Ako vytvoriť záhradnú cestu

V súvislosti so zmiznutím éry robotníckych vykorisťovaní na šiestich hektároch začali majitelia letných chát stále viac premýšľať o ich zlepšení, ktorých neoddeliteľnou súčasťou sú záhradné chodníky. Vývoj a implementácia návrhu záhradného pozemku, ako každý projekt, si vyžaduje integrovaný prístup a odvážne experimenty. Ak sú v procese úpravy interiéru miestnosti pomocnými prvkami stavebné a dokončovacie materiály – tapety, podlahy, nábytok a dekor, potom v záhrade vystupuje do popredia krása a jednota živej prírody, ktorá poskytuje rozsiahle pole pre predstavivosť. Záhradné chodníky pomôžu zdôrazniť jedinečnosť charakteru prímestskej oblasti a zároveň ju urobia funkčnejšou. Práve oni spájajú obytnú budovu s hlavnými budovami umiestnenými na mieste a sú považovaní za zosobnenie jej krásy a harmónie. Dobre organizované záhradné chodníky, ktoré sú povinným atribútom prímestskej oblasti, dodajú lokalite úplnosť a upravený vzhľad. Budú nielen organicky zapadať do zelenej krajiny lokality, ale tiež ju rozdelia do sektorov, čím sa stanú upravenejšími. Ako si vybrať ten správny materiál na úpravu záhradnej cesty a ako si vyrobiť záhradnú cestu vlastnými rukami – prečítajte si v našom článku.

Záhradné chodníky – dekoratívny a funkčný prvok stránky

Rozvoj inovatívnych technológií v rôznych sférach života, vrátane krajinného dizajnu, umožňuje remeselníkom nezastaviť sa na záhradných chodníkoch, na výrobu ktorých sa používajú tradičné materiály (slinkové tehly, dlažobné kocky alebo ťažké dlažobné dosky) a uprednostniť k alternatívnym materiálom s pôvodnou textúrou – štrk, kamienky alebo rezivo. Pri odpovedi na otázku: „Ako si sami vytvoriť záhradnú cestu? Pokiaľ ide o funkčný účel záhradných chodníkov, pôsobia ako druh rámu pre záhradný pozemok a dodávajú mu konečný vzhľad. Okrem toho odôvodňujú svoju funkčnosť v procese zónovania záhradného pozemku, v rámci ktorého vykonávajú funkciu deliacich prvkov a organizujú prístup do každého zo sektorov záhrady. Už neobmedzené možnosti „maľby“ krajiny sa rozširujú použitím originálnych materiálov prírodného pôvodu, ako je drevo, prírodný kameň, drvený kameň alebo bridlica.

Materiály na výrobu záhradnej cesty: stručný popis

Pri vytváraní plánu umiestnenia záhradných chodníkov na mieste okamžite určte, ktoré cesty budú hlavné, a teda rovné, a ktoré – sekundárne a vinutejšie. Od toho bude závisieť aj výber materiálu na ich výrobu. Podľa materiálu použitého na výrobu záhradných chodníkov sú spravidla klasifikované nasledovne:

 • Tuhé alebo spevnené dráhy, na výrobu ktorých sa používajú monolitické prvky. Táto odroda zahŕňa cesty z tehál, dlažobných dosiek a betónu;
 • Mäkké alebo voľné chodníky vyrobené z voľne ložených materiálov, ako je kôra, štrk, piesok alebo suť.

Pozrime sa podrobnejšie na vlastnosti materiálov, ktoré sa najčastejšie používajú pri stavbe záhradných chodníkov.

Betón, dlažobné dosky a slínkové tehly

Betónové chodníky už dávno presiahli všeobecne uznávané stereotypy a prestali pripomínať nudnú sivú pásku betónu. Pojem „betónové záhradné chodníky“ zahŕňa nielen cesty dláždené hotovými dlažbovými doskami, ale aj cesty z podobného materiálu vlastnej výroby. Na výrobu takého materiálu budete potrebovať formy na nalievanie dlažobných dosiek, ktoré si môžete vyrobiť sami na svojom webe. Pokiaľ je to žiaduce, v procese prípravy roztoku na nalievanie dlažobných dosiek je možné doň pridať farbivá.

