Ako si vyrobiť ihličnatý živý plot na letnej chate

Napriek tomu, že sa výhody ihličnanov ľahko menia na nevýhody, mnoho ľudí dáva prednosť výrobe živých plotov z ihličnanov. V zime a v lete v jednej farbe – na jednej strane je to výhoda, pretože aj v tupej zime bude lokalita priaznivo vynikať hustou zelenou stenou. Ale bude to tak na jar, v lete a na jeseň – neexistuje žiadna odroda. Hoci ak milujete stabilitu, potom je ihličnatý živý plot perfektnou voľbou. Vzhľadom na skutočnosť, že ihličnaté stromy rastú pomerne pomaly a sú drahé, pred založením živého plotu z nich je potrebné zistiť čo najviac o druhoch rastlín a technológii ich pestovania..

Druhy ihličnatých živých plotov

Ihličnatý plot spoľahlivo chráni miesto pred prachom, hlukom, výfukovými plynmi a vetrom v každom ročnom období. Liečivé pachy živíc uvoľňovaných do vesmíru slúžia ako druh antiseptika, zabraňujúc množeniu škodlivých baktérií a vírusov. Ihličnaté rastliny tiež žijú dlho, čo znamená, že čoskoro nebude potrebné aktualizovať živý plot..

Existuje veľa možností, ako môžete na mieste zorganizovať ihličnatý živý plot. Všetko závisí od niekoľkých faktorov: výšky rastlín, druhu rastliny, tvaru koruny a toho, či je potrebné strihať živý plot. Poďme sa pozrieť na to, aký druh živého plotu môžete v krajine urobiť..

V závislosti od výšky rastlín sú ihličnaté živé ploty:

 • Vysoká. Rastliny vyššie ako 2 – 3 m. Obvykle sa vysádzajú pozdĺž okraja pozemku.
 • Priemer. Rastliny s výškou 1 až 2 m. Používa sa na zónovanie miesta.
 • Nízka. Na dekoratívne zónovanie sú do areálu vysadené rastliny vysoké až 1,2 m.
 • Obrubník. Rastliny s výškou 0,5 m až 0,8 m sú vysadené pozdĺž chodníkov alebo okolo nádrže.

Vzhľadom na skutočnosť, že vysoké ihličnany nemusia v nízkej výške dostatočne uzavrieť korunu, často nie sú vysadené v jednom rade, ale vo viacerých. Celkom sa dá rozlíšiť 3 druhy živých plotov v závislosti od podmienok výsadby:

 • Jednoradový živý plot. Vysádza sa, ak sa nevyžaduje vytvorenie hustej zelenej steny. Bežne sa používa tuja a borievka.
 • Dvojradový živý plot. Je schopný dobre chrániť miesto pred nepriaznivými faktormi: prachom, výfukovými plynmi a vetrom. Rastliny sú vysadené v šachovnicovom vzore, s odsadením.

Dvojradový živý plot

 • Trojradový živý plot. Vysoké ihličnany spravidla nie sú vysadené v troch radoch. Maximálny počet riadkov je 2. Korunky oboch radov sú teda dobre osvetlené slnečnými lúčmi. Ale niekedy sú ihličnaté stromy vysadené v troch radoch. Iba vonkajší rad by mal byť z nízko rastúcich rastlín.

Tiež rastliny v ihličnatom živom plote sa líšia typom ihiel:

 • Mäkké. Ihly sú mäkké, ako thuja.
 • Pichľavý. Ihly pichnú ako smrek alebo borievka.

Tŕnitý živý plot môže tiež slúžiť ako živá bariéra, cez ktorú je nepravdepodobné, že by preliezol aj ten najzúfalejší votrelec.

Čo sa týka starostlivosti, ihličnatý živý plot je:

Tvarovaný ihličnatý živý plot

 • Tvarovaný živý plot. Koruna rastlín je v nejakej forme orezaná. Napríklad obdĺžniková koruna, trojuholníková, štvorcová, oválna, lichobežníková alebo umelecká, vo forme nejakého druhu zvieraťa alebo predmetu. Takéto živé ploty si vyžadujú zvýšenú pozornosť a ich strihanie trvá nielen veľa času, ale vyžaduje si aj určitú zručnosť..

