Zdobenie vidieckych domov, plotov, altánkov vertikálnou úpravou terénu bolo vždy obľúbené. To je v súčasnej dobe stále relevantné, najmä keď v mladej záhrade novo vysadené kríky a stromy práve začínajú získavať svoju silu, nedávajú tieň a sú neatraktívne. Tu prichádzajú na pomoc popínavé rastliny. S ozdobnými viničmi môžete na krátky čas ozdobiť fasádu domu, zatieniť verandu alebo altánok, skryť prístavby pred zvedavými očami. V článku zvážime typy dekoratívnych viníc pre záhradu a domácnosť.
Obsah:
Dekoratívne vinice do záhrady
V letných chatkách, ktoré majú viac ako tucet rokov, záhradníci tiež radi používajú rôzne popínavé rastliny. Koniec koncov, krása je vždy žiadaná.
Rozlišujte medzi jednoročnými a viacročnými viničmi, ktoré sú rozdelené do troch typov podľa toho, ako sú zosilnené na podperách.
- Prvý typ zahŕňa tých, ktorí pomocou prísaviek, hrotov a malých koreňov držia zvislú oporu.
- Ostatné druhy stúpajú nahor s úponkami alebo listovými stopkami..
- Vinice tretieho druhu nemajú antény ani prísavky, plazia sa hore a krútia sa stonkami okolo podpery.
Preto sú rozdiely v použití viniča:
- napríklad vinice prvého typu je možné použiť na úpravu neomietnutých tehlových alebo kamenných múrov, pretože nevyžadujú špeciálne rámy. Zdá sa, že rastú do steny s koreňmi alebo prísavkami a stúpajú stále vyššie. Ale na stenu so sadrou je lepšie ich nepoužívať, pretože pod hmotnosťou rastlín dekorácia steny praskne, zrúti sa a zrúti;
- ak je na ozdobu hladkej steny zvolená liana druhého typu, bude potrebné pre ňu nainštalovať podpornú mriežku. Na ozdobenie tŕňov a oblúkov je lepšie použiť vinič druhého a tretieho typu. S ich pomocou môžete vytvárať aj zelené obrazovky chrániace pred vetrom, iba v týchto prípadoch budete potrebovať podporné mriežky, ktoré sa nazývajú treláže.
Vinice sú tiež rozdelené podľa typu stoniek – s bylinnými stonkami a s drevnatými stonkami. Jednoročné vinice majú bylinkové stonky. Ale trvalky sú oboje.
- V bylinných vytrvalých viničoch všetky stonky odumierajú do zimy, ale koreňový systém zostáva. Každú jar im rastú nové výhonky..
- Vo viniciach druhého typu drevnaté stonky odhodia lístie a po prezimovaní sa opäť zazelenajú.
Každý typ má výhody aj nevýhody:
- jednoročné rastliny sa musia vysádzať každý rok znova a trvalky rastú na jednom mieste niekoľko rokov;
- ale pomocou jednoročných môžete záhrade dať každý rok iný vzhľad a zakaždým zasadiť niečo nové;
- Ďalšou nevýhodou trvalých viníc je, že musia prezimovať a mnohé z nich je potrebné chrániť, najmä v oblastiach s drsnými klimatickými podmienkami. A zakaždým, keď záhradníkov mučí otázka, či rastlina túto zimu prežije alebo nie.
Preto pri výbere viniča, z ktorého budú vytvorené vertikálne terénne úpravy záhrady, je potrebné vziať do úvahy ako klimatické vlastnosti, tak vlastnosti rastliny, ako aj účel terénnych úprav..
Nasleduje popis a fotografia obľúbených dekoratívnych viníc do záhrady.
Trvalé dekoratívne viniče do záhrady
Kučeravý zimolez
Existuje viac ako dve desiatky odrôd ozdobného kučeravého zimolezu.
- Najbežnejšou je zimolez (Loníceracaprifólium) – inak voňavá medovka.
- Stonky tejto rastliny, ktorá je popínavým listnatým kríkom, dosahujú niekedy dĺžku 4 metre..
