Ako urobiť drenáž webu vlastnými rukami. Odvodňovacie pravidlá v oblasti s vysokou hladinou vody. Odporúčania na vykonanie drenáže miesta vlastnými rukami

Moderné usporiadanie pozemkov začína vytvorením drenážneho systému, ktorý je spoľahlivou ochranou pred prebytočnou vodou, vlhkosťou a vlhkosťou. Najatie špecialistov na tento účel sa považuje za veľmi nákladné podnikanie, aj keď je to nevyhnutné. Celý proces inštalácie drenáže je však možné vykonať ručne. Ako si vybrať správne zariadenie? Aké typy drenáží existujú? A aké sú ich vlastnosti? Prečítajte si o týchto a mnohých ďalších nuansách drenážneho systému ďalej v článku..

Obsah:

Výber systému na odvodnenie miesta vlastnými rukami

Mnoho majiteľov ignoruje moment inštalácie drenážneho systému, ale neskôr sa stretávajú s takými problémami, ako sú:

  • zaplavené pivnice;
  • vlhkosť stien v dome;
  • zničenie nadácie;
  • močiar na dvore;
  • zničenie krajinnej oblasti;
  • nadmerné hromadenie zrážok a pod..

Než sa však pustíte do vytvárania a inštalácie drenáže, musíte preskúmať pozemok, ktorý má fungovať, a objasniť:

  • hladina podzemnej vody;
  • geologické vlastnosti územia;
  • určiť chemický stav podzemných vôd, odhaliť, či sú pod tlakom alebo nie;
  • odhaliť fyzikálne vlastnosti dominantných pôd, či majú filtračné vlastnosti.

Na základe získaných výsledkov výskumu je potrebné zvoliť najvhodnejší typ drenážneho systému..

Obrázky na požiadanie urobte si sami odvodnenie stránky

Druhy drenážnych systémov

Obvykle je drenážny systém rozdelený na dva typy – povrchové a hlboké, ktoré zase majú deriváty, podtypy. Povrchová drenáž je teda najnákladnejšou a najjednoduchšou možnosťou, ktorá sa používa aj v oblastiach so svahmi. Tento typ je určený na odvod vody tečúcej z budov, striech. Na druhej strane môže byť lineárny a bodový. Na zvýšenie produktivity systému sa tieto dva typy harmonicky kombinujú.

Lineárny drenážny systém pozostáva zo špeciálnych podnosov, ktoré sú umiestnené v hlinených jamách vykopaných po obvode. Toto zariadenie by malo byť umiestnené so sklonom k ​​žumpe. Horná časť takejto konštrukcie je uzavretá mriežkami. Nezasahujú do pohybu osôb ani vozidiel. Lineárna drenáž je schopná prejsť veľkým objemom vody, zatiaľ čo za jednu z nevýhod takéhoto zariadenia sa považuje neatraktívny vzhľad.

Bodový drenážny systém sa používa na konkrétnych miestach, kde je najčastejšie potrebný zber prebytočnej vody. Za hlavnú úlohu takéhoto zariadenia sa považuje presmerovanie zrážok do spoločnej kanalizačnej jamy. Tento typ drenáže môže fungovať ako samostatná súčasť systému alebo ako doplnok k akémukoľvek inému druhu drenáže. Kanály vlastnej výroby uzavretého a otvoreného typu drenáže sú inštalované v oblastiach s vysokou hladinou podzemnej vody a v oblastiach, kde prevláda ílovitá pôda.

Hlboký drenážny systém je navrhnutý tak, aby znižoval hladinu podzemnej vody a neutralizoval prebytočnú vlhkosť v pôde po silných, dlhotrvajúcich dažďoch. Toto drenážne zariadenie je rozdelené do typov podľa konštrukčných vlastností. Prečítajte si viac o typoch hlbokých drenáží v tabuľke.

Odrody hlbokej drenáže
Horizontálne Pomerne bežný typ drenáže, ktorý pozostáva z perforovaných rúr položených do hĺbky 1 – 1,5 m a vyznačuje sa jednoduchosťou postupu inštalácie. Podľa konštrukcie sa odtoky v takom zariadení zhromažďujú po celej dĺžke žľabov a vo svahu sa pohybujú smerom k zberaču. Spodná časť horizontálnych priekop je vytvorená z drveného kameňa, ktorý je vopred potiahnutý geotextílnym vláknom.
Vertikálne Tento typ drenáže je druhom zemných baní, ktoré sú vybavené špeciálnymi drenážnymi stanicami s čerpadlami. Vertikálna drenáž je pomerne zložitá štruktúra, ktorá pozostáva z komplexných výpočtov a na prácu vyžaduje špeciálne schopnosti, preto sa na tento typ zriedka obracajú neprofesionáli..
Kombinované Kombinácia horizontálnej a vertikálnej drenáže, ako ukazuje prax, prináša dobré výsledky. Výstavba tohto typu inštalácií si však vyžaduje špecializovaný inžiniersky zásah a značné finančné náklady, preto sú tieto štruktúry v prímestských oblastiach extrémne zriedkavé..

