Ako urobiť rybník

Zvýšenie pohodlia prímestského života spôsobuje radikálnu zmenu v základnom koncepte prímestskej oblasti. Ak bolo predtým miesto považované za upravené a maximálne využívané, ak by na ňom bolo možné nájsť štíhle záhony so zemiakmi a paradajkami, dnes to nestačí. V rámci skutočného vývoja inovatívnych technológií a popularizácie pohodlného prímestského života je dôležité vybaviť umelé nádrže, ktoré plnia nielen dekoratívnu funkciu, ale sú určené aj na chov rýb, ktorý je medzi majiteľmi považovaný za jednu z najzaujímavejších činností. prímestských oblastí. Ako ťažiť z usporiadania umelej nádrže a v čom je krása chovu rýb, ako aj ako vytvoriť rybník vo vašej prímestskej oblasti – prečítajte si o tomto a oveľa viac v tomto materiáli.

Hlavným účelom umelého rybníka je chov rýb a platený rybolov

Bez ohľadu na to, aký účel bude mať umelá nádrž, ktorú ste vybavili, jej vytvorenie vyžaduje určité praktické školenie a teoretické znalosti. Dôvodom je skutočnosť, že rybník vo vašej prímestskej oblasti nie je len ozdobným predmetom hodným všeobecnej pozornosti, ale aj integrálnym ekosystémom, živým organizmom, ktorého úplné fungovanie je možné iba vtedy, ak existuje, dokonca aj ten najmenší, pozorujú sa drobnosti. Usporiadanie rybníka je ideálnou možnosťou pre majiteľov prímestských oblastí, ktorí uprednostňujú relaxáciu v byte zariadenom v súlade so všetkými high-tech princípmi, relaxáciu na kúsku divej zveri vlastnými rukami. Navyše, podľa majstrov, ktorí stoja pred organizáciou umelej nádrže, nie je ťažké vyrobiť rybník, ktorý bude dokonalým doplnkom záhrady vyrobenej v najrozmanitejších štýloch. Ak pred niekoľkými rokmi boli dekoratívne umelé rybníky a fontány apogeom krajinného dizajnu, teraz sofistikovaní letní obyvatelia radšej vybavujú rybníky, čo je nielen príjemné na zamyslenie, ale aj praktické z hľadiska farmárov, ktorí sa úzko zaoberajú poľnohospodárske práce.

Chov rýb patrí k jednému z odvetví poľnohospodárstva, ktoré je možné úspešne kombinovať s mnohými oblasťami poľnohospodárskej výroby. Rybník môže byť napríklad použitý ako zdroj vody na zalievanie zeleninovej záhrady alebo napájadlo pre hospodárske zvieratá. Navyše je vhodný na chov vodných a úžitkových rýb, vďaka ktorým sa bez ohľadu na pôvod nádrže, či už prírodnej alebo umelej, dá ľahko prispôsobiť na ideálne miesto pre platený rybolov, ktorý môže byť vašim hlavným zdrojom príjem..

Fotografie rybníkov

Čo je potrebné vziať do úvahy pri stavbe rybníka?

 • Pri usporiadaní rybníka, ktorý sa stane integrálnym nezávislým ekosystémom, je potrebné vziať do úvahy množstvo tipov a odporúčaní od profesionálnych remeselníkov. Niektoré z najrelevantnejších sú nasledujúce:
 • Na začiatku je dôležité určiť rozmery budúcej nádrže. Ak malý rezervoár potrebuje starostlivú a namáhavú starostlivosť, potom sa zásobník príliš veľkých objemov stane dosť drahým potešením aj vo fáze jeho výstavby. V tomto ohľade sú optimálnymi rozmermi na stavbu rybníka vlastnými rukami veľkosti od 30 do 50 metrov štvorcových. metre;
 • Odborníci neodporúčajú umiestňovať umelý zásobník do nižšie položených oblastí, pretože je spojený s častými záplavami. Optimálnym miestom na usporiadanie rybníka v dachi na chov rýb je otvorená plocha, z ktorej jedna časť je počas dňa v tieni a druhá je neustále osvetlená;
 • Nezanedbávajte skúmanie hlbokomorskej topografie svojho budúceho rybníka. Mal by byť komplexný a charakterizovaný striedaním hlbokých a plytkých vodných oblastí, ako aj prítomnosťou početných ríms a perejí, ktorých výstavba sa uskutočňovala v rôznych hĺbkach;
 • Výber pôdy je ďalším dôležitým parametrom, ktorému je potrebné pri zariaďovaní jazierka venovať pozornosť. To závisí od druhu rýb, ktoré sa chystáte v rybníku chovať. Napríklad na chov kaprov je potrebné uprednostniť tvrdú pôdu: žulové štiepky, kamienky alebo štrk;

