Druhy a technológia montáže gabiónových štruktúr

Hrozné slovo „gabióny“ skrýva veľmi užitočnú vec pre stavbu. Opierajúce sa múry v oblastiach so svahom, terasovitá úprava areálu, posilnenie brehov rieky, posilnenie svahov a odstránenie nehôd na vodných plochách, ako aj neštandardné dekoratívne prvky na mieste – to všetko sa vykonáva pomocou gabiónov. V závislosti od veľkosti a tvaru sa tieto alebo tieto gabionové štruktúry používajú na rôzne účely. V tomto článku budeme hovoriť o typoch gabiónových štruktúr, aké požiadavky sú na ne kladené a ako inštalovať gabiónové konštrukcie.

Druhy gabionových štruktúr

Gabiónové konštrukcie sú sieťované nádoby naplnené kameňmi. Nádoby môžu mať rôzne veľkosti a tvary. V závislosti od tvaru sa určité štruktúry používajú na rôzne účely..

Celkovo existujú tri typy gabionových štruktúr:

 • V tvare škatule;
 • Valcové;
 • Matrac-matrac.

Okrem štruktúr na posilnenie svahov, stabilizácie erózie pôdy, ochrany brehov, posilnenia základne vozovky, používajú gabiónové konštrukcie dizajnéri aj na čisto dekoratívne účely, nezabúdajú však na funkčnosť. Napríklad v poslednej dobe si získala obľubu konštrukcia plotov, plotov, záhradných lavíc a stolov z gabiónov..

Boxové gabióny

Boxové gabióny

Krabicové gabióny sú kontajnery v tvare rovnobežnostena. Ich veľkosti môžu byť rôzne: šírka od 1 do 2 m, dĺžka od 2 do 6 m, výška od 0,5 do 1 m. Pre väčšiu konštrukčnú pevnosť sú vo vnútri kontajnerov inštalované výstužné membránové panely, ktoré sú umiestnené v určitej vzdialenosti od seba.

Boxové gabióny sa vyrábajú dvoma spôsobmi:

 • Prvý je vyrobený z pozinkovanej oceľovej siete so šesťhrannými článkami, ktorá je pripevnená k pevnému rámu.
 • Druhý je zváraný z oceľovej tyče alebo drôtu.

Zvárané gabiony

Zvárané konštrukcie sú tuhšie a sú považované za odolnejšie. Vyzerajú tiež estetickejšie, takže sú ideálne na použitie v krajinnom dizajne. Napríklad na stavbu gabionových plotov, úpravu lavičiek a stolov, rámovanie umelých svahov atď..

Boxové gabionové rekvizity

Krabicové gabióny sa používajú na vytváranie oporných múrov rôznej zložitosti a veľkostí. Napríklad tam, kde sa svahy kĺžu a erodujú, kde dochádza k zaplaveniu alebo zaplaveniu brehov rieky. Boxové gabióny sa používajú aj na posilnenie brehov a priehrad, ako aj na terasovanie areálu. Ďalším prípadom použitia je usporiadanie základu pre ľahké konštrukcie..

Môžete si tiež vyrobiť gabionové štruktúry, ktoré si urobíte sami. Na to potrebujete reťazovú sieť, oceľové tyče s priemerom 6 – 8 mm a pozinkovaný oceľový drôt s priemerom 3 mm. Z oceľovej tyče je vytvorený pevný rám, cez ktorý je natiahnuté pletivo a drôtené pletivo je pripevnené k tyčiam rámu..

Valcové gabióny

Valcové gabióny

Valcové gabióny majú tvar valca a sú pružnejšie kvôli absencii výstužných rebier. Takéto gabiony sú cukríky vo forme valca dlhého 2 – 4 m s chvostmi po stranách. Priemer valcových gabiónov sa pohybuje od 0,65 m do 0,95 m. Sú vyrobené z dvojito skrútenej oceľovej siete.

