Kameň na chodníky kladieme vlastnými rukami

Spevnené cesty z prírodného kameňa sú ľudstvu známe už od staroveku. A nedávno sa samonakladacie cesty z prírodného kameňa stali nepostrádateľným atribútom upraveného pozemku. Vďaka móde pre krajinný dizajn opúšťajú pozadie záhony a opustené záhony. Bez ohľadu na koncepciu a štýl dizajnu je na nádvorí a v záhrade potrebná spevnená skalnatá cesta. Je vhodné sa po ňom dostať do akéhokoľvek rohu lokality, najmä večer a po daždi. Ak použijete rady odborníkov, nebude ťažké položiť estetickú uličku v záhrade z prírodného alebo umelého kameňa.

Obsah:

Skrášlenie záhrady: plánovanie cesty

Akékoľvek vylepšovanie stránok vlastnými rukami by malo začať starostlivým plánovaním. Celkový dojem do značnej miery nezávisí od výsadby určitých rastlín, ale od celkového usporiadania. Krajinný dizajn sa každý rok mení, rastliny rastú, je ľahké zasiať nové letničky a zastrihnúť zarastené kríky. Oveľa ťažšie je niečo neskôr zmeniť, ak bez naplánovania lokality z neštandardného kameňa položíte cestu a potom ju musíte predĺžiť alebo vytvoriť vetvu k novému objektu. Pridajte napríklad vetvu k novému altánku alebo priestoru na grilovanie.

Pri plánovaní rozloženia stránky je dôležité urobiť kresbu alebo náčrt, kde je uvedené, že nechcete meniť:

 • záhony a záhony;
 • záhradná výzdoba;
 • dobre upravené trávniky;
 • lavičky a altánky;
 • priestor na grilovanie;
 • stromy, kríky a veľké jednotlivé rastliny.

Dnes je v móde pozvať krajinného dizajnéra a záhradníka. Nie je však skutočnosťou, že urobia chatu vašich snov za pôsobivú sumu. Často ponúkajú hotový vývoj, to znamená, že stelesňujú niečiu predstavu o zlepšení vlastníctva predmestských domov. Toto môže byť malá úprava schémy majetku niekoho iného. Je oveľa múdrejšie pozrieť sa na úspešné príklady na ilustráciách, a potom to, čo sa vám páčilo a zrodilo sen, sa sami rozhodnite zhmotniť myšlienku na svojom webe – kamenné cesty, foto:

Terénne úpravy sú skvelou príležitosťou, ako ukázať svoje kreatívne sklony, najmä ak ste na to neplánovali minúť peniaze. Nové rastliny je možné pridávať postupne, ale je lepšie premyslieť do najmenších detailov, ako položiť kameň na cestu v súlade so všeobecným plánom. Premyslené usporiadanie záhradných chodníkov zahŕňa prístupy ku všetkým dôležitým objektom.

Voľba typu trate, typu pokládky a základných materiálov závisí od charakteristík lokality a štýlu krajinného dizajnu. Pozemok so svahom je oveľa atraktívnejší s pohodlnými krokmi vo forme schodov. Majte na pamäti, že cesty z prírodného kameňa vyzerajú lepšie krivky a dlaždice – rovno. Najbežnejšími materiálmi pre záhradné chodníky sú:

 • plastový kameň;
 • dlažobné kocky;
 • hotové dlažobné dosky;
 • drevené tyče;
 • prírodný kameň;
 • tehla;
 • rozdrvený kameň.

Príprava miesta na domácu dráhu:

 • v súlade s plánom označte obrysy budúcej trate;
 • rozhodnite o šírke záhradnej uličky (v závislosti od materiálu alebo formy na kladenie domácich dlaždíc môžete vyšívať a vyplňovať pieskom, štrkom, expandovanou hlinkou alebo jemným štrkom), označte šnúrou a kolíkmi;
 • odstráňte hornú vrstvu zeme po celej šírke – do tohto výkopu sa naleje piesok vo vrstve do 10 cm, ktorá je dobre podbíjaná a vyrovnaná;
 • kameň alebo dlaždice sú položené podľa technológie vhodnej pre materiál;
 • hotová práca je skontrolovaná úrovňou.

Očividne tu nie je nič zložité, ale stojí za to diskutovať o niektorých nuansách, ako položiť prírodný kameň na cesty..

Prírodný kameň: hlavné vlastnosti a výhody

Čím je materiál na kladenie koľají prirodzenejší a čím má prirodzenejší tvar, tým vyzerá organickejšie. Obzvlášť krásne sú záhradné aleje s malou zeleňou medzi hladkými kameňmi a hraničnými rastlinami po stranách vo forme živého plota.

Prírodné materiály sú známe svojou šetrnosťou k životnému prostrediu, to znamená, že sú zdravotne nezávadné. Je príjemné a užitočné chodiť naboso po hladkých kamenných doskách zahriatych na slnku. Po daždi kamenná cesta schne oveľa rýchlejšie ako ostatné materiály a nie je klzká ako dlaždice. Kameň nie je citlivý na vodu, pri zahrievaní nevypúšťa škodlivé pary, ako jeho umelé náprotivky a pri nízkych teplotách nepraská.

Samotný kameň nie je vždy veľmi krásny, ale úhľadná murovaná alebo dláždená cesta vždy vyzerá veľmi atraktívne. Príroda dala najrozmanitejšie textúry a odtiene, ale na dekoráciu je vybraný rovnaký druh kameňa a približne rovnakej veľkosti. Uprednostňuje sa kameň s hladkým povrchom, ktorý majú vrstvené skaly, tanier alebo dlažobný kameň. Pozrite sa na ukážky toho, ako položiť kamenné chodníky v posteli, foto.

Spôsoby dláždenia skalných chodníkov závisia od „vankúša“, na ktorý je položený v pripravenom zákope pre cesty

 • na betóne;
 • na štrku;
 • na drvenom kameni;
 • na piesku.

Pred položením sa materiál umyje hadicou, vysuší na slnku a roztriedi podľa veľkosti. Malý kameň sa odloží oddelene, aby sa vyplnili medzery medzi veľkými prvkami. Pri pokládke cesty je strana „tváre“ považovaná za najrovinatejšiu časť kameňa, prírodný vzor tu mizne v pozadí. Nadbytočné rohy sú odrezané alebo odrezané brúskou. Odborníci spočiatku položili celý vzor „puzzle“ bokom, potom položili prírodný kameň na cesty.

Položenie kamennej cesty na pieskový vankúš

Podľa označenia je pripravený výkop 5-7 cm hlbší ako objem kameňa, takže je tu priestor pre tmel, ktorý sa používa ako piesok. Výkop je vhodné usporiadať tak, aby sa na okrajoch nedrobil, a na to môžete použiť dosky alebo iné debnenie, ak priekopa neudrží svoj tvar. Po vyrovnaní je mierne navlhčený (kanva, hadica s rozdeľovačom) a podbíjaný.

Ak je tvar celkom uspokojivý, naleje sa piesok do malej vrstvy, na ktorú sa položí dlažobný kameň alebo iný druh kameňa. Dobre priliehajúce hrany kameňov sú položené tak, aby medzera zostala minimálna, vyplňte medzery malými úlomkami a prebytočné kusy a rohy odrežte brúskou s nadstavcom na rezanie kameňa.

Keď je kameň položený, poklepáva sa paličkou počas nastavovania, kým nezaujme vodorovnú polohu. Až potom sa švy naplnia splachovaním pieskom, aby tam burina nesiala. Na dekoratívne účely je v širokých intervaloch položený prírodný kameň na cesty a posiaty trávou poddimenzovanou. Pripomína cestu k starému hradu alebo pevnosti.

Jedinou nevýhodou tejto metódy je, že sa kameň pri veľkom zaťažení pieskového vankúša môže trochu pohybovať a stráca svoj pôvodný vzhľad. Jediným spôsobom, ako nestratiť fragmenty záhradnej uličky, je opraviť chyby s nástupom teplej sezóny.

Položenie kamennej cesty na štrk

Pokyny krok za krokom sú podobné predchádzajúcemu popisu, ale priekopu robíme hlbšie ako pod pieskom-asi 25 cm. Po vykopaní okraje podupkajte a položte debnenie pozdĺž okrajov, odporúča sa poskytnúť hotová hranica. Na vrch priekopy sa položí vrstva geotextílie, na ktorú sa naleje piesok a štrk – kamenné cesty, foto:

Po vyrovnaní takého vankúša je priekopa navlhčená, vyrovnaná a podbíjaná. Ďalej je vápenec položený obvyklým spôsobom opísaným vyššie. Švy sú vyplnené pieskom s prídavkom jemného štrku. Je prípustné vyplniť škáry betónom, ak sa očakáva veľké zaťaženie chodníka. Na okrajoch obrubníka sú však potrebné voľné medzery, aby mohol vzduch voľne cirkulovať a vlhkosť sa odparovala.

Pozor: spevnené cesty v miestach s vlhkým podnebím a častými prehánkami sú mierne konvexné, aby voda mohla rýchlejšie odtekať. Začiatočníci však nemajú rovnaké schopnosti na to, aby mohli takú prácu vykonávať efektívne..

Položenie kamennej cesty na betónový vankúš

Najväčšia pevnosť pri veľkom zaťažení sa ukázala položením na betónovú podložku, aj keď je to nákladná metóda. Odborníci považujú tento typ upevnenia na kameň za najuniverzálnejší, pretože akýkoľvek kameň bude držaný na svojom mieste. A niekedy druh kameňa nevydrží zaťaženie a rýchlo stratí svoj tvar a vzorovaný štýl. Napríklad hladké morské kamienky rozložené v kruhoch rôznych farieb – kamenné cesty, foto:

Táto metóda vyžaduje spevnenie debnenia a pletiva cez štrkový vankúš. Betónová zmes sa naleje v rovnomernej vrstve až do 30 cm, ako pri konvenčnom poteru. Výkres položený vopred sa prenesie do hotového výkopu. Kameň je upevnený na betóne špeciálnym lepidlom. Pokladanie kameňa na takom základe je vhodné aj na zušľachťovanie predtým hladkých ciest – hladký betón, asfalt, drevené dosky.

Tip: Pri starostlivosti o kamenný chodník používajte chemické činidlá, ktoré dodajú lesk a chránia pred rastom mikroorganizmov v mikropóroch kameňa a prasklinami na chodníku. Pre špeciálny efekt je kameň niekedy špeciálne leštený.

Položenie dlažobnej koľaje

Dlažobné kocky sú najjednoduchším spôsobom kladenia záhradných chodníkov na mieste. Dláždená dlažba a dláždené uličky sa aktívne používali vo všetkých európskych mestách až do začiatku dvadsiateho storočia. Vysoká pevnosť a jednoduchosť inštalácie sú hlavnými výhodami tejto inštalácie. Tento proces má veľa spoločného s vyššie opísanými metódami, ale základňa musí byť piesčitá.

Hĺbka dlažby je asi 25 cm a piesok je vrazený do zeme. A samotná cesta sa zdvihne nad úroveň zeme, zatiaľ čo ramená sú obmedzené obrubníkom, ktorý je možné odlievať nezávisle od betónu v debnení.

Čím zložitejšie je usporiadanie záhradnej uličky, tým lepšie. Stojí za to najskôr vyskúšať rôzne vzory, aby ste si vybrali ten najzaujímavejší vzor. Dlažobné kocky by k sebe mali perfektne pasovať – ​​kamenné cesty, foto:

Tip: Pri nákupe hotového materiálu sa pokúste vypočítať náklady na bežný meter a celkovú dávku. Počas práce budete možno musieť odhodiť časť materiálu, takže nakupujte s rezervou.

Položenie dráhy z plastu

Keď existuje túžba zdôrazniť prirodzenosť a prírodné kúzlo krajiny, kúpte si „divocha“ (divoký kameň) a „pastierku“. Ide o neleštené dlaždice prírodného tvaru, ale rovnakej hrúbky. Tento materiál je odolný a lacný, vďaka štandardnému tvaru je z neho alejová dlažba jednoduchšie vyrobiť.

Pozor: Pri nákupe plastu dávajte pozor na číslo šarže, skontrolujte farbu kameňa! Môže sa výrazne líšiť, pretože sú rozšírené 4 odrody jeho odtieňov – sivá, žltkastá, nazelenalá a načervenalá. Keď je kameň mokrý, je veľmi tmavý.

Samo kladenie plastu je podobné iným metódam, ale je položené na betónový vankúš so špeciálnym lepidlom. Odporúča sa opraviť tvar kameňa a predbežne rozložiť vzor, ​​aby sa vizuálne vyhodnotila jeho estetika – kamenné cesty, foto:

Je zvykom položiť najväčšie úlomky do stredu uličiek, akoby pod schody pravej a ľavej nohy. Potom ostatné fragmenty zakotvia s touto základňou. Niektorí ľudia radi ležia presne na zadok, iní radšej nechávajú veľké medzery vo švíkoch a naplnia ich pieskom.

Pozor: Lepidlo na takýto styling je dosť drahé, spotreba je veľká, takže estetická cesta z plastu je drahá.

Na nanesenie lepidla potrebujete dokonale čistú betónovú podložku. Hustá cementová zmes sa zriedi lepidlom, kameň sa lubrikuje stierkou a dobre pritlačí, poklepaním. Je nežiaduce kráčať po hotovej ceste 2-3 dni, ale uistite sa, že ste okamžite zasypali švy pieskom a skontrolovali vodorovnú polohu.

Plastushka môže byť položená v obyčajnej alebo farebnej kombinácii niekoľkých odtieňov. Na efekt „mokrého kameňa“ sa používa polyuretánový lak, ale môže sa použiť aj na spracovanie jednotlivých fragmentov vzoru..

Ako používať domáce formy na kameň?

Ak nie je možné použiť prírodný kameň, potom sa na výrobu umelého kameňa na cesty používajú formy. Metóda je dobrá v prípade, keď z hlavnej budovy, z ktorej je vyrobený umelý kameň, zostalo veľa stavebných materiálov. Ako hlavné plnivo bude slúžiť hlina alebo betón s inklúziami. Fragmenty ílu sa musia piecť. Do betónového roztoku sa pridáva drvený kameň rôznych frakcií, žulové štiepky, troska, rozbité keramické dlaždice, morské kamienky, škrupiny a škrupinové škrupiny. Na väzbu pridajte zmäkčovadlo, výstužné vlákno a na farbu – pigment oxidu železa (na betón).

Dnes sa vyrábajú formy na odlievanie „kamenných“ ciest akejkoľvek konfigurácie. Ich hlavnou výhodou je bezproblémové alebo skladacie spojenie nasledujúceho opakujúceho sa pracovného kroku. Ľahké a trvanlivé polypropylénové formy je možné dnes kúpiť v každom katalógu alebo stavebnom supermarkete. Ponúka sa im presný návod s odporúčaním na výrobu malty a tvarovania kameňa. Vo všetkých ostatných ohľadoch sa tvorba takejto cesty nelíši od ostatných – príprava úsekov a zákopov, značenie, vankúš a kladenie.

Príklad, ako položiť kameň na cesty – video:

About the author