Fotografie rybníkov

Hlavné úlohy pri usporiadaní rybníka

Rybník sa líši od prírodných nádrží v tom, že vykonávanie biologických procesov v ňom, či už ide o zasahovanie do procesu sedimentov dna, nasýtenie vody kyslíkom alebo chov rýb, je regulované osobou, ktorá je pôvodne vyzvaná, aby ich stanovila. správnym smerom. Ak nasmerujete stavbu a prevádzku umelej nádrže správnym smerom, potom môžete z rybolovu rýb ľahko urobiť veľmi výnosný podnik..

Rybník: kde začať stavať?

Odporúča sa začať práce na usporiadaní rybníka umiestneného v blízkosti obytných budov so štúdiom pôdy alebo skôr hĺbky podzemných vôd. V prípade, že ležia v povrchových vrstvách pôdy, vytvorenie umelej nádrže v blízkosti ich miest výskytu môže spôsobiť časté zaplavenie pivníc. Aby sa tomu zabránilo, je potrebné vybaviť efektívnu hydroizoláciu rybníka, ktorá okrem svojho priameho účelu zachová aj mikroklimatické parametre nádrže vytvorené počas jeho výstavby..

Poloha nádrže je samostatná téma hodná diskusie. Rybník by nemal byť umiestnený na príliš osvetlenom mieste, pretože prebytok slnečného svetla spôsobí rozkvet vody a v dôsledku toho sú riasy v neustálej fáze aktívneho rastu, ktorý absorbuje všetok kyslík a vytvára nedostatok kyslíka pre ichtyofaunu. Nedostatok osvetlenia bude mať tiež škodlivý vplyv na životnosť nádrže a povedie k tomu, že sa v ňom vodné rastliny nezapustia. Listy padajúce zo stromov sa navyše stanú dodatočným zdrojom znečistenia nádrže. Verí sa, že optimálny čas, počas ktorého je rybník osvetlený počas dňa, nie je dlhší ako 7 hodín..

Nesmieme zabúdať, že vlastnosti rybníka naznačujú jeho plnú aktivitu v zimných mesiacoch, a preto je pri jeho stavbe potrebné vziať do úvahy množstvo funkcií, a to:

 • Minimálna hĺbka nádrže je najmenej 80-100 cm;
 • Plocha vodnej plochy – 4-5 metrov štvorcových. metre;

Dôležité! Tieto veľkosti sú minimálne, a preto sa považujú za optimálne, ak plánujete loviť na amatérskej úrovni. Ak sa nad tým nechystáte pozastaviť a plánujete začať s chovom sladkovodných komerčných rýb (kapor, karas), musíte sa nechať viesť veľkými parametrami. Napríklad pri chove kaprov dosahuje hĺbka rybníka 1,5 m, zatiaľ čo pstruh a jeseter priaznivo koexistujú v nádrži hlbokej až 2-2,5 metra..

DIY rybník: sprievodca krok za krokom

Predtým, ako pristúpime k úvahe o postupnom usporiadaní rybníka, pripomeňme si základné pravidlá jeho organizácie, podľa ktorých ryby s dĺžkou do 15 cm potrebujú najmenej 50-100 litrov vody. Okrem toho je dôležité mať na pamäti, že vytvorenie rybníka bude vyžadovať inštaláciu filtra na čistenie vody vybaveného čerpadlom. Ak plánujete, že ryby v nádrži zostanú na zimu v rybníku, musíte vybaviť zimovaciu studňu, ktorou je objemný sud vykopaný v strede nádrže. Tu je podrobný návod na vytvorenie rôznych umelých nádrží.

