Ako vyrobiť kamenný plot vlastnými rukami. Pravidlá pre stavbu kamenného plotu vlastnými rukami. Tipy a triky na stavbu kamenného plotu vlastnými rukami

Keď hovoríme o rôznych typoch plotov pre letné chaty a súkromné ​​pozemky, mnohí spotrebitelia sa zastavujú pri výbere kamenného plotu. Táto odroda je veľmi obľúbená kvôli svojim hlavným výhodám – sile a trvanlivosti, a má možno jedinú nevýhodu – náklady. Mnoho majiteľov sa zaoberá stavbou kamenného plotu vlastnými rukami. Ako najlepšie zorganizovať tento proces? Aké odporúčania by ste mali pri svojej práci zohľadniť? Na tieto a ďalšie otázky odpovieme v tomto článku..

Obsah:

Výpočty a prípravné práce pred postavením kamenného plotu vlastnými rukami

Prípravná fáza práce pred postavením kamenného plotu vyžaduje:

 • stanovenie presných rozmerov plotu;
 • zostavenie výkresu budúceho dizajnu;
 • výpočet materiálu potrebného na prácu;
 • príprava pracovného nástroja;
 • zoznámenie sa s radami a odporúčaniami odborníkov.

Na dokončenie vyššie uvedených bodov je odpudivým momentom informácia o presných rozmeroch plotu. Na výpočet plochy budúceho plotu a v skutočnosti rozmerov samotného plotu budete potrebovať výstužné tyče a akýkoľvek typ lana. Predtým musí byť stavenisko očistené od trosiek a musí byť označené územie, hranice plánovaného plotu musia byť označené kolíkmi a lanom.

Podľa meranej plochy môžete vypočítať rozmery plotu a urobiť výkresy. V tejto fáze je potrebné dbať na prítomnosť a umiestnenie bránok a brán. Na začiatku tiež stojí za to vziať do úvahy počet stĺpikov plotu..

Potom, čo sú známe odhadované rozmery konštrukcie, môžete pristúpiť k výpočtu a príprave potrebného materiálu a nástrojov. Túto položku zvážime podrobnejšie nižšie..

Skúsení remeselníci a stavitelia poskytujú veľa rád, ako najlepšie pracovať s kameňom, ktoré body by nemali chýbať. Niektoré z odporúčaní sú uvedené nižšie.

 • V počiatočnej fáze stojí za to postarať sa o bezpečnostné opatrenia. Všetky stavebné postupy sa najlepšie vykonávajú s pracovnými rukavicami a uniformami..
 • Na stavbu kamenného plotu je lepšie použiť horniny materiálu.
 • Je lepšie robiť debnenie nie vo veľkých rozmeroch, pretože obrovské rozmery povedú k zlej kvalite celého plotu.
 • Pri výrobe kamenného plotu vlastnými rukami je lepšie použiť metódu hlbokého švu.

Nevýhody a výhody kamenného plotu vlastnými rukami

Už sme spomenuli, že nevýhody kamenného plotu sa znižujú takmer na nulu. K nevýhodám takéhoto plotu patria okrem vysokej ceny iba zdĺhavé stavebné práce. A o výhodách takéhoto plotu môžeme hovoriť dlho. Medzi výhody kamenného plotu patrí:

 • proti horľavosti;
 • krásny a elitný vzhľad;
 • ekologická čistota;
 • odolnosť voči akýmkoľvek poveternostným podmienkam;
 • zachováva si svoje prirodzené vlastnosti po mnoho, mnoho rokov.

Tento zoznam môže byť doplnený skutočnosťou, že každý užívateľ si môže ľubovoľne vybrať typ kameňa, ktorý mu vyhovuje tak vo farbe, ako aj v cene. Najdôležitejšie je, že kameň neprechádza šírením korózie a inými rozkladnými procesmi atď..

Výsledkom je vtipný obrázok prania

Čo potrebujete na stavbu plotu vlastnými rukami

Hlavným materiálom je samozrejme kameň. Na tento účel sa najčastejšie používa dláždený kameň (suťový kameň), žula, vápenec, pieskovec, dolomit atď..

Na vytvorenie základu budete potrebovať cement. Na výrobu debnenia je potrebná poloobvodová doska.

