Ako správne vytrhávať pne stromov

Studené zimy, parazity a rôzne choroby spôsobujú stromom veľké škody, ktoré vedú k vädnutiu rastlín a ich ďalšiemu odstraňovaniu z lokalít. Po vyrúbaní stromov musíte premýšľať, čo ďalej s pňom. Jednou z najlepších vecí, ktoré môžete urobiť, je jednoducho zapadnúť do pahýľa do dizajnu oblasti, kde sa nachádza. Pod stôl sa zmestí drevený peň a môžete z neho urobiť aj kvetinovú záhradu. Ale veľmi často to stačí odstrániť, a preto je užitočné vedieť, ako vyviesť pahýľ bez námahy..

Obsah:

Mechanizované metódy vytrhávania pňov

Na zber pňov existujú tri spôsoby: ručný, mechanický a chemický. Aby sa teda zbavili pínania stromu, používajú svoje fyzické úsilie, chemikálie a špecifické techniky. Pahýľ na mieste vykoreníte najľahšie pomocou špeciálneho vybavenia – týmto spôsobom vynaložíte minimum úsilia.

Zariadenie na pohyb zeme

Pařezy sú vyvrátené pomocou buldozérov, rýpadiel, manipulátorov, autožeriavov. Táto metóda je spoľahlivá, vykonáva sa v krátkom časovom období. Ak vás zaujíma, ako vytrhnúť veľký pník, potom je táto metóda najvhodnejšia, takže si poradí s každým pňom.

Stojí však za zmienku vysoké náklady na túto techniku. Nevýhodou je obtiažnosť priblíženia sa k pracovisku, ak má miesto malú plochu. Stroj má spravidla veľkú veľkosť a miesto je zušľachtené – vysadené kvetmi, záhonmi, ovocnými a bobuľovými kríkmi. Nie je tiež možné jednoducho uviazať lano okolo koreňa a vytiahnuť ho. Na to je predsa potrebný ťažký traktor na koľajach..

Takéto samohybné delá okrem iného dostatočne ničia pôdu, takže ak je na dvore trávnik, určite sa zrúti. Z toho môžeme usúdiť, že pni týmto spôsobom bude možné vytrhnúť iba na mieste určenom na výstavbu. V tomto prípade si nebudete robiť starosti s kvetinovými záhonmi a s manévrovaním stroja nebudú žiadne problémy..

Mlynček na pníky

Vykorenenie pňov týmto spôsobom sa vykonáva pomocou špeciálneho ručného nástroja. Hovorí sa mu brúska alebo fréza na pahýľ. Tento nástroj je oveľa menší ako ktorýkoľvek stroj na odstraňovanie pňov z dreva, takže je všestranný a dá sa použiť v akejkoľvek oblasti..

Samotné zariadenie je podobné ako v záhradnom fúriku. Zariadenie stúpa pomerne ľahko, to znamená, že pri prechode na strom nebudú žiadne ťažkosti. Problém existuje, ale v niečom inom: takýchto nástrojov je na domácom trhu veľmi málo kvôli ich vysokým nákladom. Ale napriek tomu na našom trhu existuje veľa rôznych organizácií, ktoré majú také vybavenie a zaoberajú sa vytrhnutím pňov..

Sekanie pňa je úlohou jeho mletia. Ak je jednoduchšie povedať, ako vyvrátiť pahýľ v oblasti pomocou brúsky, potom tento nástroj rozdrví pahýľ na malé čipy vrstvu po vrstve. Tiež rozdrví podzemnú časť do hĺbky 30 cm. Preto je možné okamžite obsadiť územie, kde sa peň nachádzal, pod záhonom alebo pod zeleninovou záhradou.

Manuálne spôsoby vytrhávania pňov

Pri ručnom odstraňovaní pňa nebude stačiť fyzická námaha, mali by ste sa postarať o dostupnosť improvizovaného nástroja – navijaka, sekery, páčidla.

Použitie navijaka

Samotná špecifickosť použitia navijaka je účinnejšia ako iné metódy, to znamená, že sa vyrovná s pomerne vysokými pahýľmi. Preto, aby sa táto metóda uplatnila, odporúča sa ponechať výšku pňa vo veľkosti jedného metra. To samozrejme nemôžete urobiť, ale týmto spôsobom si uľahčíte prácu. Nevýhodou tejto metódy je, že navijak nemusí podporovať veľký starý strom..

Na vyvrátenie pňa budú okrem navijaka s námahou troch ton alebo viac potrebné aj pomocné prostriedky: lano, lopata, sekera a páka. Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je vykopať pahýľ vo vzdialenosti až 1,5 metra, po ktorej nasleduje prehĺbenie, kým neuvidíte korene. Korene sa odstránia pílou alebo sekerou.

