Ako vyrobiť lampióny pre letné sídlo vlastnými rukami

Teraz sú žiarovky pre letné chaty široko zastúpené v sortimente akéhokoľvek železiarstva, ale ich ceny nie sú pre ich dostupnosť povzbudivé. Preto je výroba takýchto žiaroviek vlastnými rukami stále obľúbenejšia..

Obsah

Aké sú pouličné svetlá pre letné chaty

Tieto svetlá majú dve hlavné funkcie:

 • Osvetlite priestor okolo domu, aby sa jeho obyvatelia mohli okolo neho bezpečne pohybovať večer a v noci bez strachu, že zakopnú alebo spadnú.
 • Slúži ako prvok dekorácie, organicky zapadá do konceptu terénnej úpravy letnej chaty.

V súčasnej dobe sú hlavné typy pouličných žiaroviek pre súkromné ​​domácnosti rozdelené do nasledujúcich kategórií:

 • Nástenné svietidlá sú ideálne na osvetlenie vstupu do domu a na malú plochu pred ním (a inštalujú sa aj v blízkosti vstupnej brány alebo brány). Môžu mať veľmi rôznorodú formu a dekoráciu, ale najčastejšie existujú takzvané „starožitné“ žiarovky, ktoré sa vyznačujú milosťou a harmóniou foriem..
 • Stojacie lampy sú inštalované priamo na zem alebo na podlahu verandy. Klasická verzia predpokladá plochý stojan s okrúhlou guľou na konci, ale moderné modely sa od tejto vzorky často výrazne líšia, líšia sa rôznymi tvarmi, počtom odtieňov a výškou. Ten druhý má obvykle 0,3 až 0,5 m. Takéto improvizované „stojacie lampy“ zvyčajne poskytujú veľmi jemné, príjemné a tlmené svetlo a zároveň vám umožňujú vidieť všetko, čo sa na mieste deje..
 • Pozemné žiarovky sú namontované priamo do pôdy, čo otvára neobmedzené možnosti pre krásne osvetlenie stromov, kríkov a kvetov, a pozdĺž chodníkov pre pohodlie pohybu po nich. Tieto žiarovky sú vhodné aj na inštaláciu v blízkosti malých architektonických foriem (letné pavilóny, hojdačky, technické miestnosti atď.). Dávajú lúč svetla smerujúci striktne zdola nahor a v niektorých modeloch je možné dokonca zmeniť jeho uhol sklonu. Pozemné svietidlá majú spravidla striktný okrúhly alebo obdĺžnikový tvar..
 • Závesné žiarovky sú tradične pripevnené k stropným trámom na otvorených verandách, niekedy k vetvám stromov, ale je to dosť ťažké kvôli technickým problémom s pripojením k elektrickej sieti. Také svetlá v krajine, ktorých fotografia je uvedená nižšie, zvyčajne predstavujú dlhý a silný reťazec končiaci plafondom akéhokoľvek druhu a veľkosti.

Zdroje svetla v lampášoch pre letné chaty

V pouličných lampách vidieckeho domu sa používa množstvo svetelných zdrojov. To môže byť:

 • Konvenčné žiarovky. Ich výhodou sú nízke náklady, ale možnosť použitia takýchto žiaroviek na vonkajšie osvetlenie zostáva otázna. Spotrebúvajú príliš veľa energie a nadmerný jas vám neumožňuje naplno si vychutnať krásu večernej záhrady..
 • Halogénové žiarovky sú úspornejšie a vydržia oveľa dlhšie ako žiarovky, poskytujú dobré podanie farieb a intenzitu svetla, ale zároveň sa veľmi zahrievajú a sú citlivé na náhle prepätia a znečistenie žiaroviek..

 • LED žiarovky môžu ušetriť až 95% energie v porovnaní s konvenčnými zdrojmi svetla. Nie je to najlacnejšia možnosť, ale majú dlhú životnosť, neobsahujú látky ako ortuť škodlivá pre ľudské telo. Tiež každá LED lampa pre letné sídlo je vybavená veľmi odolným puzdrom, ktoré sa na rozdiel od sklenenej žiarovky len tak ľahko nerozbije..
 • Solárne panely. Svietidlá s takýmito svetelnými prvkami sú ideálne na inštaláciu v tých častiach lokality, kde je problematické položiť konvenčné vedenie. Ich hlavnou súčasťou je batéria, ktorá absorbuje slnečnú energiu. Po zotmení sa taká lampa automaticky zapne. Keď je batéria úplne nabitá, baterka môže fungovať bez prerušenia 10-12 hodín. Mal by byť umiestnený iba na tých miestach miesta, kde slnko väčšinu dňa hreje..

