Ako vybaviť studňu na vodu

Extrakcia čistej a chutnej vody je takmer vzácnym snom každého majiteľa osobného pozemku..

Ak je studňa na vodu už pripravená, je načase zmeniť ju na plnohodnotný zdroj „žíl“ vášho domova, záhrady a zeleninovej záhrady. V tomto článku zvážime dokončenie studne s potrebným vybavením. Nasleduje fázový pracovný plán.

Obsah:

Inštalácia Caisson

Toto zariadenie je navrhnuté tak, aby zaisťovalo utesnenie hlavy studne pred prienikom splaškových a podzemných vôd a v zimnom období slúži ako ochrana pred zamrznutím. Navonok kesón vyzerá ako sud asi 2 m vysoký a 1 m v priemere s horným poklopom izolovaným penou. Vnútri tohto kontajnera sú zariadenia, membránová nádrž, tlakomery, tlakové spínače spravidla umiestnené tak, aby oslobodili priestory domu od nepotrebných zariadení..

 • Na vybavenie studne kesónom musíte okolo nej vykopať dieru na šírku podľa veľkosti kesónu a hĺbku až 2 m. Súčasne sa časť plášťovej rúrky uvoľní z pôdy..
 • Potom je pozdĺž svojho priemeru v strede dna kesónu vyrezaný otvor. Pripravené zariadenie je možné nainštalovať do jamy cez vrt. Po správnom vyrovnaní je plášť odrezaný a privarený k spodnej časti kesónu..

 • Teraz musíte k hotovej konštrukcii pripojiť kábel čerpadla a výstupné potrubie vody. Potom sa kesón naplní pôdou až po samý kryt. Výsledkom je zdanie uzavretej inšpekčnej studne..

Inštalácia vodného čerpadla

Na vybavenie studne v krajine takýmto zariadením musíte pri výbere jeho parametrov vziať do úvahy hĺbku a priemer vŕtania, dĺžku spoločného systému zásobovania vodou a maximálnu spotrebu vody z bodov pripojenia..

Systém zásobovania vodou bude stabilne pracovať pri pracovnom tlaku 1,5 – 3 atm. Tlak vodného stĺpca tohto rozsahu je 30 m.

Výkon a maximálny tlak vody sú rozhodujúcimi faktormi pre výber čerpadla. Jeho najobľúbenejšie modely sú z európskych firiem: Water Technics Inc, Grundfos.

 • Pred inštaláciou je k ponornému čerpadlu pripojený elektrický kábel, plastová rúra a bezpečnostný kábel. Kábel je pripevnený k elektromotoru, potrubie s priemerom 25 alebo 40 mm slúži na prívod vody nahor do nádrže.
 • Bezpečnostné lano je vyrobené z nehrdzavejúcej ocele vo vodotesnom plášti. Je určený na núdzové zdvíhanie čerpadla v prípade prasknutia potrubia..

 • Po príprave čerpadla musíte studňu vyčistiť čerpaním vody, kým v nej nezmizne akýkoľvek sediment. Vo vnútri studne je čerpadlo umiestnené s úplným ponorením do vodného zdroja až 1 m od jeho dna.
 • Potom je namontované štartovacie ochranné zariadenie systému a spätný ventil. Pracovný tlak v nádrži je regulovaný do 0,9 tlaku od spustenia čerpadla.

Zariadenie so studňou

Tento prvok usporiadania studne slúži na nasledujúce účely:

• ochrana hlavy studne pred roztavenou vodou a povodňami

• ochrana systému pred podzemnou vodou a vniknutím cudzích predmetov do nej

• ochrana pred krádežou studne a jej zariadenia

• vylúčenie zamrznutia časti studne v zime

• zvýšenie spoľahlivosti upevnenia kábla čerpadla

• uľahčenie prevádzky studne studne

• realizácia možnosti pohodlného ponorenia čerpadla krycími skrutkami pomocou navijaka.

Hlava sa skladá z príruby, karabíny, gumeného krúžku, spojovacích prvkov a ochranného krytu. Na vonkajšej strane krytu sú 2 skrutky s okom a jedno na vnútornej strane.

Plastový materiál výrobku odoláva zavesenému bremenu s hmotnosťou až 200 kg a kovovému materiálu až do 500 kg.

 • Pri inštalácii hlavy studne je plášť odrezaný, vyčistený spolu s jeho okrajom a natretý antikoróznou zmesou. Potom sa cez kryt hlavy natiahne plastová vodovodná rúrka a elektrický kábel.
 • Čerpadlo je pripojené k potrubiu a voľný koniec jeho kábla je pripevnený k karabíne prostredníctvom vnútorného očného kolíka ochranného krytu. Gumový krúžok a prírubu je teraz možné namontovať na plášť.
 • Po umiestnení čerpadla do studne je nainštalovaný kryt doku. Za týmto účelom sa gumový krúžok a príruba zdvihnú až k krytu hlavy. Potom sú tieto tri prvky zoskrutkované. Hlava je pripravená.

Inštalácia hydraulického akumulátora

Jedná sa o kovovú nádrž oddelenú membránou. Hlavnou funkciou akumulátora je nepretržitý prísun vody zo studne do vodovodného systému. Akumuluje vodu, čo skracuje prevádzkový čas ponorného čerpadla a eliminuje vodné kladivo pri jeho spustení. Akumulátor je možné nainštalovať do suterénu domu alebo priamo do kesónu.

Princíp činnosti zostaveného systému je pomerne jednoduchý. Čerpadlo sa zapne a nádrž sa naplní vodou. Ak je v dome otvorený kohútik, voda do neho netečie zo studne priamo, ale cez hydraulický akumulátor.

Pretože sa v domácnosti používa voda, čerpadlo sa automaticky zapne a doplní nádrž. Na prívod vody v smere pohybu vody je potrebné nainštalovať spätný ventil a dve drenážne vypúšťacie kohútiky – pred nádrž a za ňu.

Objem vody rôznych modelov akumulátorov od 10 do 1000 litrov.

 • Na zaistenie normálnej prevádzky systému zásobovania vodou je nainštalovaný elektrický autonómny riadiaci systém. Obsahuje diaľkové ovládanie a tlakový spínač na ovládanie akumulátora a celého systému ako celku..
 • Vodné potrubia 32 – 50 mm, vyrobené z pozinkovaného kovu alebo polyetylénu, sú uložené v zemi do hĺbky najmenej 1,2 m. Toto je odporúčanie.
 • V záverečnej fáze sa vykonáva bakteriologický rozbor vody. V prípade potreby sú nainštalované filtre na odstránenie baktérií, cudzích pachov alebo nečistôt zo železa.

Z estetických dôvodov je možné studňu ozdobiť.

To sa robí napríklad farebnými prvkami a zálievkou. Pôvodným riešením bude ozdobiť prameň kamienkami alebo žulovým kameňom. Môžete si vyrobiť drevený zrub v nadzemnej časti studne alebo zasadiť vŕbu v blízkosti.

To je všetka múdrosť. Teraz, keď viete, ako vybaviť studňu vlastnými rukami, môžete používať ekologicky čistú vodu po celý rok a vaša rodina bude vždy zdravá. Veľa šťastia!

About the author