Voľne rastúci ihličnatý živý plot

 • Voľne rastúci ihličnatý živý plot. Rastliny sa vyvíjajú v akomkoľvek tvare. Napríklad borovica nemôže byť formovaná vôbec, preto jej treba nechať rásť, ako chce. Pre voľne rastúci živý plot je potrebné vybrať také rastliny, aby ich prirodzená koruna bola krásna a vyzerala upravená..

Aby ste vysadili živý plot z ihličnatých rastlín, v prvom rade sa musíte rozhodnúť, čo presne chcete vidieť a koľko času, úsilia a peňazí ste ochotní vynaložiť na údržbu živého plotu. V akej výške chcete živý plot, v koľkých radoch by mali byť rastliny umiestnené, budete rastliny pravidelne strihať, aby vytvorili korunu alebo nie? Odpovedzte na tieto otázky a začnite si vyberať rastliny, ktoré vyhovujú vašim kritériám.

Ihličnany na živé ploty

Ihličnany sa líšia v rôznych parametroch: výška, tvar koruny, požiadavky na pôdu a slnečné svetlo, mrazuvzdornosť alebo naopak – náchylnosť na mráz. Najjednoduchším spôsobom je začať zber rastlín pre svoj živý plot na základe požadovanej výšky. Ďalej budú uvedené najbežnejšie rastliny vo svojej kategórii s ich vlastnosťami a preferenciami..

Vysoké ihličnany

Vysoké ihličnany sa zvyčajne používajú na stavbu vysokého živého plotu na okraji pozemku, ktorý ho skryje pred zvedavými očami a ochráni pred mnohými negatívnymi faktormi životného prostredia. Môžu byť zasadené pozdĺž plotu aj namiesto plotu. Optimálna vzdialenosť medzi rastlinami závisí od metódy..

 • Thuja western.

Vysoké ihličnany tuja západná

Okrasná ihličnatá rastlina vysoká 5-10 m, nenáročná na pôdu, mrazuvzdorná. Vďaka svojej plasticite sa dá ľahko tvarovať. Uprednostňuje tieňované oblasti. Ako sadivový materiál je lepšie použiť sadenice staré 7 až 10 rokov. Faktom je, že až 10 rokov stará thuja rastie veľmi pomaly a po 10 rokoch je oveľa rýchlejšia a ročný rast je oveľa väčší. Je potrebné zasadiť vo vzdialenosti 50 – 70 cm od seba.

Sadenice thujy by sa mali vytvárať skoro na jar, ale nie skôr, ako sa rastliny zblížia v korunách. Dbajte najmä na pravidelnosť rezu. Ak sú výsadby nižšie zahustené alebo naopak holé, bude takmer nemožné ich opraviť. Dokonca aj prostredníctvom silného prerezávania proti starnutiu.

Upozorňujeme, že v niektorých odrodách západnej thujy sa ihly na zimu zhnednú, akoby boli hrdzavé. V lete sa obnoví normálna farba ihiel. Dva roky po výsadbe musia byť tuje chránené pred páliacim slnkom, rastliny môžu byť pokryté pytlovinou alebo iným netkaným materiálom. Odrody thuja s neobvyklou farbou ihiel: „Semperaurea“ – zlatá farba ihiel, „Smaragd“ – smaragdovo zelená, „Brabant“ ľahko toleruje aj radikálny zostrih, odrody „Kololnna“, „Holmstrup“ sú tiež dobré. Živý plot thuja možno pestovať vysádzaním zrelých sadeníc a tiež ich nezávisle pestovať zo semien alebo odrezkov.

 • Červený céder.

Vysoké ihličnany Virginia Juniper

Príjemne vyzerajúca ihličnatá rastlina vysoká až 3 m. Tvar koruny je kužeľovitý, ihličie je jemne modré. Najvhodnejšie sú stromčeky staré 5 rokov. Je potrebné zasadiť vo vzdialenosti 50 – 80 cm do hĺbky 60 cm. Vhodné odrody:

„Skyrocket“ (Skyrocket) – šedo -modré ihly.

“Pyramidalis” (Pyramidalis) – takmer stĺpcovitá forma, zelené ihly, v mladosti ihlicovité, v starobe – šupinaté. Zimovzdorná rastlina odolná voči suchu ľahko odoláva teplu. Vyzerá skvele, keď je vysadený ako aleja.

