Chodníková tehla: vlastnosti kladenia

Clinkerova tehla bola v Rusku známa pred viac ako sto rokmi. Potom bol požičaný od nemeckých staviteľov a bol široko používaný na zlepšenie ciest a výzdobu kaštieľov. Potom bol slinok dlho zabudnutý a len nedávno sa vrátil k svojej bývalej popularite. Teraz sa používa na dláždenie najrozmanitejších povrchov vozoviek: záhradné chodníky, parkové aleje, chodníky, parkoviská, nákupné zóny atď. – nič lepšie jednoducho neexistuje, ako hovoria profesionáli. Článok sa zameria na kladenie dlažobných tehál.

Obsah:

Čo je to dlažobná tehla

Klinkerové tehly alebo dlažobné kocky sú tvarované výrobky na dlažobné cesty, vyrobené na báze žiaruvzdornej hliny a vody. Špeciálna metóda pálenia dáva takýmto tehlám veľmi vysoké výkonové charakteristiky a navyše jedinečný vzhľad. Vďaka rôznym chemickým zlúčeninám môžete v tej istej sérii získať jedinečné oslnivé tehlové farby, čo vám umožní vytvárať exkluzívne, veľmi krásne krajinné úpravy bez ohľadu na to, na aké miesto sa budú používať – ​​v krajine, v záhrade, na letná terasa reštaurácie alebo parkovisko pri administratívnej budove.

Foto z dlažobných tehál

Hlavné výhody dlažobných slinkových tehál na dlažbu:

 • odolnosť proti opotrebeniu – tento materiál je odolný voči oderu, poškodeniu, ťažkým nákladom;
 • mrazuvzdornosť – nepraská ani sa nedeformuje ani pri nízkych teplotách a snehových zrážkach;
 • trvanlivosť – podľa technológie položenia dráhy a nástupišťa takýmto povlakom nezmenia svoj pôvodný vzhľad ani po desiatich rokoch;
 • odolnosť voči chemikáliám;
 • netoxický.

Ďalšou veľkou výhodou je, že dlažobné kocky je možné opätovne použiť bez straty ich vlastností a vlastností. Je ľahké ho rozobrať, ak je napríklad potrebná výmena vodovodného alebo kanalizačného potrubia. A potom si znova ľahnúť.

Slinkové tehly sa môžu líšiť:

 • podľa veľkosti – v závislosti od zamýšľaného účelu;
 • v tvare – od klasických obdĺžnikových po kučeravé a rovnomerné mriežky;
 • vo farbe – od štandardnej tehlovočervenej po modrú, žltú, fialovú, bielu atď .;
 • na textúre hornej vrstvy – hladká, matná, drsná, ako prírodný kameň.

Na jednom štvorci môžete skombinovať niekoľko rôznych veľkostí, farieb a textúr a vytvoriť tak jedinečný ornament alebo vzor. Bez ohľadu na to, ktorú tehlu si vyberiete, vždy získate zaručenú kvalitu, trvanlivosť a dokonalý vzhľad – za predpokladu dodržania všetkých odporúčaní pre kladenie slinku.

Pokládka dlažobných tehál

Na uľahčenie a urýchlenie procesu dlažby sa dôrazne odporúča, aby ste si najskôr zostavili náčrt s prihliadnutím na všetky veľkosti a vzory. Na základe toho sa vypočíta množstvo tehál, ktoré bude potrebné kúpiť, a súvisiace materiály.

Ak sa dlažba bude vykonávať nezávisle, budete potrebovať aj nasledujúce nástroje:

 • videl na kameni;
 • úroveň alebo pravidlo;
 • ruleta;
 • gumové kladivo;
 • stavebná šnúra;
 • hrable a lopaty;
 • kolíky vyrobené z dreva na označenie;
 • pracovné rukavice a okuliare.

Markup

 • Pred začatím práce je potrebné označiť miesto, kde sa bude dlažba vykonávať. Za týmto účelom dobre očistite pôdu od trávy, trávy, odumretých listov atď. Potom pomocou zvinutého meradla, drevených kolíkov a nite označte značky podľa výkresu. Ak sa kladenie vykonáva iba na cestách, je vhodné ako bočné zábrany použiť kovové lamely..
 • Potom musíte vykopať priekopy alebo dieru pod základom. Mali by ste sa zamerať na úroveň, ak je hĺbka základovej jamy všade rovnaká, môžete výrazne ušetriť čas i materiál. Minimálna hĺbka jamy pre základ je 20-25 centimetrov.

