Ako si vyrobiť rutariu vlastnými rukami? Koreňová záhrada

Ak sú na vašom webe staré pne, je to skvelé. Neponáhľajte ich vykoreniť, pretože sa môžu stať kľúčovými postavami vo vašej záhrade. Pri prerezávaní stromov nevyhadzujte vetvičky, niektoré vyzerajú rozprávkovo. To všetko príde vhod pri usporiadaní rutaria vlastnými rukami – záhrada kameňov.

Obsah:

Vlastnosti a druhy rutárie

Nedávno sa v krajinnom dizajne objavilo nové slovo „rutina“. Používa sa na označenie časti záhrady, na návrh ktorej boli odobraté rôzne korene a naplavené drevo. Móda na úpravu takýchto rohov prišla zo Západu. Spočiatku sme naplavené drevo dávali do alpského šmykľavky ako zvýraznenie alebo sme pri vytváraní záhradného nábytku ako jeho neoddeliteľnú súčasť použili korene veľkých stromov. A len nedávno sa koreňová záhrada stala plnohodnotnou technikou v krajinnom umení..

Výhodou rutárie je, že nie je možné vytvoriť dve identické kompozície, pretože v prírode neexistujú dva identické pne, zádrhele alebo guľatina. Každý z nich bude svojim spôsobom jedinečný. Najprv zistíme, aké sú rohy s koreňmi:

 • Jednoduchá rutina. V tomto prípade je čistina vytvorená iba z naplaveného dreva a koreňov. Ale nebojte sa, že by to vyzeralo bez života. Takáto rutina vyzerá celkom originálne a dokonca tajomne. Budete však potrebovať „exkluzívny“ materiál – pôvodnú formu. Tiež to chce trochu práce. Drevené kompozície vyzerajú skvele na trávnikoch!
 • Prírodná rutaria. Takáto koreňová záhrada je vo svojej podstate kompozičná. Práve on sa teší najväčšej obľube, vyberajú si ho takmer všetci majitelia prímestských nehnuteľností. Je to druh „biomechaniky“ – živej a neživej. Vytvorenie takejto kompozície v letnej chate nebude trvať 1-2 dni, pretože je tu veľa ťažkostí, ale nebudete sklamaní.
 • Dekoratívne rutaria – karikatúrne alebo báječné. Využiť tu môžete množstvo remesiel, sôch a drevených prvkov. A rastliny sa stanú len pozadím obrázku. Pri vytváraní fantasy kútika by bolo dobré vypracovať konkrétny scenár. Ale chaos je tu rozhodne neprijateľný. Vo vnútri čistinky musí byť všetko harmonické. Kompozícia by mala zapadnúť do hlavného štýlu krajiny..

Roh s koreňmi, guľatinou a zádrhelmi sa nehodí ku všetkým štýlovým riešeniam osobnej zápletky. V záhrade, ktorá je vyzdobená v pravidelnom štýle, s usporiadanými prvkami a prísnymi geometrickými tvarmi, nebude rutaria na mieste. Francúzska, talianska záhrada alebo barokový pozemok bude vyzerať smiešne, ak bude obklopený neusporiadaným naplaveným drevom. Málokto si však vyberie klasiku žánru, ale vybaví dej zmiešaným štýlom.

Rozloženie skalky

Práce na rozložení koreňovej záhrady teda začínajú návrhom kompozície. Na tento účel použite naše odporúčania:

Výber miesta pre rutariu

Pri výbere miesta na usporiadanie čistinky pomocou zádrhelov vezmite do úvahy nasledujúce odporúčania:

 • Pri vytváraní originálnej kompozície s figúrkami, záhradnými sochami a jasnými kvetmi je lepšie umiestniť ju na prominentnú časť záhrady alebo pri vchode do domu..
 • Ak chcete vybaviť rutariu v lesnom štýle, potom by najlepším miestom bola zadná časť tienistej záhrady..
 • Rutaria sa navyše nemusí nachádzať v záhrade. Malý kútik je možné umiestniť aj v blízkosti kúpeľného domu. To platí najmä vtedy, ak je tematické. Na kúpeľovú kompozíciu môžete použiť starú vodnú vaňu spolu s ďalšími drevenými prvkami..
 • Ak to dovolí voľný priestor, je dovolené umiestniť lúku pozdĺž kvetinovej záhrady.
 • V ideálnom prípade upravte koreňovú záhradu okolo starého pňa, ktorý zostáva na vašom pozemku. Stane sa centrálnou zložkou rutárie..
 • Samostatne by sa mala spomenúť výstavba rutárie v blízkosti rybníka alebo umelej nádrže. Takáto kompozícia vyzerá dosť pôsobivo, najmä ak zasadíte originálne rastlinné kombinácie, ako sú šípky a ľalie milujúce vlhkosť..
 • Čo môžeme povedať, rutaria sa vytvára dokonca aj na verande alebo v dome!

Výber materiálu pre koreňovú záhradu

Po výbere miesta pre rutariu by ste mali začať s prípravou materiálu:

Príprava a spracovanie materiálu

Životnosť skalky závisí od stavu stromu. Osobitná pozornosť by sa preto mala venovať príprave materiálu:

Rastliny do skalky

Kompozícia sa stane svetlou a nie tak ponurou, ak v kombinácii s háčikmi a pahýľmi rastú v letnej chate rastliny, čerstvé kvety a kríky:

 • Nesádzajte veľmi bujné rastliny alebo rastliny, ktoré majú veľké a nápadné kvety, pretože sa zameriavate na strom..
 • Pre jednu kompozíciu vyberte svetlé kvety. Vyzerajte skvele v bršlici rutarii, harmančeku, petúniách, maceškách, konvalinkách, chrpoch, ľaliách a floxoch.
 • Kudrnatý brečtan a papradie vyzerajú originálne na pozadí suchého dreva..
 • Skombinujte mach, rozchodník a kúsky trávnika s kameňom.
 • Kríky jahôd, čučoriedok alebo brusníc s bobuľami, ktoré sa motajú okolo veľkého starodávneho pňa, vyzerajú zaujímavo.
 • V okolí rutárie sú niekedy vysadené zakrpatené ihličnany.
 • Pri výbere rastlín na rutáriu zvážte čas kvitnutia každého z nich. Roh vás teda bude tešiť počas celej letnej sezóny..

Výroba rutárie v záhrade

Teraz je čas ozdobiť koreňovú záhradu:

Starostlivosť o koreňovú záhradu

Ak si ale myslíte, že po úprave rutárií na to môžete zabudnúť, tak ste na omyle. Vyžaduje neustálu starostlivosť:

 • Udržať v poriadku koreňovú záhradu je predovšetkým o starostlivosti o rastliny. Mnoho kvetov potrebuje vrchný obväz a uvoľnenie pôdy, nehovoriac o pravidelnej zálievke. Hlavnou vecou je vykonávať všetky tieto manipulácie v rutarii a dodržiavať maximálnu presnosť..
 • Vo svojom zložení môžete pravidelne vykonávať zmeny. Uprostred leta je zvykom vysádzať ďalšie rastliny alebo zdobiť záhradu novými hračkami. Bližšie k jeseni je vhodné niektoré naplavené drevo pokryť červenou alebo žltou farbou. Takéto zmeny sú v dokonalom súlade s jesenným obdobím..
 • Je možné, že sa vo vašej záhrade usadia vtáky. Postarajte sa aj o nich! Kŕmiť pravidelne. Môžete im postaviť dom a postaviť miesta pre hniezda.
 • Trvalky na zimu prikryte smrekovými konármi. Odstráňte ozdoby a naplavené drevo. A nezabúdajte, že všetok drevený materiál sa o niekoľko rokov stane nepoužiteľným..

Preto nie je ťažké vytvoriť na svojom webe záhradu koreňov a zádrhelov. Hlavnou vecou v tomto obchode je bohatá predstavivosť! A potom sa aj ten najodľahlejší a najchmúrnejší kút stane originálnym miestom na odpočinok pre celú rodinu..

About the author