Třešňové choroby: popis, kontrola a prevence

V každé zahradě jsou třešně a pravděpodobně ani v jedné kopii, ani v jedné odrůdě. Toto šťavnaté bobule milují dospělí i děti, můžete z něj uvařit lahodný džem, zavařené ve formě kompotů, samostatně nebo v kombinaci s jiným ovocem a bobulemi, a použít ho jako náplň do dezertů. Pokud se tedy rozhodnete založit vlastní zahradu, je nutné zakoupit několik sazenic třešní. Článek se zaměří na choroby třešní a jejich léčbu..

Obsah:

Choroby třešní a škůdci

Je důležité nejen zasadit sazenice podle všech pravidel a poskytnout jim náležitou péči. Třešně jsou docela náchylné k různým chorobám a stav stromu a jeho výnos bude záviset na tom, jak jsou včas identifikovány, jak rychle jsou přijata opatření k odstranění problému. Každý zahradník by si proto měl uvědomit choroby, které mohou tento ovocný strom postihnout, umět je rozpoznat a vyléčit.

Každý agrárník, zejména začátečník, je naštvaný, když si všimne, že místo dlouho očekávané sklizně se na jeho stromě objevilo poškození. Zdálo by se, odkud? Koneckonců, sazenice byla koupena odrůdově, vysazena včas a správně, pravidelně napojena a krmena, ale stále onemocní. Příčiny lézí a chorob třešní mohou být následující:

  • nesprávně zvolené zemědělské techniky – nevhodná půda nebo hnojiva, nesprávné dávkování, nepravidelnosti v režimu zavlažování;
  • povětrnostní podmínky – sucho, časté deště, v zimě mrazy mohou vyvolat nemoci;
  • parazitický hmyz;
  • mechanicky poškozené větve a kůra třešně;
  • infekce z jiného nemocného stromu poblíž.

Po zjištění příčiny můžete přistoupit k léčbě onemocnění, ale ne naopak. Jinak se poškození po chvíli vrátí a budete muset začít úplně od začátku..

Třešňové choroby

Existují dvě nemoci, které mohou vážně poškodit nejen plodinu, ale celý strom, a kterými třešeň trpí nejčastěji: kokomykóza, po které se listy stromu začnou předčasně rozpadat, a monilióza, která vyvolává hnilobu a vysychání bobulí.

Méně často, ale také poměrně často, třešně trpí chorobami, jako je antraknóza, perforované špinění a léze dásní. Také oni by neměli zůstat bez dozoru..

Cherry coccomycosis nemoc

  • Jedná se o houbové onemocnění, které se do centrálního Ruska dostalo ze skandinávských zemí. Chovatelé dosud nedokázali najít imunní vakcínu pro třešně proti této chorobě, trpí téměř všechny odrůdy – jedinou výjimkou je třešeň a hybrid třešně s ptačí třešní.

  • Jak se nemoc projevuje? Nejprve je ovlivněno olistění. Na listech se objevují purpurové skvrny, a pokud se na ně podíváte zevnitř, je snadno vidět růžovo -bělavý květ – to jsou spory houby. Pokud nepodniknete včasné kroky, listy začnou intenzivně opadávat s předstihem. Do prvního mrazu zůstane strom úplně nahý a nepřipravený, což je pro něj hlavní nebezpečí. Pokud strom nebude ošetřen příští sezónu, může zcela zemřít..
  • Někdy se spóry hub usadí na samotných třešňových plodech. V tomto případě jsou deformované, nedoporučuje se je jíst..
  • Proč houba, která vyvolává nemoc, nezemře v zimních mrazech? Faktem je, že přezimuje ve spadaném listí pod stromem. A na jaře, když se objeví první klíčky rostlin, přesune se nejprve k nim a pak znovu k třešni. Proto je důležité nelenit v boji s nemocí a pečlivě provádět všechny potřebné postupy..

Monilióza

  • Profesionální zahradníci stále často označují tuto nemoc jako moniliální popálení, protože větve stromu ve skutečnosti vypadají, jako by byly spáleny ohněm..

Fotografie třešňové nemoci

  • Toto onemocnění také vyvolávají spóry hub. V počáteční fázi je kůra kmene a větví pokryta malými skvrnami, připomínajícími porosty šedého mechu. Poté se na bobulích objeví výrůstky. V průběhu času, pokud je strom ponechán neošetřený, je kůra zcela pokryta houbou a začne praskat. V prasklinách se objevuje guma, větve vysychají a postupně zcela odumírají. Bobule se zároveň zmenšují nebo mumifikují, jak říkají profesionálové, a poté opadávají..
  • Chcete -li se zbavit této nemoci, musíte být trpěliví – houba je velmi houževnatá a je schopna strávit celou zimu v kůře stromu, a to i při silných mrazech.

