Ako urobiť dom vlastnými rukami. Vlastnosti štruktúry, požiadavky na výrobu a usporiadanie hydinárne vlastnými rukami. Postupnosť činností pri výrobe hydinárne

Údržba domu je takmer nemožná bez dostupnosti špeciálnych budov pre zvieratá a vtáky. Jednou z týchto stavebných štruktúr je hydináreň, ktorú je úplne realistické postaviť vlastnými rukami. Nezávislý dizajn a samotná konštrukcia nielenže výrazne ušetrí rodinný rozpočet, ale umožní vám tiež stelesniť všetky predstavy farmy o majiteľovi. Aké sú vlastnosti usporiadania hydinárne vlastnými rukami a ako to urobiť, budeme ďalej zvažovať.

Obsah:

Stanovenie veľkosti domu

Aby mala farma sliepky, kačky, brojlery a iné vtáky, je potrebné postaviť hydinu. Budovy tohto typu môžu byť dočasné aj trvalé a môžu mať aj rôzne rozmery. Na stavbu dočasného kurína sú vhodné ľahké, neizolované materiály, možno dokonca improvizované prostriedky (zvyšky stavebných potrieb atď.). V dnešnom článku sa budeme venovať trvanlivým, spoľahlivým a trvalým hydinárňam, podrobnejšie odhalíme otázky, ako vybrať správne miesto na stavbu kurníka, ako aj určiť optimálnu veľkosť budovy. ..

Skúsení farmári tvrdia, že dobre vybavená hydináreň hrá hlavnú úlohu v produktívnom chove hydiny. Napríklad v zime, ak nie je dodržaný tepelný režim v miestnosti, kurčatá (a iné vtáky) nebudú znášať vajíčka atď. Produktivita a zdravie vtákov priamo závisia od oblasti hydinárne..

Výsledkom je vtipný obrázok prania

Je obvyklé vypočítať plochu pre budúcu hydináreň vo vzťahu k plemenu, ktoré sa plánuje chovať. Zohľadňujú sa rozmery dospelých. Napríklad pre veľké 3 kurčatá 1 m2. m., pre menšie jedince, pre 5 kurčiat 1 sq. m) Súčasne je pre jeden a pol tucta malých kurčiat navrhnutý 1 meter štvorcový. m.

Pre kačice sa odporúča postaviť ohrady s rozlohou najmenej 16-18 metrov štvorcových. m. Tieto vtáky, ako všetky ostatné, potrebujú priestor a pohodlie. U mužov sa aktívne rozvíja konkurenčný reflex, takže tesnosť vyvoláva v kŕdli iba stresové situácie.

Pri výpočte veľkosti konštrukcie je dôležité mať na pamäti, že budete potrebovať priestor na vybavenie budovy vo vnútri: hniezda, podávače, napájačky atď. Stojí za to pripomenúť, že tesnosť vtákov je jedným z negatívnych faktorov, ktoré vyvolávajú nástup chorôb a rôznych chorôb a vedú tiež k nepochopeniu vtákov, bojom.

Dočasné hydinárne sa používajú na sezónny chov kačíc alebo brojlerov, pretože mláďatá týchto plemien sa rýchlo rozvíjajú a rastú a za krátky čas sa zmenia na dospelých. Dočasné stavby môžu mať charakter klietky alebo len plotu zo šrotových materiálov. Takéto dočasné koterce sú vhodné na teplé obdobie a nie sú vhodné na trvalé chov hydiny..

Výsledkom je vtipný obrázok prania

Odrody hydinární

V uvedenom materiáli sme sa už zaoberali typmi hydinární podľa sezónnosti: dočasné a trvalé stavby. Hydinové budovy sú zvyčajne rozdelené do typov, berúc do úvahy materiál, ktorý sa používa na ich stavbu. Podľa tohto kritéria existujú:

 • drevené;
 • tehla;
 • pórobetón;
 • hydinárne z polykarbonátu.

Najbežnejšie vtáčie búdy vyrobené z reziva a tehál. Drevo je jedným z klasických stavebných materiálov, ktoré si získali obľubu vďaka svojim vlastnostiam – trvanlivosti a sile. Drevo navyše dobre udržuje teplo. Nevýhody drevenej konštrukcie zahŕňajú:

 • relatívne vysoké ceny materiálu;
 • potreba dodatočnej izolácie hydinárne.

Tehlové budovy vyžadujú veľa času na samotný proces výstavby, ako aj nemalé finančné náklady. Hydinárne tohto druhu sú však schopné slúžiť osobe dlho a spoľahlivo, poskytnúť perím priateľom teplo a pohodlie. Pokiaľ ide o prístrešky z pórobetónových materiálov, za ich nevýhodu sa považuje skôr studený priestor. Takéto kôlne musia byť spoľahlivo izolované, najmä na sťahovanie vtákov v zime..