Vlastnosti systému odvodnenia dažďov

Búrkový drenážny systém je zariadenie, ktoré vám umožňuje poistiť všetky budovy pred zničením v dôsledku podkopania základov nadmernými atmosférickými zrážkami. Štruktúra odtokovej búrky pozostáva z:

  • odtokové potrubia;
  • prívody vody;
  • drenážne žľaby;
  • lineárne drenážne žľaby.

Hlavnou podmienkou vytvorenia tohto systému je poskytnúť svah počas vytvárania drenážnych potrubí, vďaka ktorému sa voda bude pohybovať s prirodzeným dôrazom na zberné miesta, prívody vody. Miestami inštalácie zariadenia pre búrky môžu byť záhradné chodníky, celý obvod dvora, vchod do garáže atď..

Pred inštaláciou drenážneho systému musíte vypracovať plán pre dvor a budovy, na základe ktorého vypočítate požadované množstvo materiálu. Na to, aby mohli majitelia na mieste vytvoriť búrkový drenážny systém, musia pripraviť:

  • podnosy, ktoré sú určené na inštaláciu po obvode základu;
  • rozpery, ktoré sú inštalované okolo odkvapov;
  • prívody dažďovej vody;
  • potrubia s armatúrami pre vonkajšiu kanalizáciu;
  • geotextilný materiál;
  • pasce na piesok;
  • betónová malta.
  • suť, piesok.

Zo stavebného náradia by mala byť vodováha a zvinovací meter, lopata, lano a tvarovky na označenie miesta, nádoba na prípravu roztoku, vedro. Zvážte jednu z možností vytvorenia lineárneho dažďového odtoku vlastnými rukami bez revíznych studní.

Kanály sú vykopané okolo domu, odsadenie od základu k nim by malo byť viac ako 50 cm Hĺbka vyťaženej jamy sa líši vzhľadom na veľkosť žľabu. V priebehu času môžu inštalované podnosy vplyvom pôdy stratiť svoj tvar, aby sa tak nestalo, musíte na dne priekopy zorganizovať pieskový vankúš alebo vytvoriť betónový podklad. Žľaby uložené v zákopoch sú prepojené špeciálnym upevňovacím prvkom, zámkami a okraje sú upevnené zátkami. Všetky medzery medzi stenami jamy a podnosmi musia byť pokryté sutinami.

Vlastnosti bodovej drenáže na webe vlastnými rukami

Inštalácia bodového drenážneho systému vlastnými rukami na mieste nevyžaduje špeciálne zručnosti a rôzne plány. Jedná sa o pomerne jednoduché zariadenie, ktoré pozostáva z:

  • prívody dažďovej vody;
  • búrkové klapky;
  • sedimentačné nádrže;
  • rebríky;
  • vodovodné rozvody.

Hlavnou úlohou takéhoto zariadenia je odvádzať prebytočnú vodu z konkrétnych malých oblastí, ako sú jamy vo dverách, oblasti pod zalievacím kohútikom atď. Zhromaždená voda v bodových zariadeniach je transportovaná podzemnými rúrami do dažďovej kanalizácie.

DIY povrchový drenážny systém

Zariadenie povrchového drenážneho systému je sieť spojených potrubí položených na celom území konkrétnej oblasti, kde je potrebná pravidelná drenáž. Drenážne studne sú umiestnené na priesečníkoch systému, ako aj v zákrutách, pomocou ktorých je možné monitorovať prevádzkový stav celého systému. Vodu zozbieranú v kolektoroch je možné odčerpať pomocou špeciálnych čerpadiel a použiť ju aj na ekonomické účely, napríklad na organizáciu zavlažovania..

Na zber vody sú určené hotové rúry s otvormi 1,5 – 5 mm. Tieto polymérne materiály sú určené na pokládku do pôdy v hĺbke 2 až 5 metrov. Na inštaláciu drenážneho systému v blízkosti studní a v strede je lepšie použiť rúrky s veľkým priemerom, pretože v týchto miestach je tlak vody silnejší a jeho objem je oveľa väčší.