Existuje niekoľko pracovných nástrojov:

 • miešačka;
 • zváračka;
 • ruleta;
 • lopata a stavebná stierka;
 • úroveň;
 • kladivo;
 • výstužné tyče;
 • lano;
 • nádoba s roztokom atď..

Individuálne vybrané materiály závisia od typu plánovaného kamenného plotu:

 • gabion;
 • tehla;
 • drevo a kameň a pod..

Druh a odroda kameňa

Často kladená otázka na túto tému je nasledovná: Aký druh kameňa je lepšie zvoliť na stavbu plotu. Pred nájdením odpovede stojí za to podrobnejšie zvážiť existujúce typy, hlavné sú uvedené v tabuľke.

Odrody kameňa
dlažba Výhodou tohto kameňa je jeho prijateľná cena. Ploty z tohto materiálu majú jednoduchý, neopísateľný vzhľad..
štrk Štrk je malý kamenný materiál a častejšie sa používa ako ozdoba kamenných plotov. Cena tohto materiálu, rovnako ako predchádzajúci, je nízka.
dolomit Technológia na získanie tohto typu spočíva v použití výbušných prvkov. Tento kameň sa vyznačuje svojimi dekoratívnymi vlastnosťami. Spracovanie tohto materiálu vyžaduje malé úsilie.
vápenec Materiál má mäkkú štruktúru, vďaka čomu sa považuje za ľahký a praktický na výrobu. Nie je vhodné na použitie vo vlhkom podnebí.
pieskovec Tento materiál je považovaný za veľmi obľúbený v stavebníctve. Líši sa v rôznych odtieňoch.
suťový kameň Líši sa v trvanlivosti a vysokej odolnosti voči atmosférickým zrážkam.
falošný diamant Používa sa na imitáciu prírodných kameňov. Líši sa výrazne nižšou cenou.

Ako vytvoriť základ pre kamenný plot vlastnými rukami

Bez ohľadu na zvolený spôsob murovania (zadný, obkladový, zvislý, vodorovný, plank), výstavba kamenného plotu, v zásade, ako každá iná, začína naliatím základu. Tento prvok plotu musí byť vyrobený efektívne a spoľahlivo, pretože kamenný plot je veľmi ťažký.

V tomto článku sa pozrieme na vytvorenie pásového základu. Tento proces prebieha v niekoľkých krokoch..

Krok 1. Na začiatku je vykopaný zákop, ktorého šírka by mala byť najmenej o 15 centimetrov širšia ako šírka samotného plotu. Výpočet hĺbky vyzerá asi takto: pre 2-metrový plot sa odporúča asi 80 centimetrov.

Krok 2. Tento moment zahŕňa výpočet a označenie miesta pre podporné stĺpiky, v ideálnom prípade ich umiestnite každých 2,5 metra.

Krok 3 Dno vykopanej jamy je pokryté drveným kameňom a starostlivo podbíjané. Hrúbka tejto vrstvy musí byť najmenej 4 centimetre..

Krok 4. V tejto fáze sa používajú výstužné tyče, ktoré sú položené na vrchnú vrstvu drveného kameňa.

Krok 5. Použitím poloobrannej dosky sa zostaví debnenie. To sa robí tak, že naliaty základ je 10-12 centimetrov nad zemským krytom..

Krok 6. Pomocou miešačky na betón vstreknite maltu a naplňte ňou základovú jamu.

Krok 7. Aby bola zaistená spoľahlivá hydroizolácia plotu, betónová vrstva by mala byť pokrytá strešným materiálom.

Výsledkom je vtipný obrázok prania

Ako postaviť kamenné stĺpiky plotu pre domácich majstrov

Proces inštalácie stĺpov na kamenný plot vlastnými rukami zvyčajne pozostáva z nasledujúcich činností:

 • inštalácia debnenia;
 • výstuž;
 • liatie betónu.

V dôsledku toho dostávame takzvané „okuliare“ každých 2,5 metra. Práca na budovaní pilierov je časovo náročná, preto sa toto podnikanie musí vykonávať postupne.

1. V počiatočnom štádiu je podľa plánovaných rozmerov stĺpikov položený prvý rad kameňov.

2. Po príprave hustého roztoku vyplňte prvý rad kameňov, vylúčte všetky medzery medzi murivom. Začiatočníkom v tomto obchode sa odporúča použiť materiál podobný tvaru ako tehla. Po vytvrdnutí sa debnenie prestaví a zostávajúce vrstvy stĺpikov sa rozložia rovnakým spôsobom..

