DIY drevený altánok

Kúpou prímestskej oblasti a plánovaním jej usporiadania sa každý majiteľ snaží, aby bol nielen čo najpohodlnejší, ale aj esteticky atraktívny. Altánky, ktoré sú obzvlášť žiadané v letnej sezóne, sú neoddeliteľnou súčasťou pohodlia a príťažlivosti. Môžete sa v nich zhromaždiť v hlučnej spoločnosti alebo si len oddýchnuť pri šálke čaju so svojou rodinou. Ak postavíte budovu o niečo väčšiu, môžete do nej nainštalovať ohnisko. V takom prípade odborníci odporúčajú premýšľať o zasklení altánku, ktorý umožní jeho použitie aj v zime – okrem priameho účelu ohnisko súčasne zohreje vzduch vo vnútri altánku. Napriek tomu, že na výrobu altánkov je možné použiť rôzne materiály a stavebný trh k tomu prispieva, čo dokazuje ich množstvo, najobľúbenejším je stále drevo, ktorého nepochybné výhody umožňujú zatieniť všetky obľúbené materiály. Dokončili ste svoju stránku k dokonalosti? Je načase premýšľať o inštalácii altánku, ktorý diverzifikuje voľný čas krajiny a originálnym spôsobom ozdobí územie. Ak si chcete niečo uľahčiť, môžete si kúpiť drevený altánok a nainštalovať ho na svoj web, ale ak chcete ušetriť peniaze, postupujte podľa pokynov uvedených v článku a potom vás drevené altánky budú stáť lacno a vás dlho poteší svojim originálnym vzhľadom.

Odrody drevených altánkov: ako sa spojiť s prírodou?

Predtým, ako si kúpite lacné drevené altánky na letné chaty alebo si ich vyrobíte sami, pravdepodobne vás zaujíma: „Aké sú vlastne typy drevených altánkov?“ V prvom rade je možné všetky štruktúry rozdeliť na otvorené a uzavreté (zasklené) typy drevených altánkov. Okrem tradičných možností existujú aj kombinované, vrátane altánkov s odnímateľným zasklením, ako aj altánkov vybavených markízami z priehľadného filmu, ktoré sa v prípade potreby natiahnu cez rám. Altánky otvoreného typu sú zase rozdelené do nasledujúcich možností:

 • Altánky vybavené markízou;
 • Drevené pergoly;
 • Pergoly vo forme húb.

Ak sa uzavreté altány vyznačujú celoročnou orientáciou na používanie, potom otvorené altány je možné prevádzkovať iba v lete..

Ďalším znakom, podľa ktorého môžete klasifikovať altány, je tvar. V súlade s tým sa rozlišujú okrúhle, obdĺžnikové a šesťuholníkové štruktúry. Ak chcete postaviť drevený altánok vlastnými rukami, odborníci odporúčajú uprednostniť jednoduchšie obdĺžnikové možnosti.

Všetky typy altánov je možné rozdeliť na konštrukcie s podlahou a bez podlahy..

Prvá verzia altánov znamená ich inštaláciu na miesto lemované dlažobnými doskami, dlažobnými kockami alebo naliate betónom, ktoré je potrebné vopred pripraviť. Nie je zakázané inštalovať altánky priamo na trávu, v tomto prípade je však potrebné rám altánu vopred ošetriť antiseptickými impregnáciami, pretože priamy kontakt s pôdou vyžaduje posilnenie ochranných opatrení. Ak je kovový altánok v takýchto prípadoch ošetrený zlúčeninami, ktoré chránia rám pred hrdzou, potom je drevený impregnovaný antiseptickými a antifungálnymi prostriedkami.

Pergoly s podlahami vyžadujú základ. Najčastejšie je navrhnutý vo forme stĺpcov, ktoré sú zložené zo sutín alebo tehál, vyliate z betónu alebo sú postavené základové bloky. Ak existujú ploché balvany, ktoré by mohli podporiť budovu, použite ich ako základ.

Dôležité! Tieto odporúčania sú relevantné iba pre ľahké konštrukcie založené na drevenom alebo kovovom ráme. V prípade tehlových altánov je potrebné vykonať inštaláciu pásového základu, ktorý nemusí byť ani hlboký (20-30 cm pod úrovňou úrodnej vrstvy).

