Ako vytvoriť vodorovnú lištu vlastnými rukami. Rozdiel medzi vodorovnými tyčami na mieste a v interiéri, výrobné prvky. Potrebný materiál na výrobu vodorovnej lišty vlastnými rukami.

Najzákladnejším a najjednoduchším stavebným vybavením pre silový tréning je hrazda. Ako sa ukázalo, toto športové zariadenie je niekoľkých typov a môžete si ho vyrobiť sami. V tomto článku budeme hovoriť o zvláštnostiach vytvárania turnajov na ulici a doma vlastnými rukami, zvážime podrobné pokyny na výrobu škrupiny doma.

Obsah:

Hlavné typy vodorovných pruhov

Existuje niekoľko typov tohto druhu športového vybavenia, ktoré závisí od jeho konštrukcie a spôsobu uchytenia. Hrazdy sú akýmsi univerzálnym trenažérom svalov, pomocou ktorého mnoho ľudí tonizuje svoje telo a udržuje ho v dobrej fyzickej kondícii. V tabuľke sú uvedené hlavné typy škrupín určených na vnútornú inštaláciu..

Odrody vodorovných tyčí do domácnosti
Rohová stena Konštrukcia je vhodná na inštaláciu na steny vyrobené z odolných materiálov, ako sú tehly, betón atď. Projektil je zvislé upevnenie pomocou kotiev na stenách kolmých na seba.
Overdoor Tréner je inštalovaný nad dverami, čo umožňuje cvičencovi zdvihnúť nohy v rôznych polohách.
Medzerník Na uchytenie týchto turnajov sa používa vnútorná rozperná pružina. Neodporúča sa pre dospelých s ťažkou hmotnosťou, pretože štruktúra sa môže zlomiť.
Posuvné Tento typ je považovaný za odolnejší a spoľahlivejší, pretože znamená ukotvenie. Na fixáciu slúžia výsuvné teleskopické trubice.
Strop Stropné vodorovné tyče vám umožňujú trénovať niekoľkými spôsobmi a čiastočne pripomínajú vodorovné tyče zavesené na stene.
V kombinácii s bradlami Veľmi obľúbená možnosť medzi športovcami. Tento typ vám umožňuje počas tréningu využiť ďalšie svalové skupiny..

Outdoorové vybavenie na tento účel je tiež rozdelené do niekoľkých typov: Doma v interiéri sú vodorovné tyče vo dverách považované za najobľúbenejšie, samozrejme sú schopné vydržať hmotnosť a asi 150 kg, ale odborníci neodporúčajú vykonávať zložité prvky na ich dodržiavaním a dodržiavaním bezpečnostných pravidiel.

 • vodorovné tyče s tyčami;
 • priečne nosníky;
 • priečky s lanom alebo krúžkami;
 • Švédska stena.

Horizontálne tyče sú navyše rozdelené na jednoúrovňové a viacúrovňové. Druhý typ je vhodný na športovanie pre rodinu, v ktorej sú mladí športovci a starší. Je to pohodlné, ekonomické a zábavné. Viac o niektorých typoch škrupín vám povieme neskôr v článku..

Obrázky na požiadanie vodorovná lišta pre domácich majstrov

Prípravné práce. Výber miesta na inštaláciu vodorovnej lišty. Návrh, výpočet rozmerov

Pri výbere miesta na inštaláciu vodorovnej lišty v dome je dôležité dodržať jednak bezpečnostné opatrenia, jednak kritérium estetiky a v skutočnosti pohodlie. Na základe zvoleného typu športového vybavenia sa vyberie aj bod pripojenia, najčastejšie je to:

 • otvor medzi dvoma stenami;
 • strop;
 • stena nad dverami;
 • dvere atď..

Pokiaľ ide o inštaláciu pouličného vodorovného pruhu, je to tu trochu komplikovanejšie, pretože musíte vykonať predbežné prípravné práce. Na súkromných pozemkoch sa odporúča, aby bolo všetky vonkajšie zariadenia umiestnené na dvore. Ak sa plánuje inštalácia vodorovnej lišty bližšie k domu, potom je na tento účel lepšie použiť územie v blízkosti bočnej steny domu. Je lepšie, keď je simulátor umiestnený v tieni a pôdny kryt je trávnatý, v ideálnom prípade trávnik, takže bude oveľa bezpečnejšie cvičiť.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať konštrukčnému návrhu a dimenzovaniu. To vám umožní správne kúpiť potrebné množstvo materiálu na prácu a pripraviť všetky nástroje. Najčastejšie používajú stredne veľký projekt. Napríklad:

 • šírka priečnika vonkajšieho cvičebného stroja pre deti môže byť od 1 do 1,5 m, pre dospelého až 2 metre;
 • rúra na priečnik je vybraná aj na základe vekového kritéria praktizujúcich, pre dieťa je vhodný materiál s priemerom 25 mm, pre dospelého športovca asi 35 mm.