Použitie valcových gabiónov

Valcové gabióny sa používajú na posilnenie pobrežia, na odstránenie nehôd na priehradách a nádržiach, ako aj na stavbu priehrad. Môžu byť tiež použité na vybavenie základov oporných múrov a na ochranu pred podkopaním..

Matracové gabióny

Matracové gabióny

Ploché matracové gabióny alebo gabiony matracov-matracov, ako sa im niekedy hovorí, sa líšia od škatuľových v tom, že sú vyrobené z nízkej výšky od 20 do 30 cm. Ich šírka sa zvyčajne pohybuje od 1 do 2 m a dĺžka je od 1 až 6 m. Najbežnejšia výška je 0,23 m.

Posilnenie pobrežia gabionmi matracov

Hlavným rozdielom medzi gabionmi matracov je to, že vďaka svojej nízkej výške dokážu ľahko zopakovať tvar reliéfu miesta. Používajú sa na pokrytie kanálov a priehrad, svahov, svahov a vybavenia základov hydraulických štruktúr. Ďalším spôsobom použitia matracových gabiónov je vybavenie základov pre konštrukcie vyrobené z krabicových gabiónov.

Prvky gabionových štruktúr a požiadavky na ne

Gabiónové konštrukcie sa vyrábajú v podnikoch v súlade s GOST a TU. Všetky konštrukčné prvky musia spĺňať určité požiadavky. A samotný výrobok musí byť vyrobený po starostlivých výpočtoch pevnosti, krútenia a iných zaťažení..

Drôtené pletivo

Drôtené pletivo

Jedným z hlavných prvkov gabionových štruktúr je dvojitá skrútená sieťovina. Je vyrobený z drôtu nasledujúcich typov:

 • Pozinkované drôty najmenej 250 g / m2.
 • Drôt so zosilneným antikoróznym povlakom. Napríklad Galfan – 95% zinku a 5% hliníka.
 • Drôty potiahnuté PVC.

Rozmery gabionových štruktúr sa môžu líšiť od nominálnych o 5%, ale nie o viac.

Drôt pre gabióny

Okrem drôtu, ktorý sa používa na tkanie pletiva, sa pletací drôt používa aj v gabiónoch, pomocou ktorých je pletivo pripevnené k pevnému rámu. Vzťahujú sa naň aj určité požiadavky:

 • Nie sú povolené žiadne prestávky v pletacom drôte.
 • Konce drôtov môžu byť spletené.
 • Konce môžu byť tiež spojené predĺžením.
 • Dĺžka skrútenia by nemala byť väčšia ako 20 mm.
 • Počet takýchto zvratov by nemal byť väčší ako 1 kus na 20 m2.

Upozorňujeme, že pri usporiadaní gabionových štruktúr je potrebné dodržať pomer veľkosti drôtu použitého v pletive, okraji a zväzku. Presné údaje získate z tabuľky..

Tabuľka 1. Pomer priemerov drôtov v gabionových štruktúrach.

Tabuľka 1. Pomer priemerov drôtov v gabionových štruktúrach.

Kamene – čo je možné umiestniť do gabiónov

Kamene pre gabionové stavby

Gabióny je možné naplniť rôznymi kameňmi, leštenými aj rohovými z lomov. Veľkosť kameňa musí byť taká, aby nemohol vypadnúť cez pletivo v gabionovej sieti. Za najoptimálnejšie veľkosti sa považuje 1d – 2d, kde d je priemer bunky v sieti. Nepoužívajte väčšie kamene, pretože potom sa medzi kameňmi vytvoria príliš veľké dutiny..

Dôležité! Najvhodnejšie sú plniace kamene pre gabióny veľkosti 1d – 1,5d, pretože poskytujú rovnomernejšie usadenie po celom obvode a ploche..

