Ako zariadiť predzáhradku: fotografie a nápady na usporiadanie

Ako v skratke opísať, čo je predzáhradka? V jazyku faktov je to miesto pred domom, plné rastlín, malých architektonických foriem a dekoratívnych prvkov. Ak to popíšeme z jemnejšej stránky, potom to môžeme oprávnene nazvať charakteristickým znakom tých, ktorí v dome žijú. Navyše nehovoríme len o súkromných domácnostiach, ale aj o mestských výškových budovách. Článok sa zameria na to, ako krásne zariadiť predzáhradku.

Obsah:

Ľudia spravidla myslia na dizajn predzáhradky ako posledný. A až keď sa s touto otázkou vyrovnajú, pochopia, aká dôležitá je jej úloha. V priebehu prác na jeho úprave chcem investovať všetku svoju kreativitu, ktorá možno v nejakej časti záhrady nenašla odraz, aby ju naplnila všetkým možným. Ale tu stojí za to zastaviť sa a všetko dobre zvážiť.

Predzáhradka je predsa to prvé, čo hostia uvidia, keď vystúpia za bránu alebo sa priblížia k vchodu. A preto je to on, kto vytvára prvý dojem o majiteľoch, ktorý, ako viete, je najsilnejší. Preto by sa návrhu predzáhradky pred domom nemala venovať menšia pozornosť ako záhrade alebo obývačke, čo znamená jasne prezentovať štýl, vybrať vhodné rastliny a vypracovať akčný plán. A tu je všetko trochu komplikovanejšie, ako sa zdá začínajúcim krajinným dizajnérom..

Pri vytváraní predzáhradky musíte v prvom rade zvážiť:

 • jeho odhadovaná veľkosť;
 • jeho funkčný účel;
 • pre koho je vytvorený;
 • bude zatvorené alebo otvorené.

Funkčnosť predzáhradky

Pokiaľ ide o funkčnosť predzáhradky, tu je potrebné vziať do úvahy, ako je naplánovaný nielen prístup, ale aj vstup do domu. Ak je to prakticky kombinované s chodníkom pre chodcov, potom je obdobie úpravy predzáhradky vynikajúcim dôvodom na správne rozdelenie týchto dvoch zón.

 • To je možné vykonať buď pomocou nízkeho plotu (vhodné je drevo, vinič, suť), ktorý sa stane dodatočným dekoratívnym prvkom. Alebo použite živý plot, hlavnou vecou je vybrať preň správnu rastlinu. Alebo môžete jednoducho vizuálne zónovať vchod / prístup do domu rovnakým spôsobom, aký teraz dizajnéri často robia v obytných priestoroch – pomocou podlahových krytín. V prípade predzáhradky to môžu byť cesty z kameňa a dreva, suť, pokrývky trávnika, dlažobné dosky, harmonicky sa spájajúce do seba, ale zároveň jasne rozdeľujúce priestor.

 • Najbežnejšou zónou miesta pred domom je malá záhrada, prístupová plocha, cesta od brány k verande (v každom prípade je lepšie urobiť to aspoň trochu vinutím).

Vnútorná alebo vonkajšia predzáhradka

 • Takúto predzáhradku, ktorá je popísaná vyššie, možno nazvať otvorenou a funkčnou. To znamená, že sa do toho okamžite dostanú, vojdú do brány a keď sú tam, kvety nielen obdivujú, ale riešia aj ekonomické problémy. Prozaické každodenné chvíle predsa nikto nezrušil a práve v predzáhradke pri plote je najčastejšie odtoková jama a odpadkový kontajner. Na ich maskovanie (ak je to potrebné) môžete použiť rôzne ozdobné ploty..
 • Uzavretá verzia predzáhradky naznačuje nejaký druh plotu a má skôr dekoratívnu funkciu. Je to druh „záhrady v záhrade“ a táto možnosť sa najčastejšie používa v mestskom prostredí a pre obyvateľov prvých poschodí je príležitosťou priniesť do ich života kúsok prírody. Pri pohľade do histórie vzhľadu predzáhradiek je zrejmé, že sú to práve uzavreté výhľady, ktoré sú klasické.

Smerová predzáhradka

 • Stojí za to pozrieť sa na európske a americké časopisy spred 5-10 rokov s fotografiami predzáhradiek a je zrejmé, že ich hlavnou tendenciou je ukazovať ľuďom fasádu svojho domu (a teda aj pozemok pred ním) ). Perfektne pokosený trávnik s ležadlom, upravené rastliny, premyslenosť v detailoch. Cez ľahký plot je všetkým okoloidúcim viditeľný nádherný obraz. Či je to pohodlné alebo nie, je kontroverzný problém, ako mnohé dizajnové riešenia, ale skutočnosť, že módne trendy v oblasti dizajnu predzáhradiek sa v posledných rokoch uberajú trochu iným smerom, je jednoznačná..
 • Predzáhradky sa stali pohodlnejšími a určené nielen pre okoloidúcich, ale aj pre obyvateľov domu. Tu však môže existovať ešte jeden extrém: vôbec sa neočakáva, čo ľudia z ulice uvidia, aj keď lokalitu neobkolesí vysoký plot. V takýchto prípadoch je predzáhradka pohodlná a funkčná..