Ak ste sa rozhodli pre hotové materiály, odborníci odporúčajú uprednostniť dosky s hrúbkou 50 mm. Pokiaľ ide o farebnú schému, vyberte dlaždice v pieskovo žltých, okrových, červených alebo modrých odtieňoch. Najviac odolná voči opotrebovaniu a najspoľahlivejšia na výrobu záhradných chodníkov sa považuje za dlaždicu vyrobenú vibračným lisovaním, dekoratívnejšiu – pomocou vibračného odlievania.

Napriek nesporným výhodám dlažobných dosiek sú v poslednej dobe slínkové tehly, charakterizované vysokou pevnosťou a odolnosťou proti vlhkosti, stále obľúbenejšie. Na rozdiel od tradičných keramických tehál, ktoré absorbujú vlhkosť a sú po zmrazení náchylné na praskanie, sú odolné voči takýmto zmenám v súhrnnom stave vody. Ak položíte dráhu zlomenými keramickými tehlami, potom bude trvať o niečo dlhšie, ale jej životnosť spravidla nepresiahne dva roky. Zároveň nezabúdajte, že medzery vytvorené pri inštalácii trate z rozbitých tehál musia byť vyplnené jemným štrkom alebo hrubým pieskom.

Prípadne môžete vybetónovať záhradnú cestu, čo si vyžaduje určité profesionálne schopnosti. Rovnako spoľahlivým spôsobom inštalácie záhradných chodníkov je položenie vopred naliatych malých betónových dosiek položených na zásyp.

Prírodný kameň a dlažobný kameň

Jedným z najobľúbenejších materiálov na výrobu záhradných chodníkov je prírodný kameň. Dopyt po tomto materiáli je spôsobený jeho pevnosťou, dlhou životnosťou a prirodzenou rozmanitosťou foriem. Na inštaláciu záhradných chodníkov je možné použiť spracovaný kameň (kremenec, kamienky, diabase a ďalšie) a jeho nespracované odrody, ako je vápenec, pieskovec, bridlica alebo rula. Vzhľadom na vysoké náklady na prírodný kameň je často nahradený betónovými dlažobnými kockami, ktoré sa vyznačujú rôznymi tvarmi a veľkosťami. Chodník, na ktorý bol použitý betónový dlažobný kameň, odoláva vysokému zaťaženiu.

Ďalším typom materiálu prírodného pôvodu je dlažobný kameň, čo je kameň, ktorý bol predtým rezaný do dosiek. Technológia inštalácie vápenca je pomerne jednoduchá a zahŕňa položenie kamenných dosiek na predtým pripravený podklad, po ktorom nasleduje vyplnenie vzniknutých medzier zásypom. Vápencové kamenné cesty sú považované za obľúbenú možnosť krajinných dizajnérov..

Strom, ktorý zútulní vašu záhradu

Napriek tomu, že sa drevo na prvý pohľad zdá byť nevhodným materiálom na výrobu záhradných chodníkov, za predpokladu, že je správne spracované, dá sa z neho vyrobiť dostatočne trvanlivé prvky krajinného dizajnu. Okrem toho je to jeden z najdostupnejších materiálov na výrobu ciest. Ak chcete rýchlo a lacno diverzifikovať záhradnú krajinu, najprijateľnejšou možnosťou by pre vás bolo usporiadanie chodníkov dláždených drevenými tyčami, ktorých výška by mala byť najmenej 20 cm. Je však dôležité mať na pamäti, že táto možnosť bude musieť byť opustené, ak je vaša lokalita geograficky umiestnená vo vlhkom klimatickom pásme.