Piramidiformis tiež dobre znáša teplo a sucho. Ihly sú sivé, ihly sú veľmi malé, šupinaté. Vysoká až 5 – 10 m.

“Glauca” (Glauca) – modrozelené ihly. Rastie rýchlo, nebojí sa sucha a mrazu.

“Tsanaerti” (Сanaertii) je úzko stĺpcová rastlina s tmavozelenými šupinatými ihličkami. Na pozadí tmavých ihiel krásne vyzerajú modrobiele svetlé plody.

 • Smrek pichľavý.

Vysoké ihličnany smrek Colorado

Dekoratívna rastlina vysoká až 15 – 25 m v každom ročnom období. Koruna je pyramídová, vetvy tvoria husté, rovnomerné poschodia, rovnomerne rozmiestnené od začiatku kmeňa až po samotný vrchol. Ihly sú rôznych farieb: od zelenej po svetlo modrú, takmer striebristé. Mimochodom, pichľavý smrek sa niekedy nazýva „strieborný smrek“. Smrek je ľahký a náročný na úrodnosť pôdy.

“Argentea” (Argentea) – ihly strieborno -biele.

“Glauca” (Glauca) – iný názov pre “sivé”, ihly sú modrozelené.

“Hopsey” (Hoopsii) – modrobiele ihly.

“Koster” – modrozelené ihly so svetlým voskovým kvetom.

“Oldenburg” (Oldenburg) – ihly modro -oceľovej farby.

“Shpek” (Spek) – modré ihly.

 • Škótska borovica.

Vysoké ihličnany borovica lesná

Problém pri používaní borovice spočíva v tom, že rastie iba hore a nedá sa tvarovať. Odrezané vetvy nevyvíjajú bočné výhonky, takže sa dá pestovať iba ako voľne rastúca plodina.

Vysoké ihličnany škótska borovica „Watereri“

“Watereri” (na obrázku vyššie) – ihly príjemnej modrej farby. Rastlina so skrútenou sférickou korunou rastie do výšky 4 m. Najlepšie sa prispôsobuje teplému južnému podnebiu.

“Pinus sylvestris” – zelené ihlice, zbierané vo zväzkoch. Rastlina je stĺpcová, nie je náročná na pôdy, postačí každá dobre odvodnená rastlina. Dobre odoláva aj mrazom.

Stredne veľké ihličnany

Živý plot z ihličnatých rastlín strednej výšky vyzerá dobre ako na konci záhrady, tak v blízkosti plotu alebo v strede pozemku.

 • Smrek kanadský. (na obrázku nižšie)

Stredne veľké ihličnany kanadský smrek „Conica“

Smrek Conica napríklad rastie pomaly, vyzerá veľmi atraktívne, a preto sa teší stálej obľube. Má rozvetvenú korunu.

 • Tis.

Tis je starodávna rastlina, ktorá vyzerá veľmi sofistikovane. Rastú veľmi pomaly, preto na výsadbu používajú sadenice staršie ako 10 rokov. Tis je rastlina tolerantná voči tieňom, takže ho môžete vysádzať ako v hĺbke záhrady, tak aj na severnú stranu budovy. Krásne šiškové bobule potešia jasnou oranžovou alebo červenou farbou.

Stredne veľké ihličnany Berry tis „Fastigiata“

Berry tis „Fastigiata“ (na obrázku vyššie) dorastá do 3 – 5 m. Koruna má široký stĺpcový tvar a vrchol je mierne zvesený. Ihly sú čierno -zelené, dlhé 2 – 2,5 cm, umiestnené špirálovito na výhonkoch. Táto odroda je najlepšie vysadená na mieste chránenom pred vetrom..

Stredný tis „Hicks“ (Hicksii)

Stredný tis „Hicksii“ (na obrázku vyššie) dorastá do 3–4 m. Krík s úzkym stĺpcovitým tvarom koruny, ktorý môže dosiahnuť priemer 2 m. Ihly sú zhora tmavozelené lesklé a nižšie svetlé. Táto odroda sa považuje za relatívne rýchlo rastúcu..

 • Thuja western (na obrázku nižšie).

Stredne veľké ihličnany tuja západná

Formuje sa do krásnej kompaktnej gule, vetvy rastú vertikálne vzhľadom na kmeň. S včasným prerezávaním je to veľmi kompaktná rastlina.