Polykarbonátové domy sú vhodné do oblastí s miernym podnebím. Takéto konštrukcie majú niekoľko výhod:

 • dobre sa udržujte v teple;
 • vo vnútri domu je dosť svetla, a to je dobré pre blaho vtákov;
 • žiadne prievany a pod..

Polykarbonátové budovy pre vtáky nejakým spôsobom pripomínajú skleníky. Výhody a nevýhody každej z vyššie uvedených možností sú tiež určené podľa vybraného plemena vtákov, pretože každý z nich má inú teplotu biotopu, rozmery existujúcej štruktúry atď..

Ako vytvoriť základ pre hydinu vlastnými rukami

Pred prípravou nadácie je potrebné vybrať správne miesto pre stavbu budúcej budovy pre vtáky. Toto by teda malo byť územie:

 • bezpečný;
 • s rezervou priestoru pre chodiace vtáky;
 • najlepšie oplotený;
 • plochý, vzdialený od chodcov okolo.

Po rozhodnutí o veľkosti domu a teréne môžete začať pracovať na základoch. Skúsení stavitelia odporúčajú podľa meraní na zemi usporiadať tyče a namontovať ich na lano, čím sa ďalej neutralizujú nepresnosti a skreslenia.

Základ môžete kopať lopatou, odhadovaná hĺbka je 70-80 cm Základovú jamu je lepšie naplniť pieskom a štrkom, zatiaľ čo základňa je lepšie vyrobená z tehál pomocou betónovej malty. Je veľmi výhodné používať štrk, pretože funguje ako druh neutralizátora vlhkosti. V prípade plánovania monolitickej základne sa odporúča vytvoriť debnenie s rozmermi najmenej 20 – 25 cm, tento typ základov bude vyžadovať oveľa viac času na sušenie. Potom bude možné do domu nainštalovať drevenú podlahu..

Vlastnosti výroby podláh pre hydináreň vlastnými rukami

Výber materiálu na stavbu budovy pre hydinu závisí výlučne od želaní a finančných možností majiteľa. Ako materiál na výrobu podláh pre hydinu s vlastnými rukami môžete použiť drevo, betón alebo dokonca naplánovať prítomnosť hlinenej podlahy, ktorá sa považuje za naj rozpočtovejšiu. Ekonomika je však možno jednou z výhod tejto možnosti. Zemitá podlaha a voda tvoria v kurníku špinu, vysokú vlhkosť, čo v žiadnom prípade nebude výsledkom čistoty v štruktúre.

Drevené podlahy v dome sú, samozrejme, dobré. V prvom rade sú teplé a šetrné k životnému prostrediu. Tento materiál, ako už bolo uvedené, je však dosť drahý. Medzi nevýhody drevených podláh patrí skutočnosť, že vyžadujú starostlivú údržbu a sú tiež náchylné k požiarom. Drevo je ľahko napadnuté hubovými chorobami, ktoré môžu negatívne ovplyvniť zdravie vtákov..

Betón sa najčastejšie používa ako podlaha v hydinárňach. Betónová podlaha je však veľmi chladná a v chladnom počasí vyžaduje dodatočnú izoláciu. Túto nevýhodu je možné prekonať takými výhodami, ako sú:

 • spoľahlivá ochrana pred hlodavcami;
 • trvanlivosť a pevnosť pri použití;
 • proti horľavosti a pod..

Betónové podlahy sa tiež nalejú do hydinární, pretože nie sú vystavené vlhkosti a kyseline uvoľňovanej z pernatého trusu..

Výroba drevených podláh pre hydináreň vlastnými rukami

Pretože sa drevená podlaha považuje za praktickú a najteplejšiu, zvážte možnosť vytvorenia tohto typu povlaku. V procese práce budete potrebovať nasledujúce nástroje a materiály:

 • drevené dosky;
 • kladivo;
 • nechty;
 • kliešte;
 • pílový nástroj;
 • ruleta a pod.

Ako prostriedok na úpravu dreva je lepšie použiť vápno. Drevené podlahy môžu byť vyrobené z betónu. V tomto prípade bude do vyššie uvedených materiálov pridaný cement..

Dosky sa merajú podľa veľkosti základu, pília sa a zatĺkajú klincami kolmo na polená. S náležitou starostlivosťou budú drevené podlahy slúžiť majiteľom a ich domácim miláčikom dlho, dlho..

Ako si vyrobiť strechu pre hydinárstvo vlastnými rukami?

Pre malé prístrešky pre vtáky je vhodná konštrukcia štítovej strechy, pre celkovú stavbu sa odporúča vytvoriť štítový prístrešok. Ako strešný materiál sa používajú nasledujúce materiály: vlnitá lepenka, kovové dlaždice, bridlica, strešný materiál atď. V procese stavby strechy akéhokoľvek typu je dôležité starať sa o hydroizoláciu, parozábranu a spoľahlivosť nosných prvkov. Pri výbere strešnej konštrukcie musíte myslieť na momenty vopred: odtok zrážok, náklady na materiál, ako aj jednoduchosť stavby (pre neskúsených remeselníkov).