Dôležité! Ak plánujete položiť podlahu v altánku s dlaždicami, použite izolovanú dosku, ktorú je potrebné naliať betónom, a až potom položte mrazuvzdorné druhy dlaždíc. Zároveň by každá strana izolovanej dosky mala byť o 50 cm širšia ako konštrukcia na nej. Okrem toho musíte venovať pozornosť potrebe usporiadania svahu, čo prispeje k účinnému odvodu vlhkosti. Toto je slepá oblasť, ktorá zabráni zamrznutiu pôdy pod altánkom a zabráni tomu, aby sa dlaždice vyvalili a popraskali..

Existuje ďalšia kategória altánov, ktorá zahŕňa altány s inštalovaným grilom umiestneným v strede konštrukcie. Niekto môže povedať, že je to iracionálne a navyše nebezpečné, ale grily a grilovačky je možné inštalovať do altánkov vyrobených z dreva, a dokonca ani nebezpečenstvo požiaru použitého materiálu nie je dôvodom na obavy. Nebojte sa náhodného požiaru dreveného altánku s grilom, ktorý je v ňom nainštalovaný, umožní použitie špeciálnych impregnácií, ktoré zvyšujú požiarnu odolnosť dreva.

Fotografia drevených altánkov

Výhody dreva pre stavbu dreveného altánku

 • Prirodzenosť a environmentálna bezpečnosť použitého materiálu. Drevo sa počas prevádzky nezahrieva na slnku, má príjemnú vôňu a krásnu štruktúru;
 • Dostupnosť a nízke ceny použitého materiálu, ktorý je možné zakúpiť v každom železiarstve;
 • Výroba drevených altánov pre letné chaty vlastnými rukami je k dispozícii aj pre neprofesionálov. Usporiadanie konštrukcie nevyžaduje zručnosti v práci so zváracím strojom alebo iným špecializovaným nástrojom;
 • Altánky z prírodného dreva harmonicky doplnia každý štylistický trend v krajinnom dizajne.
 • Rovnako ako každý iný materiál sa drevo vyznačuje aj nevýhodami – tendenciou k rozpadu, náchylnosťou k poškodeniu hmyzom a hubami, ktoré sa dajú ľahko odstrániť ošetrením materiálu antiseptickými zlúčeninami.

Čo je potrebné pred stavať altánok?

Vzhľadom na to, že drevené tŕne sú vo väčšine prípadov lacné, môžete si ich kúpiť za rozumnú cenu a nainštalovať na svoj dvorček hotovú konštrukciu. Obrovský výber drevených altánkov, ktorých cena je dosť variabilná, opäť svedčí v prospech tejto možnosti, pričom dáva prednosť tomu, pre ktorý si môžete vybrať dizajn pre každý vkus a peňaženku. Ak však chcete na svojom webe vytvoriť útulný kútik na relaxáciu, ktorý sa riadi zásadou hospodárnosti, v našom článku nájdete podrobný návod, ako si vyrobiť drevený altánok vlastnými rukami..

Návrh a vývoj kresieb dreveného altánku je etapa, ktorej realizácia začína bezprostredne po určení umiestnenia konštrukcie. Je to spôsobené tým, že veľkosť plochy pridelenej na výstavbu priamo určuje rozmery altánku.

Pri vývoji projektu dreveného altánku zvážte nasledujúce:

 • Rozhodnite, na čo bude navrhovaná konštrukcia určená;
 • Vopred poskytnite umiestnenie vchodu do altánku, stupeň otvorenosti konštrukcie a počet miest, pre ktoré je letná budova navrhnutá;
 • Vyberte si štylistický smer, v ktorom bude vyzdobený interiér altánku;
 • Vopred sa postarajte o vonkajšie a dizajnové vlastnosti budovy.

Dôležité! Ak ste v plánovaní a dizajne noví, choďte na pripravené výkresy. Vyberte projekt a upravte ho s prihliadnutím na rozmery plánovanej budovy, pričom rozloženie nosnej konštrukcie zostane nezmenené. Interiérový a exteriérový dizajn si tiež vyberte, ako sa vám páči.

Predtým, ako začnete stavať altánok, starostlivo zvážte nasledujúce nuansy:

 • Vysokokvalitná príprava základu a spracovanie dreva antiseptickými zlúčeninami sú jednou z dôležitých otázok, pri ktorých sa dbá na to, môžete zaistiť maximálnu životnosť a spoľahlivosť konštrukcie;
 • Veľkosť hotovej budovy priamo závisí od jej účelu, či už ide o pokojnú rodinnú dovolenku alebo stretnutia v hlučnej spoločnosti;
 • Pred výstavbou altánku pripravte miesto, na ktorom bude budova umiestnená – musí byť starostlivo vyrovnaná a vyčistená;
 • Pri navrhovaní altánku myslite na to, že je to najdôležitejšia súčasť záhradného pozemku a jeho dizajn musí zodpovedať okolitému prostrediu. Na stavbu altánku použite materiály a dekoračné prvky, ktoré boli použité pri výstavbe obytnej budovy;
 • Ak nemáte slušný nápad a plán na stavbu altánku, môžete použiť hotový projekt prevzatý z internetu..

DIY drevená konštrukcia altánku: sprievodca krok za krokom

Potom, čo ste určili typ a tvar konštrukcie, pripravte projekt altánu, podľa ktorého môžete presnejšie určiť požadované množstvo materiálov a potrebných nástrojov..

Potrebný materiál a nástroje

Na stavbu altánku budú teda potrebné nasledujúce materiály:

 • rozdrvený kameň;
 • cement;
 • piesok;
 • tehla;
 • hromady;
 • drevené kocky;
 • dosky;
 • niektorý z uvedených materiálov na strešné krytiny – vlnitá lepenka, bridlica alebo polykarbonát;
 • kovové rohy;
 • klince alebo skrutky.

Pripravte si z nástrojov:

 • kotúčová píla;
 • elektrický hoblík;
 • skrutkovač;
 • kladivo;
 • sekáč.

Pravidlá pre výber umiestnenia altánku

 • Odborníci neodporúčajú vybaviť drevený altánok v nížine, pretože dažde čoskoro spôsobia hnilobu dreva;
 • Blízkosť bytového domu je ďalším parametrom, s ktorým musí vlastník počítať. Vzdialenosť od altánku k domu je stanovená na individuálnom základe, existuje však niekoľko všeobecných odporúčaní, ktoré je potrebné pri procese určovania stupňa odľahlosti altánku dodržiavať. Ak sa drevený altánok nachádza v bezprostrednej blízkosti bytového domu alebo naň dokonca susedí, jeho dizajn by mal zodpovedať štýlu domu a mal by byť vykonávaný tak, aby bol altánok súčasťou jedného celku..
 • Ak sa altánok stratí v hĺbke záhrady, snažte sa ho čo najviac vtesnať do okolitého prírodného prostredia. Bez ohľadu na umiestnenie altánku sa snažte jeho vchod orientovať tak, aby ponúkal výhľad na predzáhradku, záhon alebo pôvodné architektonické formy.
 • Ak je konštrukcia umiestnená na otvorenom priestranstve, uistite sa, že je chránená pred vetrom. Aby to bolo možné urobiť, musí susediť s prázdnou „zelenou“ stenou vytvorenou z orezaných kríkov, ozdobného plotu alebo steny domu..
 • Poskytnite voľný prístup k altánku z akéhokoľvek rohu stránky, aby ste na jeho území nemuseli obchádzať dom..

Stavba nadácie: odporúčania odborníkov

 • Napriek tomu, že v stavebnej praxi existuje veľa variácií základov, v procese stavby altánu odborníci uprednostňujú stĺpcový základ, pretože sa považuje za najjednoduchší a finančne najdostupnejší. Postupne zvážte proces jeho usporiadania:
 • Pomocou lana a drevených stĺpikov označte oblasť, kde je plánovaný základ;
 • Potom odstráňte hornú vrstvu pôdy z označenej oblasti do hĺbky najmenej 0,5 m. Je to potrebné na zníženie vlhkosti pod budúcim altánkom;
 • Ďalšou fázou je vykopanie dier pod základovými stĺpmi, ktorých hĺbka je určená stupňom zamrznutia pôdy. Ak pracujete s piesočnatou pôdou, hĺbka jamy nesmie presiahnuť 30-60 cm, s mobilnou pôdou-40-120 cm, s lesnou pôdou-50-100 cm;
 • Ako materiály pre stĺpy je možné použiť tehly, vrátane použitých, azbestocementových rúrok alebo bežných drevených stožiarov, pričom uprednostnite pred tým starostlivo zvážte ich ochranu pred vlhkosťou, čím sa predĺži ich životnosť;
 • Postupne položte nasledujúce vrstvy: 10 cm vrstvu piesku, vrstvu sutiny rovnakej hrúbky a 30 cm vrstvu betónovej malty, na výrobu ktorej budete potrebovať piesok, suť a cement. Na betónový roztok musí byť položená vrstva strešného materiálu;
 • Ďalšou etapou je výstavba stĺpov z 3-4 tehál, ktoré sú potrebné na zaistenie malého priestoru medzi vrstvou pôdy a drevenou podlahou altánu, čím sa zabráni predčasnému rozpadu dreva..
 • Na stĺpikovú konštrukciu znova položte strešný materiál.
 • Usporiadanie stĺpikov nie je jediným spôsobom, ako posilniť štruktúru altánku, ku ktorej sa bude treba uchýliť v procese jeho výstavby. Okrem toho sa odporúča nainštalovať podpery po obvode konštrukcie, ktoré sú umiestnené priamo pod budovou. Toto opatrenie zabráni prehýbaniu podlahy altánku..

Inštalácia podlahy altánku: odporúčania odborníkov

Remeselníci zaoberajúci sa usporiadaním dreveného altánku majú vo svojom arzenáli niekoľko možností na usporiadanie podlahy – steny konštrukcie môžu spočívať na základni alebo na podlahe. Prvá možnosť sa považuje za najziskovejšiu, pretože podlaha visí medzi zvislými podperami a v prípade potreby sa dá ľahko rozobrať a zostaviť. Podlaha je vybavená drevenými trámami s prierezom 10×10 cm, aby boli chránené pred poškodením hmyzom, plesňami alebo predčasným rozpadom spojeným s vystavením prebytočnej vlhkosti, je potrebné ich spracovať síranom meďnatým. Na trámoch je z trámov pribitá podlaha.

Inštalácia rámu altánu: základné body

Rám dreveného altánku sa stavia s prihliadnutím na požiadavky otvorenosti a vzdušnosti, z čoho môžeme usúdiť, že konštrukcia prázdnych stien v tomto prípade nemá zmysel. Rám je zostavený pomocou dosiek a drevených blokov. Základne, na výrobu ktorých sa použili dosky, sú upevnené klincami, zatiaľ čo na inštaláciu podpery sa používajú drevené tyče.

Opláštenie stien altánu: čo potrebuje majster vedieť?

Najjednoduchšou a zároveň z operačného hľadiska optimálnou možnosťou je prikryť rám altánu drevenými doskami. Dôležitá je však aj estetická stránka problému, a ak sa tým budete riadiť, tak ukážkou predstavivosti môžete vybaviť originálnu štruktúru, ktorá sa stane súčasťou dizajnového konceptu záhrady. Ak premýšľate o tom, ako ozdobiť drevený altánok, môžete využiť nasledujúce možnosti:

 • ozdobné zábradlia a prelamované priečky;
 • prelamované onleje a steny zdobené rezbami;
 • ozdobná sieťovina, tkacie vetvy alebo domáce záclony pre altánok, ktoré budú dôstojnou náhradou za tradičné drevené dosky;
 • Ďalšou originálnou možnosťou zdobenia dreveného altánku je výsadba popínavých rastlín okolo neho, napríklad ruží, chmeľu alebo hrozna. Stanú sa nielen spojovacím prvkom, vďaka ktorému altánok zapadne do okolitého prírodného prostredia, ale zároveň ho ochráni pred vetrom a páliacim slnkom..

Inštalácia strechy: základné materiály

Strešný materiál pre altánok je podobný materiálu, ktorý sa používa pri stavbe obytných budov. Pokiaľ ide o najžiadanejšie strešné konštrukcie, atraktívnou, ale zložitejšou možnosťou je viacstupňová strecha, jednoduchšia, ale menej originálna, stále strechou s jednostrannou strechou. V prípade použitia bridlice musí byť narezaná v súlade s požadovanými vypočítanými rozmermi a pribitá na guľatinu. V prípade použitia bitúmenových šindľov vopred spevnite dosky OSB, na ktoré sa položia bitúmenové šindle.

Poslednou fázou je usporiadanie vnútornej výzdoby altánku

Po dokončení všetkých stavebných činností sa postarajte o interiér altánku – poskytnite budove nábytok – prútené alebo drevené stoličky a stoly, mäkkú pohovku alebo gril.

Ak inštalujete elektrinu, altánok môžete využiť ako letnú štúdiu na prácu s notebookom alebo čítanie kníh. Malo by sa však pamätať na to, že inštalácia elektrického vedenia sa vykonáva pred vykonaním vnútorných a vonkajších dokončovacích prác. Je dôležité mať na pamäti, že drevo je vysoko horľavý materiál a vedenie položte iba pozdĺž špeciálnej vlnitej hadice, ktorá zabráni požiaru v prípade skratu alebo prepätia..

About the author