 • Tis zlatý (na obrázku nižšie).

Stredne veľké ihličnany Zlatý tis

Koruna má tvar misky, ihličiek zlatej farby alebo žltkasto zelenej farby. Rastlina odolná voči odtieňom sa dobre znáša s vysokými a poddimenzovanými ihličnanmi.

 • Červený céder.

Stredne veľké ihličnany Jalovec virgínsky „Albospica“ (Albospica)

“Albospica” (Albospica) (na obrázku vyššie) – belavé ihly. Ľahko odoláva vysokým letným teplotám a suchému vzduchu.

Stredne veľké ihličnany Jalovec virginský

“Aureospicata” (na obrázku vyššie) – zlaté ihly. Jasná farba ihiel sa objavuje v čase kvitnutia ihiel a zostáva až do neskorej jesene. Potom sa ihly zafarbia na jasne zelenú.

Stredne veľké ihličnaté borievky virginské

“Burkii” (na obrázku vyššie) – ihly na vrchu majú medovo -modré pruhy a tenký zelený okraj, pod farbou ihiel je zelená. Na jeseň sa ihly zmenia na oceľovo modré a v zime na purpurové. Je to jeden z najkrajších okrasných druhov borievok..

“Šedá sova” – modré ihly.

Nízko rastúce a plazivé ihličnany

Nízko rastúce ihličnany sa nevyvíjajú smerom hore, ale do šírky, preto im musí byť poskytnutých veľa voľného miesta. V skutočnosti nízko rastúci ihličnatý živý plot pripomína skôr ihličnatý trávnik..

Nízko rastúce a plazivé ihličnany Nórsky smrek „Lombers“

 • Nórsky smrek “Lombers”. (na obrázku vyššie). Rastlina mimoriadnej krásy so smaragdovými ihlami.

Nízko rastúce a plazivé ihličnany - tuja západná „Tini Tim“.

 • Západná Thuja „Tini Tim“ (na obrázku vyššie). Po orezaní koruny to vyzerá ako guľa, ktorá sa valí na cestu. Miluje slnečné oblasti, ale nevyžaduje časté zalievanie.

Horská borovica

 • Horská borovica “Hampi” (na obrázku vyššie). Rastie do šírky. Ak vonku mrzne, obličky sa stávajú červenohnedými..
 • Horská borovica “Mini Mops”. Na pohľad veľkolepý nadýchaný vankúš.

Nízko rastúce a plazivé ihličnany - Moll pichľavý smrek.

 • Smrek Colorado „Mall“ (na obrázku vyššie). Koruna je široko kužeľovitá, vysoko rozvetvená. Ihly sú modrobiele.

Nízko rastúce a plazivé ihličnany - smrek Colorado „Mongomeri“.

 • Smrek Colorado “Mongomeri” (na obrázku vyššie). Trpasličí rastlina s modrosivými ihlami.

Nízko rastúce a plazivé ihličnany - rozmetadlo striebra Virginia Juniper

 • Juniper virginian „Silver Spreader“ (Rozmetač striebra) (na obrázku vyššie) – pokrýva zem, ihly sú striebristo -zelené.
 • Juniper Virginia „Reptans“ – drepový ker. Ihly na mladých výhonkoch sú jasne zelené a na starých – modré.

Rýchlo rastúce ihličnany na živé ploty

Ihličnany nemožno nazvať rýchlo rastúcimi rastlinami, ako sú vŕba alebo tkanie letničiek, ktoré sú schopné splietnuť živý plot v jednej sezóne. Je ťažké rýchlo vytvoriť hustý, pomerne vysoký ihličnatý živý plot. Napriek tomu existujú ihličnany, ktorých rýchlosť vývoja a rastu je v porovnaní s ostatnými o niečo vyššia..

Rýchlo rastúce ihličnany na živé ploty - Weymouth Pine

 • Weymouth Pine (na obrázku vyššie). Rastlina uprednostňuje dobre priepustnú pôdu a nemá rada sucho. Ihly sú modrozelené, ihličkovité a mäkké. Crohn môže byť pyramidálny alebo kužeľovitý.