Na dláždenie cesty je možné použiť akýkoľvek druh dreva, odporúča sa však uprednostniť tvrdé druhy, pretože sa vyznačujú vyššou odolnosťou proti opotrebovaniu. Na predĺženie životnosti drevenej záhradnej cesty sú všetky jej prvky pred pokládkou ošetrené antiseptickými zlúčeninami alebo vykurovacím olejom, spodná časť tyčí je v priamom kontakte so zemou – tekutým asfaltom. Aby sa zabránilo hnilobe dreva, tyče sú položené na pieskový podklad. Cesta vyrobená z rezov drevenej píly bude nemenej originálnou možnosťou..

Cesty vyrobené z plastov a šrotu

V súčasnej dobe je na stavebnom trhu množstvo plastových dlaždíc na záhradné chodníky, na výrobu ktorých sa používa polyetylén alebo polypropylén. Vyznačuje sa štvorcovým tvarom a uzamykacím systémom, ktorý výrazne zjednodušuje jeho inštaláciu. Inštaláciu plastových dlaždíc je možné vykonať priamo na trávnik alebo na vyšliapané chodníky. Odporúča sa tomu dať prednosť, ak chcete rýchlo a lacno položiť záhradnú cestu. Ak máte voľný čas, odborníci odporúčajú položiť stopy v súlade so všeobecne prijatými pravidlami, čo znamená organizáciu skládok z drveného kameňa a piesku, po ktorých nasleduje položenie plastových prvkov.

Drahšou, ale zároveň atraktívnejšou možnosťou sú „záhradné parkety“ – moderný materiál na úpravu záhradných chodníkov, ktorým je doska alebo doska z drevopolymérového kompozitu (WPC). Napriek tomu, že tento relatívne moderný materiál pripomína prírodné drevo na dotyk, v skutočnosti ide o stlačenú zmes polyméru a drevenej múky. Napriek tomu, že sa vyznačuje vysokými dekoratívnymi vlastnosťami, tento materiál nie je široko používaný kvôli jeho vysokým, aj keď nie báječným nákladom..

Pokiaľ ide o materiál, ktorý máte po ruke, môžu tu byť použité plastové fľaše, staré pneumatiky a mnoho ďalších domácich potrieb, ktoré našli svoje využitie v domácnosti..

Okrem toho existujú pomerne rozšírené cesty s hromadným povrchom, na usporiadanie ktorých sa používa štrk alebo drvený kameň. Ich charakteristickým rysom je skutočnosť, že v prípade usporiadania vrstvy s hrúbkou 2 až 3 cm a jej dostatočného zhutnenia sa javí ako pohodlné na prechádzku. S nárastom hrúbky štrkovej vrstvy sa na povrchu trate vytvárajú nerovnosti, ktoré sťažujú pohyb po nich. V tejto súvislosti sa ako zásyp častejšie používa drvený kameň a štrk, na ktoré sa kladú tuhé prvky z iných materiálov. Ak sú položené podľa všetkých pravidiel, budú mať cesty vysoké výkonové charakteristiky, čo je spôsobené schopnosťou štrku a drveného kameňa viesť vodu a predchádzať tvorbe kaluží..

Dôležité! Ak nie ste fanúšikom sivých tónov typických pre štrk a drvený kameň, odborníci odporúčajú tieto materiály natrieť. Toto rozhodnutie je medzi dizajnérmi pri organizácii skalničiek veľmi bežné..

Výhody a nevýhody betónových chodníkov

Vzhľadom na to, že pieskovo-betónová zmes je jedným z najžiadanejších materiálov na úpravu záhradných chodníkov, než odpovieme na otázku: „Ako vyrobiť záhradné chodníky z cementu?“, Zvážime ich hlavné výhody a nevýhody.

