Úklid domácnosti je téměř nemožný bez dostupnosti speciálních budov pro zvířata a ptáky. Jednou z těchto stavebních struktur je drůbežárna, kterou je naprosto realistické stavět vlastními rukama. Nezávislý design a samotná konstrukce nejenže výrazně ušetří rodinný rozpočet, ale také umožní ztělesnit všechny představy farmy o majiteli. Jaké jsou vlastnosti uspořádání drůbežárny s vlastními rukama a jak to udělat, budeme dále zvažovat.
Obsah:
Určení velikosti domu
Aby měla farma kuřata, kachny, brojlery a další ptáky, je nutné postavit drůbežárnu. Budovy tohoto typu mohou být dočasné i trvalé a mohou mít také různé rozměry. Pro stavbu dočasného kurníku jsou vhodné lehké, neizolované materiály, možná i improvizované prostředky (zbytky stavebních potřeb atd.). V dnešním článku se budeme věnovat trvanlivým, spolehlivým a trvalým drůbežárnám, podrobněji odhalíme otázky, jak vybrat správné místo pro stavbu kurníku, a také určit optimální velikost budovy ..
Zkušení farmáři tvrdí, že dobře vybavená drůbežárna hraje hlavní roli v produktivním chovu drůbeže. Například v zimě, pokud není dodržen tepelný režim v místnosti, kuřata (a další ptáci) nebudou snášet vejce atd. Produktivita a zdraví ptáků přímo závisí na oblasti drůbežárny..
Je obvyklé vypočítat plochu pro budoucí drůbežárnu ve vztahu k plemeni, které se plánuje chovat. Zohledňují se rozměry dospělých. Například pro velká 3 kuřata 1 čtvereční. m., pro menší jedince, pro 5 kuřat 1 sq. m. Současně je pro jeden a půl tuctu malých kuřat navržen 1 metr čtvereční. m.
Pro kachny se doporučuje postavit kotce o rozloze nejméně 16-18 metrů čtverečních. m. Tito ptáci, jako všichni ostatní, potřebují prostor a pohodlí. U mužů se aktivně rozvíjí konkurenční reflex, takže těsnost vyvolává v hejnu pouze stresové situace.
Při výpočtu velikosti konstrukce je důležité si uvědomit, že budete potřebovat prostor pro vybavení budovy uvnitř: hnízda, krmítka, napáječky atd. Stojí za připomenutí, že těsnost pro ptáky je jedním z těch negativních faktorů, které vyvolávají nástup nemocí a různých onemocnění, a také vede k nedorozumění ptáků, bojům.
Pokud jde o dočasné drůbežárny, používají se k sezónnímu chovu kachen nebo brojlerů, protože kuřata těchto plemen se rychle vyvíjejí a rostou a za krátkou dobu se stávají dospělými. Dočasné stavby mohou mít povahu klece nebo jen plotu ze šrotu. Taková dočasná kotce jsou vhodná pro teplé období a nejsou vhodná pro trvalé chovy drůbeže..
Odrůdy drůbežáren
Ve výše uvedeném materiálu jsme se již zabývali typy drůbežáren podle sezónnosti: dočasné a trvalé stavby. Budovy drůbeže jsou obvykle rozděleny do typů s přihlédnutím k materiálu, který je použit pro jejich stavbu. Podle tohoto kritéria existují:
- dřevěný;
- cihlový;
- pórobeton;
- polykarbonátové drůbežárny.
Nejběžnější ptačí boudy ze dřeva a cihel. Dřevo je jedním z klasických stavebních materiálů, který si získal oblibu díky svým vlastnostem – trvanlivosti a pevnosti. Dřevo navíc dobře udržuje teplo. Nevýhody dřevěné konstrukce zahrnují:
- relativně vysoké ceny materiálu;
- potřeba dodatečné izolace drůbežárny.
Cihlové budovy vyžadují spoustu času na samotný stavební proces, stejně jako nemalé finanční náklady. Drůbežárny tohoto typu jsou však schopny sloužit člověku po dlouhou dobu a spolehlivě, aby poskytly teplo a pohodlí opeřeným přátelům. Pokud jde o přístřešky z pórobetonových materiálů, za jejich nevýhodu je považován spíše chladný prostor. Takové přístřešky musí být spolehlivě izolovány, zejména pro stahování ptáků v zimě..