Anthracnose

  • Tato nemoc často zůstává bez povšimnutí, dokud není zabita většina plodů třešní. Je docela obtížné to zjistit na samém začátku vývoje, musíte pečlivě prozkoumat každé bobule.
  • Na třešních se zpočátku objevují matná tečkovaná místa. Poté rostou do boulí a boulí, které mají charakteristickou, světle růžovou barvu. Za suchého počasí třešně mumifikují pod slunečními paprsky.
  • Pokud je léto deštivé a vlhkost vzduchu je vysoká, nemoc postupuje velmi rychle a může zničit více než 80% úrody..

Místo díry

  • Již z názvu nemoci je zřejmé, že se projevuje tvorbou děr v listech stromu. Pokud je léto teplé, s častým a silným deštěm, mohou se na listech objevit purpurově nahnědlé skvrny s okrajem..

  • Na plodech se vytvářejí stejná místa. Plody se časem deformují a místo skvrn se na listech objevují otvory. Tímto typem houby trpí i kůra – praská, tok dásní začíná jako průvodní onemocnění.

Terapie dásní

  • Velmi zřídka se tato nemoc objevuje sama. Zpravidla se začíná rozvíjet v pokročilých stádiích všech výše uvedených chorob stromů. Důvody ale mohou být také:
  • Projevy onemocnění: praskání kůry, po kterém se z trhlin objeví hustá tekutina lepkavé konzistence od bělavé po jantarovou. Mnoho zahradníků tento jev ignoruje a odstranění dásní považuje za neškodné pro strom. Ale není tomu tak. V důsledku toho to může vést k úplné smrti třešní..
  • Mladé stromy do 5 let často trpí nemocí, jako je verticillium. S tímto onemocněním strom rychle ztrácí listy, pupeny květin a nové listy vysychají bez kvetení a také se rozpadají. Po dvou až třech týdnech mladý strom zcela zemře, protože kmen a větve začnou zevnitř vysychat..

Bojujte s Cherry nemocí

  • Pokud tedy na podzim listy předčasně spadly z třešně a strom je infikován kokomykóza, o tom není pochyb. Nejúčinnější je zpracovat třešně na jaře proti všem chorobám a škůdcům. Je důležité nenechat si ujít okamžik, kdy vyhodí nové listy, a v této fázi postříkejte strom 3% kapalinou Bordeaux. Po skončení období květu se třešeň postříká slabým roztokem oxychloridu měďnatého. Pokud se postřik provádí před začátkem kvetení, dává přípravek Skor velmi dobrý výsledek. Třetí a poslední postřik by měl být proveden na podzim, kdy již byla úroda sklizena. Lze použít kterýkoli z výše uvedených tří prostředků..

  • Jak léčit moniliózu? Je důležité jednat co nejdříve, když houba právě začíná růst. Za prvé, všechny postižené bobule jsou pečlivě odstraněny a spáleny – dokonce i jedna vynechaná třešeň může způsobit novou vlnu nemocí, takže nemůžete být líní. Musíte také odstranit nemocné větve. Při obřezávání za účelem zajištění byste měli zachytit alespoň 10 centimetrů zdravé kůry, protože houba se pod ní může skrývat.
  • Příští jaro, než začnou třešňové květy, se provede lékařský postřik. K tomu se používá kapalina Bordeaux nebo tříprocentní roztok síranu železnatého. Postřikem by se měla zabývat nejen samotná třešeň, ale také půda kolem ní. Úspěšně se také používá síran měďnatý, nitrafen a oleokobrit. Pokud z nějakého důvodu nebylo možné zpracovat strom před kvetením, můžete to udělat po. Pak je lepší použít 1% roztok kapaliny Bordeaux a dalších fungicidů: cuprazan, phthalan, captan.
  • Anthracnose přístupná úspěšné léčbě lékem Poliram. Postřik se provádí ve třech průchodech. Poprvé před kvetením třešní, podruhé bezprostředně po opadání květů a potřetí po dvou týdnech. Pokud jsou spatřeny zasažené plody, musí být okamžitě shromážděny a zničeny..
  • Léčba skvrnitých děr provádí se stejnými léky a podle stejného schématu jako léčba třešňové moniliózy. Nesmíme zapomenout na včasné řezání postižených větví, oblastí kůry a postižených plodů..

  • Terapie dásní jako takový není ošetřen. Jednoduše se tomu lze vyhnout tím, že stromu poskytneme náležitou péči a preventivní opatření..

Prevence chorob třešní

Nemoci zahradních stromů, jako každé jiné, lze snáze předcházet, než se jich zbavit později bez následků a relapsů. Bez preventivních opatření se proto člověk neobejde..

  • Dvakrát ročně, na jaře a na podzim, se doporučuje zakrýt kmeny stromů a půdu kolem nich vápennou maltou. Tím strom ochráníte před spálením od slunce a omrzlinami..
  • Aby se zabránilo toku gumy, je nutné strom čas od času ošetřit roztokem síranu měďnatého..
  • V místech, kde se přesto vytvořily praskliny a objevila se guma, by mělo být provedeno důkladné čištění, po kterém by měly být rány pokryty zahradním lakem. Vymazané větve a kůry musí být spáleny.

