Maliny. Výsadba, pestovanie a starostlivosť

Maliny sú medzi ruskými záhradníkmi mimoriadne obľúbené. Je to kvôli jeho vysokej chuti. Toto bobule je dobré čerstvé, aj vo forme džemu alebo džemu, aj sušené. Tento článok bude diskutovať o najobľúbenejších odrodách malín a o tom, ako sa o ne správne starať..

Obsah:

Ľudia pestovali maliny už od doby kamennej, o čom svedčia ich semená nájdené pri vykopávkach. Prvé zmienky o tejto rastline vo voľnej prírode pochádzajú z 1. storočia n. L. Rimanom a Grékom toho času bolo dobre známe ako lahodný dezert aj ako liečivá droga..

 • Divoké európske maliny červené a americké štetinaté dali impulz k pestovaniu týchto druhov. V devätnástom storočí sa v Európe už objavilo mnoho odrôd.
 • Divoké maliny dlho poznali a milovali aj v Rusku. Slúžila ako vynikajúca pochúťka a liek. Bobule a listy sa sušili na zimu a pripravovali sa čaje bohaté na vitamíny.

 • Na začiatku 19. storočia sa v Rusku pestovalo len niekoľko odrôd malín. Obrovské výberové práce na rozšírení sortimentu vykonali v 30. a 40. rokoch vedci Sovietskeho zväzu. Vysokokvalitné domáce odrody vyšľachtili IV Michurin, NV Kuzmin, VV Spirin. a ďalší známi chovatelia.

Informácie o kultúre

Rubusidaeus Latinský názov bežnej maliny.

 • Rastlina je trvalý opadavý ker dorastajúci do výšky 2,5 metra.
 • Drevnaté vzpriamené výhonky prinášajú ovocie v druhom roku a potom odumierajú. Súčasne z odnoží vyrastajú nové bylinné výhonky, ktoré následne zdrevnatejú. V remontantných odrodách sú však výhonky v prvom roku schopné priniesť aj ovocie..

 • Tmavo zelené listy sú zospodu belavé. Majú zložitú štruktúru. Skladajú sa z niekoľkých letákov, zúbkovaných po okrajoch a mierne dospievajúcich s malými klkami. Ker kvitne v polovici leta racemóznym súkvetím. Bobule sa zbierajú z malých šťavnatých kôstok, ktoré spolu narástli. Plody sú zvyčajne vínové, ale existujú odrody so žltými a dokonca čiernymi bobuľami..
 • Bobule obsahujú – glukózu, fruktózu, vitamíny, organické kyseliny. Vďaka obsahu kyseliny salicylovej sa maliny široko používajú ako diaforetikum pri nachladnutí..

Pestovanie malín

Výber sedadla

 • Tento ker vyžaduje slnečné miesto, chránené pred vetrom, a úrodnú neutrálnu alebo mierne kyslú pôdu s dobrou drenážou..

 • Pre malinovú rastlinu je vhodné miesto umiestnené pozdĺž plotu alebo v rohu miesta, ale nie v jeho strede. Pretože táto rastlina je schopná produkovať potomstvo z koreňov, ktoré sa môžu objaviť na celom mieste vo veľkých vzdialenostiach od hlavného kríka, vrátane záhonov a záhonov.
 • Maliny sú veľmi náchylné na bakteriálnu rakovinu, ktorej baktérie môžu v pôde pretrvávať niekoľko rokov. Preto je dôležité poznať stav predchádzajúcich plodín v oblasti plánovanej na maline..

Výsadba malín

 • Sadenice malín môžete vysádzať na jar aj na jeseň. Ale v každom prípade je pôda pripravená vopred, najmenej dva až tri týždne pred výsadbou. Ak sa plánuje jarná výsadba, je lepšie pripraviť miesto na jeseň..
 • Existujú dva spôsoby výsadby. Na prvom mieste – maliny sa vysádzajú do oddelených otvorov a rastlina sa pestuje vo forme kríkov s 8 až 10 stonkami. Druhou metódou je zasadiť sadenice do priekopy v jednom rade..

 • Malinové kríky môžu na jednom mieste dobre rásť a prinášať ovocie viac ako 10 rokov. Preto sa príprave pôdnej zmesi na výsadbu venuje veľká pozornosť. Pripravuje sa z rovnakých podielov odstránenej vrchnej úrodnej vrstvy, zhnitého hnoja a vyzretého kompostu. Nezabudnite obohatiť zmes minerálnymi hnojivami. Je veľmi dobré použiť dvojitý superfosfát a popol z dreva. Je lepšie nepridávať dusičnaté hnojivá, pretože to vedie k zlému zakoreneniu sadeníc..
 • Pri samostatnom spôsobe výsadby sa vykopávajú jamy na výsadbu s rozmermi 0,5 x 0,5 m. Zmes sa naleje na drenážnu vrstvu v strede jamy, takže sa vytvorí malý kopec. Pred výsadbou sa sadenica ponorí na niekoľko minút do roztoku mulleínu a potom sa spustí do otvoru v hornej časti hlinenej hromady a opatrne sa narovnajú korene. Po zakrytí koreňov je pôda dobre zhutnená. Pri výsadbe nie je možné prehĺbiť koreňový krk, pretože koreňový púčik môže hniť. Optimálne bude umiestnenie koreňového krčka na úrovni zeme alebo o niečo vyššie..

