Ako správne množiť jahody

Každý, kto sa zaoberá poľnohospodárstvom alebo pestuje jahody na osobnom pozemku, sa ich s príchodom sezóny snaží rozmnožiť a presadiť, aby získal veľkú úrodu. To je uľahčené nielen poveternostnými faktormi, ale aj efektívnymi metódami pestovania jahôd, ako aj spôsobmi šľachtenia jeho odrôd. Každá odroda tohto aromatického dezertného bobule má svoje vlastné preferencie. Reprodukcia jahôd rôznych odrôd sa v mnohých ohľadoch líši, a preto stojí za to hovoriť podrobnejšie..

Obsah:

Aká pôda je potrebná na pestovanie jahôd?

Jahody sú plodiny náročné na pôdu a pestujú sa na miestach, kde je dostatok vlahy a živín. Ale aby poskytla bohatú úrodu, táto rastlina čerpá veľa stopových prvkov, takže pôdne zdroje sa rýchlo vyčerpávajú. Hojné zalievanie a hnojenie nie vždy tento problém vyrieši, takže sadenice jahôd sa vysádzajú na novú pripravenú pôdu. V oblastiach, kde sadenice tejto rastliny predtým priniesli ovocie, sa po 3 až 5 rokoch naštartujú huby a vírusy a odporúča sa transplantovať jahody na nové miesto. Rastlina je vyčerpaná za 3-4 roky a stránku je potrebné aktualizovať.

Agronómovia odporúčajú pestovať túto plodinu na úrodných pôdach s mierne kyslou reakciou a dostatočným obsahom piesku, hliny a humusu. Bohatú úrodu zaručí rovnomerná a dostatočne vlhká oblasť, napríklad tam, kde je podzemná voda blízko, ale nie v nadbytku. Ak je na mieste príliš veľa jarnej vlhkosti, odporúča sa pestovanie jahôd na vyvýšených záhonoch..

Na vyčerpaných piesočnatých pôdach ani dobré odrody elitných dezertných bobúľ neposkytujú očakávaný výnos, plody budú menšie, ako je uvedené v katalógoch. Aby mal jahody dobrú úrodu, musí byť plocha, ktorá bola vyčlenená pre sadenice jahôd, niekoľko mesiacov pred výsadbou oplodnená a potom pravidelne kultivovaná..

Otvorené a dobre osvetlené miesto, kde nie je prievan a silný vietor, je vhodné na výsadbu záhradných jahôd alebo jahôd. Na pestovanie tohto kráľovského bobule pod filmom (a inými kultivačnými technológiami) je vhodná akákoľvek rovná plocha alebo s miernym sklonom, s ktorou je spojené zalievanie. Jahoda – foto:

V severnejších oblastiach dobre rastú aj jahody, ako potvrdzujú skúsenosti škandinávskych krajín, ale sú potrebné pásmové odrody prispôsobené podmienkam krátkeho leta. A čas jarnej výsadby jahôd sa posúva bližšie k letu a v júli až auguste dozrieva. V hornatom teréne sú vhodné iba južné svahy, pretože potrebuje veľa tepla a svetla.

Upozornenie: V príliš vlhkých oblastiach, ktoré sú príliš vlhké, je mnoho odrôd jahôd náchylných na choroby a hnilobu, napadajú ich slimáky a iné parazity. Vyžaduje sa vylepšené ošetrenie špeciálnymi prípravkami a chemikáliami.

Podľa druhu plodov sa rozlišujú odrody jahôd:

 • skoro;
 • stredné dozrievanie (najproduktívnejšie);
 • celosezónny a remontantný (prináša ovocie dlhšie obdobie alebo dvakrát v lete);
 • neskoré plodenie.

Rada: Na mieste použite 2-3 odrody tejto plodiny, najmä v zóne rizikového poľnohospodárstva. A ak je jedna odroda poškodená neskorými mrazmi alebo inými poveternostnými a klimatickými faktormi, zber poskytne iná odroda bobúľ. Rovnaká rada platí pre začiatočníkov, ktorí nemajú skúsenosti s pestovaním jahôd..