Rozmery simulátorov závisia priamo od ich typov, napríklad pre vodorovnú lištu s nerovnými tyčami sa rozmery priečnikov pohybujú od 0,5 do 0,6 m v porovnaní s vyššie uvedenými. Správny pomer veľkosti, umiestnenia a dizajnu vodorovnej lišty nám umožňuje zaznamenať všetky výhody tohto typu štruktúry:

 • schopnosť opraviť držanie tela u detí a dospelých;
 • posilnenie chrbtice a udržanie sily;
 • jednoduché zavesenie na prístroj vám umožní relaxovať a zmierniť napätie v chrbte;
 • zariadenie s ďalším vybavením, motivuje deti k športu a k zdravému životnému štýlu.

Obrázky na požiadanie vodorovná lišta pre domácich majstrov

Kutilské materiály na výrobu hrazdy

Produktivita školenia a bezpečnosť cvičiaceho priamo závisia od výberu materiálu pre športové vybavenie. Ako základ pre vodorovné tyče je samozrejme najlepšie použiť vysokopevnostnú oceľ, kovové rúry atď. Na výrobu nôh simulátora sa veľmi často používa drevo. Stojí za to pamätať, že v tomto prípade môžu byť spoľahlivé iba lúče s prierezom viac ako 10-12 cm..

Profesionáli tvrdia, že vnútorné konštrukcie by mali byť navrhnuté na ľudskú hmotnosť asi 250 kg a to bude stačiť na to, aby bol simulátor vhodný na prácu. S pouličnými mušľami je všetko trochu inak. Pre nich sú optimálne údaje pre odhadovanú hmotnosť 650-800 kg..

Ďalším momentom, ktorý vyžaduje pozornosť, je výber priemeru profilovej rúrky pre vodorovnú tyč, ktorá by mala byť v rozmedzí 26-40 mm, v závislosti od vekovej skupiny zúčastnených ľudí..

Potrebné nástroje na výrobu vodorovnej lišty vlastnými rukami

Pri práci na hrazde, či už je vonkajšia alebo určená na vnútorné použitie, budete potrebovať nasledujúcu sadu nástrojov:

 • Bulharčina;
 • zváračka;
 • kladivo;
 • zvinovací meter a úroveň budovy;
 • vedro a lopata;
 • nádoba na roztok;
 • skrutky a pod..

Odborníci odporúčajú starostlivo vypracovať a v prípade potreby skontrolovať úpravu zvarov. Celá táto základná sada musí byť doplnená základným náterom, ktorý je antikoróznym prostriedkom na kov, a tiež farbou na tento účel. Všetci začiatočníci by mali pochopiť, že pri výrobe turnajov vlastnými rukami nie je miesto pre mimoriadne riešenia a je lepšie vykonávať všetky akcie v poradí podľa všeobecne prijatých pokynov..

Podrobný návod na výrobu projektilu vlastnými rukami

Výroba projektilu pre dom a ulicu sa líši v niektorých znakoch výrobného postupu, pretože návrhy sa navzájom líšia. Vo všeobecnosti však možno návod na výrobu vodorovnej lišty stručne opísať v niekoľkých fázach.

2.1. Príprava rámu.

2.2. Príprava rohov na priečnik.

2.3. Zostavenie konštrukcie.

3. Liečba antiseptikmi a natieranie projektilu.

O zvláštnostiach výroby pouličných turnajov a simulátorov tohto typu pre domy budeme hovoriť neskôr v článku..

Vlastnosti výroby vodorovnej lišty na mieste

Pomerne bežným modelom na webe je dvojitá vodorovná lišta. Športovú štruktúru môžete postaviť vlastnými rukami zo šrotu, napríklad z tých, ktoré zostanú po stavbe domu, inštalácii studní atď. Ako základ pre výrobu pouličných turnajov je vhodný kov, mäkké drevo a sklolaminát, ktorý je známy svojou absolútnou inertnosťou voči korózii a nevyžaduje ďalšie spracovanie, lakovanie.

Podľa vyššie uvedených kritérií vyberáme miesto pre športové vybavenie a podľa výkresov projektu vypočítame požadované množstvo materiálov, ktoré budeme potrebovať pri práci. K hlavným materiálom by mali byť pridané ďalšie prvky, ako sú kovové kotvy, bitúmenový tmel atď..