Polykarbonátové domy jsou vhodné do oblastí s mírným podnebím. Takové konstrukce mají několik výhod:
- dobře se udržujte v teple;
- uvnitř domu je dost světla a to je dobré pro pohodu ptáků;
- žádné koncepty atd..
Polykarbonátové budovy pro ptáky svým způsobem připomínají skleníky. Výhody a nevýhody každé z výše uvedených možností jsou také určeny podle vybraného plemene ptáků, protože každý z nich má jinou teplotu stanoviště, rozměry struktury pro existenci atd..
Jak vytvořit základ pro drůbežárnu vlastními rukama
Před zahájením přípravy nadace je nutné vybrat správné místo pro stavbu budoucí budovy pro ptáky. Toto by tedy mělo být území:
- bezpečný;
- s rezervou prostoru pro venčení ptáků;
- nejlépe oplocený;
- ploché, vzdálené od cest kolemjdoucích.
Poté, co jste se rozhodli pro velikost domu a terén, můžete začít pracovat na základech. Zkušení stavitelé doporučují podle měření na zemi uspořádat tyče a upevnit je lanem, což dále neutralizuje nepřesnosti a zkreslení.
Základ můžete kopat lopatou, odhadovaná hloubka je 70-80 cm.Je lepší vyplnit základovou jámu pískem a štěrkem, zatímco základna je lépe vyrobena z cihel pomocí betonové malty. Je velmi výhodné použít štěrk, protože působí jako druh neutralizátoru vlhkosti. V případě plánování monolitické základny se doporučuje vytvořit bednění nejméně 20 – 25 cm. Tento typ základu bude vyžadovat mnohem více času na vyschnutí. Poté bude možné v domě instalovat dřevěnou podlahu..
Vlastnosti výroby podlah pro drůbežárny vlastními rukama
Výběr materiálu pro stavbu budovy pro drůbež závisí výhradně na přání a finančních možnostech majitele. Jako materiál pro výrobu podlah pro drůbežárny s vlastními rukama můžete použít dřevo, beton nebo dokonce plánovat přítomnost hliněné podlahy, která je považována za nejvíce rozpočtovou. Ekonomika je však možná jednou z výhod této možnosti. Hliněná podlaha a voda tvoří špínu, vysokou vlhkost v kurníku, což v žádném případě nebude výsledkem čistoty konstrukce.
Dřevěné podlahy v domě jsou samozřejmě dobré. Za prvé jsou teplé a šetrné k životnímu prostředí. Tento materiál, jak již bylo zmíněno, je však poměrně drahý. Mezi nevýhody dřevěných podlah patří skutečnost, že vyžadují pečlivou údržbu a jsou také náchylné k požárům. Dřevo je snadno napadeno houbovými chorobami, které mohou negativně ovlivnit zdraví ptáků..
Beton se nejčastěji používá jako podlaha v drůbežárnách. Betonová podlaha je však velmi chladná a v chladném počasí vyžaduje dodatečnou izolaci. Tuto nevýhodu lze překonat takovými výhodami, jako jsou:
- spolehlivá ochrana proti hlodavcům;
- trvanlivost a pevnost při používání;
- proti vznětlivosti atd..
Betonové podlahy se také nalévají do drůbežáren, protože nejsou vystaveny vlhkosti a kyselině uvolňované z opeřeného trusu..
Výroba dřevěných podlah pro drůbežárny vlastními rukama
Protože je dřevěná podlaha považována za praktickou a nejteplejší, zvažte možnost vytvoření tohoto typu nátěru. V průběhu práce budete potřebovat následující nástroje a materiály:
- Dřevěné desky;
- kladivo;
- hřebíky;
- kleště;
- řezací nástroj;
- ruleta atd.
Jako ošetřovací prostředek na dřevo je lepší použít vápno. Dřevěné podlahy mohou být vyrobeny z betonu. V tomto případě bude do výše uvedených materiálů přidán cement..
Desky jsou měřeny podle velikosti základu, rozřezány pilou a zatlučeny hřebíky kolmo na kulatinu. Se správnou péčí budou dřevěné podlahy sloužit majitelům a jejich domácím mazlíčkům ještě dlouho, dlouho..
Jak udělat střechu pro drůbežárnu vlastními rukama?
