Ako zvýšiť úrodnosť pôdy, základné metódy

Pôda je chrbticou vašej úrody. To znamená, že musíte vedieť všetko o pôde na svojom osobnom pozemku a o tom, čo určuje úrodnosť pôdy, a tiež urobiť všetko pre zlepšenie týchto ukazovateľov. Rast a vývoj rastlín, ktoré na ňom rastú, a adaptácia transplantovaných záhradných plodín skutočne závisia od kvality pôdy. Podmienkou zdravej a silnej záhradnej plodiny je nasýtenie pôdy živinami..

Obsah:

Aký druh pôdy je

Amatérski záhradníci často hovoria, že bolo investovaných veľa práce, ale nedostali veľa úrody, a dôvodom je zlá pôda. Z toho vyplýva, že by ste určite mali poznať všetky vlastnosti pôdy. Pôda sa považuje za úrodnú za predpokladu, že si z nej rastlina vezme dostatok vlahy a stopových prvkov. Ak je pôda chudobná, potom je pre rastliny málo užitočných látok a ich dostupnosť pre ne je slabá kvôli štruktúre Zeme..

Zloženie pôdy je: hlinitopiesočnatá, ílovitá, piesočnatá a hlinitá.

 • Ílovitá pôda je neúrodná kvôli svojej zlej štruktúre, v ktorej je málo vzduchu a ktorá sa dlho zahrieva. Slabý prienik vody do hlbín prispieva k plávaniu ílovitej pôdy a po vyschnutí k vzniku kôry na jej povrchu. Výnimkou sú ílovité černozemy..
 • Hlinité pôdy sú niečo medzi piesočnatými a ílovitými pôdami. Pôda (okrem silne podzolickej) má vynikajúcu štruktúru, značné zásoby potrebných prvkov, zvýšenú úrodnosť a je považovaná za celkom vhodnú na pestovanie záhradných plodín a ovocných a bobuľových kríkov..
 • Najchudobnejšie sú považované za piesočnaté a piesčito -hlinité pôdy. Majú vysoký obsah piesku a malé množstvo prachu a bahna. Takáto krajina dokonale preniká vodou, ale v spodnej časti sú všetky užitočné mikroelementy vymyté vodou. Pôda sa zahrieva dostatočne rýchlo, ale z toho nie je žiadny zvláštny prínos, pretože chýba vlhkosť.
 • Kyslé sú spravidla podzolické pôdy s vysokou vlhkosťou. Na takejto pôde obvykle rastie veľa šťaveľa a prasličky. Kyslá pôda je určená belavou vrstvou, ktorá pripomína popol a nie je príliš hlboká. V tejto pôde sú užitočné minerály v nižších vrstvách, neexistuje takmer žiadny humus a existuje málo živín na pestovanie plodín..
 • Soľné pôdy v malých hĺbkach obsahujú ľahko rozpustnú soľ (chlorid sodný a síran), ktorá je hlavnou príčinou slanosti pôdy. Siltové častice absorbujú malé množstvo sodíka, preto sa soľné lizy stávajú pri vysokej vlhkosti lepkavé a bez štruktúry a na jar tiež dlho schnú. Keď sú úplne suché, stávajú sa tvrdými, a preto je veľmi ťažké ich zvládnuť..

Stanovenie úrodnosti pôdy

Ak sa rozhodnete vybaviť zeleninovú záhradu na svojom webe, musíte sa uistiť, že vaša pôda tieto ciele spĺňa. Ak vám nevyhovuje, dá sa to napraviť zvýšením jej plodnosti. Najprv musíte zvážiť, čo je plodnosť..

Existuje niekoľko typov úrodnosti pôdy:

Na určenie zloženia pôdy sa odporúča urobiť nasledovné: odoberte hrsť pôdy z orby a pridajte malé množstvo vody, potom dôkladne premiešajte a dajte do pastovitého stavu. Výslednú zmes stočíme do škrtidla a dáme jej tvar šišky. A analyzujeme výsledok:

 • Ak „šiška“ počas ohýbania nepraská, potom je taká pôda ílovitá.
 • Ak napriek tomu počas ohýbania dôjde k praskaniu, potom je pred vami hlina.
 • S piesočnato -hlinitou pôdou sa škrtidlo stále valí, ale „rožok“ z toho nevyjde.
 • Ale ani „cesto“ sa nedá vymiesiť z piesočnatej pôdy..

