DIY záhradné chodníky z prírodného kameňa

Krásny záhradný pozemok je ťažké si predstaviť bez spevnených chodníkov. Na tieto účely je najlepšie použiť prírodný kameň. Je to spôsobené nielen jeho praktickosťou a trvanlivosťou, ale aj estetickou stránkou problému. Výrobky z betónu nikdy nebudú schopné konkurovať kráse prírodnými materiálmi, ktoré dokonale zdôraznia všetku krásu trávnika, stromov a kvetov. Článok bude diskutovať o tom, ako vytvoriť záhradné chodníky vlastnými rukami..

Obsah:

Výhody a nevýhody prírodného kameňa pre chodníky

Záhradné chodníky dláždené prírodným kameňom hovoria nielen o dobrom vkuse majiteľa lokality, ale tiež plne zdôrazňujú dizajn krajiny. Ich použitie je univerzálne a vhodné pre všetky štylistické smery. Ale okrem svojich dekoratívnych funkcií je prírodný kameň stále cenený pre niekoľko výhod:

 • veľký sortiment textúr, farieb a veľkostí uľahčí výber správnej možnosti;
 • stačí ho položiť vlastnými rukami, a preto nemusíte najímať profesionálnych pracovníkov;
 • dlhá životnosť za akýchkoľvek teplotných podmienok. Prírodný kameň sa nedeformuje a nepraská z ťažkých bremien a sezónneho dvíhania pôdy.

Nevýhody zahŕňajú nasledujúce body:

 • toto je drahý materiál, pri získavaní skladieb budete musieť minúť veľké množstvo;
 • má veľkú váhu. Aj keď je objem kúpeného kameňa malý, nie vždy je možné ho odniesť na bežnom prívese pre auto a vyložiť ho sami. Budú potrebné ďalšie náklady na prenájom vysokozdvižného vozíka;
 • nikdy nebude možné vypočítať presné množstvo požadovaného materiálu, pretože má neštandardný tvar. V tomto procese budete musieť kúpiť alebo pripojiť zvyšný prebytok.

Tip: prírodný kameň pre cesty všetkých plemien možno zaradiť medzi elitný materiál. Na prvý pohľad desivá cena sa rýchlo vyplatí a je odôvodnená. Pretože pri dlažbe s betónovými kameňmi je potrebné opravy vykonávať takmer každý rok a meniť jednotlivé popraskané prvky.

Druhy prírodného kameňa pre chodníky

Druhy prírodného kameňa naznačujú dva pojmy súčasne – toto je ich plemeno (bridlica, pieskovec atď.) A jeho typ (dláždené kamene, dlaždice atď.)

V závislosti od plemena sú kamene obdarené určitými vlastnosťami a vzhľadom. Skladajú sa z minerálneho zloženia a pôvodu kameňa a sú vybavené individuálnymi výhodami a nevýhodami. Na dláždenie záhradných chodníkov vlastnými rukami je lepšie zvoliť pieskovec, kremeň, žulu, šungit a bridlicu.

 • Bridlica má vrstvenú štruktúru v dôsledku minerálov umiestnených navzájom rovnobežne. Preto môžu byť rozdelené na ploché dosky rôznej hrúbky. Predáva sa vo forme malých dosiek, takže je vhodné s nimi ručne pracovať a vyberať rozmery koľají. Ale medzi bridlicami sú minerály, ktoré majú vysokú pórovitosť. To negatívne ovplyvňuje ich výkon. Kremeňová bridlica je najlepšou voľbou pre chodníky..
 • Žula. Je považovaný za štandard pevnosti a trvanlivosti. Takýto kameň bez akýchkoľvek zmien jeho vlastností vydrží 200 rokov alebo viac. Obsahuje minerály ako živec, sľuda a kremeň. Farba kameňa závisí od množstva nosníka v jeho zložení a môže sa líšiť od tmavočervenej po sivú. Tento kameň je široko používaný pre vonkajšie schody a chodníky a ihriská.
 • Kremenec. V skutočnosti je to tiež bridlica so sľudou v jej zložení. Kremencová bridlica sa vyznačuje tvrdosťou a pevnosťou. Aj keď sú tieto vlastnosti považované za výhodu, manipulácia s nimi je dosť náročná. Tento kameň je viacfarebný, jeho tón závisí od osvetlenia a môže byť buď viac alebo menej nasýtený. V predaji nájdete takmer biely kremeň, načervenalý alebo so zeleným odtieňom. Vďaka svojej kráse a trvanlivosti je ideálny na dláždenie záhradných chodníkov vlastnými rukami.

