Ako vyčerpať žumpu

V mnohých domoch, ktoré nie sú napojené na centrálny kanalizačný systém, je potrebné pravidelne odčerpávať žumpu. Existuje niekoľko možností vykonávania práce. V tomto článku sa budeme zaoberať vlastnosťami čerpania jamy, ako príklad uvedieme biologické produkty používané na čistenie odpadových vôd.

Obsah:

Vlastnosti čerpania žumpy

Špecializované kancelárie najčastejšie ponúkajú služby pre čerpanie žúmp, ale mnohí majitelia vykonávajú upratovacie práce vlastnými rukami. Spoločnosti vykonávajú práce pomocou kanalizačného vozíka, ktorý im umožňuje vykonať značné množstvo práce v krátkom čase. Je to najjednoduchšie riešenie, ale cenová politika služieb nie je taká lacná..

V prímestských oblastiach alebo v letných chatkách, kde majitelia prichádzajú na niekoľko dní, môže byť objem jamy malý kvôli nepravidelnému pridaniu odtokov. V tomto prípade to môžete urobiť sami, čerpaním vody pomocou špeciálnych biologických produktov alebo čerpadiel. Ak je septik alebo žumpa obrovská, potom nemá zmysel vykonávať nezávislú prácu, je lepšie zavolať kanalizáciu.

Ako čerpať jamu vlastnými rukami?

Ak je väčšina odpadu žumpy voda, potom môžete čistiace práce vykonať sami. Postup čerpania odpadových vôd by mal zahŕňať potrebné zariadenia:

  • budete potrebovať špeciálne čerpadlo, napríklad vodné alebo fekálne čerpadlo;
  • kontajner obrovských rozmerov, kde bude odpad odčerpaný, aby ho v budúcnosti bolo možné vyniesť.

Nádoba by mala tvoriť vzduchotesnú nádobu, ktorá je uzavretá vekom. Čím je väčšia, tým lepšie, pretože potom nebudete musieť odpad niekoľkokrát vynášať.

Čerpanie vane je možné vykonať pomocou vodného čerpadla, a na to budete musieť kúpiť niekoľko filtrov. Zabránia upchatiu zariadenia rôznym odpadom. Pri absencii ďalších prvkov spracovania sa čerpadlo môže pokaziť a jeho oprava bude drahá..

Odborníci odporúčajú nákup špeciálnej výkalovej pumpy. Na jeho použitie sa odporúča jamu homogenizovať, aby sa zabezpečila normálna prevádzka zariadenia. Môžete tiež použiť modernejšie súpravy, ku ktorým je pridaný špeciálny rezací mechanizmus, ktorý umožňuje sekanie všetkého odpadu. Použitie takéhoto zariadenia je jednoduché a spoľahlivé a ak sa používa správne, je možné vyhnúť sa trvalým poruchám..

V niektorých prípadoch majitelia nechávajú čerpadlo v žumpe, je to najpohodlnejšia možnosť, ak je odtok malý a rýchlo sa naplní odpadom. Moderné vybavenie umožňuje automatickú prácu. Táto funkcia majiteľom uľahčuje život, pretože nemusia vždy inštalovať a skladať všetko vybavenie. Čerpadlo automaticky zistí stupeň naplnenia žumpy a odčerpá všetok odpad.

Metóda čistenia jímky bez čerpadla

Na čistenie žumpy vlastnými rukami nie je potrebné kupovať špecializované vybavenie, stačí použiť známe staré metódy. Jeden spôsob predpokladá použitie vedra, ku ktorému je lano priviazané. Nádoba sa teda spustí do jamy a vypustí všetok odpad a odtok. Na čistenie budete potrebovať ochranný odev a obuv, ktoré skryjú oblasti tela.

Táto možnosť je pre mnohých samozrejme neatraktívna, a preto majitelia uprednostňujú civilizovanejšie metódy čistenia odpadových vôd. V niektorých prípadoch je možné túto metódu použiť, ak žumpa nemá malé rozmery a je veľmi zriedka naplnená. Táto metóda je jednoduchá a ekonomická a nevyžaduje žiadne opravy..

Použitie biologických produktov pre žumpu

Ak máte doma žumpu vyrobenú z plastu, potom sa odporúča poskytnúť upratovacie práce odborníkom. Nevyhnutným vybavením je používanie čističky odpadových vôd, na prevádzku ktorej je potrebná voda a elektrická energia. Na čerpanie septikov a žúmp sa odporúča použiť špeciálne biologické výrobky, pomocou ktorých sa všetok zvyšný odpad dôkladne spracuje.

Výber prostriedkov pre žumpy je dosť široký a kupuje sa v závislosti od štruktúry kanalizačného systému atď. Napríklad najčastejšie používajú špeciálne bio granule, ktoré úplne recyklujú odpadové vody a odstraňujú všetky pachy, čím sa znižuje hustota a množstvo odpadu..

Mikroorganizmy, ktoré sú prítomné v biologických produktoch, rýchlo a efektívne recyklujú rôzne formy odpadu. Hlavnou výhodou je, že je oveľa jednoduchšie čerpať žumpu s už spracovanými splaškami, najmä pri použití konvenčného vodného čerpadla. To zabezpečí plynulý chod čistiacich strojov v momente, keď potrebujete odčerpať žumpu..

Hlavnou ťažkosťou, s ktorou sa nákupcovia biologických produktov stretávajú, je problematický výber finančných prostriedkov pre konkrétny typ odpadových vôd. Mnoho liekov má spoločné parametre a vlastnosti, ale v niektorých aspektoch sa líši. Trh ponúka také lieky a značky, ktoré majú odlišnú formu účinku, napríklad:

  • biologický produkt Universal, ktorý je vhodný pre akúkoľvek kanalizáciu a má najväčší vplyv na rôzne stupne znečistenia;
  • na automatické čerpanie odpadu z jamy sa používa špeciálny štart;
  • Odporúča sa kúpiť prípravok Effect do žúmp, kde sa na stenách a v obsahu tvorí obrovské množstvo tukov a olejov;
  • odborníci odporúčajú kúpiť zimný prostriedok na konzerváciu odpadových vôd v zime.

