Ako pestovať baklažán vonku. Ako pestovať sadenice baklažánu doma. Najlepšie odrody baklažánu na otvorenom priestranstve

Ďalším zástupcom rodiny nočníkov je zelenina, ktorá prišla k Európanom v sedemnástom a osemnástom storočí z Indie a získala veľkú popularitu vo varení, je baklažán. Dnes sa praktizujú tisíce receptov na rôzne uhorky, dusené mäso, kaviár, ktorých základ je nasýtený vitamínmi a absolútne výživnými modrými. Táto rastlina je tiež považovaná za obľúbenú medzi letnými obyvateľmi, ktorí uprednostňujú zber z vlastnej záhrady. Čo potrebujete vedieť, aby ste zo záhrady získali vysokokvalitné plody baklažánu, ako si vybrať správne semená a pestovať sadenice, ktorým odrodám dať prednosť, ako aj o zvláštnostiach starostlivosti o plodinu v záhrade, pokračuj v čítaní.

Obsah:

Aké odrody baklažánu dať prednosť

Otázka, ako pestovať baklažány doma, znepokojuje takmer každého začínajúceho záhradníka, pretože pestovanie tejto rastliny je sprevádzané určitými nuansami, ktoré primárne súvisia s klimatickými podmienkami. Ak napríklad majiteľ žije v južnej oblasti, kde mrazy ustupujú skôr ako v iných oblastiach a vládne atmosféra teplého počasia, môže venovať pozornosť výberu semien z kategórie raného dozrievania. Najlepšie je kúpiť hybridy, ktoré sú navrhnuté pre menej mierne podmienky a vydržia nepriaznivé masy. Medzi nimi stojí za zmienku nasledujúce mená:

  • Luskáčik F1;
  • Giselle F1;
  • Jemná F1;
  • Hroch F1.

Materiál osiva Diamond je považovaný za dobre vyskúšaný v praxi, často sa mu hovorí aj veterán v oblasti záhradníctva. Je určený pre výnosy v najbežnejších hlinených bytoch. Jedná sa o nízko rastúcu odrodu, ktorú je možné vysádzať nielen vonku, ale aj v oddelených nádobách. Vzhľadom na to, že kríky je možné vysádzať blízko seba, úroveň úrody sa výrazne zvyšuje. Preto sa táto konkrétna odroda často nazýva držiteľom rekordov. Skoré zrelé plodiny začínajú prinášať ovocie už vo veku sto dní, ale neskoré druhy prinášajú výsledky po viac ako 150 dňoch, ale pretrvávajú dobre a v žiadnom prípade nie sú nižšie ako chuť ich predchodcov. V tabuľke si prečítajte viac o najlepších odrodách v polovici sezóny a neskorých odrodách na otvorenom priestranstve.

Najlepšie stredné a neskoré modré odrody na otvorenom priestranstve
Prekvapenie Táto odroda sa vyznačuje tradičným tmavofialovým odtieňom, ktorý sa spolu s inými odrodami nelíši vo vysokej plodnosti. Zber zozbieraný 120 po vyklíčení má však vynikajúcu chuť a konkurencieschopnú prezentáciu..
Námorník Charakteristickou črtou druhu je pôvodná svetlá lila farba s prítomnosťou bielych pruhov. Táto odroda začína prinášať ovocie po 115 dňoch a dáva pomerne veľké plody v tvare hrušky. Hmotnosť jednej jednotky je v priemere 200 – 400 gramov a dĺžka je 15 – 18 cm.
Marcipán Odborníci rozlišujú túto odrodu medzi strednou sezónou kvôli jej chuti. Buničina takýchto plodov je šťavnatá a jemná, dajú sa úspešne odstrániť aj v severnej oblasti. Zreje do 120-125 dní.
Mishutka Táto odroda je pri varení veľmi cenená, čo sprevádza taký symbolický nežný názov. Pri správnej starostlivosti je kultúra bohatá na ovocie. Vegetačné obdobie je 135-145 dní. Vo výrobku nie je žiadna horkosť, charakteristikou je purpurovo-čierna farba.
Čierny fešák Za charakteristickú vlastnosť sa považuje odolnosť voči náhlym teplotným zmenám a studeným masám. Plody sú veľké, často hmotnosť jednotky dosahuje 900 g. Buničina rastliny je hustá a mäkká, aktívne sa používa pri varení.
Hovädzie čelo Vážené, dlhé ovocie s hmotnosťou asi 800 g prináša túto odrodu majiteľom. Plody sú vynikajúce na spracovanie a zostanú dlho čerstvé. Charakteristická je hnedo-fialová farba a lesklý povrch kôry..

Záhradkárom, ktorí sa zaujímajú nielen o tému pestovania baklažánu zo semien, ale aj o experiment s farebnou škálou ovocia, sa odporúča venovať pozornosť exotickým odrodám kultúry. Podľa technológie doma, do 4-5 mesiacov, môžete získať bielu, žltú, zeleno-ovocnú a dokonca aj červenú „modrú“. Medzi najznámejšie odrody patria – plášť, smaragd, zlaté vajíčka, thajské, cencúle, pelikány. Praktizujúci majú možnosť diverzifikovať vlastnú záhradu a rôzne formy kultúry (rebrované, valcovité, vajcovité, okrúhle).

Vlastnosti pestovania modrých sadeníc

Baklažán, ako každú inú zeleninu, je možné pestovať zo semien jednoduchým výsevom na otvorenom priestranstve. Bez riadneho spracovania a prípravy osiva však nebudete musieť čakať na pôsobivé výsledky zberu, okrem toho obdobie dozrievania plodov bude trvať dlho, pretože aj keď rastlinu pestujete sadenice, majitelia musia veľa času počkajte na výhonky a potom na ovocie. Preto otázka, ako pestovať sadenice baklažánu, má veľa nuancií..

Pred sejbou musí záhradník venovať náležitú pozornosť príprave pôdy. Na výsadbu semien pre sadenice si teda môžete samostatne kúpiť hotový substrát v špecializovaných predajniach. Ak dávate prednosť práci úplne nezávisle, potom na získanie úrodnej hmoty budete potrebovať nasledujúce komponenty – rašelinu a zhnité piliny. Miešajú sa v samostatnej nádobe v pomere tri ku jednej. Túto hmotu môžete nahradiť inými prísadami, napríklad pomocou komplexu, trávnika, humusu a divozelu. Zmes nízko položenej rašeliny, riečneho piesku a kompostu sa považuje za nemenej výnosnú. Bez ohľadu na to, ktorú z možností si letný obyvateľ zvolí, bude potrebná dodatočná dezinfekcia pôdy, pretože modré sú ľahko postihnuté rôznymi chorobami..

Výsledná zmes sa musí dôkladne zahriať vo vodnom kúpeli alebo jednoducho prevarenej vode, aby sa pôda zalila, čím sa v nej usmrtia škodlivé mikróby. Prípravu sa odporúča urobiť vopred, pred prípravou semien najmenej týždeň vopred. Koniec koncov, dezinfekcia nie je jediným postupom, je potrebná aj dodatočná liečba stimulantmi, takže do desiatich kilogramov pôdy sa pridá pol pohára síranu draselného. Od okamihu aplikácie roztoku po výsev musia uplynúť najmenej dva týždne.

Pokiaľ ide o prípravu semien, tento proces sa vykonáva v niekoľkých fázach s určitou postupnosťou:

  • expozícia v roztoku mangánu na hodinu;
  • dôkladné umytie zŕn;
  • umytý materiál je položený na handričku a zabalený do neho, sedem dní je uložený v noci v chladničke;
  • o týždeň neskôr sa semená namočia na 12 hodín do stimulantu, ktorý sa musí zmiešať s teplou vodou;
  • pred výsadbou je potrebné semeno nechať uschnúť.

Odporúča sa vložiť hotové zrná do kaziet s veľkými bunkami, v ktorých je vhodnejšie starať sa o sadenice a pri výsadbe na záhrade bude vylúčené poškodenie koreňového systému. Pred vznikom musia byť podnosy prikryté fóliou. Po ich výskyte by mal byť postup zakrytia vylúčený a teplotný režim by mal byť opravený. Optimálne ukazovatele počas dňa sú 14-16 stupňov, v noci 10-12, čo prispieva k vysoko kvalitnému rozvoju oddenku. O sedem dní neskôr je potrebné sadenice preniesť do denného režimu, kde značky stúpnu na 25-27 stupňov. V tme musíte udržiavať stabilných 12-14 stupňov. Takéto kvapky sú nevyhnutné na spevnenie sadeníc, rozvoj jeho prirodzenej imunity, ktorá ho vopred pripraví na podmienky prežitia v otvorenom teréne..

Akú vonkajšiu oblasť si vybrať na výsadbu baklažánu a ako ju pripraviť

Vybraná oblasť v záhrade na výsadbu modrých sadeníc musí byť nevyhnutne slnečná, bez tieňa a prievanu. Jeho príprava by mala byť vykonaná s niekoľkými návštevami, začínajúc na jeseň. Je nevyhnutné, aby na mieste neboli prítomné buriny, navyše bude lepšie, ak je pôdna štruktúra ľahká, piesočnatá alebo hlinitá, to je presne to, čo táto zelenina vyžaduje. Ak teda vlastník určí, že dominuje ťažká pôda, mal by do nej pridať komponenty ako riečny piesok, piliny alebo drvenú slamu. Na jeseň by sa malo vykopať záhradné lôžko a pridať humus, aby sa zvýšila úrodnosť pozemku. Je prísne zakázané zavádzať humus na jar, počas tohto obdobia musí byť pôda ošetrená škodcami, pretože ak sa humus zavedie v apríli, všetky sily rastlín sa použijú na tvorbu oddenku a stonky, a v dôsledku toho , príde k tvorbe plodiny s minimálnym úsilím.

Pred výsadbou klíčkov do zeme je potrebné ich dobre naplniť vodou a nechať odstáť. Baklažány, podobne ako ostatné záhradné rastliny, sa odporúča vysádzať do záhrady neskoro večer alebo skoro ráno. Spôsob výsadby sadeníc je veľmi podobný pestovaniu papriky. Na mieste sú vyrobené buď jednotlivé otvory alebo charakteristické drážky, ktoré musia byť masívne naplnené vodou. Ak sú plodiny vysadené v máji, potom sa letní obyvatelia musia navyše starať o úkryt rastlín, ktoré môžu veľmi zle znášať nočné chladné zaľahnutie na záhradnom lôžku. Na tento účel sa najčastejšie používa filmový materiál. Sadenice môžete tiež zakryť samostatnými vetranými plastovými nádobami s predvŕtanými otvormi.

Ako sa správne starať o baklažány v záhrade

Spolu s hľadaním odpovedí na otázku, ako pestovať sadenice baklažánu doma, záhradníci by nemali zabúdať na zložitosť starostlivosti o rastliny na otvorenom pozemku. Musíte sa starať nielen o to, ako chrániť sadenice pred nočnými poklesmi teploty, ale aj pred škodcami. Rovnako dôležité je tiež zorganizovať vysokokvalitné zavlažovanie záhrady. Po vysadení sadeníc by sa mal vlastník ubezpečiť, že počas prvých dvoch týždňov je rast plodín prakticky neviditeľný, čo je spojené s prispôsobením sa životnému prostrediu.

Počas tohto obdobia by ste nemali zneužívať zalievanie, odporúča sa zorganizovať obvyklý postrek močovinou. Potom, čo sa sadenice zakorenia, je vždy potrebné udržiavať oblasť vlhkú, zabrániť tvorbe kôry na pôde, a preto ju pravidelne uvoľňujte, najmä po daždi. rovnako dôležité je včasné zničenie novo vytvorených burín. Tiež sa neodporúča zneužívať kŕmenie modrých, nadmerná nutričná hodnota môže ovociu uškodiť. Po celú dobu zrenia by sa tento postup nemal vykonávať viac ako trikrát..

Aké choroby podstupujú modré? Preventívne opatrenia

Po výsadbe sadeníc, nástupe priameho kvitnutia, ako aj počas obdobia dozrievania ovocia môžu baklažány ohrozovať útoky hmyzu a rôzne choroby. Typické pre túto kultúru sú lézie s roztočmi, čiernymi nohami, voškami, bielymi muchami, ktoré je potrebné okamžite riešiť, aby sa zachránila budúca úroda; existuje aj množstvo preventívnych opatrení. Napríklad, aby sa vylúčil vzhľad roztočov, je potrebné vykonať ďalšie postrekovanie rastlín v horúcom, dusnom počasí. Ak v záhrade prevláda správna úroveň vlhkosti, odpudí to škodlivé vošky. Whitefly sa vystraší pascami z lepenky, potretými medom alebo vazelínou..

Môžeme teda povedať, že otázka, ako pestovať baklažány na otvorenom poli, má množstvo technologických nuancií, ktoré priamo súvisia s prípravou pôdy, starostlivosťou o semená a sadenice. Podľa všeobecne uznávaných pravidiel si každý letný obyvateľ bude môcť vybrať plodnú odrodu pre svoje klimatické podmienky a prevládajúci typ pôdy na území. Po preštudovaní všetkých jemností procesu pestovania kultúry bez špeciálnych nákladov môžete získať neštandardné plody baklažánu, najexotickejšie druhy, neobvyklý tvar a úžasnú farbu. Ak chcete získať ďalšie informácie, pozrite si video:

About the author