Jaro je horké období pro každého včelaře. V této době je nutné vykonat spoustu práce, odstranit důsledky zimování a vytvořit příznivé prostředí pro pěstování a rozvoj silných rodin. To vyžaduje dostatečný přísun potravy až do 12 kg na úl, optimální tepelný režim, kvalitní plásty a mladé vysoce produktivní královny. V silných koloniích začíná na konci jara snášet děloha asi patnáct set vajíček denně, a proto se počet plodů v úlech zvyšuje (vajíčka, larvy a včely, které nedospěly). Nesplnění alespoň jedné z výše uvedených podmínek může drasticky snížit účinnost včelína. Článek se zaměří na technologii péče o včely..
Obsah:
Poté, co se včely probudily, vyčistily se (zbavily se výkalů nahromaděných přes zimu) a poletovaly kolem, měli byste úl okamžitě vyčistit a zabalit ven, aby byl teplý, položit nebo obnovit kryt, přidat jídlo. Taková péče o včely pomůže chránit včelstvo, které bylo na jaře úspěšně přezimováno před vyhynutím..
Aby včely nedráždily a neodváděly pozornost od jejich povinností, není nutné je zbytečně rušit častým zkoumáním úlu. Je to zbytečné a škodlivé, může to vést ke krádežím včel, zmrazení a následné smrti plodu. K provedení všech včelařských prací v krátkém čase je nutné předem vypracovat plán, připravit potřebné vybavení, zásoby krmiv a plástů.
Příprava staveniště pro včelín
- Předně je nutné vypočítat potřebnou plochu, aby se na ní pohodlně ubytovaly všechny rodiny, které zimu přežily. Popel pomůže rychle odstranit sníh v místech, kde jej nelze vyčistit, protože neodráží sluneční světlo. Nejoptimálnější vzdálenost mezi úly je 4 metry a 2–3.
- Aby včely, vracející se z prvního letu, neseděly na ještě nevyhřátém povrchu země a neprochladly, musí být kolem bodu rozházeny sláma nebo seno a pro tento účel je vhodný i střešní materiál. Někdy se pod ním hromadí vlhkost, což může vést k infekci včel. Abyste tomu zabránili, musíte jej po každém letu odstranit..
- Po přípravě místa musíte připravit stojany pro úly, které si můžete vyrobit sami nebo koupit hotové. K tomu se často používají pneumatiky nebo kolíky. Stojany je nutné umístit tak, aby ze strany vchodu získaly sklon..
- Aby včely nezasahovaly do volného pohybu po území, musí být očištěny od trosek a velkých spadlých větví. Po nastavení dobrého počasí můžete nastavit úly.
Výstava úlů ze zimoviště
- Poté, co pohodlná teplota pro včely dosáhne 14 stupňů ve stínu, lze úly nastavit. K tomu obvykle dochází ve druhé dekádě dubna nebo začátkem května. Abyste identifikovali přítomnost varroatózy nebo nosematózy, můžete poslat až 50 kusů mladých včel z každé rodiny k vyšetření do veterinární laboratoře.
- Bezprostředně před vyjmutím úlů musíte zavřít vchody a na hnízda umístit hřejivé polštáře, přičemž se snažte včely nerušit. Po instalaci úlů se vchody otevírají od zadních řad. Aby si včely lépe zapamatovaly místo, kde se nachází jejich dům, jsou na přistávací desky rozloženy svazky slámy. Také se o ně opírá ulička, po které je vhodné, aby včely osvobozené od výkalů vstoupily do úlu ze země..
- Před vyndáním úlů je nutné pro každou rodinu připravit rámeček se 3 kg medu a včelího chleba, aby hnízda nevychladila, nechají se přes noc v teplé místnosti k oteplení.
Péče o včely pro začátečníky
Čištění hnízd a dezinfekce úlu
- Péče o včely na jaře se skládá z řady činností. Především jsou hnízda očištěna od stop průjmu, nahromaděných vosků a propolisu, protože v úle vytvářejí nehygienické podmínky a ztěžují demontáž hnízda, které je nutné pro kontrolu. Protože se jedná o dlouhou a namáhavou práci, měli byste ji provádět až po teplém počasí, teplota bude ve stínu nejméně 16 stupňů..
