Ako vyrobiť okrúhlu kapilárnu posteľ v letnej chate

V poslednej dobe v záhradníctve existujú určité tendencie odkloniť sa od tradičných systémov záhonov a zavlažovania a do popredia sa dostáva kapilárny zavlažovací systém. O tom, aké sú jeho výhody a ako vybaviť kapilárnu posteľ v našej oblasti a porozprávať sa.

Obsah

Čo je to kapilárna okrúhla posteľ a ako funguje

Kapilárne lôžko v záhrade je pomerne zaujímavou stavbou so systémom zásobovania vodou. V skutočnosti, aby ste si okamžite predstavili mechanizmus jeho fungovania, stojí za to spustiť pás papiera jedným koncom do nádoby s vodou. Po relatívne krátkom čase voda stúpa hore po papieri, kým suchá časť nezmokne. Vo všeobecnosti to dobre ilustruje princíp efektívnej závlahy pôdy na takýchto záhonoch. Keď sa voda naleje do PVC rúrky položenej v spodnej časti záhradného lôžka, vlhkosť vstupuje do pôdy drenážnymi otvormi. Pretože horná vrstva bude v tomto okamihu suchá, nastane situácia vo forme rozdielu v obsahu vlhkosti v pôdnych vrstvách. Výsledkom je, že voda zo spodných vrstiev pôdy a štrku začne stúpať nahor, čím sa efektívne zavlažujú vysadené rastliny..

Záhradné postele v krajine môžu byť postavené z rôznych typov:

 • malé postele (až po výsadbu do nádob alebo vedier),
 • priekopové postele,
 • zem (používa sa hlavný typ).

Výhody a nevýhody okrúhleho kapilárneho lôžka

Správne vyrobená kapilárna posteľ, ktorá je vlastnými rukami dovedená ku konštruktívnej dokonalosti, má v porovnaní s konvenčnými sejacími posteľami množstvo nesporných výhod:

 • V prvom rade sa tieto štruktúry vyznačujú vysokým stupňom účinnosti vody. Korene vysadených rastlín prijímajú vlhkosť zavlažovacím potrubím zo zásobníka. V dôsledku toho je vždy dostatok vody na dobrý rast vysadených rastlín a neexistuje tendencia k nadmernej vlhkosti, ktorá často vedie k hnilobe koreňov..

 • Zalievanie nemá za následok zhutnenie pôdy a zasolenie jej povrchu ťažkou vodou, ako je to obvykle vtedy, keď je voda dodávaná obvyklým spôsobom. Pôda v kapilárnom lôžku zostáva dobre uvoľnená.
 • Okrem toho je pre tento typ výsadby charakteristické vlastné zavlažovanie. Voda v potrubí dlho cirkuluje systémom, vlhkosť cez otvory vstupuje do zeme a stúpa, potom opäť klesá do spodnej vrstvy. Podľa odborníkov pri správnom naplnení zavlažovacieho systému vodou bude záhradná posteľ efektívne fungovať do týždňa (čo bude veľmi užitočné pre letných obyvateľov, ktorí majú možnosť navštíviť svoje pozemky iba cez víkendy).
 • Keďže sú postele vyvýšené, na jar sa rýchlejšie zohrejú, v zime je jednoduchšie ich prikryť, aby sa zachovali a chránili pred mrazom..
 • Tento dizajn je veľmi vhodný na údržbu, najmä pre starších ľudí..
 • Estetický vzhľad. Kapilárne lôžko je veľmi zaujímavé svojim neobvyklým vzhľadom, je ľahké ho vylepšiť a vytvoriť krásny základ.
 • Kapilárny systém bude efektívne fungovať aj v tých modeloch, v ktorých bola výsadba vykonaná priamo vo vedre.
 • Postele sú vyrobené v hermeticky uzavretom základe, takže by ste sa nemali báť netesností. Je možné ich umiestniť do bezprostrednej blízkosti domu a mini-postele v plastových kontajneroch je možné ľahko nainštalovať na balkón.
 • Na stavbu základne záhrady je vhodný akýkoľvek stavebný materiál: bridlica, betón, plast, vlnitá lepenka.
 • Konštrukcia postele môže výrazne znížiť spotrebu vody na zavlažovanie.
 • Na takom lôžku je možné urobiť hustejšiu výsadbu, umožní vám to ušetriť miesto a vytvoriť bohatú ovocnú zeleninovú záhradu alebo záhradu, a to aj v oblastiach s malou plochou..