Teraz stojí za to zistiť podmienky úrodnosti pôdy meraním hĺbky úrodnej vrstvy zeme, pretože pôda je často vhodná výlučne na pestovanie burín:

Metódy hnojenia na mieste

Zistili ste teda vlastnosti pôdy a rozhodli ste sa pre typ pôdy vo vašej letnej chate. Takmer všetci vlastníci začínajú chápať potrebu úpravy pozemku. Ale napriek tomu, ako to môžete urobiť bez ujmy? Každý profesionálny záhradník predsa vie, že akákoľvek chudobná pôda neznesie veľké množstvo hnojiva, všetko je v poriadku s mierou. Nezabudnite tiež, že aplikácia rašeliny nie je najefektívnejším spôsobom optimalizácie pôdy..

Ílovitá pôda

Ak má váš web ílovitú pôdu, obnova úrodnosti pôdy sa vykonáva v súlade s nasledujúcimi pokynmi:

 • Na zvýšenie úrodnosti ílovitej pôdy je potrebné začať s hnojením v jesennom období – 3 kg na 1 m2, pridať popol – 0,2 – 0,3 kg a pridať vápno – 0,35 – 0,6 kg.
 • Takáto pôda je zoraná do hĺbky najmenej 25 cm. Na takýchto pôdach sa na hrebeňoch a hrebeňoch pestujú teplomilné plodiny a zelenina..
 • Pri práci na ťažkej pôde je potrebné pamätať na to, že semená sa vysievajú do menšej hĺbky a sadenice sa vysádzajú šikmo, aby boli korene v teplejších vrstvách..
 • Hľuzy zemiakov, ak sú zasadené na rovnom povrchu, by mali byť v hĺbke maximálne 6 – 8 cm. Pri plnení hľúz pridajte do zeme špeciálnu rašelinu – kompostovanú.
 • Zahrievanie rastlín sa vykonáva v dvoch fázach. Výška hrebeňa po druhom stupni by mala byť 15-18 cm.

piesčitá zem

Na zvýšenie úrodnosti piesočnatej pôdy musíte zlepšiť štruktúru a optimalizovať jej obsah vlhkosti:

Kyslá zem

Na obohatenie zloženia kyslej pôdy sa zvyčajne pridáva drevný popol, vápno, ktoré obsahuje vápnik, ktorý sa v kyslej pôde často nevyskytuje. Kilogram vápenca sa pridá do dostatočne kyslej pôdy na meter štvorcový, aby sa zbavil kyslosti. Po takomto postupe budete potrebovať rôzne druhy hnojív – minerálne a organické.

Olizuje soľ

Ak v krajine prevažujú slané lízy, na zvýšenie úrodnosti pôdy postupujte podľa nižšie uvedených tipov:

 • Hlboko zoraný soľný pluh neposkytne dobrý výsledok bez pridania špeciálnych prísad, ako je napríklad fosfosádra..
 • Táto prísada sa aplikuje na soľné lizy na 1 meter štvorcový v množstve 500 gramov. Na slaných pôdach bude dávka nižšia a je až 200 gramov na meter štvorcový..
 • Jemne mletú sadru môžete použiť aj na zlepšenie lízania solí. Je veľmi dobré, keď je kombinovaný s hnojom, to znamená, že sa prvýkrát zavedie sadra a budúci rok – hnoj.
 • V nie veľmi veľkých oblastiach sólozónových pôd sa zavádza úrodná pôda, ktorej hrúbka je 20 cm.
 • Na zlepšenie slanej pôdy je potrebné pridať síran vápenatý. Jeho funkciou je absorbovať vápnik a tiež odstraňovať soľ zo spodnej vrstvy. Po tomto postupe sa pôda stane štrukturálnou a dobre absorbuje vodu..

