Demontáž starého trávnika vlastnými rukami

Trávnik prináša uspokojenie majiteľom lokality iba vtedy, ak je ideálnym zeleným trávnikom. Ale bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažíte, trávnik postupom času stráca na atraktivite: zožltne, objavia sa lysé miesta alebo na trávu vplývajú rôzne choroby, ktorých sa len tak ľahko zbaviť. Takže skôr alebo neskôr príde chvíľa, keď bude potrebné starý trávnik úplne vymeniť. V tomto článku budeme hovoriť o tom, ako sa zbaviť starého trávnika, o tom, aké technológie existujú, a tiež dáme pár dôležitých rád.

Ako vyčistiť starý trávnik na otvorenom poli

Na usporiadanie zeleného trávnika existujú dve možnosti – výsev trávnych zmesí na otvorený a zvinutý trávnik. Sejací trávnik je obľúbenejší medzi letnými obyvateľmi a mnohými prímestskými obyvateľmi. Je odolnejší, vyžaduje si menej pozornosti, pretože sa živí vlhkosťou z hlbokých vrstiev pôdy, ale odstránenie takéhoto trávnika je oveľa ťažšie ako zvinutý. Korene trávnej zmesi napokon prenikajú hlboko do pôdnych vrstiev a vytvárajú silný silný trávnik nasýtený pôdou a vlhkosťou..

Vyčistiť starý trávnik si vyžaduje veľa práce. Nasledujú tri bežné spôsoby odstránenia starého trávnika z lokality..

Mechanická metóda

Ako vyčistiť starý trávnik

Na otázku, ako vyčistiť trávnik vysiaty na otvorenom priestranstve, vám ako prvé napadne kosiť trávnik ostrým záhradným náradím. Môže to byť bajonetová lopata, lopata s ostrými hranami alebo kultivátor..

 • Prvým krokom je podkopanie okraja trávnika najbližšie k obrubníku alebo inej prekážke..
 • Potom vyjdeme s ostrou lopatou do hĺbky 10-15 cm.
 • Lopatu prenesieme do vodorovnej polohy, pričom robíme akoby rezné pohyby.

Ako odstrániť starý trávnik - pokrájajte lopatou

 • Pre pohodlie je tento postup možné vykonať spoločne: jedna osoba tlačí lopatu od seba, druhá ťahá rukoväť k sebe a drží sa hrubého lana uviazaného blízko otáčania lopaty.
 • Po odrezaní časti trávnika týmto spôsobom musia byť všetky drny zabalené do vzduchotesných vriec a odstránené z miesta..

Dôležité! Ak necháte drn trávnatej trávy na mieste, existuje možnosť klíčenia starých semien, ktoré sú pravdepodobne zachované v drese..

Sodu je možné vytiahnuť do lesa, vysadiť a vysypať, ale dá sa z nej vyrobiť aj nádherný kompost. Aby ste to urobili, nakrájaný drn spolu s pôdou je potrebné naliať do kompostovej jamy alebo haldy. Na urýchlenie transformácie rastlinných zvyškov na humus môžete ošetriť zväzok biologických produktov.

Oblasť, ktorá zostala po narezaní a odstránení starého drna, sa ukazuje byť 10 – 12 cm pod starou úrovňou.Na návrat do pôvodnej výšky je potrebné na vrch nasypať čerstvú zeminu alebo čiernu zeminu. Zhora môžete vysiať nový trávnik alebo plochu využiť na iné účely.

Ošetrenie miesta biologickými produktmi

Biologické produkty EM-1

Nie je vždy možné úplne odstrániť drn z miesta a nie je to vždy nevyhnutné. Existuje preto ďalší spôsob odstránenia starého trávnika, ktorý kombinuje mechanickú metódu a používanie biologických produktov..

Prvá možnosť:

 • drť môžete odstrániť úplne rovnakým spôsobom, ako je popísané vyššie. Pomocou ostrej bajonetovej lopatky sa narezá vrstva hrubá 10-15 cm. Súčasne zostáva povrch zeme vyrovnaný. Rezaný drn nie je možné odstrániť z miesta, ale jednoducho ho prevrátiť koreňmi hore nohami.
 • Potom zhora zalejte roztokom biologických produktov, ktoré urýchľujú rozklad organických zvyškov. Napríklad “Baikal 1”, “Emochki”, “EM-1” a ďalšie lieky s mikroorganizmami. Tento postup je možné vykonať v teplom období, keď teplota vzduchu stúpne nad +16 ° С.
 • Biologický roztok je možné nastriekať na trávnik naliatím roztoku do záhradného postrekovača. Jemne rozptýlené kvapôčky teda pokryjú maximálnu plochu organickej hmoty. Alebo môžete len nalievať drn z kanvy.
 • Po spracovaní trávnika je vhodné ho zakryť mulčovaním. Môže to byť čierny film, je jednoduchšie ho odstrániť z webu..

Dôležité! Nezabudnite, že na lepšie spracovanie organických látok mikroorganizmami musí byť pôda vlhká. Priame slnečné svetlo je tiež nežiaduce, preto potrebujete mulč..

 • Už po týždni môžete začať s výsevom novej trávnatej trávy. Po odstránení mulčovacieho materiálu pod ním zostáva voľný humus. To znamená, že mikroorganizmy úspešne spracovali organickú hmotu.

Upozorňujeme, že biologické produkty s mikroorganizmami recyklujú všetky poškodené organické látky. Napríklad odrezať pomocou sopľavky, lopaty. Bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažíte, malé korene trávy zostanú v hĺbke pôdy. Biologické výrobky úspešne spracujú zvyšky koreňov v pôde a pokrájajú drn, pričom zostane len výživný humus. Myslite na to bez toho, aby ste poškodzovali pôdu alebo životné prostredie, ako to robia herbicídy. Faktom je, že zloženie biologických produktov zahŕňa pôdne mikroorganizmy, ktorých hlavnou úlohou v prirodzenom prostredí je spracovanie organických látok na zlúčeniny dostupné pre rastliny. Preto je používanie biologických produktov na pokosenom trávniku najekologickejším a najekologickejším spôsobom odstránenia starého trávnika..

Druhá možnosť:

 • Orať časť trávnika pomocou kultivátora bude oveľa menej namáhavé.
 • Zemský povrch síce nebude hladký a rovnomerný, ako v prípade orezávania sodou, ale táto metóda vyžaduje menej času a úsilia..

Oratie trávnika kultivátorom

 • Potom, čo sa miesto ošetrí kultivátorom, vyleje sa roztokom biologických produktov rovnakým spôsobom, ako je to popísané v prvom spôsobe..

Pozemok je vhodné pokryť mulčovaním a po týždni môžete vysiať nový trávnik.

Dôležité! Upozorňujeme, že spracovanie organickej hmoty na humus trvá viac ako jeden týždeň. Ale týždeň po ošetrení biologickými produktmi môžete bezpečne zasiať semená, pretože sa už nerozkladajú.

Herbicídy

Herbicídy nenapraviteľne poškodzujú obyvateľov pôdy a ďalšie mikro a makroorganizmy vo vašej oblasti. Navyše sa hromadia v zemi a potom skončia s jedlom na vašom stole. Nemyslite si, že tam mám trávnik a je tam zeleninová záhrada a medzi nimi až 15 m herbicídy nepoškodia plodinu. Mýlite sa, zvyšky herbicídov a produkty rozkladu môžu cestovať po vašom webe spolu s dažďom a podzemnou vodou..

Mnohí sa však nenechajú zastrašiť žiadnym presvedčovaním a na ničenie zelene naďalej používajú herbicídy. Povieme im technológiu používania týchto látok na webe.

Po prvé, ošetrenie herbicídmi sa musí vykonávať v ochranných pomôckach: v respirátore a rukaviciach. Počas ošetrovania miesta je potrebné zabezpečiť, aby sa liek nedostal na otvorené oblasti pokožky. Po ošetrení sa musíte osprchovať.

Ošetrenie starého trávnika herbicídmi

Kontakt pokožky s herbicídmi môže spôsobiť popáleniny, otravu a alergické reakcie.

Herbicídy sa predávajú v tekutej a suchej práškovej forme. Sú tiež odlišní podľa druhu nárazu:

 • Neselektívne (nepretržitá akcia). Tieto herbicídy nie sú schopné rozlíšiť rôzne druhy rastlín a zničiť úplne všetko. Môžu byť použité iba po zbere. Pretože bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažíte, kvapky lieku počas spracovania sa rozptýlia po celej oblasti.
 • Selektívne (selektívna akcia). Herbicídy tohto druhu sú schopné zničiť iba určité druhy rastlín. Takéto prípravky je možné používať počas celej sezóny na ničenie buriny..

Líšia sa aj herbicídy prostredníctvom expozície:

 • Kontaktná akcia. Kvapky lieku padajú na listy a stonku rastliny, vyschne a zomrie. Týmto spôsobom môžete odstrániť jednoročné rastliny..
 • Nepretržitá akcia alebo systémové herbicídy. Potom, čo sa liek dostane do rastlín, je absorbovaný do štruktúry, nielen vzdušná časť (listy a stonka), ale aj korene odumierajú. Takéto prípravky je možné použiť na likvidáciu vytrvalých rastlín..

Aby bolo možné odstrániť starý trávnik, je potrebné ošetriť celú plochu trávnika univerzálnym herbicídom systémového účinku. Ak ide o prášok, potom musí byť podľa pokynov rovnomerne rozptýlený po celej ploche.

Po ošetrení herbicídmi musí byť oblasť pokrytá igelitom, aby sa zlepšila reakcia medzi liečivom a trávou. Starý trávnik je lepšie vyčistiť herbicídmi v horúcich letných dňoch, keď priame slnečné svetlo môže trávu cez film spáliť.

Nový trávnik je možné zasiať najskôr o mesiac, ale lepšie pre nasledujúcu sezónu..

Ako odstrániť starý zvitkový trávnik

Valcované trávniky

Úplne samostatnou kategóriou trávnikov sú rolové trávniky. Predstavujú plátno zelenej trávy, ktorého základom je hustý trávnik – prelínanie koreňov trávy. Rozprestiera sa na rovnej pripravenej ploche. Niekedy sa pod zvinutým trávnikom vytvorí lôžko z drveného kameňa a piesku a na vrch sa natiahne film alebo agrofibre, aby ostatné rastliny nemohli klíčiť zo zeme. Toto je hlavný rozdiel medzi zavinutými trávnikmi – ich základňa je oddelená od bežnej pôdy, takže je ľahké ju odstrániť..

Demontáž trávnika je možné vykonať kedykoľvek počas roka. Valcovaný trávnik ležal na mieste niekoľko rokov a jeho korene sa prepletali a vytvárali súvislé plátno. Už žiadne zreteľne vyložené rolky, je tu pevný koberec trávy.

Preto je potrebné trávnik pred odstránením opäť pokrájať na rovnomerné závitky. To výrazne zjednoduší úlohu demontáže..

 • Najprv stránku označíme.

Ako odstrániť starý valcový trávnik - nakrájaný na kotúče

 • Ostrým nožom starý trávový trávnik opäť pokrájame na kotúče.
 • Plátno vypáčime na jednej strane susediacej s obrubníkom alebo inou prekážkou.
 • Potom jemne vypáčte alebo orežte dno drenu.
 • Aj keď vezmeme do úvahy skutočnosť, že pod zvinutým trávnikom je substrát, ktorý neumožňuje, aby sa korene zachytili o hlavnú pôdu, napriek tomu sa trávnik za roky používania trávnika zdá byť prilepený k základni..
 • Budete potrebovať ostrý nástroj na vypáčenie drna..
 • Potom trávnik zvinieme na rolky a odstránime z miesta.

Demontáž trávnika

Starý trávnik musíte z pozemku odstrániť iba vtedy, keď sa chystáte založiť nový zvitkový trávnik. Ak už nemienite používať valcované trávniky, potom po demontáži starého trávnika musíte odstrániť podkladovú fóliu a úplne odstrániť podstielku. Stránka je pokrytá úrodnou pôdou, po ktorej môžete zasiať sejací trávnik alebo miesto použiť na iné účely – vysaďte záhradu alebo zeleninovú záhradu.

Ak sa chystáte začať stavať na mieste starého trávnika, nemusíte úrodnú pôdu zasypávať, stačí odstrániť všetku podstielku..

Demontáž starého trávnika je vždy problematická, pretože musíte starostlivo odstrániť veľkú plochu zelene. Aby to bolo rýchlejšie, je lepšie pozvať na pomoc pár priateľov alebo príbuzných..

About the author