Jedľa. Výsadba, pestovanie a starostlivosť

V poslednej dobe málo ľudí počulo o takom ihličnatom strome ako jedľa. Jeho hlavnou geografiou distribúcie sú cédrové a zmiešané lesy, ale vďaka svojim liečivým vlastnostiam a krásnemu vzhľadu našla jedľa uplatnenie pri zdobení záhradných pozemkov. Prečo je jedľa taká dobrá a prečo si získala takú popularitu?

Obsah

Jedľa: čo to je a ako sa líši od smreka?

Jedľa je vždyzelený strom s hustou, úzkou, kužeľovitou korunou. Konáre často klesajú až na samotnú zem, čo umožňuje jedle využiť jednu zo svojich šľachtiteľských vlastností: keď sa vetvy dostanú do kontaktu so zemou, zakorenia sa v zemi a zapustia korene, čo zase umožní klíčiť samostatná jedľa.

Jedľa je často zamieňaná so smrekom, najmä z diaľky. To neplatí pre dekoratívne odrody, ktoré majú ľahko rozpoznateľný vzhľad. Medzi týmito dvoma stromami však existuje niekoľko zásadných rozdielov:

 • Prvým rozdielom sú ihly. Jedle majú skôr tŕnisté ihličie. Zatiaľ čo jedľa, naopak, ihly sú jemné a zamatové..

 • Druhým charakteristickým znakom je vzhľad a umiestnenie púčikov. Na jedle visia na vetvách a smerujú striktne nadol a v jedle rastú zvisle.
 • Jedľa vydáva jemnejšiu a príjemnejšiu vôňu.
 • Na výsadbu na mieste je vhodnejšia jedľa, pretože má správny symetrický tvar a hustú štruktúru, čo ju umožňuje používať ako vetruvzdorné a okrasné výsadby..

Jedľa v poslednej dobe úspešne nahrádza smrek z pozície stromu novoročných sviatkov. Napriek tomu, že v krajinách SNŠ stále uprednostňujú vianočné stromčeky, mnoho Európanov prechádza na krajšiu a sofistikovanejšiu jedľu, pretože na rozdiel od prvého sa jedľové ihly nedrobia, ani keď sú úplne suché..

Najbežnejšie druhy jedle

Uvedený rod ihličnanov má asi 50 odrôd, ale stojí za to zvážiť a charakterizovať tie odrody, ktoré získali najväčšiu popularitu:

 • Sibírska jedľa: Jedná sa o najrozšírenejší a najčastejšie vídaný druh. Vyznačuje sa vysokou mrazuvzdornosťou, ale zároveň je dosť teplomilná a náročná na podmienky. Zvlášť cenený pre svoje dekoratívne vlastnosti, pretože na jar farba kužeľov získava kombináciu fialových a jasne žltých odtieňov..
 • Biela jedľa. Názov dostal podľa farby ihiel: po celej dĺžke zeleného listu prebiehajú dva biele pruhy. Táto farba je skvelá na zdobenie. Pretože je táto odroda citlivá na znečistenie ovzdušia a pôdy, z hľadiska distribúcie je nižšia ako sibírske a kaukazské odrody. Navyše, pri teplotách nižších ako -25 ° C zásoba zamrzne, takže táto odroda nie je vhodná pre väčšinu regiónov..

 • Monochromatická jedľa. Užitočná odroda, ktorá je necitlivá na podmienky vrátane mestského znečistenia. Okrem toho sa vyznačuje širokou škálou dekoratívnych odrôd. Svoje široké uplatnenie našiel v krajinárstve a krajinnom dizajne..
 • Trpasličí jedľa. Je to jeden z najobľúbenejších záhradníkov, pretože je lepšie ho zasadiť do malých oblastí. Takéto jedle sa vyznačujú pomalým rastom a atraktívnym vzhľadom, preto je dobré ho použiť na zdobenie záhonov..
 • Jedľa kaukazská, ktorá sa nazýva aj nordmanská jedľa, je medzi Európanmi počas vianočného obdobia najobľúbenejšia ako slávnostný stromček na ozdobu. Podľa legendy bol práve z dreva tejto jedle postavený známy trójsky kôň..

Ako zasadiť jedľu?

Samotný proces nie je namáhavý a nevyžaduje špeciálne znalosti. Všetko, čo je potrebné, je nasledovať praktické rady a pamätať si na zvláštnosti podmienok poskytovaných sadeniciam. Je vhodnejšie rozdeliť prácu do niekoľkých etáp:

 • Príprava na pristátie. Pod sadenicou je potrebné vopred, dva týždne pred výsadbou, vykopať jamku nie väčšiu ako 80 cm. Priemer otvoru musí zodpovedať veľkosti koreňového systému sadenice..
 • Jedľa na obrázku nižšie ukazuje príklad zlého umiestnenia. Vzdialenosť medzi stromami musí byť dostatočná na voľný rast.

 • Pripraví sa výživná zmes pre sadenice, ktorá pozostáva z nasledujúcich zložiek:
 • dve časti ílovitej pôdy,
 • tri kusy listovej zeme alebo humusu,
 • jedna časť rašeliny,
 • jedna časť premytá jemným pieskom.
 • Potom, čo bola zmes pripravená, stojí za to do nej pridať ďalších 10 kg pilín a 200 g dusíkatých hnojív..
 • Na dno výsadbových jám, najmä ak sa pôda vyznačuje vysokou hladinou podzemnej vody, je potrebné položiť vrstvu lámanej tehly alebo drveného kameňa rôznych frakcií, hrubú najmenej 20 cm.
 • Dno jamy sa uvoľní do hĺbky 15 cm a vopred sa zaburiní, aby sa vyčistila zem od burín a prírodných trosiek..
 • Jedľu sa odporúča vysádzať buď skoro na jar, v apríli alebo na jeseň v septembri. Najlepšou voľbou budú sadenice, ktoré majú najmenej 5 rokov, pretože takmer všetky odrody jedle rastú pomaly. Pri výsadbe je dôležité venovať pozornosť pôde: musí mať dostatočnú vlhkosť. Odporúča sa, aby práce na výsadbe jedlí na mieste boli vykonávané v teplom zamračenom dni, až do práce v daždi..
 • Keď je vykopaná jamka príslušnej veľkosti, sadenica sa umiestni na živnú zmes posypanú zeminou. Korene jedle sú umiestnené vodorovne, s umiestnením koreňového krčku v hĺbke úrovne zeme.
  • Sadenice jedlí je vhodné umiestniť na vzdialenosť najmenej troch metrov, v prípade výsadby dekoratívnych druhov má zmysel umiestniť ich do šachovnicového vzoru. Je dôležité vedieť, že takmer všetky druhy jedlí uprednostňujú dobre navlhčenú pôdu vo forme hliny, ktorá musí byť navyše včas vybavená vrchným obväzom a hnojivami. Jedle majú navyše vyvinutý koreňový systém, ktorý zaisťuje ich odolnosť voči vetru..

  Ako vidíte, výsadba jedle je pomerne jednoduchá a veľmi sa nelíši od podobných akcií s inými stromami. Je však tiež dôležité poskytnúť náležitú starostlivosť, aby mala sadenica počas svojho vývoja k dispozícii všetko, čo potrebuje..

  Dôležité: semená jedlí nie sú vhodné na reprodukciu, pretože je veľmi ťažké ich klíčiť doma. Preto sa používajú iba sadenice..

  Pestovanie a starostlivosť o jedľu

  Užitočnou vlastnosťou jedle je jej nenáročnosť na starostlivú starostlivosť. To však neznamená, že na dobrý rast sadenice stačí jednoduché pravidelné zalievanie. Je dôležité vedieť o niektorých zložitostiach zabezpečenia náležitej starostlivosti o jedľu, aby prežila dlhý život..

  • Miesto výsadby by malo byť prvým a posledným, pretože takmer všetky odrody tohto ihličnatého stromu netolerujú transplantácie..
  • Sadenice jedlí je potrebné zalievať každé dva týždne, pričom je vhodné použiť taký spôsob zavlažovania, akým je kropenie. Znamená to zavlažovanie krajiny systémom trysiek, ktorými je voda rovnomerne rozstrekovaná na okolitú oblasť..
  • Pôda v blízkosti kmeňa sadenice sa musí včas uvoľniť do hĺbky 10 cm, aby sa zabránilo rastu burín..

  • Má zmysel periodicky zapĺňať povrch pôdy v blízkosti sadenice jedle pilinami, pričom sa zabráni upchávaniu koreňového krčka.
  • Na jar je najlepšie v apríli prihnojiť jedľu minerálnymi hnojivami. Spravidla sa to odporúča robiť najmenej raz za rok. Ak je to potrebné, má zmysel oplodniť druhýkrát najskôr začiatkom septembra..

  Jedľa, ktorej pestovanie bude trvať viac ako jeden rok, sa stane užitočnou akvizíciou na letnej chate. Vzhľadom na ich životnosť, ktorá v niektorých odrodách dosahuje 700 rokov, by ste si mali byť istí, že výsledky dobrej práce budú viditeľné pre ďalšie generácie..

  Požiadavky na zimnú starostlivosť

  Okrem týchto akcií musí byť jedľa pripravená na zimovanie. Napriek tomu, že mnohé odrody tohto ihličnatého stromu sú mrazuvzdorné, má zmysel starať sa o ochranu mladého rastu, aby sa zabránilo ďalšiemu vysychaniu počas mrazov. Často vzniká problém, keď sú ihly ovplyvnené jasným slnečným žiarením, ktoré odparuje vlhkosť. Chlad má zároveň škodlivý vplyv na koreňový systém. Všetko vyššie uvedené môže na jar viesť k páleniu ihiel, a aby ste tomu odolali, je vhodné mladé výsadby prikryť ochrannou tkaninou alebo smrekovými vetvami. Na tento účel je vhodný aj hustý polyetylén..

  Okrem vyššie uvedeného je dôležité vedieť, že hlavnou súčasťou starostlivosti o jedle je boj proti škodcom a chorobám. Šťavnatá jedľová zeleň je pre parazity veľmi atraktívna, takže prijatie vhodných opatrení bude trvať veľa času. Existuje niekoľko odrôd jedle, ktorých odrody sú odolnejšie voči účinkom parazitov, ale žiadna z odrôd nemá úplnú imunitu..

  Opatrenia proti škodcom

  Je zmysluplné kategorizovať hlavné typy nebezpečenstiev, ktoré môžu ovplyvniť výhonky, najmä mladé:

  • Okrídlená voška. Hlavným znakom jeho vzhľadu je vzhľad bieleho kvetu, charakteristického pre jeho nadýchanosť. Ak majú postihnuté oblasti malú plochu, stačí ich odrezať. Ak sa infekcia prehĺbila, odporúča sa podrobiť ihly pôsobeniu chemikálií triedy insekticídov.
  • Falošný štít je ďalším bežným škodcom, ktorého charakteristickým znakom je vzhľad lesklých znamienok na ihliciach a jeho ďalšie vylučovanie. Niektoré oblasti začnú tiež meniť farbu – od šťavnatej zelenej po hnedú. Rovnako ako v prípade vošiek je potrebné použiť prípravky na ošetrenie ihiel. Záhradkári tiež odporúčajú nosiť ochranné pásy z pytloviny, impregnované takzvaným húsenkovým lepidlom, na ktoré budú padať larvy škodcu..
  • Roztoč je jednou z najväčších hrozieb. Keď sa objaví, jedľové ihly zmenia farbu a následne odpadnú. Pavučina navyše pokrýva povrch konárov – čo je okamžite viditeľné. Prvým spôsobom, ako zabrániť výskytu kliešťa, je včasné navlhčenie jedle, pretože kliešť sa objavuje v suchom podnebí a nedostatočnom spracovaní. Púpavová tinktúra je tiež účinným prostriedkom kontroly a čo je dôležité, neobsahuje žiadne chemické zložky, ktoré môžu byť škodlivé. Je ľahké pripraviť takú infúziu: stačí rozomeliť 300 g listov a naliať 10 litrov teplej vody, potom sa infúzia uchováva tri hodiny. Ďalej je potrebné spracovať jedľové ihly s výsledným výrobkom..
  • Húsenice sú ďalším častým návštevníkom. Ich prítomnosť je indikovaná prítomnosťou hlienu na vetvách jedle. Tento jav je nepríjemný, ale našťastie sa dajú ľahko prekonať pomocou zeleninových infúzií. Napríklad cibuľa alebo paradajka. Cibuľa je jednou z najľahších na prípravu: na 1 liter vody sa použije 10 g najemno nakrájanej cibule. Infúzia sa musí uchovávať 7 hodín, potom sa môže začať spracovanie. Infúzia paradajok bude vyžadovať starostlivejšiu prípravu a prítomnosť 4 kg koreňov a listov uvedenej zeleninovej kultúry, ktoré je potrebné naliať vodou a variť 30 minút na miernom ohni. Potom sa výsledný zápar prefiltruje a zriedi čerstvou vodou z podielu troch dielov vody na jeden diel nálevu. Užitočným doplnkom bude použitie 40 g tekutého mydla..

  Prípravky založené na biologických prírodných doplnkoch sú lepšie proti škodcom a parazitom. Napríklad Novosil a Ecosil sú dobrými zástupcami. Je zaujímavé, že sú vyrobené na báze živicových a jedľových ihiel, takže v skutočnosti sú ihly spracované ihlami. Ich použitie umožní sadeniciam zvýšiť prirodzenú imunitu proti vplyvom chorôb a škodcov..

  Okrem toho jedle škodia klimatické podmienky, náhle zmeny v horúcom a vlhkom počasí, ako aj vyčerpaná pôda. Preto je dôležité včas kultivovať pôdu a mladý rast pomocou užitočných organických prísad..

  Použitie jedle a jej prospešných vlastností

  Jedľová rastlina je cenná nielen pre svoje dekoratívne vlastnosti. Populárna fáma pripisuje jej neobvykle široké vlastnosti: od posilnenia tela pomocou tinktúr až po liečbu patológií. Ak tomu veríte, ukazuje sa, že jedľa je schopná napraviť takmer všetky zdravotné problémy. A napriek zjavnému reklamnému účinku odborníci potvrdili, že jedľové infúzie a oleje sú schopné silne terapeuticky pôsobiť na zápalové procesy. Jedľa sa navyše odporúča pri nasledujúcich problémoch:

  • kašeľ,
  • diftéria,
  • prechladnutie, vrátane rôznych foriem chrípky,
  • zápal ďasien,
  • reuma.
  • zápal prostaty,
  • vonkajšie kožné problémy,
  • ošetrenie rán a mnoho ďalších.

  Ako vidíte, jedľa je nielen cennou dekoratívnou, ale aj veľmi užitočnou rastlinou, ktorá je známa svojimi liečivými vlastnosťami..

  About the author