Pozor: Pri pestovaní jahôd na veľkých plantážach budete musieť zvládnuť všetky možné metódy šľachtenia jahôd pestovanej odrody, pretože ročný nákup je nerentabilný.

Sadenice niektorých odrôd sa na pôde s prebytkom vápnika zle zakoreňujú, a preto niektoré mladé kríky jahôd nezakorenia. Pri výsadbe do pripravenej zavlažovanej diery s prídavkom piesku je dôležité, aby korene sadeníc neboli holé, ale s malou zemitou hrudkou. Potom je pravdepodobnejšie, že bobuľovitá rastlina dobre zakorení a poskytne bohatú úrodu, ako v príklade – jahody, foto:

Technológia pristátia

Jahodové kríky sa vysádzajú na jar a na konci leta, keď končí obdobie plodov, ale rastlina je stále dynamická. Presný dátum nie je možné určiť, pretože každý región má svoje vlastné termíny, najmä preto, že veľa závisí od poveternostných faktorov.

Najlepší čas na presádzanie orezaných rastlinných ružíc je mierne letné chladné obdobie alebo jarné otepľovanie. Aby sa nepoškodili sadenice jahôd, výsadba sa vykonáva za oblačného počasia neskoro popoludní. Sadenice budú nejaký čas vyzerať choré, potom sa aklimatizujú a začnú aktívne rozvíjať pred plodením. Najlepším indikátorom toho, že sa mladý ker zakorenil na jar, je kvitnutie a v lete nie sú žiadne známky degradácie rastlín. Po presadení, kým sú korene slabé, je nevyhnutné jahody polievať často po trochách..

Pozor: Nesaďte pomalé, zhnité, chorobami infikované a nematódové zásuvky vedľa zdravých rastlín-budú prenášať choroby na kvalitný sadivový materiál! Slabí a zvädnutí budú dlho ťahať životodarné šťavy z pôdy, a aj keď nevyschnú, je nepravdepodobné, že by poskytli úrodu v prvom roku výsadby..

Pred výsadbou je dôležité starostlivo preskúmať každý vývod, odstrániť suché alebo poškodené listy na začiatku stopky. Ak je koreňový systém holý, odporúča sa ošetriť ich špeciálnymi antiseptikmi a rozložiť korene pred výsadbou, ale tak, aby nedošlo k záhybom. Pri plnení sadeníc jahôd vlhkou pôdou dbajte na to, aby sa korene neohýbali nahor a krátke jadro, z ktorého vyrastajú korene a listy, by sa nemalo prehlbovať pod úrovňou zeme. Tiež by však nemali byť nastavené vysoko, aby korene nevyschli..

Po výsadbe každú rastlinu ihneď zalejeme – šetrným spôsobom pri korienkoch. Ale uistite sa, že pôda nie je neustále podmáčaná, inak sadenice začnú hniť a v blízkosti ich koreňov bude priaznivé prostredie pre huby a háďatká. Ak je všetko vykonané správne, potom nebudú žiadne ďalšie problémy s tým, ako sa starať o jahody..

Upozornenie: Kríky, s príznakmi choroby, by nemali byť ponechané na lôžkach, najmä ak ide o elitné odrody holandského výberu. Sú odstránené a spálené, aby sa choroby a škodcovia nešírili do zdravých radov..

Počas sezóny sa vytvorí zdravý krík, schopný prezimovať a poskytnúť bohatú úrodu na budúci rok. Počas jarnej výsadby môžu mladé rozety mnohých odrôd bobúľ tiež kvitnúť, aby poskytli prvé ovocie, ale zvyčajne nie sú veľké. Ale bude z nich zrejmé, že odroda bola zakúpená.

Tip: Kúpte si sadenice od renomovaných dodávateľov alebo elitných výberových katalógov. Spotrebiteľ spravidla kupuje presne to, čo je uvedené v katalógu, ale rastlina bude vyzerať veľkolepo, ako na obrázku, iba s náležitou starostlivosťou..