Fekálne pumpy pre žumpy: vlastnosti a výhody použitia

Fekálne pumpy sú určené do žúmp, ktorých hlavnou úlohou je odčerpávať každodenný odpad. Obvykle ich kupujú obyvatelia vidieckych domov alebo odľahlých letných chát, kde nie je možné pripojiť sa k centrálnemu kanalizačnému systému. Bez ohľadu na veľkosť žumpy bude musieť byť stále čerpaná. Na tento účel je lepšie použiť fekálne pumpy, pretože vodné čerpadlá nebudú vždy schopné zvládnuť obrovské množstvo odpadu..

Tieto čerpadlá fungujú automaticky a majiteľom zostáva iba vložiť uzavretú nádobu a pripojiť ju k septiku pomocou hadice. Zariadenie má špeciálny plavák, ktorý zisťuje úroveň naplnenia kanalizácie a automaticky ju vyprázdňuje.

Výhody použitia tohto zariadenia sú:

1. Vonkajšie žumpy sa špecializujú na čerpanie kvapalín a pevných látok. Napríklad vodné čerpadlo môže čerpať iba drvenú odpadovú vodu..

2. Ako ďalšie prvky sa používajú drviče, ktoré dôkladne spracujú zvyšný veľký odpad. Podľa ich štruktúry sú rozdelené na polo-ponorené, vonkajšie a úplne ponorené, čo určuje oblasť ich činnosti..

3. Existujú špeciálne čerpadlá, ktoré úplne spracovávajú všetky odpadové látky z ľudí. Sú to mobilné zariadenia, ktoré nevyžadujú podporu a dajú sa ľahko prenášať. Spravidla sa tieto čerpadlá používajú pre obzvlášť hlboké jamy, ktoré môžu mať hĺbku až 10 m. Náklady na toto zariadenie nie sú vyššie ako ostatné.

Približné ceny fekálnych čerpadiel v závislosti od typu stavby uvedené v rubľoch:

  • ponorené – od 4 tisíc do 68 tisíc;
  • čiastočne ponorené – od 30 000;
  • vonkajšie – od 12 tisíc rubľov.

Pri výbere potrebného vybavenia sa odporúča venovať pozornosť objemu žumpy, ako aj výkonu motora. Pri neustálom používaní bude skutočne potrebné praktickejšie čerpadlo, ktoré odolá častému zaťaženiu.

Čistenie vody

Pri neustálom čerpaní kanalizačných jám sa v nich začínajú vytvárať chyby, ktoré postihujú celú štruktúru. Ak je odtok odpadu postavený z tehál, potom je vykopaná jedna zo stien, ktorá potrebuje opravné práce. Ďalej sú zvonka nainštalované betónové bloky, ktoré držia konštrukciu.

Žumpy sú vyrobené z plastových fólií, plastových sudov alebo pneumatík a mali by byť úplne prepracované. Také odtoky nie sú spoľahlivé a vyžadujú si demontáž. Za týmto účelom sa odstránia všetky objekty štruktúry, potom musíte jamku vyrovnať a vykopať veľkú dieru. Odborníci ďalej odporúčajú nainštalovať betónové krúžky, ktoré vytvoria silný a spoľahlivý kanalizačný odtok..

Opraviť žumpu vybavenú betónovými prstencami, najmä nalievaním betónu, je dosť ťažké. V skutočnosti betón nie je schopný priľnúť k stenám akumuláciou tuku a oleja. V tomto prípade sa odporúča použiť iný odtok, ktorý bude prijímať odpad z hlavného. Táto budova je potrebná, keď sa kvapalina v žumpe prestala odstraňovať a odtok začal pretekať.

Odporúčania na čerpanie žumpy

Ak používate vodnú pumpu do žumpy alebo ste sa uchýlili k použitiu kanalizačného zariadenia, treba mať na pamäti, že dĺžka hadice musí byť dostatočná na to, aby sa dostala do spodnej časti kanalizačného odtoku. Čerpanie pomocou zariadenia prebieha v blízkosti odpadovej studne. Aby bol prístup do žumpy pohodlný, odporúča sa umiestniť ho na určité miesto vopred. Kanalizačný systém by mal byť umiestnený asi 30 m od studne s pitnou vodou, 12 metrov od miesta, aby sa zbavil nepríjemného zápachu, a 1,5 m od letnej chaty.

Ak majitelia trvalo žijú vo vidieckom dome, odporúča sa čerpať žumpu raz za mesiac. Je však potrebné vziať do úvahy mieru naplnenia žumpy odpadom, ktorá je daná objemom odpadového odpadu. Na súkromných stránkach, kde ľudia prichádzajú iba cez víkendy alebo v určité dni, sa čerpanie vykonáva dvakrát ročne. Neodporúča sa však čakať na limit plnenia jamy, ale predčasne ju vyčistiť. Koniec koncov, baktérie a rôzne mikroorganizmy sú z nej absorbované do úrodnej pôdy, ktorá znečisťuje vonkajšie prostredie..

Existuje niekoľko spôsobov, ako čerpať žumpu, napríklad pomocou vodných alebo fekálnych čerpadiel, a môžete sa tiež uchýliť k službám kanalizačného vozíka. Dúfame, že v tomto článku nájdete všetky dôležité informácie o čistení lokalizovaných odpadových vôd v súkromnej oblasti..

About the author