Hojdajte sa v krajine vlastnými rukami. Ako urobiť hojdačku

Hojdačka je jedným z najgeniálnejších vynálezov minulosti. Zmienky o nich siahajú do starovekého Grécka. Mnoho ľudí si vážilo túto zaujímavú a zábavnú zábavu. Ale moderný sortiment je skutočne úžasný – nájdete tu hojdačky, pohovky, závesné hojdacie siete a hojdačky pre deti, ktoré pomáhajú obnoviť rekreačnú oblasť na vašom osobnom pozemku..

Obsah:

Hojdačka v krajinnom dizajne

Dnes sú hojdačky veľmi obľúbené v osobných zápletkách. Stali sa ich nepostrádateľnou súčasťou, pretože majú radi deti, dospelých, praktické a pohodlné. Sediac na lavičke môžete snívať, mierne sa kývať, premýšľať o bytí a pritom si užívať okolitú prírodu a chlad. Akákoľvek hojdačka so správnym usporiadaním a dizajnom bude skvelým doplnkom krajinného dizajnu, či už ide o elegantnú pergolu pre romantikov alebo malú hojdačku pre deti..

Existuje mnoho riešení pre záhradné hojdačky, takže pre jednoduchosť ich musíte rozdeliť do 3 kategórií:

 • Na rodinné použitie. Obvykle ide o veľkú konštrukciu vo forme lavičky s efektným operadlom a schopnosťou ubytovať na nej celú rodinu. Táto lavica je pripevnená k stabilnému a robustnému rámu v tvare U pomocou silných reťazí alebo káblov. Postavená malá strecha na priečnom nosníku umožňuje jazdu na hojdačke aj za daždivého počasia.
 • Pre deti. Docela rozsiahla skupina: obsahuje ako celkom jednoduché bezrámové riešenia vo forme prívesku s kreslom, tak aj zložité „člny“ s vynikajúcim dizajnom. Rámcové modely sú vyrobené podľa bezpečnej schémy. Hojdačka určená pre veľmi malé deti má bezpečnostné pásy.
 • Mobilná hojdačka pre letné chaty. Hojdačku, ktorú je možné ľahko prenášať a rýchlo nainštalovať na nové miesto (altánok, veranda a samozrejme do domu).

Dizajn hojdačky pre letné chaty

Dizajn záhradnej hojdačky je perfektnou kombináciou hojdačky a sedačky, do ktorej sa zmestí až 2-3 osoby, niekedy je na vrchu vybavená markízou, ktorá v zlom počasí šetrí dážď. Inštaláciu hojdačky je možné vykonať kdekoľvek na vašom osobnom pozemku. Sú prenosné – je ich možné nainštalovať aj na malú plochu.

V súčasnej dobe existuje veľa zaujímavých možností pre záhradnú hojdačku:

V závislosti od materiálov, z ktorých je hojdačka vyrobená, sú to:

 • Kované. Žehlička pomocou zváracieho stroja a rúk majstra sa zmení na umelecké diela. Hlavnou kvalitou takejto hojdačky je sila a pri správnom použití a maľovaní aj trvanlivosť. Nevýhodou je veľká veľkosť konštrukcie, bude ťažké skryť a prestavať hojdačku.
 • Drevená hojdačka. Letní obyvatelia ich uprednostňujú vďaka použitým prírodným materiálom, ktoré sa hodia do akéhokoľvek obrazu vášho osobného pozemku.

DIY záhradná hojdačka

Predtým, ako začnete kresliť kresbu hojdačky na papier, musíte premýšľať o dvoch veciach: kam umiestniť budúce umiestnenie hojdačky, pre koho bude vyrobené. V závislosti od vašej odpovede na položené otázky je vypracovaný plán výstavby hojdačky.

Príprava materiálov

Ak sa na vašom záhradnom pozemku nedávno uskutočnila výstavba, potom nebude ťažké nájsť materiál na stavbu hojdačky. Na tieto účely je drevo najvhodnejšie, pretože sa s ním ľahko manipuluje a je dostatočne pevné, to znamená, že môže voľne vydržať niekoľko ľudí. Na tento účel je pre svoje vlastnosti určený veľký počet listnatých stromov..

Zoznam potrebných materiálov na výrobu hojdačky vlastnými rukami:

 • Borovicové dosky;
 • Samorezné skrutky rôznych veľkostí;
 • Karabíny;
 • Hojdacia reťaz;
 • Špeciálne krúžkové skrutky.

Kovové detaily je možné zladiť a môžu tiež kontrastovať s drevom. Ak chcete urobiť hojdačku na svojom dvore, potrebujete štandardnú sadu nástrojov. Pripravte si vŕtačku s rôznymi vrtákmi, skladačkou alebo pílkou, pílou. Nezabudnite na kladivo a lietadlo a na meranie – ceruzka, krieda, fixka, štvorec a zvinovací meter.

Hojdačku sa odporúča inštalovať na chladnom tienistom mieste. Odporúča sa mať baldachýn, inak v prípade nepriaznivého počasia musí byť hojdačka pokrytá fóliou. Hojdačka bude pravdepodobne kvôli svojej veľkej hmotnosti nehybná.

Výroba rámu

Ak chcete urobiť obyčajnú záhradnú hojdačku, na dvore vášho webu by mali byť vyrobené pomerne stabilné podpery:

Výroba sedadiel

Po vyrobení rámu sa postarajte o sedadlo a vankúše:

 • Ak chcete vytvoriť sedadlo, musíte vytvoriť 2 rámy. Jeden bude slúžiť ako sedadlo a druhý ako operadlo. K obi rámu je pripevnená preglejka.
 • Operadlo a sedadlo sú zvyčajne spojené pod uhlom 120 stupňov s rohmi. Neodporúča sa spájať v pravom uhle kvôli následným nepríjemnostiam pri sedení. Na výrobu podrúčok je však potrebné nainštalovať tyč v pravom uhle..
 • Pri použití dreva na výrobu sedačky musíte zabudnúť na klince. Konštantné zaťaženie v priebehu času povedie k uvoľneniu hojdačky. V kritických uzloch sa musia používať iba skrutkové spoje..
 • Samorezné skrutky sú perfektné pre spoje, ktoré pracujú na šmyku. V takom prípade musíte vedieť, že nemôžete okamžite zaskrutkovať skrutky do stromu. Stojí za to predvŕtať otvory, aby ste sa vyhli štiepaniu dreva. Koniec koncov, ak len dotiahnete samoreznú skrutku, potom drevo, do ktorého je zaskrutkovaná, môže prasknúť. Ak sa ukáže, že je drevo mokré, nemusí sa to stať a ak je suché, určite sa to stane.
 • Pri kovovej hojdačke je nevyhnutné odstrániť všetky otrepy brúskou. Hojdačka vyrobená z dreva by mala byť úplne brúsená. Hojdačky sú miestom pre hry vonku, takže keď sa chytíte za ruky, môžu sa vám stať triesky.
 • Ak týmto spôsobom urobíte záhradnú hojdačku vlastnými rukami, potom budú ťažké, takže na sedenie musíte ušiť špeciálne vankúše. Na zvýšenie životnosti takýchto vankúšov sa odporúča vložiť ich do polyetylénových poťahov..
 • Natiahnutím markízy na stĺpiky si môžete užívať hojdanie za každého počasia.
 • Sedadlo vyrobené z 2 guľatiny dlhej 700 mm s priemerom 85 mm spojených vo vzdialenosti 500 mm vyzerá veľmi zaujímavo. Medzi takéto polená sa vložia laná, potom sa zabalia, potom sa znova uvoľnia a utiahnu tromi uzlami. Tento typ hojdačky je vhodný na akékoľvek pripevnenie, ale vydrží iba jednu osobu.
 • Sedadlo pre flexibilnú hojdačku je neobvyklé. Na výrobu musíte nainštalovať jednu karabínu na obe strany pásu. Tiež sú viazané na laná s trojitými uzlami. Z tohto dôvodu je sedadlo celkom ľahko odstrániteľné..

Upevnenie upevňovacieho mechanizmu

Po vyrobení sedadla a inštalácii stojanov s priečnikom môžete začať zavesiť sedadlo z priečnika:

Preto sme prišli na to, ako urobiť hojdačku pre infield, ktorých je veľmi veľa. Lavička však musí byť chrbát. Na zavesení hojdačky vlastne nezáleží. Môže to byť reťaz alebo lano. Ale miesto, kde bude zavesenie pripevnené, musí byť dôkladne posilnené. Pre pohodlné používanie drevenej sedačky sa odporúča prikryť ju matracom, vankúšmi a natiahnuť markízu.

About the author