Príprava povrchu vozovky

 • Toto je jedna z najdôležitejších fáz muriva. Ak je „základ“ pre dlažbové tehly pripravený nesprávne alebo nedbalo, povlak nebude trvať dlho, najmä pokiaľ ide o miesta s vysokou premávkou a zaťažením. Preto sa odporúča nešetriť a používať iba profesionálne zmesi, ktorých zloženie je špeciálne prispôsobené na kladenie dlažobných tehál. Okrem toho sa používajú špeciálne drenážne riešenia, ktoré účinne odstraňujú vodu a zabraňujú hromadeniu vlhkosti, čo tiež ovplyvňuje pevnosť a trvanlivosť tehlovej vozovky.
 • Existuje ďalší spôsob, ako pripraviť základňu pre tehly zo slínku. Môžete si postaviť „vankúš“ zo štrku, drveného kameňa a piesku. Najprv sa naleje drvený kameň, vyrovná sa a narazí. Na to je rovnako položený jemnejší štrk. Na konci sa naleje vrstva piesku a všetky tri vrstvy sa naplnia vodou. Čo to robí? Za mokra sa piesok a jemný štrk prepadnú tam, kde sú medzery a nerovnosti. Keď dôjde k úplnému zmršteniu, budú viditeľné všetky medzery a priehlbiny. Na ich vyrovnanie sa naleje ďalšia vrstva piesku, narazí sa a opäť sa naplní vodou. Proces sa musí opakovať, kým sa prestanú vytvárať poklesy. To znamená, že všetky medzery a dutiny sú vyplnené úplne a s požadovanou hustotou. Takáto základňa zaručuje vysokokvalitnú a trvanlivú podporu pre slínkové tehly..

Tip: Na malé plochy bude fungovať ručný zbíjač. Ak je však stránka pôsobivá, má zmysel pracovať s elektrickým nástrojom. Ak to nie je k dispozícii, môžete si to na chvíľu požičať v železiarstve.

 • Hrúbka základu pre dlažobné tehly závisí od stupňa priepustnosti oblasti, na ktorú bude položená. Čím väčšie zaťaženie, tým hrubšia by mala byť základňa. Potom bude povlak trvať niekoľko desaťročí bez toho, aby stratil svoje vynikajúce vlastnosti. Pôda tiež ovplyvňuje. Na piesočnatej pôde by mal byť položený základ s hrúbkou najmenej 20 cm, pre ílovitú pôdu môže dosiahnuť 40 cm, Ak sú zaťaženia na spevnenom povrchu veľké, môžete základ zhutniť výstužou, doskami alebo rúrkami. Je potrebné ich umiestniť medzi vrstvy štrku..

Dôležitý bod: hrúbka základne by mala byť neustále monitorovaná, mala by byť rovnaká vo všetkých oblastiach. To sa vykonáva pomocou pravidla a šnúry. Ak je pokládka navrhnutá pre úzke cesty, potom sa namiesto pravidla môžete zamerať na bočné zarážky hrebeňa a pastorka.

Odvodňovací systém

 • Ak pri pokládke základne pod tehly dlažby slínku nebol použitý žiadny drenážny roztok, bude potrebné vybudovať drenážny systém. To sa deje tak, že keď prší, voda sa nehromadí pod tehlou a nezničí povlak. Vypočíta sa výška a uhol žľabov, ako aj smer, ktorým bude voda prúdiť. Voda by v žiadnom prípade nemala prúdiť smerom k budove. V tomto prípade je pôda náchylná na lúhovanie, čo vedie k postupnému, ale nezvratnému poklesu základu..

Príprava tehly zo slínku

 • Ak sa na dlažbu použije tehla rovnakej farby, textúry a veľkosti, potom sa v tomto prípade nevyžaduje žiadna špeciálna príprava. Ak plánujete vytvoriť pestrý povlak, musíte do podnosu alebo škatule zmiešať 5-6 paliet tehál rôznych odtieňov a potom ich ľubovoľne rozložiť.
 • Pri ukladaní premysleného ornamentu alebo vzoru sa odporúča položiť tehly rôznych farieb a tvarov do rôznych podnosov, aby sa uľahčilo ich používanie..
 • Malo by sa pamätať na to, že aj keď nebudú zložené zložité ozdoby, stále nemôžete robiť bez rezania tehál. To sa vykonáva pomocou špeciálnej píly na kameň. Tehly sú vopred navlhčené. Pri práci sa odporúča používať rukavice a masku..

Vlastnosti kladenia dlažobných tehál

 • Klinkerová tehla sa spravidla kladie dvoma spôsobmi: na tupý spoj s medzerou nie viac ako 5 mm.
 • Metóda tupého spoja sa veľmi neodporúča, pretože je ťažké vyhnúť sa prieniku vlhkosti medzi tehly a udržať ich počas prevádzky povlaku nehybné. Okrem toho, ak bude potrebné vymeniť jeden, bude ťažké ho vytiahnuť bez poškodenia susedných.