V prípravnej fáze práce by ste mali zapracovať na všetkých potrebných detailoch konštrukcie, v našom prípade ide o dva stojany, priečku a schodík pre nohy. Potom môžete začať montovať vodorovnú lištu. Je potrebné poznamenať, že upevnenie priečnika je možné vykonať niekoľkými spôsobmi..

Zostavenie konštrukcie teda začína prípravou dvoch malých, ale hlbokých jám, v ktorých budú umiestnené stĺpiky vodorovných tyčí, mali by byť upevnené v zemi, naplnené betónom. Pred umiestnením podpery na miesto by však mali byť pripravené domáce jamy. Na vytvorenie drenážnej vrstvy bude potrebný piesok a bitúmenový tmel, ktorý hrá úlohu vodného lazúry a chráni pred skorou koróziou. Po inštalácii regálov ich naplňte betónom, potom betónové miesta prikryte fóliou a pravidelne kropte vodou. Všetky konštrukčné diely sú navzájom spojené zváraným švom. Pre stabilnejšiu polohu sú vodorovné tyče vybavené štyrmi prídavnými úchytkami, pre každú dvoma. Po vykonaní všetkých inštalačných prác musí byť konštrukcia po inštalácii ošetrená špeciálnymi prostriedkami a natretá. Prášková farba je najvhodnejšia na pouličné, kovové konštrukcie, pretože si dlho zachováva svoje vlastnosti, nevybledne pod vplyvom slnka.

Vlastnosti výroby vodorovného pruhu v byte

Ako ukazuje prax, aj malý byt s minimálnou plochou môže byť vybavený športovým vybavením a zároveň za žiadnych okolností nespôsobí obyvateľom nepohodlie. Hlavnou vecou v tejto záležitosti je výber miesta na inštaláciu vodorovnej tyče, ktorá vyplýva z vybranej odrody. Spomínaný počet možných typov štruktúr pre dom je možné doplniť ešte jedným kritériom – ide o stacionárnosť a nestacionárnosť modelov. Odnímateľná vodorovná tyč, ktorá je namontovaná vo dverách, je medzi používateľmi veľmi obľúbená. Takéto štruktúry majú svoje výhody a nevýhody. Prvá zahŕňa:

 • simulátory kompaktnosti;
 • jednoduchosť prevádzky a inštalácie;
 • neobmedzené v hmotnostnej kategórii;
 • sklon k doplnkovému vybaveniu rôznym športovým príslušenstvom a pod..

Asi najdôležitejšou nevýhodou týchto štruktúr je obmedzenie vykonávania komplexných cvičení, pretože výška vodorovnej tyče musí zodpovedať samotnej výške dverí v miestnosti..

Jednoduché konštrukcie na inštaláciu do dverí sú spravidla navrhnuté s hmotnosťou nie vyššou ako 100 kg a sú namontované v niekoľkých krokoch.

Krok 1. Z kovovej rúrky je vzhľadom na šírku otvoru vo dverách vyrobená priečka požadovaných rozmerov.

Krok 2. Pripravujú sa džemy, do ktorých by mala byť priečka upevnená pomocou samorezných skrutiek. Otvory pre ňu by mali byť polkruhové, čo umožní, aby bol projektil odstrániteľný.

Krok 3. Začína spracovávať športové zariadenie, zlepšovať jeho vzhľad, Krasimir atď..

Malo by sa pamätať na to, že držadlá vodorovných tyčí sú pre pohodlie zabalené do elektrickej pásky, čo znižuje kĺzanie rúk a zvyšuje produktivitu vykonaných silových cvičení..

Proces výroby vodorovnej lišty na stenu si vyžaduje viac času a úsilia, pretože tieto modely sa vyznačujú štrukturálnou zložitosťou. Majú však značnú výhodu, umožňujú rozšíriť rozsah výkonov o rôzne silové, komplexné cvičenia.

Stenová vodorovná tyč má tieto komponenty: priečnik, rohy na upevnenie a stena, kovová podpera. Všetky tieto časti sú rezané a spracované bulharským, potom sú navzájom spojené zváracím strojom a pripevnené k stene samoreznými skrutkami. Pamätajte na bezpečnosť, neinštalujte vodorovné tyče na povrchy sadrokartónu. Pokiaľ ide o detské škrupiny tohto typu, odborníci odporúčajú venovať osobitnú pozornosť vybranému, zakúpenému materiálu, hlavnou vecou je, že nie je toxický a nepoškodzuje zapojené dieťa. Dávajte pozor na povrch priečnika, mal by byť vyčistený a vyleštený do dokonalej hladkosti, akékoľvek nerovnosti môžu viesť k zraneniu športovca. Na tento účel môžete použiť súbor aj brúsny papier..

Podrobné informácie o tejto téme nájdete vo videu:

About the author