- Od polovice mája a celého júna kvitne liana žltobielymi voňavými kvetmi, ktorých jemná vôňa sa vo večerných hodinách zosilňuje..
- O láske a vernosti o medovníkových kvetoch, neobvyklého tvaru, kolujú celé legendy. Zimolez je preto veľmi vhodný na vytvorenie voňavého, malebného kúta v záhrade, vyvolávajúceho romantické myšlienky..
- V júli je ker ozdobený oranžovo-červenými, nejedlými bobuľami na krátkych stopkách. Zdá sa, ako by boli medzi zelenošedým lístím rozptýlené iskry.
- O niečo menej bežný v záhradách je ďalší druh popínavého zimolezu s koralovočerveným alebo oranžovým kvetom – medovka hnedá (Lonicerabrownii).
- Tento vinič rastie zdržanlivejšie, takže sa dobre hodí pre malé oblasti. Ale chlad znáša oveľa horšie ako zimolez. Medovníkovú mihalnicu Browna je potrebné odstrániť z podpery a na zimu prikryť.
- Mierne podobná zimolezu, ale s nasýtenejšími oranžovými kvetmi, môže zimolez Thälmann slúžiť aj ako hodnotná ozdoba záhradného pozemku. Je nenáročný, veľmi dekoratívny a rýchlo rastie..
- Ďalšou pozoruhodnou odrodou je zimolez Geraldov (Loniceragiraldii), ktorého lístie sa na jeseň nevylieva, ale mierne sa vlní, schne a zostáva zelené aj pri silných mrazoch. Listy padajú na jar, počas rastu nových výhonkov. Ukazuje sa, že zvislý záhon tohto zimolezu je celý rok zelený. Kvitne bielymi alebo krémovými kvetmi, pričom postupne mení farbu na oranžovú.
- V Serotinovom zimolezu majú kvety rovnaký pôvabný tvar, ktorý pripomína mole, ale listy majú tmavú vínovú alebo oranžovú farbu..
- Toto je skutočná exotika. Vôňa, podobná vôni rozkvitnutej lipy, nenechá nikoho ľahostajným.
- Kvitnutie tohto viniča je dlhšie ako u iných druhov, čo je jasná výhoda..
Actinidia sú krásne, chutné a zdravé
- Actinidia môže byť použitá nielen ako krásne vertikálne záhradníctvo, ale aj ako rastliny, ktoré produkujú zdravé a chutné bobule..
- Stonky, ktoré nemajú korene, špagátujú okolo podpery a plazia sa po nich, stúpajúc nahor.
- Kvitne nádherným bielym a zlatistým súkvetím.
- Ovocie so sladkokyslými bobuľami príjemnej chuti, bohaté na vitamín C, z ktorého si môžete pripraviť lahodný džem a kompóty.
- Rastlina viac miluje slnečné, dobre osvetlené oblasti, ale môže rásť na polotienistých miestach, až potom bude kvitnúť a slabo prinášať ovocie.
- Actinidia je dvojdomá rastlina, a preto vyžaduje pár na opeľovanie..
- Je na to vhodná takmer každá pôda, hlavnou vecou je, že sú dostatočne vlhké, pretože korene sú blízko povrchu. Rastliny vyžadujú časté zavlažovanie.
- Aby sa dosiahla väčšia dekoratívnosť a plodnosť viniča, pred výsadbou sadeníc je lepšie vyplniť sadivové jamy výživnou pôdnou zmesou rašelinového humusu, kompostu s prídavkom drevného popola, dusíka a fosforu..
Tieto vinice majú asi 30 typov:
- najväčšia z aktinídií je aktinidia argument, kvitnúce svetlo zeleným súkvetím. Jeho drevnaté stonky je možné odhodiť z podpery na podoprenie a za priaznivých podmienok dosiahnuť dĺžku 25 metrov. Ak nie sú žiadne podpery, potom rastlina tvorí nepriechodné húštiny;
aktinidia kolomikta (Actinidiakolomikta) rastie oveľa pomalšie ako argut, ale je produktívnejší a lepšie znáša chlad. Jeho husto olistené výhonky môžu dobre zatieniť altánok alebo terasu pred letnými horúčavami. Kolomikta získava zvláštnu krásu uprostred leta, pretože listy menia farbu: najskôr sú bronzové, potom zelené, potom sa spestrujú a po chvíli sú karmínové. Veľké biele kvety s dlhými nohami napĺňajú záhradu svojou sladkou arómou. Existuje mnoho bohato kvitnúcich a rodiacich odrôd kolomikty..