 • Záver zo všetkého vyššie uvedeného je tento: ideálna predzáhradka je kombináciou čisto „európskeho“ a „babičkinho“ štýlu. To znamená, že keď okoloidúci vrhajú obdivné pohľady z ulice, ale nedokážu úplne vidieť, čo sa deje za plotom, a z okien domu sa z akéhokoľvek uhla otvorí harmonický pohľad.

Vytvorenie takejto predzáhradky nie je ľahká úloha. A aby ste to vyriešili, musíte v prvom rade vybrať správne rastliny..

Mám sa štylizovať?

 • Otvorenou otázkou pre všetkých záhradkárov je, či by predzáhradka mala nasledovať štýl zvyšku domácnosti (ak existuje), alebo naopak byť bystrým jednotlivcom.?
 • Obe možnosti majú právo na život. V prvom prípade bude možno všetko vyzerať sofistikovanejšie, v druhom sa predzáhradka buď stane hlavným vrcholom, alebo dokonale zatieni všetky ostatné objekty..
 • Čo si vybrať, je vec vkusu, ale ako ukazujú štatistiky, väčšina záhradníkov stále radšej obdaruje svoje predzáhradky určitou osobnosťou..

Najpopulárnejšie štýly predzáhradky

Okrem kreatívneho neporiadku s názvom „sadíme, čo sa nám páči“ sa môžete pokúsiť štylizovať predzáhradku pre nejaký dizajnový výklenok, ktorý sa používa v interiéri. Vyrobte si ho napríklad v „vidieckom“ štýle, v stredomorskom alebo v japonskom charaktere, v ľahkom romantickom alebo v modernom minimalistickom štýle. Tieto návrhy sú lídrami v popularite..

Na ich obnovu sa samozrejme odporúča kontaktovať špecialistov, ale môžete sa pokúsiť implementovať nezávislý projekt. Bude to nielen ekonomické, ale aj veľmi zaujímavé. Hlavným rozdielom medzi záhradným dizajnom a interiérovým dizajnom je dobrá znalosť „kvetinovej disciplíny“, pretože sú to rastliny, ktoré udávajú základný tón pre celú predzáhradku, aj keď sú zvyknuté na minimum.

 • Napríklad jeden z najobľúbenejších štýlov rustikálny („krajina“) zahŕňa použitie trvaliek, ktoré nie sú obzvlášť náročné v starostlivosti, ale majú jasný a veselý vzhľad.

 • Pre “Japonský” podobne sa používajú aj trvalky predzáhradiek, len v oveľa pokojnejších odtieňoch. Ideálne sú to malé ihličnany, kosatce, dennice, obilniny.
 • Ak duša klame Stredomorský štýl, potom tu by mal byť hlavný dôraz kladený na krásne kvetináče, kvetináče a nádoby, v nich majú byť rastliny.
 • Dva protikladné štýly: diskrétny moderný a ľahký romantický znamenať použitie úplne odlišných rastlín. Minimalizmus je v mnohom podobný japonskému štýlu, ale okrem štandardu používa aj exotickejšie rastliny.
 • A “romantický”, samozrejme, sú to popínavé rastliny, opletanie rôznych dekoratívnych prvkov a samotný dom. Jedná sa o druh „záhradnej klasiky“, ktorej jasným predstaviteľom je ružová záhrada. Áno, aranžovanie ružovej záhrady je dosť náročná úloha, najmä pre začínajúcich záhradníkov, ale aké potešenie nakoniec prináša!

Najjednoduchšie spôsoby, ako zariadiť predzáhradku

Ak sa nechcete držať určitého štýlu, ale chcete mať pod oknom krásnu predzáhradku s nízkymi nárokmi na údržbu, potom existuje niekoľko možností.

V tomto prípade sú vhodné tri obľúbené riešenia:

 • vysaďte predzáhradku rastlinami, ktoré vyžadujú minimálnu údržbu;
 • vytvorte v nej skalku, inými slovami – kamennú záhradu;
 • urobiť trávnik.

Také možnosti si samozrejme budú vyžadovať určitú pozornosť, ale pre zaneprázdnených ľudí sú optimálne. Najlepšie je vybrať rastliny, ktoré nevyžadujú špeciálnu starostlivosť. Pozoruhodný príklad takejto kompozície je zostavený nasledovne.