Starostlivo si prečítajte pokyny, ktoré uvádzajú vlastnosti starostlivosti o zakúpenú odrodu. Dátumy vylodenia sú podmienené, pretože sú upravené prírodnými faktormi:

 • poveternostné a klimatické vlastnosti regiónu;
 • dlhotrvajúce dažde;
 • náhle zmeny teploty;
 • dlhá studená jar;
 • neskoré pôdne mrazy;
 • náhle letné horúčavy počas sezóny presádzania jahôd a pod..

Rozmnožovanie jahôd

Sadenice jahôd dostávajú samy alebo si kupujú hotové. Existuje niekoľko spôsobov, ako propagovať jahody:

 • rozdelenie kríka;
 • semená z ovocia;
 • vrstvenie (oddelené rozety od fúzov).

S elitným výberom veľkoplodých odrôd sa často získavajú rastliny, ktoré nemajú vegetatívne vrstvy s novými kríkmi. Na opravu jahôd a jahôd bez fúzov sa sadivový materiál získava iba z deliacich kríkov alebo klíčením zrelých semien z veľkého ovocia. Ale ani v tomto prípade nie je vždy možné získať dostatočný počet mladých sadeníc:

 • jadro v niektorých odrodách je príliš malé a pevné a nedá sa oddeliť;
 • semená nie vždy poskytujú očakávané výhonky.

Rozdelenie kríkov je účinný spôsob šírenia, najmä keď je možné rastlinu rozdeliť na malé fragmenty, ktoré majú vlastný koreňový systém. Za týmto účelom sa zdravé a obzvlášť „kučeravé“ rastliny opatrne vykopú a ručne rozdelia alebo narezajú, pričom zostane neporušený púčik alebo bod rastu. Odporúča sa orezať alebo zlomiť antiseptikmi a posypať popolom, aby bol chránený pred hnilobou. Takáto vegetácia je pre rastlinu spravidla prospešná a ker prináša ovocie ako mladá rastlina. Ale pre niektoré odrody jahôd táto metóda nie je vhodná..

Najjednoduchší spôsob propagácie jahôd je odrezať fúzy materského kríka hotovými rozetami. Takéto sadenice nie sú poškodené, majú hotový koreňový systém a pevné jadro. Najsilnejšie a najrozvinutejšie rozety sú tie, ktoré sú bližšie k hlavnej rastline. Na vytvorenie vysokokvalitného materiálu pre sadenice sú konce fúzov odrezané a zostanú 2-3 vytvorené „deti“. Ak sú vrstvy silné a zdravé, potom zostane až 5 mladých kríkov, ale tie, ktoré sú bližšie ku koncom, sú zvyčajne slabé a malé.

Niektoré odrody jahôd záhradných jahôd majú tak dobre vyvinuté fúzy, že pri zakoreňovaní prvých vrstiev je možné fúzy zastaviť. Sú odrezané od materskej rastliny, ktorá poskytne nové silné výhonky. Ale to nestojí za to, ak nie sú žiadne zručnosti, skúsení záhradníci to robia, pretože vedia správny čas.

V prípade neúspešného orezania fúzy a bez zakorenenia mladých roziet môžete zničiť materský krík, ktorý ho chce transplantovať na iné miesto, a „deti“. Ale na silnej materskej rastline môže byť niekoľko fúzov so zdravými rozetami a je tu príležitosť získať až 12-15 plne vyvinutých „detí“ za sezónu. Vytvorené a zakorenené sadenice z fúzov sa odrežú prerezávačom, podkopajú koreňom a odstránia sa spodné listy. Mladé jahody potrebujú 4-5 silných mladých listov a zväzok koreňov do 5-7 cm.

Rezané sadenice sa zviažu do malých zväzkov a korene sa v plechovkách spustia do hlinenej kaše. Najlepšie je vytvoriť tekutú hlinenú hrudku v koreňoch pre každú mladú rastlinu oddelene a previazať ju celofánom, ktorý je na 2 miestach prepichnutý zhora. V tejto forme môžu byť rozložené v škatuliach až do doby vylodenia. Práve v tejto forme dodávajú elitné sadenice kupujúcim holandské firmy alebo agarové spoločnosti, ktoré s nimi spolupracujú..

