Víceúrovňová zahrada v krajinném designu. Vlastnosti rozvržení

Existuje názor, že pozemek s různými výškami je nevýhodou, ale není tomu tak – rozdíl ve výškách zahrad je spíše zvýrazněním a umožňuje vám převést do reality nejneuvěřitelnější nápady krajinného designu.

Při vytváření krajinného projektu musí být všechny rostliny, budovy, cesty, rekreační oblast určitě propojeny do jediné kompozice. Všechno by mělo být navrženo do nejmenších detailů, protože i ty nejmenší nedostatky okamžitě padnou do očí.

Obsah

Posílení půdy

Výběr nápadů pro krajinný design přímo závisí na reliéfu a stavu místa. U víceúrovňových povrchů odborníci doporučují používat geoplastické techniky, které spočívají ve vývoji struktury a uspořádání opěrných zdí, které plní funkce zpevnění a přerozdělování půdy.

Geoplastics vám umožňuje rozdělit místo na samostatné zóny, navrhnout pozorovací palubu nebo naplánovat výstavbu dalších zón úlevy.

K posílení pevnosti svrchní nakloněné vrstvy půdy se používá inženýrská technika, jako jsou geomříže – jedná se o polymerové pásky, které jsou k sobě připevněny šachovnicovým vzorem, které vytvářejí buněčnou strukturu, která poskytuje účinné zpevnění půdy.

Vlastnosti rozložení

Volba vzhledu zahrady na dvou podlažích zcela závisí na vašich preferencích..

Možná chcete vybavit tradiční zahradu prostorným trávníkem a dvorem, kde si budou hrát děti, nebo chcete maximalizovat krásu přírody a zařídit si zahradu například v japonském stylu.

V zásadě se při plánování zahrady snaží spojit podnikání s potěšením, ale konečný výsledek závisí na vaší představivosti a touhách..

Po vytvoření projektu pro letní chatu musíte vzít v úvahu některá objektivní omezení..

Nejprve zhodnoťte své finanční možnosti, přičemž je třeba vzít v úvahu skutečnost, že náklady na vybavení zahrady nekončí, bude nutné ji do budoucna udržovat..

Za druhé, je důležité zvážit faktory jako:

  • typ a topografie půdy;
  • umístění místa a přítomnost struktur v něm;
  • místní klima.

Například chcete z oken svého obývacího pokoje výhled na krásný dekorativní rybník, ale je vhodnější jej umístit na nejslunnější místo, kde by bylo hezké mít místo k odpočinku. V tomto případě budete muset vybrat nebo kombinovat.

Výběr rostlin navíc závisí na přírodních podmínkách. Mnoho jejich druhů bude schopno růst na slunných místech a ne každý květ nebo keř přežije ve stínu..

Při zařizování víceúrovňové zahrady dejte volný průchod své fantazii, hlavní je, že ve všem jsou kontrasty. V takové zahradě budou skvěle vypadat krajinné schody, potoky, vodopády, terasy, kamenné záhony. Zahradní stavby se nacházejí blíže k domu, který se nachází na samém vrcholu pozemku. Kombinujte různé budovy do komplexů.

Při plánování pozemku se používá pravidlo zvané „zlatý poměr“, konkrétně 3 části oblasti jsou vybaveny květinami, keři, 5 – cestami, alpskými skluzavkami, rotačními, fontánami atd., 8 – trávníky (3: 5) : 8). S tímto uspořádáním bude zahrada vypadat harmonicky..

V soukromé zahradě musí nutně existovat nějaký malý detail, který se stane vrcholem zahrady a určitě okamžitě přitáhne pozornost. Takovým detailem se může stát elegantní kašna, sluneční hodiny nebo exotická rostlina. Ať už je to cokoli, hlavní je, že tato kůra plně odpovídá stylu zahrady..

Terasa na webu

Rozložení a příprava

Při zařizování víceúrovňové zahrady je na samém začátku důležité určit, na jaké terasy lze svažitý reliéf rozdělit. Pokud je to malý svah, pak budou stačit 2-3 úrovně.

