Ihličnany do záhrady: ktoré si vybrať, kde a ako zasadiť

Na implementáciu neobvyklých dizajnových riešení a vytvorenie originálnej krajiny mnoho záhradníkov používa ihličnaté stromy. Také kultúry dodávajú lokalite ušľachtilý vzhľad a zdobia územie dvora po celý rok..

Zvážte hlavné typy a formy okrasných ihličnanov pre záhradu a analyzujte hlavné zásady konštrukcie kompozícií zo vždyzelených kríkov a stromov..

Ihličnaté stromy na pozemku – jedinečná elegancia a elegancia záhrady

Ihličnany sú ušľachtilé rastliny, ktoré udržiavajú záhradu atraktívnu a zelenú po celý rok. Ihličnaté stromy a kríky pôsobia veľkolepo v priestranných parkoch, záhradách i na malých osobných pozemkoch.

Takmer všetky ihličnaté stromy sú vždyzelené, iba niektoré z ich druhov, napríklad smrekovec, na zimu zhadzujú ihly. Ostatné rastliny „obnovujú“ ihly postupne – raz za niekoľko rokov odumierajúce ihly odpadnú a na ich mieste vyrastú nové..

Okrasné ihličnany do záhrady sú v záhradníctve veľmi obľúbené. Sú odolné, mrazuvzdorné, majú krásny jasný tvar a nenáročné na starostlivosť. Ephedra má navyše nasledujúce výhody:

 • dobrá tolerancia voči nedostatočnému slnečnému žiareniu;
 • niektoré odrody ihličnanov majú správny geometrický tvar a nevyžadujú pravidelné orezávanie;
 • dobre vyvinutý koreňový systém umožňuje rastlinám existovať dlhú dobu bez zalievania (niektoré odrody je možné pestovať aj na kamenistej pôde);
 • bolo oficiálne dokázané, že aróma ihličnanov má priaznivý vplyv na duševný a duchovný stav človeka;
 • ihličnany sú univerzálne, vďaka širokej škále druhov a foriem je možné rastliny použiť na vytvorenie najrozmanitejších krajinných kompozícií v oblastiach akejkoľvek veľkosti.

Pri plánovaní zdobenia svojich stránok ihličnanmi musíte starostlivo pristupovať k ich výberu. Pred nákupom musíte určiť:

 • umiestnenie stromu alebo kríka na miesto;
 • poradie budovania kompozície;
 • klimatické podmienky regiónu a pôdne zloženie lokality.

Na základe vyššie uvedených kritérií sa vyberie druh, odroda a tvar ihličnatej rastliny..

Ihličnany do záhrady: názvy odrôd a popisy druhov

Na výsadbu v záhrade sú najvhodnejšie nasledujúce druhy ihličnanov:

 • tis (torreya, tis);
 • cyprus (jalovec, cyprus, thuja);
 • borovica (smrekovec, jedľa, céder, smrek).

Zvážte najobľúbenejšie dekoratívne druhy a odrody ihličnanov

Jalovec (Juniperus), známy ako vres, patrí do čeľade cyprusovitých. Svetlomilná ihličnatá rastlina, ale normálne rastie aj v polotieni. Jalovec nie je pre pôdu vôbec náladový – môže rásť na vápencoch, skalnatých svahoch a pieskoch. Dekoratívne formy majú stĺpcovú alebo plazivú korunu. Jalovec má jedinečnú liečivú arómu. Rastliny sa najčastejšie vysádzajú v záhradách v prírodnom štýle alebo v „skalnatých“ krajinných kompozíciách..

Hlavné dekoratívne druhy borievok:

 • Borievka obyčajná je vždyzelený ker vysoký až 3 metre alebo strom až 12 metrov. Rastlina je kužeľovitého alebo vajcovitého tvaru, kôra je tmavošedá a výhonky sú červenohnedé.
 • Jalovec je otvorený (horizontálny) – ker sa „šíri“ po zemi a nerastie. Výška rastliny až 30 cm, farba ihiel je jasne zelená, kužeľovité bobule sú tmavo modré. Horizontálna borievka sa často používa pri navrhovaní alpských šmýkačiek..
 • Jalovcový kozák je dvojdomý ker vysoký až 1,5 metra. Rastlina sa plazí po zemi a vytvára husté húštiny. Ochrana proti pôde, odolná voči plynom, dymu a suchu.

Thuja (Thúja) patrí do čeľade cyprusovitých. Tieto vždyzelené kríky a stromy (výška – až 70 m, priemer kmeňa – až 6 m) sú nenáročné na opätovnú výsadbu a dobre znášajú dym z miest. Dizajnéri si thuju zamilovali kvôli tomu, že môže dostať akúkoľvek architektonickú podobu. Rastlina sa používa pri vytváraní živých plotov a alejí.

 • Thuja western Smaragd je kužeľovitá odroda tuje. Koruna rastliny je kužeľovitá, slabo vetvená, strednej hustoty. Thuja sa vyznačuje miernym rastom, výška desaťročnej efedry dosahuje 2,5 m, dospelá rastlina-6 m, priemer koruny až 1,8 m.
 • Thuja western Danica je trpasličí sférický tvar. Výška dospelého tuje je asi 0,8 m, priemer koruny je 1 m. Rast rastliny za rok nepresahuje šírku 4 cm a výšku 5 cm. Koruna thujy Danica je hustá a má správny geometrický tvar. Šupinaté ihly, jemné, svetlo zelené. Thuja sa používa v skalkách, na šmykľavkách, v skupinových a jednorazových výsadbách.

Smrekovec (Lаrix) je najrozšírenejším druhom stromov v Rusku a na celej planéte. Za priaznivých podmienok rastlina rastie až do 50 m, priemer kmeňa nie je väčší ako 1 m. Koruna stromu je voľná, nie hustá. Ihly sú jasne zelené, sploštené, umiestnené na výhonkoch jednotlivo, špirálovito alebo vo zväzkoch. Na jeseň smrekovec úplne odhodí ihly. Strom je fotofilný, mrazuvzdorný, za priaznivých podmienok môže za rok pridať 50-100 cm. V skalnatých záhradách sa používajú nízke druhy smrekovcov a vysoké sú usporiadané v skupinách alebo zasadené jednotlivo.

 • Tenkovrstvový smrekovec je ihličnatý strom vysoký až 35 m, priemer kmeňa môže dosiahnuť – 1 m. Rastie dobre v suchom, chladnom podnebí, dobre znáša tieňovanie. Vetvy stromu sú mierne skrútené v špirále a kôra je červenohnedá.
 • Európsky smrekovec – tento druh sa vyznačuje trvanlivosťou (rastie asi 500 rokov). Dobre sa zakoreňuje na rôznych typoch pôd: hlinito stredne vlhkých, černozemných, podzolových, vápenatých a kryštalických horninách. Svetlo zelené ihlice rastú v zväzkoch po 40-60 kusov.

Jedľa (Abies) má dve vlastnosti: ihly stromu sú ploché a kužele rastú nahor. Vysoká pyramídová rastlina má horizontálne umiestnené vetvy. Rod má asi 50 druhov, z ktorých najviac dekoratívne:

 • Kórejská jedľa je široko kužeľový strom s výškou až 15 m. Mladé stromy majú hladkú kôru, sivú s purpurovým odtieňom; v dospelých rastlinách kôra praská. Obzvlášť krásne vyzerajú purpurovo-purpurové púčiky..
 • Jedľa balzamová je ihličnatý strom pravidelného kužeľovitého tvaru, výška rastliny-až 25 m. Ihly sú umiestnené na konároch hrebeňovité, kôra je hladká, sivohnedej farby. Rastlina dostala svoje meno vďaka svojim liečivým vlastnostiam..

Borovica (Pinus) je významný lesotvorný strom. Borovica je svetlo vyžadujúca, mrazuvzdorná, odolná voči suchu, poskytuje dobrý ročný rast. Vďaka svojej hustej korune je rastlina veľmi dekoratívna a úspešne sa používa v parkoch, záhradách na vápencových, skalnatých a piesočnatých pôdach..

 • Pine Compact Glauka je trpasličia forma s výškou 0,5-0,8 m. Konáre sú husto usporiadané, krátke, smerujúce nahor. Borovica rastie veľmi pomaly. Farba ihiel na vonkajšej strane je modrozelená, na vonkajšej strane-modrasto-biela.

Smrek (Picea) je veľmi nenáročná ihličnatá rastlina. V ihličnatých záhradách vyzerá esteticky najpríjemnejšie modrý smrek..

 • Smrek pichľavý (modrý) má jasnú farbu ihiel od svetlo zelenej po svetlo modrú. Nachádza sa v jednotlivých výsadbách a kompozíciách krajinnej záhrady.

Okrem toho sú veľmi obľúbené trpasličí formy a odrody smreka: Glauca globosa, Glauca procumbens, Glauca prostrata.

Výška rastliny je hlavným kritériom pre výber ihličnanov

Vysoké ihličnany

Vysoké ihličnany je možné vysádzať na veľké aj malé plochy. V súbore často vedú vysoké ihličnany a okolo nich sú vysadené ďalšie rastliny. Vzniká tak jediná harmonická kompozícia..

Pri výsadbe vysokej ephedry je dôležité správne vypočítať miesto. Koreňový systém stromu v priebehu času rastie a zaberá značnú plochu..

Populárne odrody vysokých ihličnatých stromov do záhrady:

 • Smrek Hoopsii je najbežnejší modrý smrek v Európe. Obľúbenosť smreka je daná stabilným, predvídateľným rastom. Výška rastliny vo veku 30 rokov je 10 m, šírka koruny je 4 m. Strom dobre rastie v osvetlených oblastiach. Farba ihiel je modrá, ozdobné kužele sú červené. Smrek má vynikajúci účinok v máji vďaka kontrastu starých nasýtených modrých ihiel a mladých, svetlomodrých porastov..
 • Juniper Skyrocket je „strom ceruzky“, vertikálne rastúci veľký ker alebo strom strednej veľkosti: výška je asi 12 m, šírka je 5 m. Tmavočervená.

Ak je rast ihličnatej rastliny príliš rýchly, môže byť pozastavený. Na to stačí pritlačiť výhonky a vykonať prerezávanie. Tvorba koruny sa musí vykonávať každoročne, inak kópia získa nepravidelné tvary a bude vyzerať nenápadne.

Ihličnany strednej výšky

Ak sa nie každý rozhodne zasadiť na mieste vysoký typ ephedry, potom sú medzi letnými obyvateľmi a záhradníkmi veľmi obľúbené stredne veľké kríky a stromy. Tradične sú tieto rastliny vysadené pozdĺž chodníkov a pri vchode, vytvárajú živé ploty a dopĺňajú s nimi kompozície..

 • Smrek kužeľovitý je trpasličia mutácia kanadského smreka. Výška dospelej rastliny rastúcej v prírode je asi 4 metre; v skleníkoch a záhradách smrek nerastie viac ako 2 metre. Konika rastie pomaly – až 6 cm za rok. Koruna stromu je svieža, hustá, úzko-kužeľovitá. Ihly sú zelené so modrastým odtieňom, tvar koruny je kosáčikovitý. Smrek je ozdobený malými hrbolčekmi umiestnenými v hornej časti koruny..
 • Zlatý tis je vždyzelený sférický ker, vysoký asi 4 metre a široký až 5 metrov. Krík má neobvyklé ihly: u mladých rastlín je zlatožltý a u dospelých jedincov je zelenožltý. Tis toleruje tieňovanie pokojne, cíti sa dobre v spoločnosti s nízkymi a vysokými rastlinami..
 • Berry tis je kompaktný ker s hustými ihlami. Rastie pomaly a od ostatných ihličnanov sa líši veľmi dlhou dĺžkou života – podľa rôznych zdrojov od 1,5 do 4 tisíc rokov. Semená tisu sú obalené jasne červenou mäsitou strechou. Berry tis vyzerá veľkolepo na zelenom trávniku a v živom plote.

Trpasličí ihličnany a ich podoby

Chovatelia vyvinuli pre záhradu úžasné formy a odrody trpasličích ihličnanov, ktoré si dokážu udržať takmer rovnakú výšku a tvar niekoľko rokov. Najvyššie druhy trpaslíkov môžu dosiahnuť 2 metre, kompaktné rastliny nepresahujúce 50 cm sú dobre zasadené v nádobách a kadiach..

Jasné geometrické tvary zdôrazňujú štruktúru skalnatej záhrady. Trpasličí ihličnany vyzerajú krásne pred vchodom do domu a v kompozíciách s okrasnými trávami.

 • Borovica horská Hampi slúži ako ozdoba skalničiek. Výška trpasličího kríka nepresahuje 50 cm, priemer koruny nie je väčší ako 1 m. Tvrdé ihly husto pokrývajú krátke výhonky. Červenohnedé púčiky vytvárajú dramatický kontrast k tmavozeleným ihličiam.
 • Smrek obyčajný Lombers je smaragdovo zelený ker rozprestierajúci sa na zemi. Smrek navonok vyzerá ako smrek, ktorý pokrýva povrch určený dizajnérom..

Všeobecné pravidlá pre umiestnenie ihličnanov v záhrade

Krajinní dizajnéri pri vytváraní kompozícií z ihličnanov dodržiavajú nasledujúce pravidlá:

Ihličnany rôznych druhov majú širokú škálu farieb. Pri kombinovaní rastlín do jedného dizajnového prvku je dôležité vziať do úvahy niekoľko pravidiel pre farebné kombinácie:

 • Zloženie troch prvkov nesmie obsahovať viac ako 2 farby.
 • Zloženie piatich prvkov bude vyzerať pôsobivo, ak v ňom nie sú viac ako 3 rôzne odtiene..
 • Skladby pozostávajúce z 25 alebo viacerých kópií musia byť rozdelené do skupín po 3 prvkoch, v ktorých je potrebné dodržiavať pravidlo číslo 1.

Pri aranžovaní ihličnanov je dôležité vziať do úvahy rast rastlín a stav koruny v dospelosti, aby časom nebola narušená harmónia kompozície.

Kompozície z ihličnatých rastlín

Ihličnatý mixborder

Mixborder je vytvorený pozdĺž cesty, na pozadí plotu, steny domu alebo živého plotu. Na usporiadanie ihličnatého mixéra sa používajú rastliny rôzneho tvaru, farby a výšky..

Na úpätí kompozície sú vysadené nízke exempláre, v strede sú zelené ihličnany a na pozadí sú umiestnené vysoké ihličnany a kríky..

Mixborder je vytvorený podľa nasledujúcich zásad:

 • vrcholy jedného alebo druhého radu by nemali vytvárať priamku;
 • výška a šírka mixéra by mala byť v harmónii: oblasť s vysokými rastlinami by mala byť širšia ako oblasť s kompaktnými výsadbami;
 • opakovania troch až piatich prvkov robia skladbu rytmickejšou a zaujímavejšou.

Živý plot

Pri zónovaní záhrady sa často používajú ihličnaté živé ploty. Takúto bariéru je možné umiestniť po obvode lokality. V krajinných alebo secesných záhradách sa stálezelený živý plot používa ako kulisa pre farebné trvalky..

Hustý funkčný živý plot je možné vytvoriť vysádzaním rastlín v šachovnicovom vzore v 2-3 radoch. Pomerne praktickým a menej rozmarným živým plotom je vytvorená výsadba obyčajného smreka.

Na rozdelenie lokality na funkčné zóny sa často vysádzajú stredne veľké ihličnany s výškou asi 1-2 m.

360 ° kompozície

Kompozícia s kruhovým pohľadom je skupina rastlín, ktoré by mali z každého pohľadu vyzerať rovnako pôsobivo. Najčastejšie sú tieto kompozície umiestnené na okrúhle záhony, trávniky a do dlažbových otvorov..

Pravidlá pre vytváranie kompozície s kruhovým pohľadom z ihličnanov:

Pri vytváraní asymetrických kompozícií sú rastliny umiestnené takým spôsobom, že by nebolo možné nakresliť rovnú čiaru cez tri prvky.

Základy výsadby a pestovania ihličnanov

Aby ephedra maximalizovala svoje dekoratívne vlastnosti, musí sa výsadba a starostlivosť o rastlinu vykonávať pri splnení niektorých základných požiadaviek:

About the author