Inštalácia stĺpikov plotu: pokyny krok za krokom

Oplotenie stránky slúži nielen ako ochrana pred cudzími ľuďmi, ale aj ako dôležitý dekoratívny prvok, ktorý vytvára prvý dojem z majiteľa lokality. Práve na plote si okoloidúci a hostia pamätajú dom. Bez ohľadu na náklady na materiál vyžaduje inštalácia plotu veľa času a úsilia, preto chcem zaistiť jeho maximálnu životnosť. Stĺpy plnia funkciu nosnej konštrukcie a trvanlivosť celého plotu závisí od ich kvality a správnej inštalácie. Tento článok bude diskutovať o tom, ako správne nainštalovať stĺpiky plotu vlastnými rukami..

Obsah:

Aké sú stĺpiky plotu

 • Uvažuje sa o tradičnom materiáli na výrobu stĺpikov drevo. Dnes sú drevené stĺpy správnej kvality dosť nákladným riešením. Sú vyrobené z masívnej guľatiny z tvrdého dreva. Borovica, smrekovec, jaseň, dub, akácia a moruša sú najodolnejšie voči nepriaznivým faktorom životného prostredia (teplotné zmeny, vlhkosť, plesne). Na druhom mieste je skupina smreka a jedle. Druhy ako breza, javor, lipa, osika, jelša a buk nie sú vhodné na výrobu stĺpov. Na zvýšenie životnosti drevených stĺpikov sú potrebné ďalšie antiseptické ošetrenia a vypaľovanie pred zuhoľnatením. Voľba tohto typu je často spojená so štýlom krajinného dizajnu. Na plot z rovnakého materiálu sa spravidla používa drevená podpera..

 • Univerzálne a bežné riešenie je kovové tyče. Rovnako dobre sú kombinované s dreveným plotom, pletivovou sieťou a kovovým profilom. Okrem toho je taká podpora schopná vydržať značné zaťaženie. Kov je odolnejší ako drevo, vyžaduje si však predbežnú úpravu, aby sa zabránilo hrdzi. Na predĺženie životnosti sa vrstva farby každoročne obnovuje. Sú možné dva varianty vyhotovenia: duté zvárané rúry určitého priemeru a z kovového profilu so štvorcovým prierezom. Na priemer stĺpikov a hrúbku kovu sú kladené prísne požiadavky, ktoré zaisťujú praktickosť a spoľahlivosť prevádzky. Optimálny priemer je 6 cm s hrúbkou steny 2 mm. Upevnenie na kovovú podperu oneskorenia a ďalších prvkov plotu je jednoduché a rýchle.
 • Azbestocementové a betónové piliere sa vyznačujú vysokým ukazovateľom trvanlivosti, okrem vysokej ceny však majú aj niekoľko nevýhod. Azbestocementové rúry sú pri inštalácii plotu nepohodlné, nie sú kombinované so všetkými materiálmi, sú náchylné k prasknutiu pod vplyvom mrazivej vody, ktorá vstúpila do dutého priestoru otvoreným vrcholom. Betónové stĺpy sa používajú zriedka a hlavne na silné a farebné ploty.
 • Tehlové stĺpy sa vyznačujú zložitosťou inštalácie a vysokým dekoratívnym efektom. Špecialisti s odbornými zručnosťami sa podieľajú na výstavbe takýchto pilierov, čo výrazne zvyšuje náklady na podporu. Pred inštaláciou je potrebné zariadenie nadácie, na ktoré bude prenesené celé zaťaženie ťažkých stĺpikov. Trvanlivosť je do značnej miery určená správnou inštaláciou, inak sa stĺpy zdeformujú a plot potrebuje rekonštrukciu.

Pri výbere materiálu pre stĺpy sa riadia finančnými možnosťami, vlastnosťami, vlastnosťami inštalácie a požiadavkami na architektonický štýl. Kované plotové konštrukcie vyzerajú veľkolepo s tehlovými stĺpmi..

Inštalácia drevených stĺpikov plotu

 • Na odlomenie obvodu miesta je lepšie použiť stĺpiky s priemerom asi 15 cm; pre stredné stĺpiky je povolený priemer asi 10 cm. Strom potrebuje sušenie a predbežné ošetrenie roztokom síranu meďnatého alebo moderný antiseptický prípravok na ničenie mikroorganizmov. Dolné konce sú namazané tukom a obalené strešným materiálom.
 • Pre lepšiu ochranu pred vlhkosťou sú stĺpiky natreté olejovou farbou. Po inštalácii sú orientované tak, že vrchol kedysi rastúceho stromu je v spodnej časti. Tento trik zabráni vzostupu vody cez mikrokapiláry a hromadeniu vlhkosti vo vnútri kolóny..