Clematis – kráľ záhrady
Pohľadný plamienok si zaslúži najviac nadšených prívlastkov.
- Veľké kvety tejto drevitej liany prekvapujú a očarujú bohatosťou farieb..
- Dvojmetrové mihalnice sú doslova obsypané kvetmi.
- Táto liana sa pohybuje po podperách pomocou listových stopiek..
- Pomocou plamienku môžete ozdobiť altány, vonkajšie verandy a terasy. Dom bude mať elegantný a slávnostný vzhľad, ak zasadíte tento vinič na verandu a dáte riasam potrebný smer..
Existuje niekoľko typov plamienkov:
- niektorým kvitnú minuloročné výhonky, ide o plamienky montánskej a atragénskej skupiny;
- u iného druhu plamienkov (skupiny Lanuginosa, Patens, Florida) sa kvety objavujú ako na súčasných výhonkoch, tak aj na tých minuloročných. Tieto vinice začínajú kvitnúť v máji veľkými dvojitými kvetmi na výhonkoch minulej sezóny. K opätovnému kvitnutiu dochádza v júli na výhonkoch, ktoré vyrástli v aktuálnom roku;
- v plamienku tretieho typu kvitnú hlavne výhonky, ktoré narástli v aktuálnom roku. Medzi také plamienky patria skupiny Viticella a Jackmanii..
Clematis nie sú príliš vyberaví, ale napriek tomu vyžadujú pozornosť..
- Milujú slnko a neznesú vietor.
- Clematis sa zároveň bude cítiť zle pri plotoch, najmä kovových, pretože je tam príliš teplo..
- Netoleruje stojatú vodu a nedostatok vlhkosti vedie k skartovaniu kvetov a skráteniu obdobia kvitnutia..
- Záhradník sa musí zapojiť do tvorby kríka, v závislosti od toho, ktoré výhonky kvitnú. Malo by sa vykonať včasné prerezanie vyblednutých výhonkov.
- Väčšinou plamienok znáša zimu dobre, ale stále ich treba prikryť. Navyše takým spôsobom, ktorý zachráni rastlinu pred mrazom a chráni ju pred tlmením..
Kučeravá nočná košeľa
Počet zástupcov rodu Solanum presahuje tisíc. Tento dlhý zoznam obsahuje aj vinič. Mimochodom, paradajky a zemiaky tiež patria k nočným roletám..
Najpopulárnejším viničom medzi záhradníkmi je horkosladká nocnica.
- Je to veľmi nenáročný a mrazuvzdorný drevnatý ker s dlhými výhonkami. Úspešne ho pestujú záhradníci na Sibíri, v strednom Rusku a na Ďalekom východe..
- Rýchlosť rastu tohto viniča je úžasná. Do polovice júla dosahuje dĺžku dva alebo dokonca tri metre, veľmi dobre sa rozkonáruje, má tmavozelené listy a dlho kvitne orgovánovým kvetenstvom. Roztomilé kvety majú tvar zemiakových kvetov.
- Liana sa plazí hore, krúti sa a ovíja okolo podpery.
- Podlhovasté bobule tejto žiarivo červenej liany pôsobia aj ako dekoratívny prvok. Sú však jedovaté.
- Táto krásna rastlina má liečivé vlastnosti. V ľudovom liečiteľstve sa listy a plody používajú z rôznych kožných chorôb a chorôb vnútorných orgánov..
- Vinič nočný je rastlina pre lenivých, pretože je prekvapivo nenáročná a nenáročná na pestovateľské podmienky. Samozrejme, je lepšie zasadiť ho na úrodnú pôdu, ale môže rásť na akomkoľvek inom.