Rovněž by měla být vypočítána délka a výška svahu. Chcete -li to provést, musíte jet ve dvou pólech v horní části svahu a na úpatí, mezi nimiž vodorovně vytáhněte lano pomocí úrovně. Vzdálenost od lana k hokejce umístěné v horní části svahu se bude rovnat jeho výšce a délka horizontální šňůry se bude rovnat délce svahu. Počet teras je určen v závislosti na délce svahu a celková výška svahu dává představu o výšce každé z teras..

Po všech výpočtových pracích na místě se provede značení a půda se odstraní v oblastech, kde skončí první terasa a začne druhá – v důsledku toho se získají velké hliněné schody.

Při terasování místa se vytvářejí horizontální plošiny (terasy) vyztužené opěrnými zdmi. Pomocí této metody můžete také z ploché plochy udělat víceúrovňovou zahradu..

Hranice teras nemusí být přímé; ohyby vypadají estetičtěji v upravených zahradách.

Na terasy se pohodlně vejdou trávníky, skalky, rybníky, fontány, zeleninové zahrady a ovocné rostliny.

Opěrné zdi

Existují dva typy opěrných zdí: kapitál a světlo.

První typ poskytuje těžká břemena a používá se jako podpora pro řezanou půdu. Tloušťka hlavní opěrné zdi by měla být nejméně 25 cm. Pro zlepšení výkonu by měla být stěna postavena s mírným sklonem směrem ke svahu, zatímco ve spodní části musí být vytvořeny drenážní otvory pro odvod přebytečné vody.

Chcete -li postavit opěrnou zeď, měli byste zpočátku zorganizovat základ. Chcete -li to provést, vykopejte příkop asi 40 centimetrů hluboký, pak jej naplňte do poloviny sutinami nebo malými kameny, zpevněte jej cementovou maltou. Dalším krokem je položení kamenů opěrné zdi. Je vhodné to udělat s mírným sklonem, aby se posílila struktura. Mezery mezi kameny musí být vyplněny kompostem, skládajícím se z písku a listového humusu..

Světlé opěrné zdi slouží hlavně jako dekorativní funkce; lze je použít ke stavbě malých vyvýšených záhonů. Takové podpěry nevyžadují projekt a mohou být silné jako jedna cihla..

Rostliny lze sázet do švů stěn. Lavice mohou být umístěny v blízkosti cihlových nebo dřevěných stěn, nebo mohou být vybaveny v těle samotné opěrné zdi, pokud má odpovídající rozměry.

Zahradní cesty

Zahradní cesty jsou nejlepší způsob, jak na něco upozornit a správně nasměrovat svůj pohled. Zahradní aleje s jasným okrajem jsou okamžitě vnímány jako osa kompozice; pro tyto účely jsou ideální takové poddimenzované rostliny, jako je spirea a zimostráz.

Fontána

Fontánový potok

Proudy vody takové fontány procházejí z mísy do mísy v kaskádě. Výběr čerpadla není vůbec obtížné, stačí vzít v úvahu odhadované čerpané objemy vody a výšku konstrukce. Hlavním úkolem při stavbě fontány – potoka – je správně zorganizovat kaskádu, která se skládá z několika misek (většinou 3 nebo 4), z nichž každá má svůj vlastní základ. Vodní paprsky vodopádu sestupují do nádrže ve formě jezírka. Jako dokončovací materiály jsou vhodné přírodní i umělé kameny. Broušením povrchu můžete simulovat vzhled vodních toků (od tenkých trysek po pevné malé vlny).

Fontána – zdroj

Pro znalce přírodních krás tu bude kašna v podobě pramene..

Zde můžete použít různé sochy, které slouží jako návrh zdroje, hlavní věcí je dát volný průchod fantazii. Jako stavební materiál je vhodný kámen, beton nebo polymerbeton; také se musíte předem starat o základ – záruku stability. K zásobování vodou budete určitě potřebovat ponorné čerpadlo..

Plovoucí fontána

Tento typ fontány je mezi spotřebiteli velmi populární; lze ji uspořádat na přírodní hluboké nádrži. Prodává se již sestavený a můžete jasně vidět, jak bude fontána vypadat na vaší zahradě, takže zde nebude možné ukázat vaši představivost při jejím vylepšování. Pro instalaci stačí vybrat vhodné místo a připojit se k síti.