  • Aby byl strom odolnější vůči plísním, musíte na jaře, než rozkvete listy, nakrmit jeho kořenový systém. K tomu se používá roztok síranu draselného. Tři polévkové lžíce prášku se odeberou do desetilitrového kbelíku s vodou. Jeden dospělý strom bude potřebovat dvě kbelíky malty.
  • Na jaře můžete provést takzvaný „suchý“ obvaz, posypat kolem stromu síranem draselným. Doporučuje se to však provést za deštivého počasí..
  • Mezi třešně nezasazujte plodiny nočního lidu, jako jsou rajčata jakékoli odrůdy, lilky a jahody a jahody.

Co dalšího je důležité vědět

  • Faktem je, že různé odrůdy třešní různě onemocní. Riziko můžete výrazně snížit i při nákupu sazenice. Ty odrůdy, které vyšlechtili moderní šlechtitelé, jsou odolnější vůči parazitům a chorobám než ty, které existují již dlouhou dobu. Zpravidla jsou dražší, nedávají se stejně jako běžné zahradní. Vynaložené peníze ale stojí za to. Opravdu v budoucnu nebudete muset ztrácet čas, úsilí a peníze na léčbu nemocného stromu. A to je také úspora. Třešeň je tedy velmi odolná vůči chorobám.
  • Další důležitý bod, na který i zkušení zahradníci někdy zapomínají: pečlivě prozkoumejte nejen svůj vlastní strom, ale také zvyk, s jakým ho zasadíte. Pokud je štěp z infikovaného stromu, pravděpodobně nakazíte i svoji třešeň..
  • Třešně mohou trpět – a ve skutečnosti trpí velmi často! – nejen z plísní a jiných chorob, ale také z hmyzích parazitů. Je to mšice třešňová a třešeň třešňová.
  • Třešňové mšice jsou malé černé brouky, dosahující délky 2 milimetry. Bezkřídlé zakládající samice kladou vajíčka pod listy a na mladé výhonky, kde přezimují. Na jaře, když začíná vyhazování listů, se vajíčka přeměňují na larvy a poté na nové bezkřídlé samice, které nadále kladou vajíčka a tvoří celé populace hmyzu.
  • Jak mšice škodí stromu? Skutečnost, že se živí mízou stromu. Kolonie těchto parazitů je schopna zničit dospělou, plodící třešeň, usazující se na mladých výhoncích, listech, stopkách. Suché listy stočené do trubice jsou jedním ze znaků, že strom umírá a je nutné ho naléhavě ošetřit. V létě se mšice mohou přesunout ke kořenovým rostlinám, ale na podzim se opět vrátí na strom na zimování..

Metody ovládání cherry mšice

  • Pokud je kolonie malá, lze se obejít bez chemikálií. Před zlomením pupenů se strom ošetří odvarem z pampeliškových listů, infuzí cibule a roztokem popela. Všechny kořenové rostliny a plevele musí být pečlivě odstraněny. Pokud je mšic hodně, použije se ke stříkání rozhodný roztok – jedna ampulka na kbelík vody, nebo inta -vir – jedna tableta na kbelík vody. Poslední ošetření lze provést nejpozději tři týdny před sklizní.

  • Weevil cherry je žlutozelený brouk s charakteristickým malinovým odstínem, dosahující délky 1 centimetr. Zimu tráví v půdě a na jaře se stěhuje ke stromu. Během kvetení hmyz požírá pupeny, květiny a vaječníky. Samice pak začátkem léta požírají maso zelených třešní až na kost a kladou vajíčka. Po jednom a půl až dvou týdnech se z vajíček líhnou larvy, které sežerou jádra třešní.

Metody ovládání cherry weevil

  • S hmyzím parazitem musíte začít bojovat brzy na jaře, jakmile se přesune na strom. Brzy ráno, dokud teplota nevystoupí nad 10 stupňů Celsia a paraziti nemají nízkou aktivitu, má dobré výsledky elementární setřesení brouků z větví. Poté jsou shromážděny a zničeny. Po skončení kvetení se strom postříká roztokem inta-vira-1 tableta na desetilitrový kbelík vody, stejně jako carbofox, fufanon. Na podzim se doporučuje vykopat půdu kolem stromu, aby se zničili jedinci skrývající se na zimu..

Třešně jsou velmi krásný a zdravý zahradní strom, a přestože jsou docela náchylné k chorobám a dalším parazitům, nemusíte se jich vzdávat. Se správnou identifikací třešňových chorob a péčí o ně bude sklizeň rok od roku potěšit a samotný strom se stane skutečnou ozdobou zahrady po celé jarní a letní období..

About the author