Výhody betónových chodníkov:

 • Vlastnosti trvanlivosti a vysokej pevnosti použitého materiálu;
 • Usporiadanie štruktúr vyrobených zo zmesi piesku a cementu, vrátane záhradných chodníkov, je jednoduché, a preto sa s prácou vyrovná aj neskúsený majster;
 • Široká dostupnosť a dostupné náklady na materiál;
 • Odolnosť materiálov proti vlhkosti a mrazu, ktorá určuje dlhú životnosť betónových prvkov;
 • Zvýšená odolnosť voči mechanickému namáhaniu;
 • Po vytvorení debnenia vhodného tvaru dostane majster príležitosť vytvoriť konkrétnu cestu požadovanej konfigurácie;
 • Domáci majstri, vrátane neskúsených, môžu vykonávať celý rad prác sami, bez zapojenia asistentov;
 • Ak ste sa najskôr zamysleli nad otázkou: „Ako vytvoriť záhradnú cestu?“, Video uvedené v článku vám pomôže podrobne porozumieť zložitosti procesu inštalácie. Po jeho štúdiu už v tejto fáze pochopíte, že existuje dostatok príležitostí na následný dekoratívny dizajn záhradných chodníkov. Napríklad v procese prípravy roztoku do neho môžete pridať pigmenty akejkoľvek farby, použiť prírodný alebo umelý kameň alebo uprednostniť kachľové mozaiky. V posledných prípadoch je jedným z hlavných kritérií efektivity práce včasné položenie dizajnových prvkov vo vrstve betónovej malty (od nalievania by nemalo uplynúť viac ako 2-3 hodiny).

Nevýhody betónových ciest:

 • Mimosezónne pohyby zeme môžu spôsobiť praskliny na povrchu betónového chodníka;
 • Vzhľadom na to, že konkrétna cesta je kapitálovou štruktúrou, je potrebné vopred premyslieť jej konfiguráciu a smer, pretože neskôr nie je možné tieto parametre takmer vôbec upravovať. Okrem toho je vzhľadom na to dôležité naplánovať nielen samotnú cestu, ale aj okolie..

Ako vytvoriť záhradnú cestu pomocou formulára: podrobné pokyny

Prípravné činnosti

Potom, čo ste sa rozhodli pre umiestnenie trate, urobte predbežné označenie. Za týmto účelom veďte kolíky po obvode plánovanej cesty a prevlečte cez ne špagát..

Ďalšou fázou prípravných prác je hodnotenie hustoty pôdy. Ak je horná vrstva pôdy voľná, je potrebné vykopať priekopu hlbokú 8-12 cm a šírku 45-65 cm, pričom sa vezmú do úvahy rozmery rovnakého tvaru a zarážky pozdĺž okrajov obrubníka. Ak je to žiaduce, môžete si vziať dvojitú alebo trojitú šírku. Potom sa zemina opatrne utlmí a naleje sa 5-10 cm piesku a jemného štrku, načo sa výsledná kompozícia znova stlačí. Súčasne je dôležité zabezpečiť, aby sa Zem nepotopila;

Ak sa pri hodnotení hustoty pôdy ukázalo, že je hustá, všetky vyššie uvedené opatrenia možno vynechať. Stačí len stlačiť zem, položiť vrstvu sutiny a piesku hrubú 5 cm a znova všetko zhutniť.

Inštalácia formulára: základné odporúčania

V mieste, kde je naplánovaná záhradná cesta, zalejte pieskom vodu, ktorá je potrebná na zhutnenie základu a udržanie dostatočnej vlhkosti v betóne. Aby ste predišli predčasnému vysušeniu piesku, prikryte ho polyetylénom..

Dôležité! Ak sa plánuje presun auta po ceste alebo ak vybavíte parkovaciu plochu dlaždicami, odborníci odporúčajú položiť výstužnú sieť na štrk-pieskový podklad, ktorý je odrezaný brúskou, pričom sa vezme do úvahy veľkosť lokality . Vláknová optika je cenovo výhodnou alternatívou k vystuženiu.

Moderný trh ponúka veľký výber foriem pre záhradné chodníky, pomocou ktorých môžete vybaviť betónové chodníky a miesta najneobvyklejšími vzormi. Predtým sme zvažovali, ako vytvoriť tvar záhradnej cesty vlastnými rukami, takže okamžite začneme položiť tvar. Ako správne urobiť záhradnú cestu, ak už máte pripravené formuláre?