Alpská skluzavka a skalka

Alpské skluzavky a skalky jsou skvělými způsoby, jak zpestřit zahradní krajinu.

K vytvoření takových dekorativních prvků se lidé inspirovali reliéfem alpských hor – společnosti kamenů a rostlin a oba hrají stejnou roli, proto je velmi důležité, aby byla celá kompozice pečlivě vybrána a harmonicky spolu vypadala.

Rozdíl mezi alpskou skluzavkou a skalkou je v tom, že první z nich tvoří formu mohyly, která je nahoře ozdobena kameny a vysazeny rostliny, a pro skalky není vyžadován val, skalní zahrada je obvykle upravena na rovný povrch nebo na svazích.

Chcete -li vytvořit alpský skluz, zpočátku byste měli připravit příkop pro základ s hloubkou nejvýše 1 m. Dno, které ponechá asi 40 cm na povrchu, je pokryto malými kameny, zlomenými cihlami, posypané nahoře říční písek, jehož tloušťka vrstvy by měla být 5-8 cm.

Další fáze je nejkreativnější – pokládka kamene. Zpočátku instalujeme největší kameny, pak menší a ty nejmenší nahoře. Odborníci doporučují nevybavovat alpský skluz správného geometrického tvaru, protože by měl být co nejpřirozenější. Poté byste měli začít s výsadbou rostlin. Pro tyto účely jsou vřes, jalovec a saxifrage perfektní. Nejvíce milující rostliny jsou vysazeny na samý vrchol a byliny jsou vysazeny níže, protože nejvíce potřebují vlhkost..

Pro alpské skluzavky, bez ohledu na jejich design, jsou ideální evergreeny, například brčál..

Aby váš snímek neustále kvetl, postarejte se o výsadbu rostlin „přechodových zón“, jako jsou fialky, zvony, tulipány, euonymus atd..

Rockery nevyžaduje uspořádání základu, stačí jen správně harmonicky, v souladu se stylem celé zahrady, uspořádat kameny a zasadit rostliny na reliéf místa.

V zahradě s hladkými cestičkami by skalky měly co nejvíce odpovídat přírodě – velmi se nedoporučuje používat rovné, symetrické linie s ostrými rohy, ale naopak jsou podporovány zaoblené přechody ve tvaru písmene s. Může se mísit do alpského trávníku nebo suti. Jako akcenty můžete použít křemen, žulu, křemenec, step. Rostliny mohou také působit jako hlavní dotek, pak v tomto případě musíte použít diskrétní štěrk a říční oblázky.

Dvě symetrické skalnaté zahrady na obou stranách vchodu do domu budou vypadat velmi harmonicky.

Zlomte všechny rostliny skalky podle kritéria výšky. Umístěte nejvyšší (jako je smrk, thuja, horský popel) do první úrovně, nižší rostliny (dřišťál, spirea, borovice horská) do druhé a vysaďte nízké plazivé rostliny do třetí úrovně.

Zahradní schody

Ve víceúrovňové zahradě se schodům nelze vyhnout a je třeba je považovat nejen za nutnost, ale také za součást krajinného designu. Schodiště v zahradě nepochybně ozdobí kopec a na téměř rovné ploše vytvoří dekorativní schody efekt výškového rozdílu, což vám umožní podívat se na zahradu z různých míst. Může to být začátek i pokračování zahradních cest a při použití stejného stavebního materiálu bude ještě více zdůrazňovat krajinný styl..

Nejběžnější a zároveň nejjednodušší možností jsou štěrkové a dřevěné schody. Chcete -li to zorganizovat, stačí položit dřevěné pražce a naplnit je štěrkem, který tvoří hladce stoupající schody. Kolem okrajů lze vysadit různé rostliny, aby se vyhladily kontury rohu a vytvořila efektivnější kompozice..