Potom je navijak pripevnený k základni blízkeho stromu alebo stĺpika, z ktorého sa môžete ľahko dostať na pník, ktorý chcete vytrhnúť. Kábel je bezpečne pripevnený k pni, ktorý vytrhnete z koreňa, potom sa pod neho položí drevený peň z boku navijaka. Potom vezmeme navijak. Po takom postupe by mal pahýľ vyjsť spolu s koreňmi zo zeme..

Použitie páčidla a sekery

Táto metóda je ťažká a slabo účinná, vhodná pre pne s malým priemerom. Na začiatok sa okolo pňa vytiahne priekopa, aby sa odhalili korene. Ďalej odrežeme korene a vložíme šrot pod pahýľ, potom ho vytiahneme.

Technika je účinná pri pňoch s priemerom do 20 cm Ak sú pne v priemere väčšie, je potrebné okolo pňa vytiahnuť obrovskú jamu a zároveň odrezať korene. Takáto lekcia môže trvať až dva dni. Najjednoduchším spôsobom je teda odrezať pahýľ hlboko pod úrovňou zeme a všetko, čo zostane, rozdrviť sekerou. A po tomto postupe vyplníme dieru Zemou..

Chemické metódy na odstránenie pňov

Metóda využívajúca chemikálie na pňoch akejkoľvek veľkosti funguje bezchybne, ale úplný výsledok bude trvať dlho – až tri roky.

Dusičnan draselný

Najbežnejšou metódou je odrezať pahýľ čo najnižšie a potom počas rozmrazovania v chladnom období do neho vyvŕtať otvory až do hĺbky 40 cm a priemeru 7 cm. Potom sa naleje dusičnan draselný do pahýľ. Obvykle je výpočet nasledujúci: jeden otvor je vyrobený pre priemer 10-12 cm. Potom sa diera naplní vodou, dusič sa utlmí a pahýľ sa zhora pokryje polyetylénom. V tejto forme je ponechaný na celú zimu..

Odporúčame použiť koncentrovaný roztok, ktorý je potrebné pridávať niekoľko dní. Pomôže to urýchliť absorpciu dusičnanového pňa do dreva. Eluovanie tohto všetkého je nasledujúce: pri zahrievaní dusičnany uvoľňujú kyslík a sušené drevo pri vznietení ľahko a rýchlo vyhorí.

Po takomto ošetrení sú pahýle na jar ľahko spálené. To sa robí nasledovne: benzín sa naleje do otvoru pňa, zapáli sa a po úplnom vyhorení pňa sa vykopá miesto pod pahýlom. Táto metóda však nie je prijateľná na rašeliniskách, pretože môže spôsobiť spálenie podzemnej rašeliny.

Použitie močoviny

Ak stále hľadáte spôsob, ako odstrániť pňa bez vytrhnutia, potom využite vlastnosti močoviny na rozklad dreva. Technológia tejto metódy je podobná technológii použitia soľníka, do ktorého sa naleje močovina, sa vyvŕta otvor. Potom pahýľ pevne zabaľte celofánom. Po roku z tohto pňa nezostane nič, dokonca ho nemusíte ani vypaľovať.

Aplikácia soli

Ďalšou možnosťou je nasypať na peň hrubozrnnú soľ. Po chvíli bude nasýtený soľou a prejde jeho zničením – jednoducho sa zmení na prach. Táto metóda je vhodná iba vtedy, ak sa plánuje výstavba na tomto mieste. Koniec koncov, soľ ničí aj pôdu v blízkosti pňa, to znamená, že v tejto oblasti nebude žiadna úroda.

Zaplavenie vodou

Ak chcete použiť túto metódu, musíte vykopať dieru v blízkosti koreňov stromu vo vzdialenosti pol metra. Ďalej opláchnite koreňový systém zo zeme dobrým prúdom vody. Po tomto postupe sa získa “visiaci” pahýľ. Potom, čo všetka voda odtečie do jamy, necháme koreňový systém vyschnúť. Po vysušení, spravidla nasledujúci deň, nasekáme všetky korene pňa, potom odstránime samotný koreň.

Pestovanie húb

Existuje ďalší účinný a užitočný spôsob, ako vyvrátiť pahýľ, respektíve v tomto prípade nebudete musieť nič vytrhávať. Do rezu pňa urobíme otvory a naplníme tam mycélium. Zalejeme ho a prikryjeme alobalom. Pahýľ takto vysejete na hlivu alebo medové agariky. Na povrch poukladáme hubové čiapočky. Potom po dvoch hodinách potraste, čím sa uvoľnia spóry. Potom ich zmiešajte s vodou a zalejte nepotrebným pníkom. Žatva bude o rok. Táto metóda má však aj nevýhodu: existuje vysoké riziko, že okolité stromy sa môžu nakaziť spórami húb..

Vykorenenie pňov je teda užitočné pri príprave pôdy na ďalšiu výsadbu. Na tieto účely sa spravidla obrátia na profesionálne tímy, ktoré sa zaoberajú čistením drevených pňov, ťažbou stromov a všetkými ostatnými prácami súvisiacimi so stromami. Po prečítaní nášho článku však urobíte všetko sami..

About the author