 • Drevená podpera je inštalovaná hlavne pre ľahké konštrukcie, takže jej upevnenie môže byť celkom jednoduché. Pomocou vŕtačky sa urobí otvor s hĺbkou asi pol metra s výškou nadzemnej časti piliera až 1,5 m. S nárastom výšky plotu sa zvyšuje aj hĺbka zapustenia, pričom sa dodržiava pravidlo, že zakopaná časť by mala byť 1/3 celej dĺžky stĺpika.
 • Priemer jamy je dvojnásobkom priemeru stĺpika. Vŕtačku musíte držať zvisle, aby ste získali rovný, rovný otvor. Ďalej je na dno výklenku položená vrstva drveného kameňa alebo stavebnej expandovanej hliny na odvod dažďovej vody. Stĺp je inštalovaný striktne zvisle (jeho poloha je kontrolovaná úrovňou), potom je zo strán pokrytý sutinou alebo zlomenou tehlou. Keď zaspáva, materiál sa pravidelne zhutňuje šrotom. Po každom vrazení sa kontroluje poloha stĺpika.
 • Pre trvanlivosť plotov je možné drevené stĺpiky inštalovať do kovových objímok, ktoré slúžia ako plášť pre celú zakopanú časť. V tomto prípade musí rukáv prechádzať blízko stromu, pričom je vylúčená možnosť prenikania vody do interiéru. Na tento účel použite kovové valce o niečo menšieho priemeru ako priemer stĺpika..

Ako nainštalovať kovové stĺpiky plotu

 • Pevnosť kovových stĺpikov vydrží aj ťažké konštrukcie a značné zaťaženie vetrom (plot z vlnitej lepenky), preto musia byť pevne pripevnené. Na inštaláciu kovových podperiek sa používa betónovanie a jazda do zeme..

 • Existujú dva spôsoby betónovania. Pri prvom spôsobe je otvor vytvorený o niečo väčšom priemere ako je priemer stĺpika. A potom sa priestor medzi vertikálne inštalovaným stĺpikom a zemou naleje betónom. Druhou metódou je vyplniť otvor betónom a potom nainštalovať stĺp. V tomto prípade je poskytnutá silnejšia fixácia..
 • Betónovanie sa nanáša na piesočnaté pôdy s dobrou priepustnosťou pre vodu a nie sú náchylné k vydutiu.
 • Jazda na stĺpoch pomocou kladiva je najľahší a najspoľahlivejší spôsob, vyžaduje si však fyzickú námahu a zručnosti. Stĺpik je zasunutý do menšieho otvoru, aby dobre priliehal k zemi. Táto metóda je vhodná pre ploty ľahkých štruktúr a používa sa na ťažkých pôdach s hustou pôdou. Pozitívnym bodom je ľahká rekonštrukcia plotu v prípade zošikmenia – stĺpiky sú vyrovnané pomocou rovnakého kladiva.

Môžete si kúpiť kovové tyče so špirálou na konci. Skrutkové hromady sú zaskrutkované do pôdy, aby sa zabezpečilo dostatočné zhutnenie.

Montáž azbestocementových plotových stĺpikov

 • Najbežnejšie piliere majú priemer asi 12 cm Azbestocementová podpora sa nepovažuje za silnú, preto je vhodná iba pre ľahké konštrukcie. Pri správnej inštalácii presahuje životnosť 50 rokov.
 • Jamy sú vyvŕtané s hĺbkou asi 80 cm (s výškou stĺpca viac ako 2 m), čím dochádza k rozšíreniu nižšie. Expanzia sa naleje do betónu a steny sú vystužené rúrkou strešného materiálu, ktorá by mala vyčnievať 15 cm. Okolo vyčnievajúcej časti strešného materiálu je vyrobené drevené debnenie. Jama je vyplnená betónom, ale nie úplne. Kým roztok nezmrzol, vložte železnú tyč alebo kolík s dĺžkou o niečo menšou ako samotný stĺpik.

 • Potom, čo je tyč pripevnená maltou, položte stĺpik a nalejte zvyšný priestor betónom na okraj debnenia. Konštrukcia zároveň vôbec neprichádza do styku so zemou a je bezpečne upevnená. Na ochranu pred prasknutím pod vplyvom mrazivej vody sa dutina pilierov naleje betónom až na samý vrchol a vytvorí konvexný uzáver, ktorý vylúči hromadenie vody..
 • Možný je aj menej pracný spôsob, podobný inštalácii kovových rúrok, pri ktorých sú stĺpy zakopané do zeme a zaliate betónom. Jeho použitie je však povolené iba na piesočnatých pôdach..

Inštalácia stĺpikov tehlového plotu

 • Inštalácia murovaných pilierov začína prípravou pásového základu. Za týmto účelom sa do vykopanej priekopy položí zlomená tehla a zabetónuje. Na mieste budúceho piliera je namontovaná silná výstuž s niekoľkými kovovými tyčami, ktoré budú slúžiť ako rám. Môžu byť použité široké rúry.

 • Horná časť základu je pokrytá hydroizolačným materiálom. Pred pokládkou skontrolujte správnosť označení. V prvom rade sa kontroluje rovnomernosť pomocou úrovne. Okolo rámu sú rozložené tehly a výsledná dutina je vyplnená betónom.

Inštalácia tehlových stĺpikov vyžaduje zručnosť a len zriedka sa vykonáva nezávisle bez zapojenia špecialistov..

Spôsob inštalácie pilierov na ťažkých pôdach a s blízkym výskytom podzemných vôd

 • Silne pôdy sú nebezpečné tým, že sú schopné vytlačiť piliere na povrch spolu s liatym betónom. Do 2 až 3 rokov môže byť sľubovaná trvanlivosť plotu ohrozená. Blízky výskyt podzemných vôd zvyšuje koróziu a rozpad a tiež spôsobuje zmenu v hornej vrstve.
 • V takýchto prípadoch je potrebné použiť časovo náročnejšie, ale aj spoľahlivejšie metódy inštalácie stĺpov. Mnoho praktizujúcich odporúča zvýšiť hĺbku otvorov pod hladinou vody. Táto metóda znamená prekročenie roztoku a nie vždy sa ospravedlňuje..
 • Nasledujúca metóda sa považuje za účinnejšiu. V spodnej časti pripraveného otvoru je vo vrstve 20 cm položený drvený kameň alebo expandovaná hlina.Po inštalácii stĺpika je priestor tiež vyplnený drveným kameňom 15 cm na úroveň zeme. Zostávajúcich 15 cm sa naleje betónom. Medzivrstva z drveného kameňa zaisťuje dobré odvodnenie a nebráni prúdeniu vody. Betónová vrchná časť zaisťuje, že stĺpik je pevne na svojom mieste. Aj keď mnohí stavitelia v takýchto prípadoch betón vôbec odmietajú.

Všeobecné kroky pre inštaláciu stĺpikov plotu

 • Po výbere materiálu pre stĺpy a optimálnom spôsobe inštalácie začnú pripravovať všetky potrebné nástroje. Budete určite potrebovať záhradnú vŕtačku, lopatu, páčidlo, šnúru, úroveň budovy, drenážny materiál. V závislosti od zvolenej metódy budete potrebovať kladivo, strešný materiál, nádobu na prípravu roztoku a cement..
 • Kritickou fázou je plánovanie a rozpad lokality. Kolíky sú poháňané po obvode v mieste budúcich stĺpikov, pozdĺž ktorých je ťahaný špagát. V tomto prípade musí každý kolík stáť presne oproti susednému. V rohoch plánujú dať piliere väčšieho priemeru pre vysoké zaťaženie. Odporúčaná dĺžka jedného úseku – vzdialenosť medzi dvoma stĺpikmi – nie je väčšia ako 3 m. Ak je konštrukcia plotu ťažká, vzdialenosť sa zníži na 2,5 m, aby sa zabránilo prehýbaniu.
 • Po inštalácii prvého rohového stĺpika pokračujte k druhému rohovému stĺpiku a vyrovnajte jeho výšku vzhľadom na prvý pomocou vodováhy. Medzi dva stĺpiky v spodnej a hornej časti sú natiahnuté dve šnúry, ktoré budú slúžiť ako značky pri inštalácii medziľahlých.
 • S výrazným výškovým rozdielom (viac ako 25 cm) sa plánuje inštalácia ďalších stĺpikov a stupňovitého plotu. Na miestach brán a automobilových brán sú nainštalované pomocné podpery s vyššou pevnosťou.

 • Pri upevňovaní stĺpika sa jeho poloha kontroluje zvislou úrovňou. Je dôležité, aby všetky stĺpiky boli nielen rovnakej výšky, ale aj presne stáli. Pri použití betónovania začínajú práce na upevnení plotu najskôr 3-5 dní, aby sa malta úplne stihla a stvrdla..

Video stĺpiky plotu

Ak chcete nainštalovať plot v letnej chate, môžete to urobiť sami, ak si vyberiete najuniverzálnejšiu metódu a materiál. Plot zároveň vydrží dlho a bez každoročných ťažkostí s opravami. Najpopulárnejšie v posledných rokoch sú kovové stĺpiky so sieťovinou, často sa nachádzajú profilové ploty. Rozpočtové drevené ploty vyrobené z nízkokvalitného dreva sú nepraktické na stavbu. Pri zložitejších štruktúrach používajúcich azbestocementové a tehlové podpery bude potrebná pomoc špecialistov..

About the author