Rybník s betónovým dnom

Je to nádrž akéhokoľvek tvaru, správneho alebo nesprávneho, ktorá je vybavená monolitickou vrstvou betónu. Ten sa naleje na predtým pripravený vrazený vankúš. Pred naliatím betónu sa na dno nádrže položí železobetónová rúra s priemerom do 1 m, ktorá je potrebná na usporiadanie zimovacej studne. Vo väčšine prípadov je potrubie položené niekoľko metrov pod zimnou hladinou podzemnej vody. Pozrime sa podrobnejšie na postupnosť akcií pri usporiadaní rybníka s betónovým podkladom.

Po výbere miesta na umiestnenie rybníka a vykopanej jamy je jeho dno starostlivo podbíjané a zbavené trosiek a koreňových systémov stromov a plánujú sa aj vybrania na výsadbu. Pripraví sa drôtená tyč, ktorá sa rozreže na časti zodpovedajúce veľkosti rybníka a položí sa krížom-krážom, pričom sa jeho priesečníky upevnia mäkkým drôtom. Po naliatí betónového podkladu by malo byť drôtené pletivo hlboko vo vrstve betónu;

Betónová zmes sa pripraví na základe nasledujúcich pomerov: pomer cementu, drveného kameňa a hrubého piesku je 1: 3: 2. Dno nádrže na vodu sa naleje pripravenou zmesou a po stlačení začnú plniť steny, ktoré by mali byť vybavené určitým sklonom. Pri betónovaní stien zdroja, ktoré sa vykonáva pomocou debnenia, by hrúbka betónovej vrstvy nemala byť menšia ako 12-15 cm;

Na zlepšenie výkonu rybníka odborníci odporúčajú vybaviť hydroizoláciu, reprezentovanú 1-2 vrstvami strešného materiálu, položenú na ešte nevytvrdený betónový podklad, po ktorej nasleduje betonáž. Aby sa zabránilo vysychaniu betónu, je v horúcom počasí pokrytý vlhkou pytlovinou alebo trávou;

A na záver je potrebné naplniť rybník vodou, čo je možné vykonať pomocou centralizovaného systému zásobovania vodou, maskovaním vodnej fajky s priemerom až 50 cm v masívnych balvanoch alebo vytvorením efektu miniatúrneho vodopádu;

Odborníci odporúčajú vybaviť potrubie na jednom z brehov na odtok prebytočnej vody.

Rybníky bez výstelky pre chov rýb: vlastnosti úpravy

Ak sa váš web vyznačuje nadmerne navlhčenou pôdou a vysokým výskytom podzemnej vody, najlepšou možnosťou by pre vás bolo vybaviť rybníček bez výstelky, ktorého vlastnosti sú blízke prírodným zdrojom vody. Na to sú často vybavené filmové alebo hlinené zákopy, ktoré vyžadujú neustálu starostlivosť a aktualizáciu. Ak je územie piesočnaté, dno a steny jamy musia byť spevnené hlinenou maltou, ktorej hrúbka dosahuje 12-15 cm, a potom rovnomerne prekryté slamou alebo sodou.

Ak je vo vašej letnej chate malá roklina, považujte sa za šťastného, ​​pretože tým, že ju trocha vylepšíte, môžete z nej urobiť nádherný rybníček bez podšívky. Najprv sa musí prehĺbiť a rozšíriť, potom sa musí zablokovať priehradou, ktorá sa naleje po celej dĺžke rybníka a opatrne sa utlmí. Aby ste si to uľahčili, suchú pôdu môžete mierne navlhčiť. V dôsledku toho by sa priehrada mala zdvihnúť nad vodnú hladinu asi o 50 cm. Okolo rybníka je tiež potrebné usporiadať obtokovú priekopu, ktorá je potrebná na odvodnenie povodne.

Obtokové a zásobovacie priekopy sú obložené betónovými žľabmi, pričom steny a dno jazierka sú vybavené betónovou výstužou, jemným štrkom, drveným kameňom alebo obyčajným trávnikom. Pod hrebeňom priehrady je vybudované široké (až 1 meter) pobrežie, pričom piesková vrstva by nemala presiahnuť 10-15 cm.

Dôležité! Potom, čo ste naplnili hotový rybník vodou, je zakázané do neho vypúšťať ryby po dobu 1 až 2 nasledujúcich mesiacov, pretože táto doba je potrebná na to, aby bolo dno rybníka pokryté príslušnými prachovými usadeninami, ako aj pre vodné rastliny. zakoreniť. Po uplynutí tejto doby sa voda vypustí a naleje sa do nej nová, potom sa môžu ryby vypustiť do nádrže..