Materiály na výrobu lampášov

Najhorším materiálom pre pouličné osvetlenie je plast, ktorý sa dá ľahko rozbiť alebo zlomiť. Najtrvanlivejšie budú svietidlá vyrobené z ocele, bronzu, medi alebo mosadze. Oceľové modely sú odolné voči vplyvom prostredia, ale často pôsobia trochu nudne.

Medené žiarovky sa perfektne zmestia do interiéru webu v retro štýle, ale nezabúdajte, že meď vo vzduchu časom oxiduje a získava nie príliš príjemný nazelenalý odtieň. Bronz tiež časom stmavne a vyžaduje neustále čistenie. Praktické a mosadzné lampáše, ktoré kombinujú vysokú pevnosť s estetickým vzhľadom.

Na výrobu žiaroviek z týchto materiálov je však potrebných niekoľko nástrojov (vŕtačky, vŕtačky, sady skrutiek atď.), Preto sú obľúbené aj lampáše zo šrotu: sklenené a plechové plechovky, hlina a dokonca aj drevo lupienky. Pôsobia originálnym dojmom a na to, aby ste ich urobili, nepotrebujete špeciálne schopnosti. Jedinou nevýhodou takýchto svetelných zariadení je krehkosť a krátka životnosť..

Vlastnosti inštalácie elektrického vedenia v pouličných lampách

Pri výrobe svietidiel pre osobný pozemok je potrebné byť obzvlášť opatrný pri inštalácii elektrického vedenia. Na pripojenie osvetľovacích zariadení k sieti budete potrebovať:

 • Elektrický kábel typu VVG.
 • Svorkovnice pre bezpečné upevnenie bodov pripojenia.
 • Kovová hadica (vlnitá rúrka) na ochranu drôtu.

Na výrobu lampášov pre letné sídlo vlastnými rukami sa zvyčajne používa dvojžilový kábel, ktorého hrúbka jadra je 1,5 mm. Aby ste sa neskôr nevrátili do obchodu, je najlepšie ihneď kúpiť celý záliv, v ktorom je dĺžka drôtu 100 metrov. Tam musíte tiež kúpiť vlnitú rúrku s priemerom 18 až 25 mm, ktorá ochráni elektrický kábel v zemi pred hlodavcami alebo náhodným poškodením pri kopaní zeme..

Priemer otvoru v svorkovnici sa obvykle pohybuje od 2,5 do 4 mm. Skladajú sa z jedného alebo dvoch pásikov: aký typ zvoliť, je určený počtom pripojení a tienidiel v svietidle. Podložky musia byť dimenzované na prúd 5-10 A..

Vo fáze samotnej inštalácie je potrebné vykonať nasledujúce operácie:

 • Vykopávame zákopy, do ktorých bude položený kábel. Optimálna hĺbka pre nich je 70-80 cm a vzdialenosť od priekop k domu by nemala byť menšia ako 60 cm..
 • V prípade svietidiel typu „podlaha“ najskôr nainštalujte kovové nohy a ťahajte cez ne kábel jeden po druhom. Tam, kde bude umiestnený v priekope, ho umiestnite do vlnitej hadice. Po prechode všetkými plánovanými svietidlami odrežte kábel tak, aby dĺžka chvosta bola najmenej 10-15 cm.
 • Potom pripravíme druhú časť elektrického vodiča, tiež ho prevlečieme vlnitou rúrkou a v hornej časti žiarovky spojíme oba káble so svorkami.
 • Ak sú svietidlá umiestnené na fasáde alebo stene, spojovacie skrinky by mali byť bezpečne izolované. Najlepšou možnosťou sú škatule, v ktorých sú drôty spojené upínacími maticami. Niekedy sú drôty spojené jednoducho kliešťami, ale potom je lepšie spájkovať každé spojenie. Body skrútenia sú starostlivo zabalené elektrickou páskou..