 • Šungit. Ideálne pre tradičné aj súčasné záhradné chodníky. Pokiaľ ide o farbu, má všetky odtiene šedej, až po čiernu. V prítomnosti inklúzií kremeňa môže mať zlaté alebo biele vzory. V prírode je táto hornina monolitická alebo vrstvená. V prvom prípade je charakterizovaný ako veľmi trvanlivý minerál, ktorý vydrží niekoľko stoviek mrazivých cyklov. Je odolný voči chemickému napadnutiu a nemení svoj vzhľad ani na miestach s intenzívnym namáhaním.
 • Pieskovec. Možno je to najobľúbenejší a najžiadanejší prírodný materiál pre záhradné chodníky. V porovnaní so žulou je menej trvanlivý, ale je tiež odolný a nebude slúžiť žiadnej generácii majiteľov stránok. Navyše sa ľahko spracováva, a preto má prijateľnú cenu. Pieskovec je k dispozícii v rôznych farbách: sivozelený, ružový, svetlo žltý, plavý alebo svetlohnedý.

Celkovo existuje niekoľko druhov prírodného kameňa vhodného na vydláždenie záhradnej cesty vlastnými rukami. Jedná sa o štiepané dlažobné kocky a rezané kamene, ktorých tvar je porovnateľne rovnaký. Kamene chaotického tvaru a veľkosti – dláždené kamene, dlaždice, balvany.

 • Vlajkový kameň. Môže mať rôznu hrúbku, veľkosť a tvar (rozdelený na malé prvky špeciálne pre pohodlie dlažby), ale vždy má rovný povrch. Orezané hrany nie sú spracované. Dá sa ľahko a rýchlo nainštalovať ako záhradné chodníky alebo rekreačné oblasti, dokonca aj vlastnými rukami. Ako základ, na ktorý je položený, sú rovnako vhodné pieskový vankúš aj štrk alebo betónový podklad..

Záhradná cesta urob si sám foto

 • Nasekané dlažobné kocky. Cesta lemovaná takýmto kameňom vyzerá veľmi vznešene a elegantne. Prírodné dlažobné kocky sú vyrobené z trvanlivých minerálov, ako je žula alebo šungit. Obrobok je rozdelený na malé obdĺžnikové prvky. Vzhľadom na nerovnomerné okraje a pomerne veľkú šírku sa medzi nimi vytvoria pomerne veľké švy (až 1,5 cm). Ak bol základ vyrobený správne, záhradná cesta z nasekaných dlažobných kociek vydrží dlhé desaťročia aj bez obrubníkov..
 • Rezaný kameň. Ako naznačuje názov, tento druh prírodného kameňa je najpracovanejší. Jeho okraje sú rezané rovnomerným rezom a brúsené. Pri dlažbe preto môžete vytvoriť takmer monolitické plátno s minimálnou hrúbkou švu medzi jednotlivými kameňmi. To je obzvlášť výhodné, ak po nich máte v úmysle chodiť na ihličkových podpätkoch..

 • Dláždený kameň. Vhodné iba na vytváranie dekoratívnych stôp. Vďaka tvaru kameňov, ktoré sú malých rozmerov a zaoblené, vznikajú medzi kvitnúcimi kríkmi a okrasnými drevinami veľmi krásne cestičky. Široká škála farieb a množstvo skál vám umožňuje vytvárať skutočné majstrovské diela, ktoré rozmiestňujú nielen úzke cesty, ale aj skutočné kamenné panely. Vzhľadom na ich zaoblený tvar sa po nich veľmi ťažko chodí..

DIY záhradné chodníky z prírodného kameňa

Najuniverzálnejším a najjednoduchším kameňom na vydláždenie cesty v záhrade je dlažobný kameň..

 • Je možné ho položiť ako na pieskový vankúš, tak aj na betónový podklad..
 • V každom prípade sa najskôr vykoná označenie budúcej stopy. Potom sa odstráni úrodná pôdna vrstva (20 cm). Takéto cesty v súkromných záhradách najčastejšie nezabezpečujú hranice, ale ak existuje túžba alebo potreba ich nainštalovať, robí sa to na úplnom začiatku..
 • Potom sa naleje piesok a zhutní sa. V prípade potreby urobte zhora betónový poter s výstužou.

 • Ak sú kamene špinavé, je na nich hlina alebo piesok, musia sa najskôr úplne očistiť kefou a vodou z hadice. A potom začína kreatívny proces výberu kameňov podľa ich konfigurácie..
 • Ak je podklad betónový, potom sa najskôr položí najhrubší kameň. A ak je piesčitý, potom nie je poradie dôležité, pretože vždy môžete pridať piesok alebo odstrániť prebytok, čím sa zobrazí všetko naraz na jednej úrovni..
 • Najprv sa urobí hrubé „osadenie“ kameňov. Preto bude na ich číslovanie potrebná krieda. Po umiestnení prvého kameňa naň v strede napíšte veľké číslo „1“, vyberte k nemu nasledujúci prvok a označte ho číslom „2“. Súčasne na spojnici týchto dvoch kameňov tiež označujú, že kameň číslo „2“ bude presne na tomto mieste hraničiť s kameňom „1“. Z tohto dôvodu sú zodpovedajúce čísla uvedené malým písmom..
 • Podľa tohto princípu je zostavená časť trate. V prípade potreby, a často to vzniká, sú kamene opravené brúskou so špeciálnymi kruhmi určenými na rezanie prírodného kameňa. Po príprave požadovaného úseku cesty sa kamene opatrne vyberú a zložia vedľa.

DIY kresby záhradných chodníkov

 • Na vysokokvalitné kladenie kameňa musíte kúpiť špeciálne lepidlo. V súlade s pokynmi na obale sa zmieša v správnom pomere s cementom a pieskom. Konzistenciou by mal pripomínať hustú kyslú smotanu.
 • Betónový podklad je očistený od piesku a nečistôt (je vhodné ho umyť hadicou a nechať vysušiť). Lepidlo sa nanáša na zadnú stranu kameňa špachtľou. Na tenšie kamene treba zmes naniesť viac, aby sa výškovo zarovnali s najhrubšími.

Rada: lepidlo by sa malo nanášať rovnomerne, nemali by sa v ňom vytvárať žiadne dutiny ani vzduchové bubliny.

 • Kameň s roztokom lepidla je pritlačený na cestu čo najtesnejšie, aby neboli žiadne vzduchové medzery. Všetky prebytočné lepidlá vyjdú po stranách, ihneď sa zozbierajú špachtľou alebo stierkou a vložia späť do nádoby..
 • Potom položte ďalší obrobok a ihneď ho vyrovnajte vodorovne pomocou úrovne. Vzhľadom na to, že kamene sú už očíslované, práca pôjde rýchlo a lepidlo sa nestihne vopred.

 • Na konci dlažby sa cesto nechá jeden deň vyschnúť. Po uplynutí tejto doby sa dráha vyčistí tuhou kefou a umyje sa tečúcou vodou. Prvých niekoľko dní, ak je suché a horúce počasie, sa odporúča trať navlhčiť vodou.

Dláždenie záhradnej cesty z kameňa bez cementu

 • Najprv musíte tiež urobiť označenie pre budúcu trať. Ak je tvar zakrivený, potom je vhodné na označenie hraníc použiť farbu v rozprašovači.
 • Potom je vykopaný priekopa s hĺbkou 20-30 cm. Ak narazíte na korene kríkov alebo stromov, musia byť úplne odstránené, aby bolo dno výkopu rovnomerné a hladké..
 • Prvá vrstva je položená čiernou geotextíliou s hustotou 80 a vyššou. Šírka materiálu je zvolená tak, aby ho bolo možné v budúcnosti uzavrieť prekrytím..
 • Ďalej sa naleje a zhutní 10 cm vrstva drveného kameňa. Vytvorí tuhý základ a bude pôsobiť ako drenáž, ktorá odvádza vodu z chodníka..
 • Drvený kameň pokrývajúci geotextíliou sa naň naleje piesok. Jeho vrstva by mala úplne vyplniť výšku priekopy. Rozleje sa a zhutní sa, kým základňa nie je rovná. Okrem toho sa kontroluje pomocou dlhého pravidla a v prípade potreby pridá piesok.
 • Prírodný kameň je položený na vrch a zhutnený poklepaním na gumové kladivo.

 • Výsledné medzery medzi dlažobnými prvkami sú vyplnené suchou zmesou cementu a piesku v pomere 1/10. Prebytočné množstvo sa odstráni kefou.
 • Počas prvých 2-3 týždňov sa môžu niektoré kamene prehýbať. Preto musíte starostlivo sledovať stav cesty a v prípade potreby zdvihnúť jednotlivé kamene a nasypať pod ne piesok..

DIY záhradné chodníky

Ďalšou možnosťou záhradnej cesty z prírodného kameňa je kamienková cesta. Vzhľadom na kompaktné rozmery kameňov je ľahké to urobiť sami. Môžete si vybrať akékoľvek tvary navíjania a nemusíte sa obávať, že budete musieť kameň veľa spracovávať a prispôsobiť ho veľkosti dráhy..

 • Táto verzia záhradnej cesty je však vhodná iba pre pešie zóny v súkromných záhradách. Nevydrží intenzívnejšie zaťaženie. Kamienky sú veľmi malý kameň, ak zanedbáme usporiadanie obrubníkov, ktoré vytvárajú potrebnú tuhosť, po niekoľkých rokoch sa kamienky rozptýlia a vo vytvorených trhlinách začnú rásť buriny..

Tip: Ak sa stopu napriek tomu nepodarilo zachrániť pred burinou, je možné ju ošetriť herbicídmi z postrekovača. Koncentrácia by však mala byť dvakrát vyššia, ako je uvedené na obale..

 • Udržiavanie kamienkovej alebo štrkovej cesty je jednoduché. Dvakrát ročne ošetrujte prípravkami z buriny a v prípade potreby pridajte kamienky.

Kombinovaná trať. Na to sa používa niekoľko druhov prírodného kameňa naraz. Krásne vyzerá napríklad veľký dlažobný kameň alebo rezaný kameň so širokými medzerami vyplnenými malými kamienkami.

 • Nemenej krásny a originálny vyzerá dizajn záhradných chodníkov, vyrobený ručne pomocou rezov kameňa a dreva. Takéto záhradné chodníky sú obzvlášť harmonické, ak sa na mieste nachádzajú budovy z prírodného dreva..

Urobte si svojpomocne betónové záhradné chodníky s kamenným vzhľadom

Prírodný kameň nepochybne vyzerá veľmi krásne a má mnoho výhod, ale v daždi a chladnom období sa stáva veľmi klzkým. Betónové cesty nemajú túto nevýhodu kvôli drsnému povrchu. Ale vzhľadom sú veľmi nižšie ako prírodné materiály..

 • Ale dnes existujú špeciálne plastové formy pre záhradnú cestu vlastnými rukami. Vyzerajú ako opakovane použiteľné debnenie na niekoľkých kameňoch rôznych tvarov naraz. Ak sa pri príprave zmesi do betónového roztoku pridajú aj pigmenty, potom môžete dosiahnuť maximálnu podobnosť s kameňom.

 • Existuje ďalší spôsob, ako vytvoriť záhradnú cestu vlastnými rukami pomocou tvaru, ktorý vyzerá čo najbližšie k prírodnému materiálu. Najprv sa cementová suspenzia vyrobená z ASG, cementu a vody naleje do formy predbežne namazanej odpracovaním. A bez toho, aby ste čakali, kým roztok stuhne, nasypte 1 alebo 2 farebné pigmenty vo forme suchého prášku priamo na vrch a ihneď ho začnite v chaotickom smere brúsiť stierkou. Môžete napríklad kombinovať hnedú a žltú farbu naraz..

DIY video o záhradnej ceste

About the author