Ako urobiť plot na skrutkových hromadách

Ľudia, ktorí majú súkromný dom alebo dachu, sa ho vždy pokúšajú oplotiť, po prvé, vymedziť hranice svojho územia, a po druhé, chrániť sa pred prienikom cudzích ľudí alebo zvedavých očí. Súčasne je žiaduce, aby bol dizajn spoľahlivý, mal reprezentatívny vzhľad a nízke náklady. To všetko je možné dosiahnuť, ak sa ako podpery použijú skrutkové hromady pre ploty..

Čo sú to skrutkové hromady

Hromada skrutiek je v skutočnosti oceľová rúrka so skrutkovým rezným kotúčom, vďaka ktorej je zaskrutkovaná do zeme, ako aj stabilné a spoľahlivé upevnenie celej konštrukcie. Ploty inštalované na takýchto podperách nevyžadujú základ.

Skrutkové hromady pre plot, ktorých cena závisí od odrody, hrúbky čepele, priemeru, výrobcu a ďalších faktorov, sú rozdelené do dvoch typov:

 • Naostrené alebo kopijovité hromady. Vo väčšine prípadov sa tento typ hromady používa v stavebníctve na ľahkej a voľnej pôde. Počas skrutkovania sa pôda okolo zhutní. Budova sa tak stane ešte spoľahlivejšou. Ak je potrebné betónovať podpery, potom sa roztok jednoducho naleje do šachty hromady.

 • S ozubenou korunou alebo hromadami rúrok. Tento typ hromady sa najčastejšie používa na ílovitých, hlinitých a štrkových pôdach. Skrutkovať do nich hromady hromád je niekedy veľmi ťažké, malé kamienky, ktoré padajú do zeme, značne sťažujú udržiavanie hromady vo vzpriamenej polohe. Ak je potrebné podperu naplniť betónom, pôda z hromádky sa extrahuje špeciálnym vŕtacím nástrojom – bailerom..

Skrutkové hromady by sa nemali používať na skalné útvary, pretože tam budú triesky a úlomky, ktoré môžu spôsobiť poruchu konštrukcie.

Aké sú výhodné rozdiely medzi hromadami skrutiek a inými druhmi podpier

Dnes sa používanie skrutkových hromád rozšírilo kvôli množstvu výhod, ktoré majú:

 • na inštaláciu nie je potrebné vopred pripraviť miesto. Inštalácia sa vykonáva na rovnom povrchu a na svahoch, vedľa stromov a medzi pne;
 • inštalácia sa vykonáva jednoducho a rýchlo, nie sú potrebné špeciálne schopnosti a technické zariadenia, túto úlohu má každý;
 • inštaláciu je možné vykonať bez ohľadu na aktuálnu sezónu. Je celkom možné namontovať plot s vopred nainštalovanými hromadami, a to ako v horúcom počasí, tak aj keď na dvore zúri mráz;

 • skrutkové hromady sú veľmi výhodné, keď je potrebné nainštalovať dočasný plot, pretože je možné ich opätovné použitie;
 • počas inštalácie skrutkových hromád sa zloženie pôdy nezhoršuje, pretože nedostanú sa do neho žiadne škodlivé nečistoty;
 • štruktúry na skrutkových hromadách môžu trvať desaťročia.

Ako si vybrať skrutkové hromady pre plot

Dĺžka hromady pre plot je tri metre. Navyše asi polovica dĺžky bude skrytá v zemi. Samotný stĺp môže mať iný prierezový tvar, napríklad okrúhly, štvorcový, obdĺžnikový, ako aj rôzne priemery.

Ak bude plot stáť na mäkkej alebo voľnej pôde, potom je lepšie zvoliť hrubšie a silnejšie hromady. Ak je pôda hustá, potom budú v tomto prípade spoľahlivé aj tenké podpery..

Aby ste správne vybrali hromady skrutiek a zaistili spoľahlivosť celej konštrukcie, potrebujete vedieť nasledujúce veci:

 • Hromada by mala mať rovný, rovný a ostrý koniec zaskrutkovaný do zeme. Na dĺžku by mala byť najmenej 10 cm;
 • čepeľ skrutky by mala začínať na čape a ísť na samotnú hromadu;
 • hrúbka čepele nite musí byť najmenej 8 mm;
 • skrutková časť podpery musí byť zaskrutkovaná pod úroveň zamrznutia pôdy. Faktom je, že zmrazením sa pôda napučia a keď rozmrzne, zmenší sa. Ak hromada nie je spoľahlivo ukotvená, môže sa časom posunúť..

Ako zabezpečiť zvislosť vstupu hromady do zeme

Aj pri stavbe konvenčného plotu je potrebné prísne kontrolovať zvislý vstup podpery do zeme. V opačnom prípade potom veľa úsilia prejde pri otáčaní, inštalácii ďalších podper, vyrovnávaní, nalievaní betónu.