Požiadavky na kamene – gabiónové agregáty:

 • Závažnosť. Špecifická hmotnosť najmenej 17,5 kN / m3 – pri prácach na súši, najmenej 23 kN / m3 – pri hydraulických prácach.
 • Mrazuvzdornosť nad 350 МР.
 • Životnosť najmenej 400.
 • Nízka absorpcia vody menej ako 0,6%.
 • Odolný voči rozkladu. Maximálna strata hmotnosti by mala byť 5 – 10%.
 • Tvrdosť.
 • Minimálne zníženie pevnosti pri nasýtení vodou. Faktor zmäkčenia musí byť najmenej 0,9 a pre sedimentárne horniny najmenej 0,8.

Aké kamene je možné použiť na plnenie gabiónov je možné vidieť v tabuľkách 2, 3 a 4.

Tabuľka 2. Kamene pre gabionové štruktúry.

Tabuľka 2. Kamene pre gabionové štruktúry.

Tabuľka 3. Priemerná veľkosť kameňa na plnenie gabiónov bez veterných vĺn.

Tabuľka 3. Priemerná veľkosť kameňa na plnenie gabiónov bez veterných vĺn.

Tabuľka 4. Priemerná veľkosť kameňa na plnenie gabiónov v prítomnosti veterných vĺn.

Tabuľka 4. Priemerná veľkosť kameňa na plnenie gabiónov v prítomnosti veterných vĺn.

Geotextília

Geotextília pre gabionové štruktúry

Geotextílie sa používajú pri usporiadaní gabionových štruktúr ako spätný filter. Predtým sa na to používalo lôžko z drveného kameňa a piesku. Použitie geotextílie môže znížiť požadovanú vrstvu piesku o 20%.

Geotextília je priedušná, tenká a pružná, nehnije, netvorí sa na nej pleseň, je odolná voči hlodavcom, hmyzu a klíčeniu koreňov.

Geotextílie pomáhajú rýchlemu a kvalitnému zanášaniu poréznych štruktúr. V dôsledku zanášania hornín nadobúdajú stavby z gabionových štruktúr výnimočnú pevnosť..

Utierky z tohto materiálu sa na stavbu dodávajú v kotúčoch. Je potrebné skontrolovať, či je čepeľ pevná a či nedochádza k zlomeniu. Pri usporiadaní štruktúr je možné plátno odstrihnúť a položiť s prekrytím 10 – 20 cm. Kusy plátna sú zošité alebo zlepené, aby bolo spojenie dostatočne silné.

Inštalácia gabionových konštrukcií – skriňové gabióny

Inštalácia gabionových konštrukcií - boxové gabióny

Štruktúry z gabionových štruktúr na svojom webe môžete stavať sami, aj keď veľa závisí od zložitosti projektu. Napríklad usporiadanie opornej steny pobrežia hlbokej rieky stále nestojí za to, aby ste to urobili sami. Jednoduchšie konštrukcie, ako sú oporné múry vo svahu, terasovanie, ploty a ploty, je možné bezpečne vykonávať vlastnými rukami. Najprv musíte kúpiť hotové gabionové konštrukcie, objednať geotextíliu o 15% viac, ako je potrebné pre projekt, a zásobiť sa takýmito nástroj:

 • Kliešte.
 • Drôtená zošívačka.
 • Kladivá.
 • Držiaky.
 • Kotvy alebo drevené kolíky.

Na prípravu miesta budete potrebovať ďalšiu lopatu alebo rýpadlo..

Zostavenie boxového gabiónu

Zostavenie boxového gabiónu

Gabiónové konštrukcie v tvare škatúľ pochádzajú z výroby zložené, zviazané do balíkov. Gabiony je možné prepravovať a skladovať iba v horizontálnej pracovnej polohe. Nezabudnite skontrolovať dodržiavanie skladovacích a prepravných podmienok. Výška takého stohu by nemala presiahnuť 2 m. Stoh s gabiónmi je inštalovaný na drevenej základni – podpery, aby nedošlo k poškodeniu dolných štruktúr.

Ako zostaviť krabicový gabion:

 • Balíček otvárame gabiónmi.