Kefkou alebo rozprašovačom vymažte formu mydlovou vodou, špeciálnym mazivom dostupným v obchodoch alebo ako poslednou možnosťou recyklovaným strojovým olejom. Vďaka tomu môžete formu po vytvrdnutí betónu ľahko odstrániť..

Dôležité! Pri použití špecializovaného maziva sa forma spracuje raz, mydlový roztok – pred každou inštaláciou do novej polohy, strojový olej – raz za tri náplne.

Navlhčite piesok vodou pomocou rozprašovača, položte formu na vopred pripravenú podstielku a zatlačte ju tak, aby budúce dlaždice vyčnievali aspoň trochu nad úroveň okolitého povrchu.

Ako vyrobiť maltu na záhradnú cestu?

V procese prípravy riešenia môžete použiť tri možnosti:

 • Podľa štandardného pomeru pripravte maltu pozostávajúcu z 1 dielu cementu a 3 dielov jemnozrnného piesku;
 • Ďalšia možnosť zahŕňa prípravu roztoku pozostávajúceho z 1 dielu cementu, 3 dielov piesku a 4 dielov jemného drveného kameňa;
 • Relevantný je aj nasledujúci pomer: 1 diel cementu, 4 diely piesku a zmäkčovadlo.

Niekedy sa na zvýšenie pevnostných charakteristík dráhy používa súčasne drvený kameň, zmäkčovadlo a výstužné vlákno..

Ak plánujete vybaviť farebnú cestu, do pracovnej zmesi pridajte špeciálne farbivo na betón. Optimálne množstvo farbiva je 2-5% z celkovej hmotnosti cementu. V predaji je aj tekutý pigment, ktorý sa naleje do hotového roztoku..

Zmäkčovadlo pridané do vody alebo suchej zmesi poskytne hotovej trati odolnosť voči zmenám teploty a vlhkosti, bude odolnejšia a zároveň hladká a elastická. Okrem toho môže použitie zmäkčovadla znížiť spotrebu cementu o 15-20%..

Položenie záhradnej cesty

 • Ďalší bod, ktorý je potrebné vziať do úvahy pri odpovedi na otázku: “Ako urobiť záhradnú cestu z formy?” toto je priame položenie záhradnej cesty.
 • Formu položte na zásyp a nalejte do nej cementovo-pieskovú maltu, pričom ju naplňte čo najrovnomernejšie a bez vytvárania dutín. Pomocou stierky vytlačte zmes a odstráňte prebytočnú maltu, pričom dávajte pozor na vrch dlaždice, ktorý by mal byť čo najrovnejšie..

 • Po 25-30 minútach (zvyčajne to stačí na zahustenie roztoku), jemne, držiac sa diagonálnych rohov formulára, odstráňte ho a odstraňujte ho priamo hore. Ak máte problém s odstránením formulára, môžete ho zľahka naklepať hladidlom. Prvý fragment dlaždice je pripravený. Ďalej presuňte formulár na priľahlé miesto a zopakujte všetky vyššie uvedené činnosti. V tomto prípade je dôležité ovládať zvislosť inštalácie formulára špagátom, dlhým pásom alebo úrovňou budovy. Po dokončení inštalácie cesto prikryte polyetylénom, aby bol počas sušenia chránený pred dažďom a zvieratami.

 • Po pár dňoch už môžete vykročiť na cestu a kráčať po 4-5 dňoch.
 • Švy vytvorené medzi dlaždicami sú vyplnené pieskom, ktorý je potrebné opatrne podbíjať, alebo zeminou, do ktorej sa následne vysadí tráva. Za týmto účelom sa semená trávy nalejú do podbíjaných švov a po valcovaní valčekom na tapety posypú zeminou..

Video o tom, ako vytvoriť záhradnú cestu vlastnými rukami

About the author