Ak chcete urýchliť proces obohacovania vodného zdroja, pridajte doň niekoľko vedier vody z už „obývateľného“ rybníka alebo položte na dno nádrže kúsok zvädnutej trávy.

Video s rybníkmi

Požiadavky na kvalitu vody v rybníku

Predtým, ako postavíte rybník a začnete ho prevádzkovať, musíte sa zoznámiť s požiadavkami na vodu v rybníku. Rybám by to malo poskytnúť nielen možnosť prežitia, ale aj priaznivú existenciu, v procese ktorej budú ryby schopné dobre jesť a efektívne priberať. Hlavné požiadavky sú nasledujúce:

 • Voda by mala byť bez akéhokoľvek zápachu a chuti;
 • Musí byť úplne bez voľného chlóru, sírovodíka a metánu;
 • Vzhľadom na skutočnosť, že rybník je integrálnym ekosystémom, vyznačuje sa vysokým stupňom spotreby kyslíka, ktorý sa vynakladá na hnilobné rastliny a odpadové produkty mikroorganizmov, ich mineralizáciu a implementáciu ďalších chemických procesov. V tomto ohľade je osobitná úloha prisúdená nasýteniu vody kyslíkom, ktorá je vo dne zabezpečená životne dôležitou činnosťou vodných rastlín. V noci prestávajú produkovať kyslík, pričom pokračuje vývoj rias absorbujúcich kyslík, čo môže viesť k hromadnému úhynu rýb. Aby sa tomu zabránilo, je potrebné vopred sa postarať o inštaláciu prevzdušňovacích fontán a spodných prevzdušňovacích systémov, ktoré zaistia včasné a úplné nasýtenie vody kyslíkom;

 • Odozva pH vodného prostredia na pH je ďalším ukazovateľom, ktorý je potrebné vziať do úvahy pri chove rýb. Keď je pH 7, môže byť zásadité (pH vyššie ako 7), kyslé (pH menšie ako 7) alebo neutrálne. Kyslé prostredie je pre život rýb nepriaznivé, a preto sa uchýlia k zníženiu kyslosti voda, pre ktorú sú v nádrži inštalované vápenné filtre;
 • Obsah železa je tiež dôležitým parametrom, ktorý môže ovplyvniť život rýb. Pramenitá voda vstupujúca do nádrže je presýtená soľami železnatého železa, ktoré reakciou s vodou a absorbovaním nadbytočného množstva kyslíka prechádza do železitého železa a tvorí hydrát oxidu železa. Je náchylný na usadzovanie sa na žiabrových rybách a sťažené dýchanie a v dôsledku toho k smrti. Malé množstvo železa vo vode je však nevyhnutné pre normálne fungovanie tela. Na odstránenie zákalu vody a železitých sedimentov sa odporúča použiť flokulanty, ktoré taktiež znižujú hladinu fosfátov vo vode..

Dekorácia rybníka: ako vybaviť neobvyklý exteriér

Dekoratívny dizajn nádrže je individuálnym momentom a závisí len od vášho rozpočtu a predstavivosti. Pri usporiadaní vzhľadu rybníka na chov rýb môžete použiť rôzne systémy umelého osvetlenia, ako aj sochy a ozdobné figúrky rôznych tvarov a veľkostí. Tiež sa odporúča používanie prírodných bylinných kompozícií..

Čistenie vody v rybníku je jednou z najdôležitejších fáz jeho výstavby

Jednou z najdôležitejších fáz výstavby rybníka je jeho čistenie, ktoré sa musí efektívne vyrovnať s jeho účelom. Podľa odborníkov musí byť čistenie v rybníku nevyhnutne vonkajšie, pretože vnútorná metóda čistenia je v tomto prípade najmenej účinná. Inštalácia uhlíkových a polymérových filtrov sa tiež neospravedlňuje, pretože je nielen extrémne drahá, ale vedie aj k zmene kvalitatívneho zloženia vody, čo je uľahčené zničením všetkých biologických foriem. V tomto ohľade je najprijateľnejšou možnosťou čistenia nádrže biologické čistenie, ktoré nádrž efektívne zbaví zelene a účinne vyčistí jej steny. Biologické čistenie nádrže znamená ryby a slimáky, ktoré prečistia nádrž a regulujú reprodukciu jednobunkových rias v nádrži..

About the author