Vo fáze inštalácie odtokov by sa mala venovať osobitná pozornosť zásypu. Odporúča sa použiť drvený kameň bez známych prímesí a hrubého piesku. Aby sa zabránilo rýchlemu zanášaniu rúrok, odborníci odporúčajú položiť už umytý, vyčistený drvený kameň. Podľa pravidiel pre inštaláciu drenážneho systému sa na vrstvu piesku položí geotextilné vlákno. Je tiež potrebné pripomenúť, že proces vytvárania drenážneho systému sa musí začať z nížiny a postupne sa pohybovať po mieste..

Typy povrchových drenáží s vysokou hladinou podzemnej vody urobte sami

Inštalácia drenážneho systému je nevyhnutná v miestach, kde sa nachádza blízko podzemná voda. Umožňuje vám v takýchto oblastiach zorganizovať prijateľnú mikroklímu, bez problémov pestovať akékoľvek rastlinné plodiny, znížiť počet komárov a tiež obmedziť šírenie plesní a hubových chorôb. Na boj proti vysokej hladine podzemných vôd v blízkosti domu môžete použiť povrchovú drenáž, prstencovú aj nástennú..

Kruhová drenáž je spoľahlivým riešením regulácie hladiny podzemnej vody. Jedná sa o zariadenie uzavretého typu, ktoré je inštalované hlboko pod trvalou značkou podzemných tokov. Tento systém môže byť vyrobený vo forme kruhu alebo polkruhu a pokrývať nielen malú plochu okolo jedného domu, ale aj územie, na ktorom sa nachádza niekoľko budov. Je celkom možné vykonať proces vytvárania kruhového drenážneho systému vlastnými rukami bez podpory špecialistov. Jediným momentom, ktorý si vyžaduje zásah profesionálov, je plánovanie, pretože pri výpočtoch musíte byť veľmi opatrní pri hĺbke výkopu a inštalácii odtokov.

Pokiaľ ide o odtok vody, tento okamih môže byť organizovaný dvoma spôsobmi:

  • drenáž sa presúva do všeobecnej dažďovej kanalizácie;
  • voda tečie do špeciálne nainštalovaných drenážnych studní.

Prstencový drenážny systém vyžaduje čistenie, stačí to vykonať raz za niekoľko rokov za použitia silného tlaku čistej vody, ktorá sa privádza cez revízne nádoby.

Obrázky na požiadanie odvodnenie stavby urobte si sami

Druhy a vlastnosti drenáže v oblasti s ílovitou pôdou

V oblastiach s ílovitou pôdou sa odporúča nainštalovať hlbokú drenáž, a to stratového typu, pretože tento typ pôdy nevedie dobre vlhkosť. Celý proces práce na jeho tvorbe si vyžaduje veľa času a peňazí. Okrem toho je veľmi dôležité vykonať všetky práce pred začiatkom stavby. Podrobný návod na inštaláciu drenáže nádrže na ílovitú pôdu je nasledujúci.

Krok 1. V prípravnej fáze sú pripravené potrebné nástroje a materiály na inštaláciu drenáže vlastnými rukami. Tento rad zahŕňa:

  • meradlo úrovne a pásky;
  • lopaty na kopanie jám;
  • kolíky a pásky na označenie miesta;
  • Bulharčina;
  • rúrky s otvormi;
  • geotextilné vlákno;
  • zadkové prvky;
  • studne a diely na ich montáž a inštaláciu atď..

Krok 2. Na kopanie zákopov je označená oblasť, ktorej spodná časť by mala byť najmenej 20 cm pod úrovňou päty.

Krok 3. Spodok vykopaných priekop je položený pieskom a štrkom a zhutnený. V nich sú umiestnené perforované rúry, ktoré musia byť zabalené do niekoľkých vrstiev geotextilným vláknom..

Krok 4. Po pripojení všetkých komponentov, inštalácii drenážnych studní, sú všetky hotové zákopy pokryté vykopanou zeminou. Hlavnou podmienkou výskytu takéhoto systému je správna hĺbka, pretože odborníci tvrdia, že všetky časti by mali byť umiestnené nad ílovou vrstvou pôdy..

V ílovitých oblastiach nie je povrchová drenáž nemenej bežná. Môže byť usporiadaný ako pieskový vankúš alebo v štýle podnosu. Tento typ drenážneho systému musí byť inštalovaný v smere drenážnej studne a udržiavať požadovanú úroveň sklonu. Šírka zákopov pre systém sa môže líšiť od 30 cm alebo viac a hĺbka v oblasti 50 cm v závislosti od veľkosti pripravených žľabov. V oblastiach s nerovným terénom, kde je možné sledovať prirodzený svah, nie je potrebné pridávať ďalší výškový rozdiel.

Ďalšie informácie o tom, ako vytvoriť drenážny systém sami, nájdete vo videu:

About the author