Podmáčané horizonty

Existujú situácie, keď je pôda na mieste príliš vlhká, v tomto prípade postupujte takto:

Spôsoby, ako zlepšiť úrodnosť krajiny

Ak dôjde k poklesu ukazovateľov úrodnosti pôdy, potom sa to prejavuje nielen poklesom výnosu. Rastliny sú tiež odolnejšie voči rôznym chorobám a škodcom. A môžu dokonca zomrieť. Preto zistíme, aké opatrenia je potrebné prijať..

 • Organizácia striedania plodín. Správne striedanie plodín hrá jednu z hlavných úloh pri zlepšovaní úrodnosti pôdy. Jeho úlohou je, aby jednoročné a dvojročné plodiny boli vysadené na rovnakom mieste asi za 5 rokov. Z toho vyplýva, že sa odporúča každoročne meniť miesto výsevu plodín..
 • Výsev liečivých rastlín. Existuje taká metóda – ošetrenie pôdy výsevom špeciálnych rastlín. Nasledujúce rastliny majú také liečivé účinky: žihľava, nechtík, cesnak, palina, pastierska kabelka atď..
 • Použitie kalifornských červov. Nie je to veľmi bežná metóda, ale stáva sa populárnou každý rok, pretože pôda bohatá na červy poskytuje dobrú úrodu. Kalifornské červy (poddruh bežných) pomôžu obnoviť pôdu a budú vykonávať svoje užitočné funkcie. To platí najmä pre červené kalifornské červy s dlhou životnosťou. Ich výhodou je vysoká plodnosť a zvýšená stráviteľnosť rôznych organických látok..
 • Tepelné spracovanie pôdy. Tepelné spracovanie je radikálny spôsob zvýšenia úrodnosti pôdy. V tomto procese sú zničené buriny a všetky druhy škodcov. Hlavnou nevýhodou tepelného spracovania nie je možnosť takéhoto spracovania na veľkých plochách. Metóda sa zvyčajne používa v skleníkoch aj v skleníkoch.
 • Aplikácia organických hnojív. Nie je potrebné odpisovať metódu našich starých rodičov – organické hnojivá, najmä zavádzanie hnoja, kompostu a popola do pôdy.
 • Zmiešaná výsadba plodín. Odporúča sa zasadiť sprievodnú rastlinu vedľa hlavných rastlín. S takýmto susedstvom sa celkový stav rastlín výrazne zlepší a pozoruje sa zníženie výskytu plodín a zvýšenie chutnosti ovocia. Táto metóda umožňuje vyhnúť sa vyčerpaniu pôdy. Na tieto účely sa používajú rôzne rastliny, ako je rozmarín, bazalka, harmanček, nechtík. Vysádzajú sa medzi postele, rady, pozdĺž záhradných chodníkov a obrubníkov. Okrem iného sú pre včely atraktívne. To prispieva k opeľovaniu hlavných rastlín, takže výnos sa zvyšuje..
 • Odpočinok pre pôdu. Aby bola zachovaná úrodnosť pôdy, urobte v pôde prestávku, pretože sa tiež „unaví“. To sa dá dosiahnuť tak, že plodiny nebudete rok vysievať. Počas tohto obdobia burinu, mulčujte a prihnojujte. Na jeseň vykopajte také miesto, aby bola horná vrstva v spodnej časti pôdy..
 • Výsev siderátov. Výborný spôsob zvýšenia úrodnosti pôdy je výsev siderátov (rastlín, v ktorých je zaznamenaný zvýšený obsah bielkovín, dusíka, škrobu). Siderata sú ovos, raž, slnečnica a horčica. Výsev sa vykonáva na konci augusta alebo v septembri po zbere hlavnej úrody. Sideranty sa pestujú pred kvitnutím a potom sa kosia, pričom odchádzajú na zimu do samotnej pôdy.

Máte teda veľmi vážnu prácu. Koniec koncov, bez zlepšenia úrodnosti pôdy nemôžete zbierať dobrú úrodu.!

About the author