Štítová strecha vyžaduje prácu so stropnými nosníkmi, latami, ako aj krokvami a strešnou krytinou. Je dôležité vopred venovať pozornosť izolácii a ochrane proti vlhkosti strechy hydinárne vlastnými rukami.

Vlastnosti vnútorného usporiadania hydinárne

Dobre naplánovaná vtáčia búda bude nielen vhodná pre život a reprodukciu vtákov, ale aj najvhodnejšia pre majiteľa. Potrebné prvky vnútorného usporiadania je možné zobraziť nasledovne.

Vnútorné usporiadanie hydinárne

Vetranie

Vetranie v kurníku je životne dôležité, pretože v miestnosti s vtákmi sa hromadí nepríjemné pachy, z ktorých sa aspoň čiastočne musí rozpadnúť. Pri stavbe je dôležité vziať do úvahy prítomnosť vetracích otvorov, môžu to byť malé okná, ktoré v komplexe budú hrať úlohu dodatočného zdroja denného svetla.

Osvetlenie

Na tento účel sa najčastejšie používajú infračervené žiarovky, ktoré vyžarujú teplo. Konštantné svetlo však negatívne ovplyvňuje zdravie vtákov. Svetlo v živote vtákov by nemalo byť prítomné viac ako 14-15 hodín denne.

Hniezda Existuje veľa možností na usporiadanie hniezd. Ako materiál na ich výrobu sa používa preglejka aj dosky. Niektorí farmári vybavia svoj coop rôznymi košmi. Tak či onak, pre dobrú produktivitu musia byť hniezda vyplnené podstielkou, ktorá v zime slúži aj ako ohrievač..
Misky a podávače V poslednej dobe sa ľudia uchýlili k zakúpeným návrhom napájačov a podávačov. Sú veľmi ekonomické, pretože pri ich konzumácii umožňujú priechod jedla a vody. Takéto zariadenia sa nazývajú bunkre.

Vtáčie hniezda je možné v dome vyrobiť niekoľkými spôsobmi:

 • sklopné;
 • oddelené;
 • so zberačom vajec.

Tieto typy štruktúr je možné vyrobiť rôznymi spôsobmi s použitím rôznych materiálov. Pri vybavovaní kĺbových štruktúr by ste sa mali starať o ich spoľahlivé upevnenie a bezpečnosť vtákov..

Hniezda so vstavaným zberačom vajec, často používané vo veľkých chovoch hydiny.

Medzi prvky, ktoré umožňujú vtákom zabezpečiť dobrú mikroklímu v kurníku, patria perá na prechádzky a bidlá..

Ako bidlá sa zvyčajne používajú drevené dosky alebo trámy. Sú umiestnené vo forme rebríka v zostupnom poradí v takej vzdialenosti od seba, aby sa vtáky cítili pohodlne. Tieto bidlá sú miestami odpočinku pre vtáky v noci a počas dňa..

Ohrady v blízkosti hydinárne umožňujú nielen pravidelné prechádzky s vtákmi, ale aj vetranie, takzvané vetranie miestnosti..

Ďalším dôležitým bodom vybavenia vtáčej búdy je vytvorenie vykurovania miestnosti vlastnými rukami..

Výsledkom je vtipný obrázok prania

Ako to urobiť sami, vykurovanie hydinárne

V obzvlášť krutých zimách si každá budova vyžaduje dodatočnú izoláciu. Infračervené žiarovky je možné použiť na vykurovanie búdky pre vtáky, ako aj na výrobu elektriny. Prvá možnosť je nielen veľmi pohodlná, pretože dodatočne osvetľuje miestnosť, ale je tiež veľmi užitočná. IR lampa vďaka svojim vlastnostiam pozitívne vplýva na organizmus vtákov, posilňuje imunitný systém. Medzi výhody takéhoto vykurovania patrí jeho praktickosť a bezpečnosť..

Pokiaľ ide o druhú možnosť, používa sa kúrenie elektrickou energiou, v tomto prípade sa používajú rôzne ohrievače ventilátora a olejové radiátory. Nevýhodou takéhoto vykurovania je vysoká spotreba energie. Tepelné ventilátory navyše, na rozdiel od infračervených žiaroviek, veľmi vysušujú vzduch v hydinárňach. Aby odborníci ušetrili na energiách, odporúčajú zabezpečiť v kurníku autonómny proces ohrevu. Ďalšie informácie o tom, ako si vyrobiť a zariadiť vlastnú hydinárnu sami, nájdete vo videu:

About the author