3. Po vytvrdnutí sa každá vrstva ošetrí cementovou maltou, čím sa neutralizujú drobné nedostatky. Každá z úrovní by mala dobre vyschnúť. Medzi položením riadkov musí uplynúť najmenej deň..

Etapy budovania kamenného plotu vlastnými rukami

Stručne povedané, proces stavby kamenného plotu možno rozdeliť do nasledujúcich etáp, z ktorých tri sme popísali vyššie.

1. Príprava územia.

2. Nalievanie základov.

3. Príprava pilierov.

4. Rozloženie rozpätí.

5. Dokončenie a zdobenie plotu.

Uvažujme teda o jednej z metód rozloženia rozpätí kamenného plotu vlastnými rukami. Niektorí remeselníci zbierajú veľké kamene, niektorí používajú hotové sekcie, ktorých prijateľná veľkosť je asi 25 centimetrov. Rozmerové kamene v tejto fáze je potrebné rozbiť na požadovanú veľkosť.

Na prípravu hustého roztoku musíte dodržať pomer: 1: 3 (cement: piesok). Na získanie farebného efektu v železiarstve je lepšie vopred kúpiť špeciálne farbivá, ktoré sa pridávajú priamo do cementovej zmesi. Na orientáciu na výšku sa niť ťahá po obvode staveniska. Kamene sú rozložené a upevnené betónovou maltou, všetky medzery medzi stavebnými prvkami sú starostlivo položené. Je dôležité položiť murivo do radov a nechať ich vyschnúť, aby bola konštrukcia odolnejšia. Na položenie vrchnej vrstvy je lepšie použiť kamene približne rovnakej výšky..

Vlastnosti dokončovania kamenného plotu vlastnými rukami

Na dokončenie kamennej stavby vlastnými rukami sa najčastejšie používa spôsob spájania. Je známych niekoľko typov šijacích prvkov: hlboké, konvexné, plytké. V tejto fáze budete musieť pracovať:

 • Penová guma;
 • drôtená kefa;
 • guillemot.

Pomocou kefy musíte vyčistiť kamene a švy hlavného muriva. Ďalej použijeme škrabku, ktorá vo švoch vytvorí akési ryhy. Ďalej použijeme penovú gumu a roztok kyseliny chlorovodíkovej. Tento proces sa nazýva aj pranie švov. V tejto fáze sú bezpečnostné opatrenia veľmi dôležité.

Všetky ostatné zdobené prvky sú vyrobené podľa uváženia majiteľov. Nasleduje niekoľko možností pre nápady na dizajn kamenného plotu vlastnými rukami.

Výsledkom je vtipný obrázok prania

Základné pravidlá pre navrhovanie kamenného plotu vlastnými rukami

Dizajn kamenného plotu priamo závisí od typu zvoleného materiálu. Napríklad nerovný tehlový plot dokonale doplní štiepanú žulu. Položím ho na fasádny základný náter a zafixujem špeciálnym lepidlom alebo roztokom s prídavkom zmäkčovadla. Toto riešenie pomôže vyzdobiť nielen novo postavený plot, ale aj aktualizovať starý, nudný dekor dlho postaveného plotu..

V poslednej dobe získava na obľube kombinácia kameňa a štrukturálnej omietky..

Na začiatku štruktúry sú zvyčajne premyslené všetky nuansy zdobenia kamenného plotu. Hlavnými bodmi sú textúra a farba plotu. Ale často sa stáva, že konečný vzhľad sa nezdá byť rafinovaný. V takýchto prípadoch sa uchýlia k použitiu zariadení s kopijami a čiapkami, špagátových rastlín, prelamovaných prvkov a originálneho kovania..

V niektorých prípadoch sa na imitáciu prírodného kameňa používajú dokonca aj dlažobné dosky. Pri procese zdobenia a pri stelesňovaní neštandardných myšlienok je dôležité mať na pamäti hlavné pravidlo: dodatočný materiál musí organicky zapadnúť do hlavného a nesmie ho poškodiť.

Podrobnejšie informácie o téme: ako si vyrobiť kamenný plot vlastnými rukami, pozrite si video:

About the author