Rýchlo rastúce ihličnany na živé ploty

 • Falošný chrobák yessolistny (na obrázku vyššie). Vhodné iba do mierne teplého vlhkého podnebia. Miluje slnečné oblasti. Ihly sú zhora brilantne zelené a zospodu o niečo svetlejšie.

Rýchlo rastúce živé ploty - •

 • Falošný chrobák glauca (modrý) (na obrázku vyššie) je odolnejší voči mrazu, preto môže rásť v ruských mestách.

Rýchlo rastúce ihličnany na živé ploty - smrekovec

 • Smrekovec (na obrázku vyššie). Ihly sú svetlo zelené. Uprednostňuje úrodnú pôdu a slnečné oblasti.

Rýchlo rastúce rastliny na živé ploty - srbský smrek

 • Srbský smrek (na obrázku vyššie). Líši sa vo výnimočnej dekoratívnosti. Ihly sú tmavozelené s bielymi pruhmi dole. Nenáročná na pôdy, odolná voči suchu a mrazu.

Rýchlo rastúce ihličnaté stromy na živé ploty - tuja skladaný obr

 • Thuja zložený obr (na obrázku vyššie). Uprednostňuje vlhké miesta, chránené pred slnkom, žiadne špeciálne požiadavky na pôdy.
 • Metasequoia glyptostrobiform. Tiež uprednostňuje vlhké pôdy. V zime ihly opadávajú, ale počas sezóny menia farbu ako listy: v lete sú tmavozelené a na jeseň sú červenohnedé.

Pri výbere rýchlo rastúcich rastlín na živé ploty určite zvážte ich mrazuvzdornosť. Koniec koncov, ak aspoň jedna rastlina trpí mrazom, celý živý plot bude vyzerať škaredo..

Ihličnatý živý plot: výsadba a starostlivosť

Ihličnaté živé ploty sa dajú ľahko pestovať samy bez pomoci špecialistov. Niektoré druhy ihličnanov sa množia semenami a odrezkami, napríklad thuja. Je možné ho rozmnožiť na vašom webe, nezávisle pestovať 200 a 500 sadeníc pre veľký živý plot, čo ušetrí veľa peňazí. Stratí sa však veľa času, takže si musíte vybrať – pestovať sa alebo kúpiť v škôlke. Sadenice sa najlepšie nakupujú v špeciálnych škôlkach, pričom sa ignoruje trh.

Ako si vybrať sadivový materiál

Sadenice ihličnatých rastlín

Pri nákupe sadeníc na ihličnatý živý plot musíte venovať pozornosť koreňovému systému a korune. Koreňový systém musí byť dostatočne vyvinutý, čo naznačuje, že sadenica bola pestovaná v škôlke, kde bola dodržaná technológia. Ak je koreň krátky a vrúbkovaný, znamená to, že rastlinu jednoducho vykopali v lese. Upozorňujeme, že rastliny z lesa sa v kultivovaných záhradných pozemkoch prakticky nezakorenia. Ide o to, že les je celé spoločenstvo, rodina, tam symbiotická huba „mycorrhiza“ pomáha stromom kŕmiť sa. Ak je taká rastlina vytiahnutá zo svojho prirodzeného prostredia, jednoducho zomrie, nebude schopná prežiť..

Koruna ephedry by mala byť asi 0,5 m. Vek sadenice je od 3 rokov, ale presný vek závisí od plemena a odrody. Presnejšie odporúčania boli uvedené v popise rastlín..

Najlepšie je kúpiť sadenicu v nádobe alebo s hrudou zeme zabalenou v mokrej handre. Nemali by ste kupovať ihličnaté sadenice s otvoreným koreňovým systémom. Je pravdepodobné, že neprežije.

Pristátie na otvorenom priestranstve

Výsadba ihličnanov vonku

Na jar alebo na jeseň môžete vysadiť ihličnany na otvorenom priestranstve. Sadenice v nádobách je tiež dovolené vysádzať od začiatku jari do neskorej jesene, ale je lepšie to nerobiť. Ak je v lete slnečné a horúce počasie, transplantovaná rastlina môže zomrieť..