Najľahším a najspoľahlivejším spôsobom je požičať si bager alebo iné zariadenie vybavené zariadením na zaskrutkovanie hromád. Takéto zariadenia majú zvyčajne automatizovanú kontrolu zvislosti a hĺbky vstupu stĺpikov..

Ale toto potešenie je dosť drahé. Ak je váš rozpočet obmedzený, potom budete môcť hromady skrutkovať sami, aj keď budete potrebovať pomoc druhej osoby a kovovej tyče. Navlieka sa do otvorov na to určených špeciálne na konci podpery..

K dispozícii je tiež špeciálna brána so svorkou na zaskrutkovanie hromád bez použitia zariadenia. Obvykle je to ručne vyrobené alebo prenajaté. Pri jeho použití je oveľa jednoduchšie zachovať zvislosť vstupu hromady do zeme, zatiaľ čo do nej musíte umiestniť olovnicu..

Existuje aj ručný stroj, pomocou ktorého sú podpery zaskrutkované. Je tiež potrebné spoločne ho ovládať. V tomto prípade je zvislosť monitorovaná pomocou dvoch olovníc umiestnených pod uhlom 90 stupňov vzhľadom na os hromady. V procese skrutkovania každý z dvoch pracovníkov ovláda svoju olovnicu.

Inštalácia plotu na skrutkové hromady

Ploty na týchto podperách môžu byť vyrobené z akéhokoľvek materiálu, napríklad z tehál, pletiva, bridlice. Najpopulárnejšie sú však drevený plot na skrutkových hromadách a konštrukcia z profilovaného plechu. Z nich je najekonomickejší profesionálny list. Pri nízkych nákladoch je odolný a ľahko sa inštaluje..

Na stavbu plotu budete potrebovať nasledujúce materiály a nástroje:

 • skrutkovať hromady, zátky pre nich, vodítka – guľatina. Skrutkové hromady na plot si môžete kúpiť v stavebných hypermarketoch, ako aj v mnohých internetových obchodoch;
 • cementová malta;
 • vlnitá lepenka;

 • stavebná niť, zvinovací meter, olovnica;
 • vŕtačka, brúska, skrutkovač;
 • kovové rohy, skrutky, vŕtačky do kovu;
 • zváračka.

Fázy inštalácie plotu na skrutkové hromady z profilovaného plechu:

 • táto fáza je prípravná. Zahŕňa hodnotenie kvality pôdy prostredníctvom skúšobného zaskrutkovania hromady s cieľom určiť maximálnu hĺbku. Aby bol dizajn spoľahlivý, bude stačiť 1,5 metra. Tieto akcie sú nevyhnutné, aby sa zabránilo vydutiu, keď mrazivá pôda začne napučiavať. Ak sa tak nestane, hotová štruktúra určite povedie;
 • hromady sú zaskrutkované do pôdy do rovnakej hĺbky. Vzdialenosť medzi nimi by mala byť 2,5-3 m. To sa dá urobiť pomocou špeciálneho zariadenia aj vlastnými rukami. Ako bolo uvedené vyššie, je potrebné starostlivo sledovať uhol vstupu hromady do zeme;

 • potom, čo sú podpery zaskrutkované, musia byť narezané na požadovanú veľkosť a hotové jamy musia byť vyplnené cementovou maltou. Vďaka tomu bude budúca štruktúra ešte spoľahlivejšia a zafixovaná v požadovanej polohe;
 • potom by ste mali nainštalovať oneskorenia. Používajú sa ako vodidlá, ku ktorým bude pripevnené opláštenie. Mali by existovať najmenej dve oneskorenia – horné a dolné a sú namontované jedným z dvoch spôsobov:
 • zváranie na hromady pomocou zváracieho stroja;
 • priskrutkovanie k hromadám. Pri výbere tohto spôsobu pripevnenia oneskorenia budú musieť byť k hromadám zvárané kovové rohy s otvormi pre skrutky..

 • Nasleduje opláštenie plotu zvoleným materiálom, v našom prípade je to vlnitá lepenka. Listy materiálu sú namontované v závislosti od zvoleného vzoru a štýlu zábradlia. Väčšina ľudí dáva prednosť možnosti, keď sú panely umiestnené rovnobežne s hromadami. V tejto fáze je potrebné vykonať merania opatrne, aby nedošlo k skresleniu. Musíte tiež pamätať na to, že materiál plášťa s dolným okrajom musí byť najmenej 5 cm od zeme, inak sa vplyvom vlhkosti rýchlo zhorší. Obklad je inštalovaný v nasledujúcom poradí:
 • stanovenie minimálnej vzdialenosti od zeme k dolnému okraju profilovaných plechov;
 • ďalej je stavebný závit vytiahnutý medzi podperami presne pozdĺž čiary spodného okraja budúceho plášťa;

 • prvý list materiálu sa aplikuje na oneskorenie v mieste zameranom na natiahnutú niť;
 • potom by ste mali znova skontrolovať správne umiestnenie listu a potom ho opraviť;
 • každý nasledujúci list je zarovnaný s predchádzajúcim a zafixovaný.

About the author