- Cíti sa dobre ako v polotieni, tak na slnečnom mieste, v záhrade a na balkóne mestského bytu. Stačí ho pravidelne polievať a niekedy aj kŕmiť..
Zakorenenie campis (Campsisradicans)
V oblastiach krajiny s teplým podnebím je Kampsis rozšírená.
- Jedná sa o teplomilnú rastlinu a sibírske mrazy sú mimo neho. Ale v južných oblastiach môže rásť do nepriechodných kríkov, ak nezabránite jeho rastu pravidelným prerezávaním..
- Táto drevitá liana kvitne veľmi jasne a krásne veľkými rúrkovitými lievikovitými kvetmi a má tiež zložité ozdobné listy..
- Cíti sa skvele ako v záhrade, tak v mestských podmienkach plynného vzduchu..
- Liana sa vďaka sacím koreňom týči až do výšky viac ako 10 metrov. Preto je Kampsis dobrý na zdobenie kamenných a tehlových múrov a plotov, je vhodný na vytváranie kvetinových oblúkov..
- Farby viniča môžu byť rôzne, závisí to od odrody. Dodáva sa v oranžových, karmínových, ružových, karmínových a zlatých kvetoch. Doba kvitnutia sa líši – od júna do konca septembra.
- Liana je náročná na polievanie a reaguje na kŕmenie. Vďaka plodu vo forme luskov, ktoré počas zrenia praskajú, môžu byť semená kampsis roztrúsené vetrom po tejto oblasti a musia byť odstránené..
Našuchorená Calystegia (Calystegiapubescens)
Tento vinič je blízkym príbuzným svlačca poľného, ale líšia sa veľkosťou a tvarom kvetov, ktoré pripomínajú dvojité ruže..
- Oblúky a tŕne spletené s týmto viničom, dosahujúce tri metre na dĺžku a pokryté ružovými kvetmi, sú neobvykle krásne. Je to dobré na zdobenie živých plotov, vytváranie zelených kvitnúcich obrazoviek a mreží pri vchode do domu..
- Kalistegiya má agresívnu povahu. Silne rastúci si podmaňuje čo najviac priestoru pod slnkom a koreňov a zelenej hmoty potláča svojich susedov. Pri výsadbe preto musíte niečím obmedziť priestor pre rast koreňov. Môže to byť starý kovový alebo plastový kontajner s vyrezávaným dnom. Ak dáte tejto rastline voľnú ruku, zaplní všetko naokolo..
- Táto rastlina má bylinné stonky, ktoré na jeseň odumierajú a každoročne rastú. Je nenáročný, ale nemá rád tieňovanie..
- Rozhodne potrebuje podporu, pretože výhonky nekvitnú na zemi. Pri pravidelnom zalievaní a kŕmení bude kvitnutie veľmi bujné..
Ročné vinice do záhrady
Zoznam jednoročných okrasných popínavých rastlín môže byť veľmi dlhý a má viac ako sto druhov..
- Žijú jednu sezónu a každý rok ich musia znova vysadiť..
- Rýchly rast a bohaté kvitnutie týchto rastlín pomáha ozdobiť záhradu v krátkom čase..
- Aby sa priblížil čas kvitnutia letničiek, je vhodnejšie pestovať sadenice.
Účel jednoročných detí je univerzálny-môžu byť použité ako pôdopokryvné rastliny, v úlohe vertikálneho záhradníčenia záhrady a na zdobenie balkónov. Možno pestovať zdola nahor a naopak zhora nadol (napr. V závesných kvetináčoch).
Impomeya
Mnoho záhradníkov má rád gramofónové kvety svitania. Prichádzajú v rôznych farbách – ružová, biela, fialová, modrá a dokonca aj pruhované.
- Ranná sláva je bylinná jednoročná liana, ktorá sa vyznačuje rýchlym rastom, hustým olistením a bohatým kvitnutím..