Krabice s orezanými celými sadenicami je vhodné vyložiť navlhčenými pilinami, rašelinou alebo machom. V ideálnom prípade sa pripravené sadenice vysadia okamžite alebo to urobia nasledujúci deň. Je nežiaduce súčasne pestovať plodiny a vytvárať rozety na reprodukciu na materských kríkoch – bobule aj mladé rozety sú vyčerpané. Kríky s niekoľkými zdravými vrstvami a vytvorenými vrstvami sú očistené od stopiek. Odrodové sadenice najvyššej kvality sa získajú z mladých bujných kríkov, ktoré prinášajú ovocie 1-2 roky..

Preprava sadeníc jahôd na miesto zakorenenia

Ak nie je možné v blízkej budúcnosti vysadiť mladé odbytiská alebo ak sa majú prepravovať sadenice jahôd, môžu „deti“ sedieť v jednorazových pohároch s vlhkou pôdou. Zmes piesku a pilín sa najskôr položí na dno pohára, potom sa naplní vlhkou zeminou okolo koreňov. Spodná vrstva pilín chráni korene pred vykysnutím a majú kde rásť.

Ak je to žiaduce, vrstva pilín a piesku na poháre sa postrieka roztokom, ktorý stimuluje rast koreňového systému. V tejto forme sú mladé výhonky umiestnené do škatúľ a transportované pred výsadbou. Akonáhle príde čas na ich zakorenenie v zemi, celý obsah pohára sa rozloží do navlhčených výsadbových dier a opatrne vyberie mladú ružicu z plastového kontajnera. Všetky ostatné sadenice sa prepravujú rovnakou metódou..

Sadenice kúpené zboku môžu byť postihnuté chorobami, ktoré nie sú na prvý pohľad viditeľné. Stáva sa, že jadrá a korene začnú masívne hniť a degradovať.

Tip: Aby ste sa vyhli problémom, opláchnite všetky korene roztokom kuchynskej soli a síranu meďnatého. Na 1 vedro stačia 3 polievkové lyžice soli a 1 vitriol a jahodové korene sa doň ponoria na 10-15 minút a potom sa opláchnu a zasadia do dobre navlhčených jám.

Skoré odrody sú vysadené na záhony pomerne husto, pretože majú malý krík – po 15 – 20 cm, vzdialenosť riadkov – asi pol metra. Ostatné odrody sa vysádzajú po 30-40 cm so širšími uličkami.

Vlastnosti pestovania záhradných jahôd a jahôd:

 • na mokrej pôde sa robia vysoké sklíčka v radoch na zvýšenie koreňového systému;
 • vyčerpaná hlinitá pôda by mala byť oplodnená rašelinou alebo humusom s pieskom;
 • hnojivá sa aplikujú medzi zberom na záhonoch (pre váš typ pôdy sa obráťte na špecializovaný obchod);
 • drevný popol nepoškodí a chlór a vápno sú pre toto poľnohospodárstvo deštruktívne;
 • na mieste by nemali byť buriny a dážďovky a záhradné parazity a slimáky v pôde (nemajú radi piesok);
 • najlepšie vlastnosti odrody sa zachovávajú iba pri množení vrstvením a krížovým opeľovaním a pri klíčení semien strácajú elitné odrody niektoré zo svojich vynikajúcich vlastností;
 • fúzy na jahodách sa tvoria iba pri dlhom dennom svetle; v skleníkoch severných oblastí je potrebné intenzívne umelé osvetlenie.

Pozor: Jahody nemajú radi štvrte s mnohými záhradnými plodinami! Medzi riadky nevysádzajte reďkovky, papriky, cibuľu, mrkvu, baklažány ani zemiaky. Tiež z nich môžu prechádzať choroby záhradných rastlín a parazitov..

About the author