Samozrejme, neexistuje taký dizajn, ktorý by bol bez nevýhod. Nevýhody postavenia kapilárneho systému zahŕňajú nasledujúce:

 • inštalácia a vytvorenie takého efektívneho systému bude finančne nákladnejšia a bude vyžadovať viac času na usporiadanie,
 • pri silných mrazoch postele zmrznú rýchlejšie ako bežné.

Tu sa ich nedostatky končia. V porovnaní s viac ako presvedčivým zoznamom výhod stojí za to premýšľať o tom, ako vytvoriť tento typ postele vo vašej letnej chate.

Inštalácia okrúhleho kapilárneho lôžka

Odborníci odvodili nasledujúce kroky pre fázy vytvárania postele:

 • Najprv by sa mala postaviť nádrž, v ktorej bude vodovodný systém posypaný vrstvou štrku. Za týmto účelom sa do zeme vytiahne plytká okrúhla jama (ak sa plánuje inštalácia lôžka priekopového typu),
 • Spodok jamy je pokrytý stavebným polyetylénom, ktorý zaisťuje potrebnú hydroizoláciu od zvyšku pôdy,
 • Potom sa vykoná zasypanie štrkom alebo podobným materiálom (napríklad drveným kameňom zodpovedajúcej frakcie) do hrúbky vrstvy 15 cm,
 • Ďalej je nainštalovaná rúrka z polyvinylchloridu, ktorá bude hrať úlohu zavlažovacieho systému. Pozdĺž jeho povrchu by mala byť vytvorená séria otvorov (priemer 20 mm), ktorými bude vlhkosť vstupovať do pôdy. Rúru je dôležité umiestniť tak, aby otvory smerovali nadol, aby neboli upchaté zeminou alebo koreňmi rastlín. Rúra je inštalovaná na niekoľkých vankúšoch.
 • Horizontálna časť zavlažovacieho potrubia pomocou tvarovky (zakrivená spojovacia časť potrubia) je namontovaná so zvislým potrubím, cez ktoré bude voda naplnená.
 • Potom je horizontálna konštrukcia pokrytá štrkom, aby sa skryla vodná fajka (celková hrúbka vrstvy 30 cm).

 • Ďalej je namontovaný plot z kapilárnej postele, ktorý chráni konštrukciu pred preplnením vodou. Je možné použiť jednoduchý odtok, keď je pri inštalácii záhrady zámerne ponechaná technická medzera 2-3 centimetre, ktorá by mala byť starostlivo zasypaná štrkom. Takéto riešenie zabráni vylúhovaniu pôdy a deformácii hotovej konštrukcie.,
 • Naliaty štrk je navyše pokrytý vrstvou geotextílie na oddelenie pôdy.
 • Potom sa úrodná časť pôdy zasype do hĺbky 30 cm a po prvom skúšobnom naplnení systému vodou.
 • Aby sa okrem kapilárneho systému vytvoril účinný systém hnojenia pôdy, mala by byť do zeme vykopaná takzvaná „červia diera“, čo je plastová nádoba (škatuľka alebo široká rúrka), v ktorej sú otvory s priemer asi 5-10 cm. Do nádoby sa vloží organický odpad. (zvyšky kuchyne alebo hnojivá) a pridajú sa červy. Potom je konštrukcia uzavretá vekom, aby k nej bol ľahký prístup. Princíp fungovania systému pasívneho hnojenia je jednoduchý: červy budú spracovávať odpad a produkovať užitočné látky pre pôdu, ktorá sa cez otvory v nádobe spolu s vlhkosťou dostane do pôdy. Takýmto jednoduchým spôsobom sa biologická aktivita a účinnosť hnojiva výrazne zvýši..
 • Po naplnení a uvoľnení pôdy by mali byť vysadené rastliny alebo zelenina milujúca vlhkosť, po ktorej odborníci odporúčajú pokryť pôdu vrstvou sekanej slamy, ktorá je navrhnutá tak, aby chránila horné vrstvy pôdy pred vysušením..