- Môže sa tiež použiť ako hraničná rastlina, je to však dosť problematické, pretože budete musieť orezávať výhonky, ktoré sa neustále plazia z okraja.
- Ipomoea je obzvlášť krásna pri úprave záhradných altánkov a verand. Na pôdy nie je prieberčivá. Je potrebné ju iba zalievať, nedovoliť jej vyschnúť..
Nasturtium, fazuľa, sladký hrášok, ozdobné tekvice
- Klasikou tohto žánru je použitie jasne oranžových nasturtií na vertikálne terénne úpravy..
- Okrasné fazule a bohato kvitnúci sladký hrášok nie sú o nič menej obľúbené..
- Populárne sú okrasné tekvice, ktoré majú veľmi veľké žlté kvety podobné ľaliam a silné stonky s nádhernými vyrezávanými listami. Koncom leta sa na viniči objavujú malé sférické, oválne a hruškovité tekvice rôznych farieb..
Lagenaria
Lagenaria rastie mimoriadne rýchlo. Vlnitými listami dokáže v krátkom čase pokryť veľké plochy..
- Táto liana kvitne jednotlivými kvetmi jemnej krémovej farby.
- Jeho uhorkové exotické ovocie niekedy dorastá do dĺžky jeden a pol metra..
- Laginaria vyžaduje úrodnú pôdu, dobré osvetlenie a pravidelné zavlažovanie..
Čepeľ baňa
Záhradu môžete ozdobiť lopatkovou baňou.
- Jeho neobvyklé purpurovo žilnaté listy sú veľmi dekoratívne..
- Do konca sezóny listy tejto vinice zmenia farbu: sčervenejú, potom zožltnú a potom krémovej.
- Ten môj rád rastie v ľahkých piesočnatých pôdach a za dobrého svetla..
Dolichos obyčajný
Dolichos je zaradený do zoznamu najexotickejších záhradných viníc.
- Neobvyklá purpurová farba veľkých trojlistých listov na purpurových stonkách je úžasná. Dolichos kvitne strapcami ružových kvetov, podobne ako molice.
- Výhonky tohto fantastického viniča môžu dorásť až do štyroch metrov.
- Dolichos je náročný na úrodnosť pôdy a osvetlenie. Je potrebné pravidelne a hojne zalievať, potom je nevyhnutné uvoľniť kruh kmeňa.
Dekoratívne vinice do domácnosti
Izbové rastliny dodajú každému bytu útulnosť. Oživia interiér, vytvoria atmosféru pokoja a prečistia vzduch. Je pekné počas dlhých zimných večerov, obdivovať zeleň, spomínať na slnečné leto.
Vinice zaujímajú čestné miesto medzi izbovými rastlinami. Môžu rásť lezením na podperu alebo zavesením na kvetináč, alebo môžu pôsobiť ako kryt zeme zakrytím zeme vo veľkom kvetináči alebo vani, kde strom rastie..
Niektoré typy izbových viníc
- Hoya je najrozmarnejší izbový vinič. Pevne toleruje suchý vnútorný vzduch a nie je veľmi urazená, keď ho majitelia zabudnú zalievať. Ale s dobrou starostlivosťou vďačne kvitne bielymi alebo ružovými kvetenstvami, ktoré krásne vyzerajú medzi tmavozelenými lesklými kožovitými listami.
- Veľmi obľúbená je izbová rastlina monštrum s bizarnými neobvyklými listami. Svojimi výhonkami môže zasadiť celú stenu. Monstera potrebuje veľa priestoru a svetla. Je prieberčivá, stačí ju včas zalievať a niekedy aj nakŕmiť.
- Rozmarný tetrastigma Vuagnier (vnútorné hrozno) aj keď si vyžaduje väčšiu pozornosť, zaslúži si to kvôli svojmu nádhernému komplexnému lístiu, podobnému hroznu. Pod listami je hnedastý okraj, ktorý im dodáva kúzlo. Tetrastigma netoleruje sucho v miestnosti, musí byť často striekaná a vzduch musí byť zvlhčovaný.
- Za scindapsus potrebná minimálna údržba. Rastie veľmi rýchlo. Má šťavnaté zahustené zelené alebo panašované listy, v ktorých sa hromadí vlhkosť. Jeho rastlina ho používa v prípade nedostatku zálievky. Pri príliš častom zalievaní začne scindapsus odparovať prebytočnú vlhkosť cez listy. Tento vinič však rýchlo hustne a treba ho z času na čas presadiť..
- Niekedy sa nazýva izbový jazmín stephanotis, pretože kvitne nádhernými bielymi kvetmi s príjemnou jemnou vôňou. V byte nie sú výhonky tohto viniča príliš dlhé. Hodí sa im podpera rebríka alebo drôtený oblúk inštalovaný priamo do kvetináča..
- Je veľmi obľúbená medzi domácimi kvetinármi cissus. Táto tropická rastlina dokáže zo svojich kožovitých listov vytvoriť zelený koberec. Ak nebudete vykonávať pravidelné prerezávanie, cissus zmení váš byt na skutočnú džungľu..
- Nenáročným charakterom a vytrvalosťou púta pozornosť roicissus. Túto vinič môžete vziať na balkón aj v chladnom a daždivom lete..
Väčšina izbových viníc je nenáročná na starostlivosť:
- majú radi jasné rozptýlené osvetlenie, mierne teplotné podmienky, pravidelné zavlažovanie a kŕmenie;
- v zime je zalievanie o niečo znížené;
- domáce vinice prakticky neochorejú a sú veľmi zriedka postihnuté škodcami;
- je vhodné transplantovať rastliny každú jar.
Podpery pre izbovú vinič
- Podpery pre izbové vinice môžu byť špeciálne konštrukcie, ktoré sa predávajú v obchodoch a pozostávajú z plastového rámu zabaleného do špagátu alebo kokosového vlákna.
- Pomocou izbovej vinice amatéri vytvárajú celé sochárske kompozície a nasmerujú výhonky rastlín na ozdobné podpery. Na to je vhodné neobvyklé naplavené drevo, krásne kamene, prelamované mreže..
Balkón – záhrada
Mnoho obyvateľov mesta v lete pestuje na svojich balkónoch skutočné záhrady a vo veľkom využíva širokú škálu viniča vrátane tých, ktoré v byte rástli v zime..
- Záhradné jednoročné popínavé rastliny sa často používajú ako terénne úpravy. ranná sláva, nasturcium, sladký hrášok iné.
- Krásne zapletie balkón svojimi výhonkami tunbergia. Má efektné listy a veľké žlté a oranžové kvety s tmavými stredmi. Thunbergiu treba zalievať striedmo, vyhýbať sa prebytočnej vlhkosti, ale nie presušovať. Tento vinič rastie krásne bez opôr, visí nadol.
- Mocný kobei môže dorásť až do 5 metrov a jeho orgovánové alebo krémové kvety môžu dosiahnuť priemer 7 centimetrov. Je pozoruhodné, že počas svojej existencie kvety menia farbu zo svetla na nasýtené. Kobei potrebuje slnko, inak nebude kvitnúť. Objavujú sa kvety, ktoré sa navzájom nahrádzajú až do neskorej jesene.
Liany nielen zdobia balkón a dodávajú ľuďom estetické potešenie. Rastliny znižujú hluk z ulice, slúžia ako dobrá tieniaca clona pred slnečným žiarením, zachytávajú prach, filtrujú znečistený vzduch.
Napnuté laná zvyčajne slúžia ako podpery pre balkónové vinice. Niektorí vyrábajú mriežkové rámy z drôtu alebo drevených dosiek; ako podpery je možné použiť silné suché konáre stromov. Všetko závisí od predstavivosti majiteľa. Hlavná vec je, že podpora je silná a nepadá pod ťarchou zelene..
S pomocou liaena nebude ťažké vytvoriť krásne vertikálne záhradníctvo v stále mladej letnej chate. A tiež vybudovať harmonický priestor pre relaxáciu alebo súkromie. Našťastie dnes nie je ťažké kúpiť si do záhrady rôzne dekoratívne viniče..