 • Ak chcete vysadiť živý plot, označte miesto, zatiahnite za lano a urobte priamku.
 • Pozdĺž lana vykopávame otvory pre sadenice. Hĺbka a šírka otvoru by mala byť asi dvakrát väčšia ako hrudka zeme na sadenici.
 • Ak je lokalita náchylná na záplavy, zabezpečíme drenáž. Aby sme to urobili, hodíme na dno jamy sutiny alebo rozbitý stavebný odpad s vrstvou 10 cm..
 • Pripravujeme úrodný substrát: záhradnú pôdu, humus, piesok. Ak rastlina uprednostňuje kyslú pôdu, pridajte rašelinu, ak je zásaditá, potom popol z dreva.
 • Odstránime tkaninu zo sadenice a zamotáme hrudku zeme.

Výsadba ihličnatých sadeníc na otvorenom priestranstve

 • Po zasypaní dna úrodnou pôdou sadenicu jemne spustite do jamy.
 • Sadenica by mala byť umiestnená v otvore tak, aby bol koreňový krk jasne na úrovni zeme.

Výsadba ihličnatého živého plota na otvorenom priestranstve

 • Zaspávame s úrodným substrátom. Rukou jemne pošliapajte zem.
 • Sadenicu dôkladne zalejte, aby sa koreňový systém úplne navlhčil.

Tento postup sa opakuje pre všetky sadenice v živom plote. Vzdialenosť medzi ihličnatými rastlinami by mala byť najmenej 0,5 m, medzi vysokými rozložitými rastlinami do 1,5 m. Vzdialenosť medzi radmi rastlín by mala byť najmenej 1 m.

Starostlivosť o ihličnaté živé ploty

Prístrešok ihličnanov na zimu

Ihličnany na živé ploty vyžadujú včasnú, výdatnú zálievku každé dva dni, obzvlášť prvý krát po presadení. Mimochodom, prvé dva roky rastliny musia byť v horúcom dni pokryté priamym slnečným žiarením trochou fúkaného materiálu..

Na zimu by mali byť sadenice pokryté smrekovými vetvami alebo agrofibrom. Dokonca aj mrazuvzdorné rastliny môžu trpieť mrazom alebo studeným vetrom, ak sú novo zasadené na trvalé miesto..

Dôležité! Mnoho ephedra sa bojí studeného vetra, takže sa snažte chrániť výsadby..

Starostlivosť o ihličnany zahŕňa aj prerezávanie a tvarovanie koruny..

Kedy a ako strihať ihličnatý živý plot

Prerezávanie ihličnatého živého plota

Ihličnaté živé ploty sa spravidla neostrihávajú po výsadbe 2 až 3 roky. Ak sa vám živý plot zdá príliš vzácny, môžete vrchol zovrieť a mierne orezať korunu, ale to by ste mali urobiť koncom júla – začiatkom augusta. Ak je rastlina vysadená na jeseň, potom je potrebné s prerezávaním počkať do budúceho roka..

Horné konáre skrátime o 10 – 20 cm, bočné – o niečo menej. Nezabudnite odstrániť suché a poškodené vetvy.

Dobre zavedený živý plot zvládne v sezóne niekoľko strihov. Obvykle ho strihajú dvakrát ročne: na jar, ešte pred začiatkom pučania, a v lete, keď sa silou a silou vytvárajú nové výhonky..

Dôležité! Smrek sa orezáva iba raz za sezónu. To sa dá urobiť na jar, keď sú porasty silnejšie. Všimnite si tiež, že po auguste nemôžete strihať žiadne ihličnaté stromy, inak mladý porast, ktorý po prerezaní vyrastie, nebude môcť zosilnieť a bude trpieť mrazom.

Voľne rastúce ihličnaté živé ploty sa vôbec nestrihajú. Ak rastlina dosiahla vrchol svojej výšky a spodná časť koruny začala rednúť, môžete vrchol odrezať. Pamätajte si, že dolné vetvy borovice, ak zhadzujú ihly, nikdy nebudú zelené..

Na záver by som rád uviedol niekoľko odporúčaní pre farebné riešenia v ihličnatom živom plote. Ak skombinujete rastliny s rôznymi odtieňmi ihiel, môžete získať krásnu kompozíciu. Ak sú v kompozícii tri zložky, potom sú povolené maximálne dve farby, ak je päť zložiek, môžete použiť tri farby, ak je napríklad veľa prvkov, potom musia byť kombinované do kompozícií 3 . Vytvorením ihličnatého živého plotu vytvoríte jedinečný harmonický obraz.

About the author