Ako sa vysporiadať s krtkami v záhrade

Boj s krtkami na vašom dvore je dosť špecifická záležitosť, na rozdiel od ničenia iných škodcov, ako sú šváby, potkany a myši. Koniec koncov, ľudia nemajú averziu voči krtkom. Ale, bohužiaľ, nebude fungovať, ak by existovali vedľa seba. Preto sa pozrime na to, ako sa vysporiadať s krtkami v krajine..

Obsah:

Vlastnosti správania krtkov

V prvom rade sa zoznámime s týmto malým tvorom, ktorého tak veľmi nenávidia všetci letní obyvatelia. Toto je malý cicavec. Krtkovia nejedia zeleninu, bobule ani iné záhradné rastliny. Možno sú to teda užitočné zvieratá? Vaše pristátia ich predsa nezaujímajú. Okrem toho dobre uvoľňujú pôdu, zvyšujú jej úrodnosť a hubia hmyzích škodcov..

Keď sa však usadia na vašom záhradnom pozemku, pochopíte opak. Sú to len nepríjemnosti. Poďme to pekne po poriadku. Krtkovia sú skutoční predátori. Ich hlavnou potravou sú slimáky, dážďovky, rôzne larvy – drôtovce a májovky. Krtkovia sa živia obrovským množstvom, čím v tejto oblasti vznikajú početné rozvetvené priechody. Krtek sa pohybuje v pôde a vyvíja rýchlosť asi 30 cm za minútu. V hotovom „zákope“ beží zviera 60 metrov za minútu!

Mnohí z nás tvrdia, že krtky sú slepé tvory. A niektorí z nás hovorovo používajú zavedený výraz „slepý ako krtek“. Tieto zvieratá však stále majú oči. Aby pri “výkope” nezasahovali do krtka, sú pokryté kožnými záhybmi a kožušinou. Keď ale krtek vyjde na povrch, aby ulovil jaštericu alebo hraboša, očné buľvy vyjdú.

Pri kopaní chodieb v zemi sa ničia záhradné chodníky, záhony, ovocné plantáže a záhony. Vyskytuje sa aj poškodenie koreňového systému okrasných rastlín, bobuľových kríkov, zeleniny a žiaroviek. Pôda vykopaná krtkami preťažuje na jar ich sadenice a škodí rastlinám s oslabeným koreňovým systémom. Niekoľko voľných nerovností môže zničiť elegantný trávnik, do ktorého ste investovali veľa svojej práce, ktorú ste každý deň polievali a vážili si ju..

Krtek navyše zaberá najúrodnejšiu pôdnu vrstvu a buduje sa „pohodlne“. Krtko je veľmi žravé stvorenie, ktoré nedokáže prežiť ani deň bez jedla. Usporiada svoje „špajze“ pod zemou v hĺbke 5-20 cm. A keď sa na jar začnú množiť a objavia sa malé mláďatá, je načase, aby sa majitelia stali aktívnejšími – koniec koncov, pluk škodcov sa dopĺňa ! Na webe môže dokonca žiť niekoľko rodín, ktoré prerozdelia vaše územie.

Sieťka proti krtkom

V dnešnej dobe sú veľmi obľúbené takzvané protimolekové siete, ktorých používanie je dôležité pri úprave trávnika. Proces zakladania trávnika pozostáva z niekoľkých etáp. Pletivo sa položí potom, čo ste zarovnali a prevalili zem. Na vrch sa naleje preosiata pôda. Vytvorte vrstvu najmenej 2 cm. Potom by mal byť kryt zvinutý a na trávnik môžete zasiať trávu.

Uistite sa, že dodržiavate vyššie uvedenú hrúbku vrstvy. Ak je viac pôdy, potom krtkovia budú môcť stavať svoje pohyby nad mriežkou a v tomto prípade nebude plniť svoju funkciu. Ak sa naleje menej zeme, krtkovia si urobia tunely pod sieťou a budú pokračovať v kopaní pod trávnikom.

Táto technika je veľmi populárna, ale má charakteristickú miestnu akciu. Všimnite si tiež, že burinu nebudete môcť ovládať mechanicky, pretože sieťovina zabráni vytrhnutiu buriny. Postačí iba chemická metóda.

Ultrazvukové ostrekovače

Ak hľadáte riešenie, ako sa vysporiadať s krtkami v krajine, tak majte na pamäti, že najefektívnejšou metódou je použitie špeciálneho ultrazvukového odpudzovača. Môžete teda zviera odohnať zo svojho webu, nemusíte ho zabíjať. Tvorcovia takýchto zariadení sa spoliehali na fyziológiu krtka. V tomto zvierati – nedostatočne vyvinuté orgány videnia. Ale čuch, vnímanie vibrácií, sluch sú zostrené.

Molekulové repelenty fungujú na základe použitia ultrazvukového žiarenia. V pôdnom prostredí sa vytvárajú vibrácie, ktoré sú pre škodcu neprijateľné. Keď sa krtek dostane do dosahu odpudzovača, začne pociťovať neustále nepohodlie, vníma to ako nebezpečenstvo, kvôli ktorému utečie z miesta. Rozsah zariadení sa líši v závislosti od modelu a výrobcu..

Inštalácia nezávisí od poveternostných podmienok, preto sa považuje za celkom praktickú. Vďaka prevádzke slnečných batérií je zaručená úplná autonómia ultrazvukového odpudzovača krtkov. Bez ich výmeny je zariadenie schopné fungovať počas teplého obdobia. Ale najdôležitejšou výhodou odpudzovača je jeho ľudskosť. Zvieratá neumierajú, ale idú sa usadiť na nové územia.

Mechanické jazvy

Mechanické zjazdovky pracujú na princípe generovania širokopásmových zvukových vibrácií. Vďaka práci takýchto zariadení krtkovia budú kopať zem ďalej a ďalej od zdroja zvuku, a teda ďalej od vášho webu..

Môžete si vyrobiť jedno z najjednoduchších zariadení na boj s krtkami vlastnými rukami. Jedná sa o spinner vyrobený z plastovej fľaše. Pripravte si fľašu a kúsok vodnej fajky. Zatlačte kusy rúrok do zeme. Spodný koniec by mal byť umiestnený hlbšie ako úroveň tunelov, ktoré zviera razí.

Odporúča sa zatlačiť kolík do hornej časti potrubia, ktorá má priemer asi 8-10 mm. V strede by mal byť vystužený dreveným korkom. Spáľte dno fľaše horúcim kovovým špendlíkom alebo klincom. Priemer otvoru by mal byť o niečo väčší ako priemer kolíka. Pozdĺž plnej čiary vyrežte štrbiny na fľaši. Zložte plast späť pozdĺž bodkovanej čiary. Vytvorte 4 z týchto záhybov. Takáto pasca na fľaše sa bude otáčať aj pri najmenšom vetre. Dutá trubica potom rezonuje a vytvára hluk. Vystraší krtkov.

V okolí môžete tiež usporiadať prázdne fľaše šampanského. Odporúča sa ich vykopať do zeme na dobre vetranom mieste, pričom sa držia v uhle 45 stupňov. Keď zafúka vietor, vytie v prázdnych fľašiach vydesí krtkov.

Otrávené návnady

Táto technika nie je vôbec humánna a niekomu môže pripadať neprijateľná. K použitiu otrávených návnad však dochádza. Mole sú hmyzožravé zvieratá. Živia sa predovšetkým larvami a dážďovkami a poslednú pozornosť venujú toxickej návnade. Preto je dôležité správne ho umiestniť na váš web..

Ak chcete určiť miesto pre návnadu, musíte nájsť aktívny pohyb krtka – povrchný. Ak to chcete urobiť, zatlačte nohou na úder a chvíľu počkajte. Ak krtek v záhrade obnoví tunel po niekoľkých dňoch na mieste, ktoré ste určili, potom je pohyb aktívny. Po nájdení mŕtvice do nej opatrne urobte dieru..

Namočte do nej jedovatú látku, postačí čajová lyžička. V tomto prípade by liek mal spadnúť na dno tunela. Do otvoru môžete tiež hodiť pár kúskov karbidu vápenatého a pokropiť ho trochou vody. Potom otvor uzatvorte napríklad hrudkou zeminy. Stlačte nohu, ale zem by nemala zakrývať návnadu. Takéto manipulácie sa musia vykonávať na rôznych miestach vášho webu. Krtek nájde návnadu a zje ju.

Pomerne efektívnu nástrahu je možné pripraviť aj takto. Dážďovky vložte do čistej nádoby, nakrájajte na malé kúsky. Posypte tieto červy akýmkoľvek jedovatým práškom, napríklad arzénom. Návnada je umiestnená do krtincov pomocou pinzety pomocou malých porcií. Otrávené červy si zachovajú známky života ďalších 20 minút. Vzhľadom na vyvinutý čuch si krtkovia nájdu jedlo, jedia a zomrú..

Jedovaté plyny

Na trhu je veľa účinných prostriedkov proti krtkom, ako napr "plynové bomby". Tieto jedovaté plyny však nie sú vždy účinné. Napríklad sa neodporúča používať ich v rozsiahlej sieti tunelov. Krtko predsa len rýchlo vykopá, tesne uzavrie plynný úsek a pokračuje v rozširovaní tunelov vo vašej oblasti. Ale ak je tento krok malý, potom uspejete.

A tiež bude možné vystrašiť škodcov pomocou sírneho dymu, ktorý má nepríjemný zápach. V takom prípade zvieratá veľmi rýchlo a ďaleko utečú a opustia svoje obývateľné miesta. Môžete použiť najbežnejšiu kontrolu „Fas“. Vložte ho do nory, zapáľte a prikryte vedrom. Pamätajte však, že veľa škody sa dá urobiť. Celá vegetácia zomrie v priebehu kurzu o pol metra v každom smere.

Lapače krtkov a pasce

Ak chcete zabrániť tomu, aby sa v záhrade objavili krtince, je zbytočné klásť východy kameňmi a zasypávať ich zemou. S odkazom na skúsenosti mnohých letných obyvateľov je možné povedať, že krtince sa okamžite objavia na iných miestach. A ak ste to nevedeli, prijmite informáciu, že krtkovia výborne plávajú! Preto je efektívnejšie dať špeciálnu pascu do aktívneho hlbokého pohybu.

Pascu na krtky je najlepšie umiestniť do hlavného ťahu. Pretože ho zviera navštevuje niekoľkokrát denne. Hlavná pasáž prebieha vždy v priamke a spája dve kopy zeme. Krtkovia často robia hlavné priechody pozdĺž plotov, plotov, základov budov, záhradných chodníkov, živých plotov, kríkov, to znamená akýchkoľvek hraníc, ktoré robia ľudia. Kľukaté pasáže „sondy“ vytvorené na trávnikoch nemožno znovu použiť. Preto nemá zmysel dávať tam pascu, krtek sa do nej možno nikdy nedostane..

Takže ste našli krok. Šliapte pôdu, nemala by sa drobiť. Pôdu opatrne otvorte. Nabite dve pasce na krtky a umiestnite ich na obidve strany tunela, pretože neviete, odkiaľ krtek pochádza. Vložte ich, najlepšie pred stredom zdvihu. Dosku položte na vrch. Nezabudnite, že vstupný kruh dobrej pasce musí byť uzavretý. Neberte si pasce s otvoreným krúžkom, pretože v tomto prípade môže krtek uniknúť..

Slomonova pasca vám tiež pomôže zbaviť sa krtkov. Jedná sa o valec vyrobený z akéhokoľvek materiálu – cínu, dreva alebo pozinkovaného železa. Priemer pasce je taký, že sa zmestí do krtka. Na konce pasce sú pripevnené závesné dvere. Otvárajú sa výlučne dovnútra. Krtko padá do pasce, dvere sa zatvárajú, ale neexistuje žiadny reverz.

Nástenný „antikrot“

Ak si stále neviete rady s krtkami v záhrade, môžete vybaviť takzvanú „stenu“. Zásyp po obvode webu. Na tento účel je obvyklé používať rozbité tehly, štrk. Dodržujte nasledujúce údaje: šírka – najmenej 20 cm, hĺbka – 40 cm. Krtkovia sa reflexne „rozhodnú“, že je to zlá krajina, že tu nie je jedlo a miesto obíde..

Môžete to urobiť inak. Oploťte svoju oblasť jemným pletivom, kopte najmenej 50 cm do zeme. Je žiaduce, aby sa pletivo zdvíhalo 20 cm nad zemou. Červy budú schopné prejsť sieťami. Ale pre krtkov je to nepreniknuteľné. Nezabudnite však, že pred umiestnením krtkov na web sa odporúča usporiadať mriežku..

Zlý zápach

Mnoho letných obyvateľov tvrdí, že krtky sú veľmi citlivé zvieratá na nepríjemný zápach. Do krtincov preto môžete zakopať handry namočené v rôznych látkach. Najčastejšie sa používa petrolej, terpentín, naftalén, amoniak. Tunely je možné naplniť karbidom, dechtom a inými suchými látkami so špecifickým zápachom. Uistite sa, že ich nalejete vodou a zatvoríte vytvorené otvory.

Niektorí zúfalí záhradníci to robia inak. Používajú zhnité vajcia, ktoré vyžarujú hroznú vôňu rybie hlavy, srvátky. Mnoho útržkov bude stačiť. Pochovajte ich v kurze a krtek takýto útok nevydrží. Pamätajte však, že všetko je v poriadku s mierou. Nepreháňajte to, inak budete musieť na mieste používať plynovú masku!

Rastliny proti krtkom

Ľudia veria, že ani krtek nemá obľúbené rastliny. Tetrov lieskový je obľúbenou kvetinou medzi mnohými letnými obyvateľmi, ktorá kvitne na jar. Má špecifickú vôňu pre krtka. Alebo skôr – z arómy vyžaruje hlinená cibuľka lieskového tetrova. Po obvode vášho webu sa odporúča zasadiť kvetinu..

Okolo miesta, kde žijú krtky, môžete zasadiť aj fazuľu alebo akékoľvek strukoviny. Škodcom sa nepáči ani ich vôňa. Aj keď si myslíte, že fazuľa nie je veľmi estetická rastlina, výsledok stojí za to. Krtkovia opustia miesto do 2-3 týždňov..

Ľudové spôsoby

Niekedy začne účinkovať najjednoduchšie opatrenie proti krtkom – zaplavenie dier vodou. Používa sa záhradná hadica. Avšak skôr, ako sa zbavíte krtkov, nezabudnite konať veľmi rýchlo a bez zdržania. Ak s istotou viete, že nebudete schopní rýchlo naplniť celý systém červích tunelov, mali by ste tento podnik okamžite opustiť. Budete teda len stimulovať činnosť krtka: zviera začne rýchlo prerážať pohyby v iných častiach vášho územia.

Okrem toho môžete použiť metódu starého dedka, ktorá vyháňa krtkov zo záhrady, ktorá má viac ako 200 rokov. Najprv rozlomte trstinu a uistite sa, že je dlhá 1,5-2 m. Vložte ju jeden po druhom do každej červej diery. Na povrchu by malo zostať najmenej 60-80 cm Vďaka trstine sa vytvorí efekt podobný kvíleniu vetra v komíne. Škodcovia zmiznú doslova o týždeň neskôr.

A nakoniec vám poradíme, aby ste sa zbavili dážďoviek, ktorým krtkovia radi chutia! A škodcovia k vám už neprídu. Na tento účel sa odporúča zalievať pôdu 10% mydlovou vodou. Vykonajte to dvakrát ročne – na začiatku a na konci letnej sezóny.

About the author