Při stavbě schodiště na zahradě je nejdůležitější, aby bylo co nejbezpečnější a nejpohodlnější. Kroky by měly mít optimální šířku a sklon, protože příliš úzké a se strmým stoupáním schodiště negativně ovlivní procházku po zahradě. Je také důležité, aby kroky nebyly příliš hladké, protože ve vlhkém počasí mohou snadno klouzat..

Je také nutné postarat se o kvalitní osvětlení výstupu, ve tmě by měl být vidět každý krok, aby se nezměnil na „kámen úrazu“.

Místo k odpočinku

Na víceúrovňové krajině se rozhodně musíte postarat o místo k relaxaci, kde bude klid, klid a kde si můžete prohlédnout zbytek místa. Pokud je pozemek střední velikosti, může být uspořádán ve formě altánu nebo lavičky se stolem. Na velké ploše můžete dokonce vybavit sportovní hřiště houpacím křeslem nebo bazén s lehátkem.

Otevřený klenutý altán by byl skvělou volbou pro relaxaci. Tato budova by měla být umístěna na křižovatce chodníků a pro její sestavení bude vyžadovat sadu ocelových trubek lemovaných nylonem..

U každého pultu vysaďte popínavé růže, které brzy spletou strukturu a vytvoří nádhernou útulnou atmosféru pro relaxaci. V tomto případě altán funguje jako hlavní prvek uspořádání zahrady..

Pravidla terénních úprav pro víceúrovňové zahrady

  • Na rozdíl od plochých zahradních ploch jsou svahy častěji vystaveny vlivu větru, takže musíte přemýšlet o výsadbě rostlin odolných proti větru: borovice, černý topol, javor polní, dřišťál, vrásčitá růže atd..
  • Velmi častým problémem na svazích je také vymývání půdy, jarní sesuvy půdy a suché svahy.Tento trávník nemá vždy sílu na zpevnění půdy, v důsledku čehož často vysychá. Řešením tohoto problému je zasadit rostliny s hlubokým kořenovým systémem, například rakytník, spirea, polní jízda.

  • Aby se vyloučila konvergence půdy kvůli možným tokům vody, je nutné zorganizovat takzvaný drenážní systém. K tomu bude stačit správně zasadit rostliny s rychle rostoucím kořenovým systémem a bylinami, například bluegrass, ovesné vločky, jetel, díky tomu nebudou vodní toky odtékat, jak chtějí, ale jak to potřebujete . Pokud je úhel sklonu vašeho webu větší než 30 stupňů, pak odborníci doporučují použít geo-shot, což je voštinový modul osázený různými travinami nebo malými keři. Stojí za to pamatovat, že rostliny musí být odolné vůči nedostatku vlhkosti, protože voda ze svahu velmi rychle odtéká. Bylo by vhodné vytvořit zavlažovací systém.
  • Na víceúrovňové úrovni chápou přítomnost rostlin různých úrovní: nízko rostoucí byliny, keře a samotné stromy. V případě posledního stupně je to zde trochu obtížné, jelikož sazenice potřebují hodně času, aby vyrostly ve větší stromy. K vyřešení tohoto problému designéři okamžitě vysadí vzrostlé stromy, což umožňuje zónování zahrady doslova do jednoho roku..
  • Pro výsadbu stromů a keřů byste neměli přidělovat více než 2/3 celkové plochy letní chaty, protože velké stromy rostou po celý život, což znamená, že časem mohou vytvořit nežádoucí stín pro nízko rostoucí rostliny a okolní budovy.
  • Stromy by měly být vysazeny více než 10 metrů od domu a keře 5 metrů daleko.
  • Pokud chcete, aby se vaše zahrada rychle rozvíjela, pak se v každém případě rozhodněte pro forsythii a buddleii – za rok se z nich stanou silné kvetoucí keře. Ale například kalmie, vlčí bobule a rododendron rostou mnohem déle a jejich kvetení bude muset počkat asi 5 let. Živý plot je ideální pro rozdělení místa na zóny; bude fungovat jako krásný rám pro zahradu. Vytrvalé květiny, jako jsou muškáty, delfinia, floxy, jsou skutečnou spásou pro ty, kteří chtějí vidět svou zahradu každoročně rozkvetlou, aniž by na jaře cokoli zasadili..

About the author