 • Je nevyhnutné použiť odstupňovanú výsadbu podľa princípu: malé rastliny v blízkosti okna, najväčšie v blízkosti plotu. Ako taký veľký prízvuk je to napríklad dub úzkolistý (jeho výška je 3,5 až 4,5 metra) ), ktorý má krásne striebristé listy, je perfektný.
 • Z druhého radu sa harmonicky stane žltý cinquefoil (optimálne je použiť dve rastliny s priemerom 90 cm), ktorý poteší oko počas celého leta.
 • Tretí rad môže pozostávať z vysokohorskej borovice trpasličej, ročného krotóna s jasnými červeno-žltými listami, na jar kvitnúceho tseanotusu, lúčneho kvetu, ktorý uprostred leta poteší kvetmi.
 • Najnižší rad bude veľmi harmonicky vyzerať pomocou paliny a šupinatej borievky, ktorá pri výsadbe v komplexe vytvorí jedinečný namodralý kryt..

Vyššie uvedené rastliny zakoreňujú takmer v každom podnebí, navyše sú mrazuvzdorné..

 • Pokiaľ ide o skalky a trávniky, ako o možnosti úpravy predzáhradiek, potom k týmto rozhodnutiam treba pristupovať nemenej opatrne. Nie každý napríklad chápe množstvo kameňov v záhrade. Alebo úplne otvorený trávnik pred oknom zaliaty slnkom. Aby ste ich vytvorili, musíte sa vyzbrojiť určitými znalosťami o usporiadaní moderných trávnikov. Po prvé, môžu to byť:
 • A pred kúpou určitej zmesi stojí za zváženie, ako napríklad úroveň vlhkosti a svetla bude zodpovedať zvolenej možnosti. Potrebujete športový trávnik, ktorý vydrží veľké zaťaženie, ak je hlavným účelom predzáhradky len dobrý výhľad z okna?
 • Najlepšou možnosťou pre predzáhradku, ktorá je príjemná pre oči, je trávnik s bielou ďatelinou. je veľmi pekný a skôr nenápadný.

 • Rockeries, na rozdiel od názoru mnohých, je oveľa jednoduchšie usporiadať ako akékoľvek iné predzáhradky. Hlavným mottom je tu čo najviac kameňov a čo najmenej zásad pri ich výbere, ako aj pri výbere rastlín. Jedinou podmienkou, ktorú treba dodržať, je nepoužívať príliš veľa ostrých kameňov, inak sa predná záhrada z obrazu vytvárajúceho mier môže zmeniť na pesimistickú až agresívnu krajinu..

Ako zariadiť kvitnúcu predzáhradku po celý rok

Neustále svetlá, krásna predzáhradka, to je samozrejme veľa skúsenejších záhradníkov, ktorí poznajú princípy a čas kvitnutia rastlín. Iba v prípade plynulého toku jednej vlny do druhej sa dostaví trvalý efekt.

Vynikajúcou kulisou pre listnaté rastliny a kvety budú ihličnany, ktorých obľuba a rozmanitosť z roka na rok rastie. Dekoratívne smreky, modrá tuja, borievky. V zime sa stanú jednoducho nenahraditeľnými obyvateľmi predzáhradky..

Aby sa zachovala letná vlna kvitnutia, najčastejšie konajú podľa nasledujúcej schémy:

bezina, hloh, irga sa vysádzajú v máji;

na začiatku leta – akácia, horský popol, divoká ruža;

v júli – lipa, lúčna rastlina, ruža;

do konca leta – napríklad Van Gut spirea.

Ako zariadiť predzáhradku v meste vlastnými rukami

Drvivá väčšina obyvateľov prvých poschodí skôr alebo neskôr príde na to, že aj v úplnom centre mesta je potrebný aspoň malý kúsok prírody. Je dobré, ak všetci ostatní obyvatelia dvora podporujú túto iniciatívu, alebo aspoň nezasahujú do jej realizácie. Ale najsmutnejšie na takýchto prípadoch je, že rastliny vysadené s láskou sa jednoducho vykopú, narežú alebo nahrubo natrhajú.

Foto z prednej záhrady

Ako sa tomu môžeš vyhnúť? Je to večná otázka, len na ňu zatiaľ nikto nenašiel odpoveď. Je možné poskytnúť iba niekoľko tipov:

 • nezasádzajte dlhé stopky, t. j. rastliny, ktoré je pre milovníkov kytíc ľahké strihať. Ľalie a pivonky v epicentre rizikovej zóny;
 • na ozdobenie predzáhradky použite najbežnejšie, ale nie menej atraktívne kvety (napríklad dennice). Exotické „čistokrvné“ druhy oveľa skôr zmiznú zo záhona;
 • vysaďte kvety, ktoré na zimu nevyžadujú kopanie (takéto kvety kvitnú iba na konci leta, a preto priťahujú väčšiu pozornosť): gladioly, chryzantémy, georgíny;
 • naplňte predzáhradku pôdopokryvnými viacročnými rastlinami, ktoré rastú veľmi rýchlo (manžeta, spurge, tymián);
 • dajte prednosť nízko rastúcim cibuľovinám, letničkám a trvalkám. Floxy, narcisy, pelargónie, nechtíky a mnohé ďalšie potešia jasom farieb bez rizika odtrhnutia.

About the author