 • Teraz pristúpime k inštalácii schémy zapojenia. Pretože má dva vodiče – „nulový“ a „fázový“, je potrebné zaistiť, aby spínač otváral presne fázový vodič. Potom, keď je vypínač v polohe „vypnuté“, pri výmene vyhorenej žiarovky absolútne nehrozí riziko úrazu elektrickým prúdom. Určte fázový vodič pomocou špeciálneho indikátora.
 • Ako bod pripojenia je celkom vhodná obyčajná zásuvka. V takom prípade je možné odpojenie celého systému od napájania rýchlo vykonať jednoduchým vytiahnutím zástrčky. Ale má právo na život a spôsob pripojenia káblov priamo na svorky na elektrickom paneli, ktorý je zvyčajne vybavený špeciálnou automatickou poistkou, ktorá v prípade núdze vypne napájanie.
 • Pri inštalácii prepínača skontrolujte, či jeho menovitý výkon zodpovedá zaťaženiu v tejto sieti..
 • Pred kopaním zákopov sa uistite, že všetky svetlá na mieste fungujú, a spevnite stĺpy podbíjaním jemných trosiek alebo hliny okolo nich. V ľahkých pôdach sa odporúča naliať betón na držiaky žiaroviek.

Najpopulárnejšie druhy domácich lampiónov

Stále viac majiteľov letných chát a chát sa usiluje vyrábať ozdobné lampáše pre svoje letné chaty svojpomocne. Na stránkach nájdete širokú škálu modifikácií týchto svetelných zariadení:

 • vo forme girlandov, kde ako tienidlá slúžia plastové fľaše a poháre.
 • PVC rúrka,
 • zo sklenených a plechových plechoviek a kartónových škatúľ od mlieka,
 • stavebné materiály,
 • plast,
 • kov,
 • drevo
 • starý kuchynský riad.

Ako materiál pre lampáše na dvore sa často používajú sklenené nádoby alebo fľaše. Takýto odtieň je vyrobený veľmi rýchlo a priehľadnosť skla umožňuje svetlu voľne prechádzať jeho stenami, čo vytvára úžasne krásne špeciálne efekty. Na výrobu takejto žiarovky budete potrebovať sklenenú fľašu, kazetu, kliešte, elektrickú pásku, indikátor a nôž na odizolovanie izolácie na križovatke elektrického obvodu, ako aj ozdobné prvky. Teraz musíte vykonať nasledujúce operácie:

 • Dokončite zapojenie, zapojte vodiče do zásuvky a zaskrutkujte do nej žiarovku.
 • Vezmite fľašu s úzkym hrdlom, najlepšie z alkoholických nápojov, neobvyklého tvaru alebo farby a na dno položte rôzne malé guľôčky odrážajúce svetlo, priehľadné guličky, brúsené sklo..
 • Naviňte tenký farebný drôt okolo prsta tak, aby sa zmenil na špirálu, a tiež ho vložte do fľaše.
 • Potom sklopte držiak žiarovky do provizórneho tienidla a bezpečne ho zafixujte silikónom.

Trvanlivejšou možnosťou je kovaná lampa. Na jeho výrobu budete potrebovať oceľové tyče, pásy, uholník a zvárané zariadenie. Kované žiarovky sa vyrábajú takto:

 • Telo je vyrobené zo 4 oceľových rámov, ktoré majú lichobežníkový alebo obdĺžnikový tvar. K tomu použite roh, ktorého časť by mala byť 15x15x2 mm.
 • Vonku sú rámy uzavreté mriežkami, ktoré sú buď jednoduché, alebo obsahujú voluty a kučery. Sú zvárané z oceľovej tyče s priemerom 05 mm. Celé telo je zhora pokryté železnou čiapočkou.
 • Konzola, ktorá je zodpovedná za upevnenie na stenu, je vyrobená z oceľovej tyče štvorcového tvaru, ktorej prierez je 12-14 mm. Materiál na výrobu spodných kudrliniek bude tenký oceľový pás. Konce kudrliniek sú spojené elektrozváranou metódou a pomocou záchytiek.

Záhradné žiarovky ako dekoratívne prvky

Aby ste do interiéru stránky priniesli nové poznámky, mali by ste venovať pozornosť rôznym formám lampášov pre vidiecke domy, ktoré pomôžu webu zažiariť novými farbami. Pozdĺž chodníkov môžete teda umiestniť žiarovky v tvare húb, na vrchu ktorých je pekná tienidlo. V tomto prípade sa svetlo odráža nadol, čo vytvára jedinečnú atmosféru mágie..

Nezvyčajne pôsobia aj stojacie lampy vo forme valca alebo vo forme plávajúcich vodotesných loptičiek (ak má dom bazén). Ako svetelné zdroje sa často používajú špeciálne svetelné lavice, vázy, sochy alebo kvetináče, v ktorých rastú kvety. Tento efekt je dosiahnutý použitím špeciálnej halogénovej farby, ktorá v tme poskytuje luminiscenčné svetlo. Ako vidíte, nápady na výrobu vlastných zdrojov osvetlenia sú jednoducho nevyčerpateľné..

About the author