Zostavenie boxového gabiónu - rozloženie gabiónu

 • Oddeľte jeden gabión a položte ho na rovný vodorovný povrch. Spodné časti: narovnajte a rozložte bočné steny a membrány.
 • Skontrolujeme, či všetky prvky gabiónu majú hladké hrany, či neboli počas prepravy ohnuté.
 • Ak nie sú gabiónové prvky spojené so spodkom, potom je potrebné bočné steny, zadné a predné steny a membrány priviazať k spodnej časti konštrukcie pomocou pletacieho drôtu.
 • Membrány by mali byť od seba vzdialené s krokom asi 0,75 m. Pripojíme ich k stenám.
 • Na upevnenie prvkov pletacím drôtom používame zošívačku.

Zostavenie boxového gabiónu - zdvíhanie stien

 • Bočné steny, zadné a predné, zdvíhame tak, aby vznikla krabica – škatuľka.
 • Potom spojíme vrcholy rohov hrubým drôtom rámu. Mal by vyčnievať z rohov všetkých panelov..
 • Skontrolujeme, či sú vrcholy rohov škatule na rovnakej úrovni.

Zostava gabionových boxov - lepenie na stenu

 • Panely navzájom spájame, začínajúc od vrcholov rohov. Používame pletací drôt. To sa musí vykonať špeciálnym spôsobom: striedame jednu slučku a dvojitú slučku s krokom 120 – 150 mm.

Pozinkované krúžky pre zväzok gabiónov

Viazanie gabiónov sa vykonáva pomocou zošívačky, spája konštrukciu s pozinkovanými krúžkami. Zošívačka je jedným z hlavných nástrojov, ktoré budú potrebné pri inštalácii gabiónov. Môže byť pneumatický alebo ručný. Ten je autonómny, ale pneumatický je viazaný na elektrinu, aj keď je pre nich jednoduchšie pracovať.

Vytvorenie štruktúry alebo štruktúry z krabicových gabiónov

Vytvorenie štruktúry alebo štruktúry z krabicových gabiónov

Po zozbieraní niekoľkých prázdnych gabiónov ich treba umiestniť do požadovanej polohy podľa plánu. Na to už musí byť stránka pripravená..

 • Inštalácia boxových gabiónov v rade.
 • Ak existuje možnosť skĺznutia konštrukcie, je potrebné ju zaistiť. Aby sme to urobili, z jednej zo strán jazdíme v tyčiach alebo kolíkoch, kotvách.
 • Odporúča sa chrániť prednú stranu debnením.
 • Gabiony navzájom spájame vo všetkých rohoch a priľahlých plochách.
 • Pri inštalácii gabiónov v dvoch alebo viacerých radoch musia byť umiestnené tvárou v tvár alebo chrbtom k sebe. Panely sú navzájom spojené a k výstužnému drôtu, ktorý je na okraji.

Vytvorenie štruktúry alebo štruktúry z gabionov skrine 1

Ak sú gabióny inštalované v niekoľkých úrovniach, podlahách, potom musia byť horné gabióny, ktoré nie sú naplnené kameňmi, pevne zviazané po celom obvode, v rohoch, ako aj v miestach kontaktu membrán.

Plnenie gabionov kameňmi

Aké kamene je možné použiť na plnenie gabionov, už bolo popísané vyššie. My len doplníme, že okrem veľkých exemplárov je možné použiť aj menšie kamene, ich celkový podiel by však nemal presiahnuť 5 – 7%. Do stredu škatule je potrebné umiestniť malé kamienky. Plnenie gabiónov sa vykonáva ručne aj mechanicky. Uprednostňuje sa však ručné nakladanie, pretože je možné kamene lepšie rozložiť a zatriasť. Je tiež potrebné pripomenúť, že na gabionových štruktúrach nemôžete viesť ťažkú ​​techniku..