Pro malé přístřešky pro ptáky je vhodná konstrukce sedlové střechy, pro celkovější konstrukci se doporučuje vytvořit štítový úkryt. Jako střešní materiál se používají následující materiály: vlnitá lepenka, kovové tašky, břidlice, střešní krytina atd. Při stavbě střechy jakéhokoli typu je důležité dbát na hydroizolaci, parozábranu a spolehlivost nosných prvků. Při výběru střešní konstrukce musíte myslet na okamžiky předem: odtok srážek, náklady na materiál a také jednoduchost stavby (pro nezkušené řemeslníky).
Sedlová střecha vyžaduje práci se stropními nosníky, latěmi, krokvemi a střešní krytinou. Je důležité předem věnovat pozornost izolaci a ochraně střechy drůbežárny před vlhkostí vlastními rukama.
Vlastnosti vnitřního uspořádání drůbežárny
Dobře naplánovaná ptačí bouda bude nejen vhodná pro život a reprodukci ptáků, ale také nejvhodnější pro majitele. Potřebné prvky vnitřního uspořádání lze zobrazit následujícím způsobem.
Vnitřní uspořádání drůbežárny | |
Větrání | Větrání v kurníku je životně důležité, protože v místnosti s ptáky se hromadí nepříjemné pachy, ze kterých je alespoň částečně nutné se rozpadat. Při stavbě je důležité vzít v úvahu přítomnost větracích otvorů, mohou to být malá okna, která v komplexu budou hrát roli dodatečného zdroje denního světla. |
Osvětlení | K tomuto účelu se nejčastěji používají infračervené žárovky, které vyzařují teplo. Konstantní světlo však negativně ovlivňuje zdraví ptáků. Světlo v životě ptáků by nemělo být přítomno více než 14-15 hodin denně. |
Hnízda | Existuje mnoho možností pro uspořádání hnízd. Jako materiály pro jejich výrobu se používají překližky i desky. Někteří farmáři vybavují své coop různými paletami košů. Tak či onak, pro dobrou produktivitu musí být hnízda vyplněna podestýlkou, která v zimě slouží také jako topení.. |
Misky a krmítka | V poslední době se lidé uchýlili ke koupeným návrhům napáječek a krmítek. Jsou velmi ekonomické, protože při jídle umožňují průchod jídla a vody. Takovým zařízením se říká bunkr. |
Ptačí hnízda lze v domě vyrobit několika způsoby:
- sklopné;
- samostatný;
- se sběračem vajec.
Tyto typy struktur lze vyrobit různými způsoby za použití různých materiálů. Při vybavování kloubových konstrukcí byste se měli starat o jejich spolehlivé upevnění a bezpečnost ptáků..
Hnízda s vestavěným sběračem vajec, často používaná na velkých drůbežářských farmách.
Mezi prvky, které umožňují ptákům zajistit dobré mikroklima v kurníku, patří kotce na procházky a také bidýlka..
Jako bidýlka se obvykle používají dřevěná prkna nebo trámy. Jsou umístěny ve formě žebříku v sestupném pořadí v takové vzdálenosti od sebe, aby se ptáci cítili pohodlně. Tyto bidýlka jsou odpočívadla pro ptáky v noci i ve dne..
Kotce poblíž drůbežárny umožňují nejen pravidelné procházky s ptáky, ale také provádění větrání, takzvané větrání místnosti.
Dalším důležitým bodem vybavení ptačí boudy je vytvoření vytápění místnosti vlastními rukama..
Jak to udělat sami vytápěním drůbežárny
V obzvláště krutých zimách každá budova vyžaduje dodatečnou izolaci. Infračervené žárovky lze použít k vytápění ptačí boudy i elektřiny. První možnost je nejen velmi pohodlná, protože navíc osvětluje místnost, ale také velmi užitečná. IR lampa, díky svým vlastnostem, má pozitivní vliv na tělo ptáků, posiluje imunitní systém. Mezi výhody takového vytápění patří jeho praktičnost a bezpečnost..
Pokud jde o druhou možnost, vytápění elektřinou, v tomto případě se používají různé ventilátorové ohřívače a olejové radiátory. Nevýhodou takového vytápění je vysoká spotřeba energie. Tepelné ventilátory navíc na rozdíl od infračervených lamp velmi suší vzduch v drůbežárnách. Aby odborníci ušetřili energii, doporučují zajistit v kurníku autonomní ohřev. Další informace o tom, jak si sami vyrobit a vybavit vlastní drůbežárnu, sledujte video: