Ako si vybrať sadenice ruží

Ruža je z nejakého dôvodu považovaná za kráľovnú kvetov. Veľkolepá krása kombinovaná s tŕňmi, jedným slovom kvet s charakterom. Mnoho záhradníkov chce na svojom mieste pestovať ružové kríky, ale nie každý si myslí, aký druh odrody potrebuje. Je dôležité vedieť rozlíšiť odrody ruží, ktoré sú vhodné pre rôzne podmienky, a samozrejme vedieť, ktorá odroda je vhodná.

Obsah

Čo potrebujete vedieť pred vytvorením ruženca?

Potom, čo ste vo svojej záhrade túžili zasadiť sadenice ruží, ktorých fotografie s variáciami boli prvým argumentom v smere ich výberu, mali by ste si položiť niekoľko otázok:

 • Ako presne by mal výber ruží ovplyvniť záhradu, akú farbu zvoliť a ako sa zmení estetika po výsadbe ruží? Je potrebné preštudovať si katalóg navrhovaných kvetov, aby ste mali úplnú predstavu o tom, akú záhradu záhrada získa..

 • Výška kríkov. Je tiež potrebné zvážiť, ako sa zmení vzhľad záhrady, keď kríky ruží dosiahnu maximálnu výšku. Existujú rôzne odrody ruží: niektoré majú malú veľkosť, zatiaľ čo iné sa vyznačujú výraznou výškou výhonkov..
 • Strávený čas. Niektoré odrody vyžadujú značnú pozornosť a starostlivosť. Stojí za to položiť si otázku, či bude túžba venovať veľa pozornosti a času, alebo je lepšie rozhodnúť sa pre tie druhy, ktoré sú menej náladové?

Správne pochopenie konečného cieľa vám umožní vybrať si správnu odrodu a vyhnúť sa možným chybám alebo dokonca smrti kvetov v dôsledku nedbalosti urobenej v počiatočnom štádiu. Nákup sadeníc ruží nie je náročný – je dôležité, aby ste ich dokázali správne pestovať.

Známky dobrej sadenice ruží

Tu musíte venovať pozornosť skutočnosti, že predaj sadeníc ruží je predovšetkým obchod. Nie každý predajca umožní dôkladnú kontrolu, pretože je pre neho dôležité predávať a umožniť príliš pozorným kupujúcim zvažovať nedostatky nie je v jeho záujme. Obchod so sadenicami ružových bude lákať zákazníkov predovšetkým dizajnom a akciami. Napriek tomu stojí za to vedieť, podľa akých kritérií sa určuje kvalita sadenice. Ak má otvorené korene, ktoré nie sú uzavreté balením, potom je táto úloha jednoduchšia. V tomto prípade kontrola začína „zdola“:

 • Vývoj koreňového systému. V prípade, že smrek, pahýľ malého kríka funguje ako koreň, nemali by ste dúfať, že z takéhoto sadenice vyrastie veľký a svieži krík. S najväčšou pravdepodobnosťou sa o neho bude musieť starostlivo starať a ani v tomto prípade nie je úspech zaručený..
 • Korene by mali byť tmavo hnedé. Stáva sa, že na očkovanie sa používa indica, ktorá je teplomilnou rastlinou. V tomto prípade korene sadenice získajú svetlo hnedú farbu, čo znamená, že takáto sadenica horšie prežije zimu. Okrem toho existuje vysoká pravdepodobnosť, že keď pôda zamrzne do hĺbky viac ako 10 cm, ruža zomrie..

 • Ak to príležitosť dovolí, bude užitočné skontrolovať stav koreňa jeho odrezaním. Ak je koreň zdravý, v mieste rezu by sa mala objaviť šťava a celulóza by mala mať svetlú farbu.
 • V prípade pukajúcich púčikov sa na koreňoch objavia malé biele korienky. Je to dobré znamenie, pretože špecifikovaný rast absorbuje užitočné minerály z pôdy, v dôsledku čoho bude ker lepšie klíčiť..
 • Výhonok by mal mať hladký, elastický zelený povrch, ktorý je chladný na dotyk. Ak pocítite suchosť alebo vrásky, je to prvý znak toho, že sadenica nie je v dobrom stave..
 • Ak má vybraná sadenica naklíčené púčiky, potom by ste sa v tomto prípade mali zdržať jej nákupu.
 • Koreň by nemal mať zhnité oblasti – pretože to je v skutočnosti 100% záruka, že sadenica uhynie.

Zvažovala sa najlepšia možnosť. Čo však robiť a na čo sa zamerať, ak predajca z prefíkanosti alebo šetrnosti korene bezpečne zabalil do celofánu, alebo ich dokonca zakryl vrstvou rašeliny? V tomto prípade nikto nedovolí roztrhnutie filmu a narušenie vrstvy pôdy, takže sa musíte namáhať. V tomto prípade však existujú spôsoby, ako určiť kvalitu sadenice:

 • ak majú výhonky hustú štruktúru, je to dobré znamenie. Kôra na nich by mala mať jednotnú zelenú farbu a hladký povrch.,
 • aj keď sú výhonky pokryté vrstvou vosku, potom ich nerovnosti a tmavšia farba ako ostatné odhalia, že sú suché.,
 • základňa výhonkov by mala byť starostlivo skontrolovaná, či nie je poškodená pri preprave. Často sú pevne utiahnuté gumičkou alebo drôtom a potom je možné poškodenie. Takéto vady nie je ľahké odhaliť, preto je potrebné vykonať starostlivé a starostlivé kontroly.,
 • vysokokvalitný koreňový golier ružovej sadenice sa vyznačuje čistou a suchou kôrou bez odlupovania,
 • stojí za to venovať pozornosť samotnému baleniu. V prípade, že je príliš mokro, je to náznak možnosti hniloby..

Aj keď sa sadenice zriedka predávajú v balených nádobách, musíte poznať zložitosť kontroly ich obsahu:

 • ak sú na listoch sadenice škvrny rôznych farieb, mali by ste ich odmietnuť kúpiť, pretože tieto znaky slúžia ako výrečný dôkaz, že výhonky sú náchylné na choroby,
 • ker, s miernym nárazom, by sa nemal plaziť zo zeme. V opačnom prípade to znamená, že sadenica ruže bola vysadená veľmi nedávno.,
 • ak sú z otvorov v spodnej časti nádoby viditeľné malé klíčky, potom je to dobré znamenie. Ak namiesto klíčkov vyjdú dlhé korene, potom je to už horšie, proces extrakcie ružového kríka bude v tomto prípade veľmi namáhavý s nebezpečenstvom poškodenia koreňových systémov, čo povedie k ďalšiemu spomaleniu rastu a výskyt zdravotných problémov rastlín.

Odborníci odporúčajú nákup kríkov, ktorých koreňový systém by mal už prekročiť časový rámec troch rokov. Vrúbľované ruže v tomto veku majú najmenej tri dobre vyvinuté výhonky vysoké 30 cm, pričom presvitajú zelené púčiky. V obchodoch sú často dostupné sadenice ruží v jasných atraktívnych baleniach. Spravidla ide o sezónne zvyšky dovezené z Holandska alebo Poľska. Stojí za to pripomenúť, že sú často výrobkom, ktorý sa v určitom čase, napríklad na jeseň, nepredával doma alebo bol odmietnutý. Kríky sa preto zle zakorenia..

Je potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že čím váhavejšie predávajúci robí ústupky a chuť spolupracovať, tým je pravdepodobnejšie, že si nie je istý kvalitou výrobku, ktorý predstavuje, a v dôsledku toho je väčšia pravdepodobnosť, že kúpte si nekvalitnú alebo vyčerpanú sadenicu. Výsadba sadeníc ruží tiež nespôsobí ťažkosti, ak budete postupovať podľa všetkých pokynov..

Akú odrodu ruží si vybrať: krátka klasifikácia

Reklamy sú často plné silných titulkov ako „najlepšie značky“. Pomerne sebavedomé tvrdenie, ak nie dokonca sebavedomé. Napriek tomu kvetinári v skutočnosti identifikovali niektoré odrody, ktoré sú najoptimálnejšie na výsadbu v rôznych klimatických podmienkach. Sú nenáročné, majú dobré kvitnutie a krásu..

 • Mrazuvzdorný. Výraznou odrodou v tejto kategórii je škótska ruža, nazývaná aj Rosa Spinosissima. Tento druh sa v zásade používa na vytváranie hybridov. Kvety týchto sadeníc sa na ružu len málo podobajú, ale práve vďaka tejto odrode sa objavila väčšina odrôd odolných voči mrazu. Rosa Alba má rovné výhonky, ktoré môžu dorásť až do výšky viac ako dvoch metrov. Dobre vyhovuje nášmu podnebiu, je nenáročný v starostlivosti a nie je náchylný na mnohé choroby. Zimné mrazuvzdorné kanadské ruže sú dobrou voľbou pre severné oblasti. Pokojne vydržia predĺžené štyridsaťstupňové mrazy, sú odolné voči chorobám a parazitom a tiež dlho kvitnú. Táto pozoruhodná kombinácia charakteristík bola dosiahnutá komplexným krížením mnohých typov hybridných ruží. Medzi kanadskými odrodami si Alexander MacKenzie právom zaslúži prvé miesto, ktoré sa vyznačuje dobrým šírením a výškou.

 • Hybridný čaj. Tieto odrody sú najrozšírenejšie. Spravidla sa vyznačujú malou výškou a veľkými kvetmi. Najčastejšie klíčia homogénne, ale existujú aj malé kvetenstvo. Kvitnutie neprestáva až do neskorej jesene. Väčšina odrôd môže vykazovať hlbokú arómu. Z hybridného čaju stojí za to zdôrazniť odrody, ktoré zaujímajú vedúce pozície:
 • Barcalole,
 • Veľká fialová,
 • Modrý parfum

Každá z odrôd má svoje vlastné výhody. Barcalole si rýchlo podmanil trh vďaka svojej nádhernej a bohatej aróme. Veľká fialová má bezprecedentnú veľkosť kvetov, ktoré môžu dosiahnuť priemer 16 cm. Modrý parfum je predovšetkým zaujímavý, pretože keď sa rozpúšťa, farba ruže sa plynule mení – od fialovej po karmínovú.

 • Lezenie. Horolezecké ruže sú skvelou možnosťou, ktorá si našla cestu do krajinnej výzdoby. Vďaka nim sa stará stena alebo jednoduchý kovový oblúk premení na plátno pre výtvarníka..
 • Jednou z najobľúbenejších odrôd je Iceberg, ktorého elegantné husté biele kvetenstvo v kombinácii s jemnou ľahkou arómou okamžite upúta pozornosť. Ich dôležitou výhodou je odolnosť voči mnohým druhom chorôb. Výška kríka dosahuje asi meter, čo umožňuje vytvoriť akýsi živý plot. Sadenice ruží, ktorých cena začína na 2 dolároch, sa stali ďalším faktorom v smere rozsiahlej distribúcie tejto odrody..
 • Popínavá ruža odrody New Dawn vyniká bledoružovou farbou súkvetí, skladajúcich sa spravidla z 5-7 kvetov. Charakteristickým znakom tejto odrody je ľahká jablková aróma a viditeľná výška, ktorá niekedy dosahuje značku dvoch metrov, preto sa také ruže odporúčajú používať na živé oblúky..
 • Polokrútená dvojitá ruža odrody Paul’s Scarlet vyniká bohatou, jasnou šarlátovou farbou. Výška kríka často presahuje jeden a pol metra, výhonky majú dobrú silu a hrúbku. Táto odroda kvitne asi mesiac a ako výhoda má dobrú odolnosť proti zamrznutiu a chorobám..
 • Ruže odrody Orange Morsdag sú zaujímavé svojou schopnosťou kvitnúť takmer šesť mesiacov – od začiatku leta do neskorej jesene. Stojí za zmienku, že tento druh sa vyznačuje slabou toleranciou zrážok a po daždi môžu kvety začať hniť..
 • Popínavá ruža odrody Flammentanz predstavuje takmer kráľovské plemeno. Napriek tomu, že kvitnutie prebieha iba raz za leto a obdobie nie je dlhšie ako mesiac, môže táto ruža dorásť až do troch metrov a v kombinácii s nenáročnosťou na podmienky sa stane vynikajúcou voľbou, ak ju chcete použiť. druh ako živý plot. Výhonky sú navyše vysoko odolné voči chorobám a parazitom..
 • Dorothy Perkins je jednou z najobľúbenejších medzi popínavými odrodami. Vyznačuje sa nádherou a jednoduchou starostlivosťou, ale napriek tomu je schopná klíčiť až do výšky päť metrov. Priemer kvetov je relatívne malý, asi 3 cm Sú froté a príjemne vonia a kvety sa zbierajú do kefy s 30-40 kusmi. Lacné sadenice ruží tejto odrody stoja od 10 dolárov.

Užitočné tipy pre starostlivosť o sadenice ruží

Aby bola ružová záhrada krásna a vzbudila závisť všetkých susedov, stojí za to dodržať niekoľko tipov na starostlivosť o sadenice a potom je úspech zaručený:

 • miesto pristátia musí byť vždy umiestnené na slnečnej strane,
 • vzdialenosť medzi vysadenými kríkmi by mala byť aspoň 50 cm, optimálne 70 cm,

 • sadenice po výsadbe musia byť pokryté zeminou,
 • zalievanie by malo byť bohaté. Dosť raz za tri až štyri dni,
 • najlepším hnojivom je infúzia získaná z hnoja v kombinácii s vodou pred uvedením zmesi do tekutého stavu.

Dodržiavanie odporúčaní nebude ťažké a potom otázka, ako zachovať sadenice ruží, nebude naliehavý problém..

About the author