 • Kamene musia byť položené tesne, aby medzi nimi bolo minimum dutín..
 • Nechajte posledný gabion prázdny, aby mohol byť spojený s novými nenaplnenými gabiónmi.
 • S výškou gabionu boxu 1 m sa musí vyplniť v 3 stupňoch. Najprv ho naplňte do 1/3. Potom steny zafixujeme pletacím drôtom. V skutočnosti zorganizujeme rozpery, ktoré zabránia tomu, aby sa konštrukcia plazila pod ťarchou kameňov..
 • Potom vyplníme ďalšiu tretinu a opäť ju zafixujeme rozperou..
 • Pri vypĺňaní poslednej tretiny škatule je potrebné, aby hladina kameňov bola 2 – 5 cm nad horným okrajom škatule. Keď sa skala usadí, kameň sa usadí v jednej rovine s okrajom.

Inštalácia boxových gabiónov - vodorovná kravata

Dôležité! Usporiadanie rozperiek zabraňuje „vydutiu“ stien a kamenného materiálu. Pri horizontálnom zväzkovaní krabice je potrebné previesť drôt 2 – 3 článkami, potom medzi konce drôtu vložiť nejaký predmet, napríklad dosku, a tento predmet otočiť. Jasnejšie je to znázornené na fotografii nižšie, ktorá ukazuje gabionové štruktúry..

Ak je výška gabiónu 0,5 m, potom sa naplní v dvoch krokoch.

Zaistenie krytu

Upevnenie gabionového krytu

Gabionový kryt by mal byť zaistený s mimoriadnou starostlivosťou. Pomocou zošívačky môžete pliesť pletací drôt aj sponky.

 • Viečko uviažeme v rohoch tak, aby sa nemakalo a posunulo ďalej.
 • Pevne sa spojíme s výstužným drôtom na okraji rámu.
 • Veko po obvode spájame s rámom krabice.
 • Nakoniec spojíme kryt s membránami..

Ak zrazu kameň prekáža tesnému priviazaniu veka k rámu, môže byť presunutý do stredu škatule.

Zakrivené sekcie s boxovými gabiónmi

Zakrivené sekcie s boxovými gabiónmi

Na zakrivených častiach budete pri inštalácii štruktúr z gabiónov musieť ich rezať tak, aby sa konečná štruktúra ukázala byť dostatočne pevná a zároveň presne opakovala zakrivenú čiaru projektu..

 • Gabióny rozložíme tak, aby sa navzájom prekrývali a vytvorili zakrivený povrch.
 • Nadbytočnú prekrývajúcu sa časť gabionovej konštrukcie odstrihnite nožnicami.
 • Zbierame gabióny podľa projektu.

Na konci môžete gabióny napríklad aj rezať do výšky. Po orezaní a naplnení kamienkami je na vrch umiestnené veko a pevne spojené s vyrezaným boxom.

Inštalácia valcových gabionových štruktúr

Cylindrické gabionové konštrukcie sa dodávajú v balíkoch, kde sú už plechy narezané, po okrajoch ktorých je vložený výstužný viazací drôt. Po vybalení zväzku gabiónov je potrebné jeden z nich rozložiť na rovný povrch a narovnať ho, skontrolovať chyby.

Inštalácia valcových gabionových štruktúr

Pomocou drôtu navlečeného do okrajov stiahneme pletivo do rolky – valca. Jedna hrana musí byť ihneď utiahnutá. Na vyplnenie kameňom nechajte medzeru medzi dlhými pozdĺžnymi okrajmi. Po naplnení kamienkom druhý okraj opatrne dotiahneme a zaviažeme.

Inštalácia valcových gabionových štruktúr 1

Potom zviažeme pozdĺžne hrany k sebe..

V prípade použitia valcových gabiónov na vysokej hladine vody alebo silnom prúde je možné ich jednoducho vypustiť do vody pomocou žeriava alebo zrolovať zo svahu..

Inštalácia matracových gabionových štruktúr

Inštalácia matracových gabionových štruktúr

Technológia montáže gabionových štruktúr matrac-matrac je veľmi podobná inštalácii gabiónov v tvare škatule, takže v ďalších pokynoch vám bude známy. Podobné momenty popíšeme len tak mimochodom..