Ako je zrejmé z dizajnu, je na úrovni komplexnejšie ako jednoduché postele, ale nemalo by sa zabúdať na oveľa väčšiu mieru účinnosti jeho fungovania. Zvlášť takéto kapilárne lôžka budú užitočné v tých podmienkach, keď je podnebie dostatočne horúce a pri zavlažovaní dochádza k pravidelným problémom. Vzhľadom na to, že leto je v poslednom čase suchšie a obdobia sucha sa časom zvyšujú – takéto rozhodnutie bude skutočnou spásou pre tých záhradníkov, ktorí chcú ušetriť svoj čas, úsilie a náklady na údržbu lokality. Ak sú splnené všetky požiadavky, získajú sa technologicky správne postele..

Existuje ďalší spôsob, ako zariadiť kompaktnejšie postele:

 • Spodné plastové vedro bude fungovať ako rezervoár, zatiaľ čo horné bude zasypané úrodnou vrstvou.
 • V hornom vedre, v jeho spodnej časti, je vyrezaný otvor na inštaláciu nádoby na nasávanie vody. Na to je celkom vhodný obyčajný plastový jednorazový pohár s malým objemom..
 • Cestou, v spodnej časti prvého vedra, je vyrezaný ďalší technologický otvor na inštaláciu plastového potrubia na naplnenie dolného vedra (zásobníka) vodou.
 • Po naplnení horného vedra zmesou pôdy by malo byť pokryté nepriehľadným polyetylénovým filmom, na ktorom bol predtým urobený rez v tvare kríža, aby sa zaistil nerušený rast vysadenej kultúry.,
 • nemali by ste používať obyčajnú pôdu, ale pôdnu zmes vlákien rašeliny a kokosových paliem.

Navyše, pred vytvorením plnohodnotného pozemného kapilárneho systému lôžok sa odporúča otestovať technológiu vytvorením takýchto mikrosystémov, aby sa zaistila ich vysoká účinnosť..

Užitočné tipy na usporiadanie okrúhleho kapilárneho lôžka

Aby bol konečný výsledok pri usporiadaní kapilárneho systému ešte lepší, mali by ste dodržiavať niekoľko tipov:

 • Zabezpečte prítomnosť ďalšieho systému drenáže vody, aby sa znížil stupeň možného zamrznutia pôdy v zime.
 • Na jar je potrebné systém nádrží naliať horúcou vodou, potom sa odporúča kapilárne lôžka pokryť hustým polyetylénom alebo stavebným filmom. Zahreje to pôdu pred výsadbou nových rastlín..
 • Na monitorovanie hladiny vody možno použiť jednoduchú mierku.,
 • Na vyplnenie úrodnej vrstvy je najlepšie použiť pôdnu zmes kompostu, rašeliny a hliny.

 • Použitý štrk by mal mať hrúbku vrstvy 30 centimetrov. Malo by sa pamätať na to, že jeden meter kubický štrku pojme asi tristo litrov vody a predstavuje účinný spôsob ochrany pred pôdou..
 • Aby mala posteľ perfektne okrúhly tvar (aj keď v skutočnosti na tvare nezáleží a je zvolený ľubovoľne), mali by ste použiť jednoduchú metódu vymedzenia. Na kolík je uviazané lano, ktoré bude predstavovať požadovaný polomer. Na druhý koniec tohto lana je uviazaný ostrý kolík a ďalšie akcie sú podobné kresbe kruhu kompasom, iba sa to všetko stane vo väčšom meradle.
 • Pôda by mala mať strednú gravitáciu, ktorá poskytne najlepšie podmienky pre rovnomerné rozloženie vlhkosti v pôde..
 • Namiesto polyetylénu je možné pomocou pokrčenej hliny vytvoriť trvanlivé vodotesné dno.

Zmačkaná hlina je cesto vyrobené z hliny veľmi hustej konzistencie. Je vhodnejšie ukladať hlinu do niekoľkých vrstiev s hrúbkou 60 mm, potom je potrebné každú vrstvu utlmiť a vysušiť. Je potrebné poznamenať, že táto metóda je vhodnejšia pre prívržencov „starej školy“ alebo pre tých, ktorí chcú vybaviť kapilárne lôžko maximálnym pomerom prírodných materiálov. Vo všetkých ostatných ohľadoch je použitie „pokrčenej hliny“ sotva možné nazýva sa účelné, pretože existujú moderné metódy hydroizolácie. Rovnaký hustý polyetylén je lacnejší, nevyžaduje prípravu a manipuláciu počas inštalácie a poskytuje väčšiu účinnosť..

About the author