- Aby nedošlo k poškození dělohy během úklidových prací, je předem chráněna zakrytím speciální čepičkou. Při čištění úlu je nutné odstranit nečistoty z jeho stěn a dna, z rámů. K tomu se úl zatlačí o určitou vzdálenost zpět a na jeho místo se umístí dezinfikovaný. Dále se rámy postupně vyndávají, včely se z nich setřásají do nového úlu. Vyčištěné rámy jsou potaženy plátnem a vloženy do nového úlu. Včely zbývající v úlu jsou pečlivě smeteny na nový žebřík, aby do něj mohly samy vstoupit..
- Poté, co byl úl uvolněn, musí být opláchnut, dezinfikován speciálními prostředky a sušen pod sluncem. Doporučuje se také vypálit lampu páječky, dokud nejsou stěny mírně hnědé. Na konci této práce lze do úlu umístit další kolonii. K dispozici je několik náhradních úlů, které pomáhají předcházet zpožděním.
- Při čištění rámů je třeba věnovat zvláštní pozornost odstranění skvrn od průjmu, protože obsahují patogeny infekčních chorob a spory nosema. Včely vyčistí špinavé rámy samy a onemocní nosematózou a dalšími nemocemi. Staré potemnělé plásty jsou odstraněny z hnízda, kandovaným medem, ucpány včelím chlebem a napadeny plísní. Protože postup čištění rámečků je docela pracný, někteří včelaři, kteří jich mají dostatečné zásoby, dávají přednost ohřívání špinavých rámečků voskem.
- Pokud je nedostatek jídla, jsou za bránici umístěny rámečky s kandovaným medem, dříve otevřené a pokropené vodou. Postřik se provádí denně, dokud včely úplně nevyberou med..
- Venku jsou stěny úlu pečlivě tmeleny a natřeny. Poté, co je rodina transplantována do nového úlu, musí být izolována. Udržování konstantní teploty 36 stupňů v úlu pomůže rodině prospívat. Toho lze dosáhnout speciálními polštáři, které jsou umístěny v horní části klína a na straně za vložkou. Musí být vyrobeny z odolného materiálu, jako je pytlovina, a musí být vyplněny nějakým druhem izolace..
- Umístění úlů na pneumatiky automobilů naplněné pilinami, které akumulují sluneční teplo, jim umožňuje udržovat požadovanou teplotu i v noci, aniž by se příliš ochladilo. Při správném tepelném režimu včely konzumují potraviny ekonomičtěji, méně se opotřebovávají a rodiny se rozvíjejí rychleji..
Zúžení hnízd
- Aby bylo pro včely snazší zahřívat plodnici na začátku jara a udržovat v úle optimální teplotu, musíte co nejvíce zúžit ulice na 9 mm, místo obvyklých 12 mm. Kromě toho je nutné z úlu odstranit všechny rámy nepokryté včelami, poškozené myší nebo infikované plísní, stejně jako s velkým počtem buněk dronů..
Rozšíření hnízd
- Zvýšený počet mláďat a mladých včel na jaře vede k tomu, že je rodina ve zúženém hnízdě stísněná. Na kladení vajíček a umístění nasbíraného nektaru potřebuje stále více rámečků s plásty.
- Po jarní revizi by měl včelař sledovat vývoj čeledi a podle potřeby přidávat rámky do úlu, a tím rozšiřovat hnízda. Pokud se s tímto postupem opozdíte, růst rodiny se zpozdí..
- K rozšíření úlu by do úlu měly být přidány světle hnědé, rovnoměrné a čisté rámy, ve kterých se již vylíhly nejméně 2 generace plodu, neměly by mít dronové buňky. Do takových hřebenů, které dobře udržují teplo, klade děloha vajíčka s větší dychtivostí. Rámečky by měly být přidávány přibližně každých 5 dní. V silných rodinách přidejte 2 kusy najednou a umístěte je na obě strany plodu.