Zostavenie matracového gabiónu

Zostavenie gabiónu matraca

 • Rozložíme gabión, narovnáme všetky hrany a prvky.
 • Zdvihnite bočné steny a membrány a uviažte ich v rohoch.

Zostavenie matracového gabiónu

 • Zdvihneme zadnú a prednú stenu. Pripojíme ich k membránam tak, aby výstužné drôty membrány a bočnej steny navzájom zapadali.
 • Kontrola roviny konštrukcie.

Spodný okraj membrán musí byť spojený so spodkom, ak sa tak nestalo vo výrobe.

Vytvorenie štruktúry alebo štruktúry z gabiónov matraca

Štruktúry matracov sú umiestnené na geotextíliu. To sa musí robiť veľmi opatrne, aby sa nepoškodila geotextília..

Potom, čo sú gabióny zložené do požadovanej polohy alebo štruktúry, musia byť zviazané dohromady. Nezabudnite, že viazanie by sa malo vykonávať, keď sú gabióny prázdne..

Dôležité! V prípade, že má miesto svah, sú gabióny inštalované smerom hore s kratšou 2-metrovou stranou. Na ich upevnenie na mieste sa používajú kotvy alebo drevené kolíky, ktoré sú poháňané zvnútra škatule pod samotným okrajom, ktorý musí byť držaný na mieste.

Výplň matracových gabiónov kamienkami

Všeobecné pravidlá pre výplň matracových gabiónov sú podobné tým, ktoré platia pre škatuľové gabióny:

 • Minimálna veľkosť kameňa by nemala byť menšia ako veľkosť bunky.
 • Je potrebné vyplniť o 2 – 5 cm viac.
 • Ležať s minimálnymi dutinami.

Z rozdielov možno rozlíšiť iba skutočnosť, že gabióny matraca a matraca je možné naplniť kameňom, ktorý leží na svahu, zospodu aj zhora. Upozorňujeme, že horizontálne rozpery nie sú potrebné pre výšky gabiónov 0,17, 0,23 a 0,30 m..

Kotvenie

Inštalácia gabionových štruktúr matraca - kotvenie

Inštalácia gabionových štruktúr matraca - kotvenie 1

Na strmých svahoch sú matrace gabióny pevne pripevnené k zemi kotvami. Ako sa to robí, je dobre znázornené na fotografii. Ak je svah mäkká pôda, potom musia byť kotvy pri inštalácii gabionových štruktúr zatlčené a ponechané po dokončení všetkých prác..

Zaistenie krytu

Kryt je bezpečne spojený so všetkými membránami a bočnými stenami. Upozorňujeme, že kryt musí byť spojený nielen pozdĺž obrysu, ale aj so všetkými výstužnými drôtmi a membránami.

Upevnenie poťahu gabionu matraca

Ak sú gabiony matraca poukladané v rade a naplnené kamienkami, môžete ich prikryť akoby jedným viečkom. Za týmto účelom ich prikryte sieťovinou s dvojitým skrútením. Šírka siete by nemala presiahnuť 2 m. Dĺžka sa môže rovnať dĺžke konštrukcie. Plátený kryt spájame so všetkými potrebnými prvkami.

Zakrivené sekcie s použitím matracových gabiónov sú vyrobené rovnakým spôsobom ako z boxových gabiónov. Technológia stohovania a rezania sa nelíši.

Montáž matracových gabiónov

Z neobvyklého by som rád vyzdvihol, že gabiony matraca a matraca je možné položiť v konštrukčnej polohe už naplnené. Napríklad pri úprave pobrežia je možné gabióny zbierať a plniť v bezprostrednej blízkosti pobrežia. Geotextíliu je možné pripevniť k spodnej časti konštrukcie. Potom je hotová konštrukcia nainštalovaná v požadovanej polohe pomocou žeriavu. Navyše to možno vykonať z brehu aj z lode. Táto technológia už ale nepatrí do kategórie urob si sám..

About the author