlákno;
- prvky zadku;
- studny a díly pro jejich montáž a instalaci atd..
Krok 2. Je označena oblast pro kopání zákopů, jejíž spodní část by měla být nejméně 20 cm pod úrovní paty.
Krok 3. Dno vykopaných příkopů je položeno pískem a štěrkem a zhutněno. Jsou do nich umístěny děrované trubky, které musí být zabaleny do několika vrstev geotextilním vláknem..
Krok 4. Po připojení všech součástí, instalaci drenážních studní, jsou všechny hotové zákopy pokryty vykopanou zeminou. Hlavní podmínkou pro výskyt takového systému je správná hloubka, protože odborníci říkají, že všechny části by měly být umístěny nad jílovou vrstvou půdy..
V jílovitých oblastech není povrchová drenáž neméně běžná. Může být uspořádán jako pískový polštář nebo ve stylu podnosu. Tento typ drenážního systému musí být instalován ve směru odvodňovací studny a udržovat požadovanou úroveň sklonu. Šířka příkopů pro systém se může lišit od 30 cm nebo více a hloubka v oblasti 50 cm, v závislosti na velikosti připravených žlabů. V oblastech s nerovným terénem, kde lze vysledovat přirozený svah, není třeba přidávat další výškový rozdíl.
Další informace o tom, jak vytvořit odvodňovací systém, udělejte si sami, najdete ve videu: