Ako postaviť stodolu vlastnými rukami. Odporúčania od odborníkov na stavbu stodoly

Pomerne často majitelia súkromných domov premýšľajú o výstavbe stodoly. Je potrebný na skladovanie rôznych zásob. Pretože konštrukcia tejto štruktúry je v porovnaní s inými budovami menej náročná na prácu, môžete si bez problémov postaviť kôlňu vlastnými rukami. Aby stavba prebehla bez problémov, potrebujete poznať všetky detaily každej etapy. V dnešnej dobe existuje veľké množstvo materiálov na stavbu stodoly, takže úloha sa stáva komplikovanejšou. V tomto článku sa budeme zaoberať výhodami a fázami výstavby všetkých populárnych typov..

Obsah:

Odrody kôlní

Medzi bežne používané materiály pri stavbe stodoly patria:

 • kov;
 • drevo;
 • penové bloky;
 • sendvičové panely;
 • kameň.

Pri výbere vezmite do úvahy technické vlastnosti, podnebie vášho webu a typ pôdy, na ktorej bude stavba prebiehať.

Kovová kôlňa

Tento druh sa objavil relatívne nedávno, ale dokázal si získať popularitu medzi letnými obyvateľmi. Túto povesť priživujú výhody kovovej stodoly. V prvom rade je to, samozrejme, spoľahlivosť materiálu počas používania. Tento povrch ochráni budovu pred akýmikoľvek klimatickými podmienkami. Kov nie je náchylný na koróziu. Stodola z tohto materiálu tiež láka možnosťou dať mu originálny vzhľad..

Postaviť kovovú kôlňu nie je o nič ťažšie ako ostatné. Podrobný návod na stavbu:

1. Najprv začnime označením stránky. Za týmto účelom poháňajte nabrúsené kolíky alebo tyče v rohoch kladivom. Nezabudnite skontrolovať, či sú uhlopriečky rovnaké (aby ste si boli istí pravými uhlami). Natiahneme špagát, na ktorom sú vyznačené miesta, do ktorých budú nainštalované stojany.

2. V predtým vyrobených značkách vyvŕtame vrtákom otvory s hĺbkou asi 50-70 cm Do nich vložíme kovové rúrky a naplníme ich betónovým roztokom. Začnite v rohoch. Od chvíle, keď betón začne trochu tuhnúť, spojte čiary v hornej a dolnej časti rúrok. Zvyšok nimi vyrovnáme..

3. Ďalej pokračujeme k zváraniu rámu. K horným koncom rúrok je privarená rúra 6×4 cm s hrúbkou steny 0,2 cm. Ďalší postup bude vyžadovať hladinu vody. S jeho pomocou prenesieme úroveň podlahy, označenú na jednom z rohových potrubí skôr, na všetky ostatné. Teraz v týchto značkách zviažeme špagát a so zameraním na ne zvaríme rúrku. Práve týmto princípom vyrábame priečky v strede. Zbierame sprievodcov pre strechu. V tomto prípade je rám stodoly považovaný za úplný..

4. Vykonajte základný náter rámu, aby ste predišli hrdzaveniu.

5. Vyrábame betónovú podlahu. Nainštalujeme debnenie, vložíme ho mimo rám a ustúpime o 10 cm. Dosky pripevníme a podperíme kameňmi. To pomôže zaistiť zachovanie tvaru betónu. Potom vrazíme drvený kameň a rozbité tehly do zeme, v tomto procese môžete použiť gumovú paličku. Vďaka tomu bude základňa oveľa ťažšia. Na hustý roztok položíme majáky. Čakáme, kým sa riešenie nastaví a naplní ho betónom a vyrovná sa pozdĺž majákov. Čakáme, kým podlaha úplne vyschne.

6. Aby ste sa vyhli kondenzátoru vytvorenému na kove pri následných prácach, budete potrebovať hydroizolačný film. Rozložili sme ho s prekrytím (asi 10 cm) na rám.

7. Po inštalácii hydroizolácie pokračujte v inštalácii profilovaného plechu. Začíname od strechy. Pri stohovaní hrá dôležitú úlohu spôsob zobrazenia prvého listu. Ak je všetko vykonané správne, ďalšia práca pôjde hladko a ľahko. Potom, čo bol plech odhalený, vložíme do vlny samorezné skrutky (na jeden list ide asi 20 kusov) a upevníme ich. Obklady stien sa riadia rovnakým princípom. V rohoch opláštime kovový roh.

V tomto mieste je vaša kovová kôlňa úplne pripravená. Môžete ho začať používať, maľovať atď..

Drevená kôlňa

Drevené stavby sa tešia úspechu po všetky časy a éry. Prirodzene, túto skutočnosť uľahčili niektoré výhody drevenej kôlne:

 • materiál je ľahko dostupný;
 • jednoduchá inštalácia;
 • dlhá životnosť;
 • môžu byť postavené kedykoľvek počas roka;
 • má obrovský výber povrchových úprav.

Takúto stodolu môžete postaviť veľmi jednoducho podľa týchto krokov:

1. Začíname s prípravou areálu. Je potrebné odstrániť odpadky a zasypať zem štrkom.

2. Postavíme drevenú kôlňu pomocou stĺpikového základu. Bude to vyžadovať kopanie otvorov viac ako 1,5 m hlbokých a inštaláciu azbestových rúrok do nich. Inštalácia sa vykonáva pomocou roztoku cementu, drveného kameňa a piesku v pomere 2: 4: 3, ktorým naplníme základ. Počkajte, kým roztok úplne nestuhne. Bude to trvať asi 3-4 dni..

3. Pred začatím stavby drevenej konštrukcie musia byť všetky jej časti ošetrené antiseptickým činidlom. Chráni stodolu pred výskytom húb a plesní, hnilobou, ako aj pred pôsobením hmyzu..

4. Vykonáme spodné páskovanie konštrukcie. Používame tyče 5×5 cm a úroveň budovy. K nemu pribíjame zvislé stojany. Vypočítajte množstvo s prihliadnutím na to, že na každé okno a dvere budete potrebovať 2 stojany a 4 kusy v rohoch. Ďalej vytvoríme horný postroj. Každý z popruhov by mal byť vo vzdialenosti 10 cm od okrajov konštrukcie.

5. Vykonávame strechu strechy. K hornému postroju pripevníme tri lúče. Vzdialenosť medzi nimi musí byť rovnaká. Ďalším krokom je šitie krokiev doskami a zakrytie strešným materiálom (s presahom 5 cm). Tyče pribíjame pozdĺž strechy, čím zaisťujeme strešný materiál. Nezabudnite vybudovať odtok dažďovej vody.

6. Orezáme predtým získanú štruktúru s hranovanými doskami. Zošijeme ich podšívkou alebo použijeme takzvanú vlečku.

7. Vložíme dvere a okná, ak sú zahrnuté v rozložení.

8. Poslednou etapou budú dokončovacie práce a vytvorenie budov pre vnútornú úpravu..

Postaviť takú drevenú kôlňu nevyžaduje veľa úsilia, času a peňazí, ale budova vám zároveň bude verne slúžiť viac ako 50 rokov..

Kôlňa z penových blokov

Penový blok má mnoho výhod oproti iným materiálom. Jeho spoľahlivosť nie je nižšia ako drevo, aj keď cena je oveľa nižšia. Hrúbka steny môže byť až 30 cm Materiál sa ľahko spracováva a píli. Kôlňa vyrobená z penových blokov bude „dýchať“, čím sa zabráni vzniku plesní a plesní a miestnosť bude teplá, pohodlná na prácu a skladovanie zariadení. V takejto budove je jednoduchšie vykonávať rôzne komunikácie. Majiteľov lákajú aj vysoké hodnoty požiarnej bezpečnosti týchto budov. Bohužiaľ, taký vynikajúci materiál má aj nevýhody: krehkosť, vysoké percento absorpcie vlhkosti a rýchlu priepustnosť pre pary. Ale okamžite neopúšťajte prístrešok z penového bloku, pretože pri správnej konštrukcii budú všetky nevýhody neviditeľné.

Podrobný návod na stavbu stodoly:

1. Ako pri každej stavbe, začíname s prípravou staveniska a jeho vyznačením. V rohoch zarážame kolíky do zeme. Po obvode vykopeme priekopu hlbokú 50-60 cm. Naplníme drenáž na jej dne (najskôr nasypeme vrstvu piesku, potom štrk a drvený kameň). Hore musíte nainštalovať výstužnú stenu a vytvoriť debnenie. Miešame betónový roztok (cement s vodou a jemným pieskom), kým nevznikne homogénna hustá zmes. Ak je vonku vysoká teplota, musí byť základ navlhčený vodou, kým úplne nestuhne, aby sa neobjavili praskliny..

2. Potom, čo je základ pripravený, môžete pristúpiť k stavbe základových múrov. Vopred sa rozhodnite, kde budú umiestnené dvere a okná. Hydroizolačnú vrstvu fixujeme na základ. Bloky začínajú od rohu. S pomocou úrovne budovy neustále monitorujeme rovnomernosť stien. V prípade potreby bloky pílite pílou. A tak sa krok za krokom stavajú múry.

3. Konečnou fázou stavby bude konštrukcia strechy. Tento proces je možné znížiť v cene tým, že ho zakryjete nie kovovými dlaždicami, ale jednoduchou bridlicou. Najprv nainštalujeme vodiaci stĺp (s priemerom 7-13 cm), ktorý sa stane základom konštrukcie. Ďalej namontujeme podlahové nosníky. Podporujeme ich zvislými stĺpikmi inštalovanými bližšie k stredu. Bridlica sa prekrýva a upevňuje pomocou samorezných skrutiek

Pre väčšiu spoľahlivosť môžete prístrešok izolovať zvnútra a vykonávať dokončovacie práce. Materiál penového bloku je veľmi krehký, preto odporúčame sledovať, ako postaviť video z kôlne, na konci článku.

Sendvičový panelový prístrešok

Len málo ľudí vie o existencii takého materiálu, akým sú sendvičové panely. A to je veľmi márne. Vďaka sendvičovým panelom je konštrukcia efektívnejšia a ekonomickejšia. Obrovskými výhodami sú tiež ekologické komponenty, funkčnosť, prítomnosť špeciálnej izolácie v zložení a ukazovatele vysokej kvality. Vďaka svojmu pohodliu je montáž rôznych typov štruktúr mnohonásobne rýchlejšia v porovnaní s tradičnými materiálmi. A pri tom všetkom je cena prijateľná pre každého.

Ktokoľvek môže postaviť prístrešok zo sendvičových panelov. Konštrukcia zahŕňa nasledujúce procesy:

1. Ako pri každej stavbe, najdôležitejšie je postarať sa o základ. Faktom je, že v závislosti od typu pôdy štruktúra poskytne iné zaťaženie. Zaťaženie zo sendvičových panelov nebude veľké, ale napriek tomu je potrebné na základoch starostlivo pracovať, aby kôlňa stála mnoho storočí. Odporúčame vytvoriť malý násyp (úroveň nad zemou od 10 do 20 cm), na ktorý umiestnite dosku. V budúcnosti sa stane podlahou stodoly. Táto metóda udrží stodolu v teple a suchu a obmedzí k nej prístup aj rôzne zvieratá a hmyz, ktoré poškodzujú inventár. Na vytvorenie nábrežia vykopeme jamu do hĺbky 50 cm a naplníme ju 10 cm pieskom zmiešaným so štrkom. Vytvárame debnenie. Naplňte základ betónovou maltou.

2. Potom, čo betón úplne stuhne, pokračujte v inštalácii rámu. Sendvičové panely pripevňujeme k nosnej konštrukcii pomocou samorezných skrutiek. Dôležitým bodom je zaskrutkovanie skrutiek. Tento proces by mal prebiehať výlučne pod uhlom 90 stupňov. Panely montujeme z jedného rohu, pričom na rámové časti je potrebná špeciálna tesniaca páska. Aby boli panely pevnejšie spojené, použite silikónové tmely.

3. Konštrukcia strechy bude rovnaká ako pri použití penových blokov.

Uistite sa, že sendvičové panely nie sú počas stavby poškriabané a nenavlhnú, potom môžete stavebné práce dokončiť čo najskôr. Ak je tento materiál pre vás nový a máte obavy z jeho vzhľadu, môžete vidieť, ako stodola vyzerá s vlastnými rukami:

Kôlňa z prírodného kameňa

Tento typ stodoly sa používa menej často kvôli dlhej dobe výstavby. Prírodný kameň má však obrovskú výhodu – vysoké technické vlastnosti a zároveň neobvykle krásny estetický vzhľad.

Kôlňu staviame z kameňa rovnako ako z penových blokov. Jediným rozdielom je murivo. Steny sú položené pomocou techniky kovania. Jeho princíp je nasledujúci: tvar a veľkosť kameňa sa odčítajú od oka, potom sa nanesie na miesto muriva suché a koriguje sa krumpáčom. Potom sa položia na hrubú vrstvu malty, bijú kladivom a tým ich „zasadia“ na požadovanú úroveň..

Užitočné rady

Odporúčania pre stavbu stodoly od profesionálnych staviteľov:

 • pri výbere miesta na stavbu majte na pamäti, že je nežiaduce umiestniť stodolu na nápadné miesto. Bez ohľadu na to, ako elegantne budova vyzerá, nemala by byť z bezpečnostných dôvodov nápadná;
 • pri plánovaní tiež majte na pamäti, že vstup do stodoly by mal byť voľný;
 • aby sa znížil negatívny vplyv vlhkosti na detaily štruktúry kôlne, ako aj na obsah v nej, odporúča sa postaviť budovu na kopec;
 • vopred premyslite usporiadanie miestnosti;
 • v drevenej kôlni sa odporúča ošetriť steny špeciálnym protipožiarnym prostriedkom;
 • v kovovom prístrešku nepoužívajte na hydroizoláciu obyčajný film. Jeho životnosť nie je dlhšia ako 3 roky;
 • aby sa v daždivých dňoch voda nehromadila pred vchodom do stodoly, musíte zvoliť správny smer svahu a miesto, kde budú umiestnené dvere.

Dodržiavajte pravidlá, odporúčania popísané v článku a vaša stodola bude verne slúžiť a dlho poteší vaše oko..

About the author