 • Pokladanie by malo začať od stredu miesta smerom k okrajovým plotom. Vďaka tomu je oveľa jednoduchšie sledovať všetky značky a sledovať symetriu kresby. A v prípade chyby je oveľa jednoduchšie ju včas opraviť. V tomto procese je veľmi dôležité zabezpečiť, aby boli tehly položené na rovnakej úrovni. Pretože inštalácia slinkových tehál pokrývajúcich chodníky a cesty sa vykonáva stlačením tehál do základne, nebude ťažké upraviť úroveň.

Metódy kladenia dlažobných tehál

 • Existuje mnoho spôsobov, ako ozdobiť slínkové tehly. Najbežnejšie: obklad z rybej kosti, parketový obväz, obklad z tehál, dekoratívny obväz.
 • Typ obliekania si musíte vybrať nielen na základe vlastných preferencií a možnosti implementácie konkrétneho vzoru. Je tiež dôležité vziať do úvahy zjazdnosť a zaťaženie povrchu vozovky. Napríklad rybia kosť je univerzálnym dresingom, ale nie každý vzor môže byť takto ozdobený. Obkladová „parketa“ však nie je vhodná na vozovky a diaľnice, iba na chodníky a uličky.

Škárovacie dlažobné dosky

 • Ak sa vykonáva pokládka s medzerami, potom na konci práce sú všetky švy pokryté pieskom alebo trené špeciálnou zmesou. Najprv sa tehla musí dôkladne vyčistiť a až potom začať vyplňovať škáry. Piesok sa rozotrie a zhutní, potom sa švy opäť naplnia, až kým sa nedosiahne hustý povlak. Na tieto účely sa neodporúča používať cement, pretože ovplyvňuje vlastnosti slinkových tehál..

 • To, ako dobre sú švy uzavreté, tiež ovplyvňuje zmršťovanie povlaku, priepustnosť dažďovej a roztavenej vody a jeho trvanlivosť. Pri dokončení záverečnej práce preto nebuďte leniví, švy je potrebné ihneď utrieť, to sa nedá odložiť, pretože dôjde k narušeniu pevnosti povlaku. Na vysoko kvalitné a tesné zhutnenie švov sa používa špeciálny vibrátor. Dobre zhutňuje piesok, ale mechanicky nepoškodzuje povrch tehly.
 • Na konci všetkých prác musí spevnená plocha vydržať niekoľko dní. V tejto chvíli na to nemôžete šliapnuť.

Forma na dlažobné dosky tehly

 • Ak naozaj chcete získať cesty „pod kameň“ v krajine alebo okolo vlastného domu, ale na nákup dlažobných tehál a ich kladenie nie je čas a peniaze, existuje dobrá alternatíva. Teraz sa vyrábajú špeciálne plastové formy, ktoré vám umožňujú vyrobiť si vlastné dlaždice na záhradné chodníky, terasy, verandy, aleje a ďalšie nátery..

 • Všetko, čo je potrebné, je zmiešať cement, piesok, vodu a zmäkčovadlo v pomeroch uvedených výrobcom. Roztok sa naleje do formy namazanej emulziou (obyčajná motorová nafta je vynikajúca pre plasty, lacná a veselá), roztok sa naleje, vyrovná. Počkajte, kým úplne nevyschne. Potom sa získajú reliéfne vzorované prvky pre prírodný kameň alebo tehlu, ktoré je módne používať na dláždenie záhradných chodníkov, altánkov atď..
 • Aká je výhoda takýchto foriem pre tehlové dlažobné dosky: hotový výrobok za jeho cenu je niekoľkokrát lacnejší ako analóg vyrobený výrobným spôsobom. Cena dlažobných tehál od európskych výrobcov sa teda pohybuje od 800 rubľov. až 1 500 RUB / m2. Za maticový formulár musíte zaplatiť raz, ale môžete ho použiť mnohokrát. Pri dôslednom dodržaní všetkých uvedených pomerov na prípravu roztoku sa dlažobné kocky vlastnej výroby nebudú líšiť kvalitou od továrenských a vydržia až desať rokov..
 • Mimochodom, pomocou tejto inovácie v oblasti stavebníctva už mnohí otvorili svoj malý podnik a úspešne ho rozvíjajú. Nezáleží na tom, ktorá možnosť je zvolená-vysoko kvalitné slinkové tehly od známeho európskeho výrobcu alebo domáce dlažobné dosky pomocou plastovej šablóny. Vždy je dôležitejšie dodržiavať všetky technológie a kompetentné aplikácie, inak sa poškodí aj tá najkrajšia oblasť a povlak vydrží maximálne dva roky..

About the author