Kontrola včelstev
- První jarní prohlídku rodin je nejlepší provést v pozdních odpoledních hodinách za klidného a teplého počasí, aby nedošlo k narušení tepelného režimu v úlu a aby se včely nezatrpkly. Tento postup je nezbytný k identifikaci hygienického stavu hnízda, ke stanovení síly kolonie a kvality královny, jakož i množství plodu a množství a kvality krmiva. NS
- Pokud je jeho zásobování nedostatečné (do 4 kg), bude kolonie slabá a děloha nebude schopna snášet mnoho vajíček. Krmivo do 12 kg pomůže rodině dobře se připravit na hlavní sběr medu. Z úlu jsou odstraněny zkažené medové rámečky a včely jsou krmeny cukrovým sirupem..
- Kvalita královny je dána množením plodu. Špatná královna, která nezhutňuje plod v plástech nebo nese spoustu droního plodu, je odstraněna z hnízda a nahrazena novým. Pokud jsou včely nemocné nosematózou, nemusí včelař najít plod v plástech se stávající matkou, v takovém případě je odstraněna z hnízda a rodině je poskytnuta naléhavá pomoc jako bez královny.
- Podle vzhledu dělohy můžete také určit její stav. Rozbalená křídla a zdravé nohy, světlejší barva díky pokrytí těla chloupky a rychlými pohyby naznačují, že děloha je mladá a kvalitní. Staré dělohy ztmavnou, protože chloupky z těla začnou vypadávat a zpomalovat. Začarovaná děloha nemá na zadních nohách drápy a břicho je zvednuté. Aby bylo možné dosáhnout posílení a rychlého růstu rodiny, je nutné tyto královny naléhavě nahradit dobrotivými a mladými..
- V úlu včely zabírají prostory mezi rámky, kterým se říká ulice. Pokud rodina zabírá 8 ulic, je považována za silnou. V 6 nebo 7 ulicích se nacházejí středně velké rodiny, 5 – slabé. Pouze silná rodina je schopna nasbírat velké množství medu a ve velkém poskytovat další včelařské produkty..
- Pro silnou rodinu nechávají na jídlo až 10 kg medu a 2 rámečky se včelím chlebem. To přiměje královnu k intenzivnějšímu snášení vajec a včely dělnice budou energicky sbírat jarní úplatky a vychovávat děti. Navíc taková zásoba umožní včelaři včely co nejméně rušit, při pohledu do úlu zkontrolovat.
Video o jarní péči o včely
Oprava rodin bez královen
- Pro vysokou produktivitu včelína je nutné, aby každé včelstvo mělo zdravou a mladou královnu, jinak drasticky slábne. Děloha může zemřít, pokud má nosematózu nebo průjem, pokud je v úlech vlhko nebo pokud jsou rodiny narušeny myší, pokud včelař nedbale pohybuje úly..
- Rodinu včel můžete napravit propojením s jinou rodinou, ve které je královna, nebo při opětovné výsadbě plodové matky. Upřednostňuje se druhá metoda, protože v tomto případě se rodina obnovuje, nikoli likviduje. Náhradní včelí královny jsou odebrány z jádra, což je kolonie stovek včel a královny. Poté, co je zařazena do kolonie bez královen, jsou ostatní včely také přidány do sousední kolonie..
- Včely, ponechané bez královny, obvykle snadno přijmou do své kolonie novou plodovou královnu. Pokud se tak nestane, znamená to, že začarovaná děloha zůstala bez povšimnutí v úlu, který je nutné odstranit..
Vyrovnávání síly včelstev
- Aby byla včelnice účinná, musí mít včelstva přibližně stejnou sílu. Vyrovnávání síly mění k lepšímu mechanismy vývoje včelstev, která přestávají záviset na kvalitě matky. Současně roste počet mláďat, do konce června se zásoby medu mohou zvýšit až na 45 kg a roste i celkový přírůstek hmotnosti v červnu, a to i za špatného počasí. Navíc se posouvají data roje..
- Existují tři způsoby, jak vyrovnat sílu. První zahrnuje přenos několika rámců s plodem ze silné kolonie do slabé; ve druhé metodě se přenáší nejen plod, ale také včely, ve třetím případě se přenášejí pouze včely..
- První možnost je vhodnější implementovat a vede k dobrým výsledkům; v důsledku toho se obě rodiny stanou prakticky rovnocennými. Totéž nelze říci o dalších dvou způsobech, kterými slabé rodiny stále nedosahují dostatečně rychlého vývoje a silní v něm začínají trochu zaostávat..