 • Pri metóde pristátia v priekope vykopte priekopu rovnakej šírky a hĺbky ako pristávacie jamy. Nachádzajú sa vo vzdialenosti najmenej 1 meter od seba a medzi rastlinami by mala byť vzdialenosť najmenej 0,4 m.
 • Na konci výsadby sa sadenice odrežú do výšky 0,3 m, zalejú sa a mulčujú. Ako mulč sa používa drvená rašelina, humus alebo v extrémnych prípadoch suchá pôda..
 • Opravené maliny vyžadujú hlbšiu výsadbu, s horizontálnym usporiadaním sadeníc v jamke a úplným rezom vzdušnej časti po posypaní výživnou pôdou. Ostatné body výsadby sú rovnaké ako pre bežné maliny..
 • Aby sa budúce dlhé stonky neodlomili a nepotácali od vetra, aranžujú treláže. Pozdĺž okrajov hrebeňa sú vykopané silné kolíky alebo kovové rúry a medzi nimi je v dvoch radoch natiahnutý drôt. Jeden rad sa nachádza asi 0,5 m od zeme a druhý – 0,7 m. Ak je priekopa dlhá, v jej strede sú zasunuté ďalšie podpery, aby sa zabránilo prehýbaniu drôtu. Keď výhonky dosiahnu dostatočnú výšku, sú viazané na drôt a rozdeľujú ich vejárovitým spôsobom..
 • Aby sa obmedzil rast koreňového systému, sú zákopy ohradené zábranou z hnijúceho materiálu a vykopávajú sa do hĺbky 30 – 35 cm. Väčšina záhradníkov na tento účel používa kúsky bridlice. Tiež to robia s oddelenými pristátiami..

 • Oddenky malín ročne dajú veľa potomkov, ktoré môžu budúci rok priniesť ovocie. Na rozmnožovanie kríkov sa používajú nízko úhľadne vykopané sadenice.

Starostlivosť o maliny

 • Rastlina potrebuje predovšetkým vodu v období, keď začína kvitnutie a bobuľoviny. Bohaté zalievanie sa vykonáva 3-4 krát v lete a častejšie v suchých obdobiach. Okrem toho je potrebné zalievať nielen zákopy, ale aj uličky, pretože koreňový systém kríkov rastie široko. Po zalievaní je pôda mulčovaná silnou vrstvou, ktorá zadržiava vlhkosť. Aj keď sú maliny hygrofilné, nemali by ste ich ani plniť. V opačnom prípade koreňový systém kvôli zamokreniu nedostane dostatok kyslíka a spomalí jeho vývoj. Bližšie k jeseni sa zalievanie zníži.
 • Je nemožné dovoliť, aby malina prerástla trávou, ktorá je útočiskom pre škodcov, sťažuje vetranie výsadieb a odoberá potravu z kríka. Súčasne sa objavuje malý mladý rast, kvalita a množstvo bobúľ sa výrazne zhoršuje. Preto nielenže odburinia priestor medzi kríkmi v zákopoch a výsadbe dier, ale tiež hlboko okopávajú uličky. Tento postup sa počas sezóny opakuje niekoľkokrát..

 • Ak bola pôda počas výsadby správne hnojená, v prvom roku sa hnojenie nevyžaduje. Ale potom, aby sa dosiahol zaručený dobrý výnos ročne na začiatku jari, používajú sa organické látky a minerálne hnojivá: asi 15 g komplexných hnojív a 3-4 kg hnoja na 1 štvorcový meter. meter pristávacej plochy.
 • Druhýkrát, počas pučania, sú kŕmené draselnými a fosforečnými hnojivami v súlade s receptom uvedeným na obale. Posledný obväz sa vykonáva na jeseň po prerezaní, čím sa zníži množstvo hnojiva o jednu tretinu..
 • O niekoľko rokov neskôr, v prípade poklesu výnosov, vykopávajú staré oddenky bez toho, aby to ovplyvnilo mladé výhonky. Dochádza teda k omladeniu maliny..
 • Bez ohľadu na to, ako je vysadená odroda odolná, stále potrebuje zimný úkryt, najmä v regiónoch s krutými zimami. Sneh slúži ako úkryt. Na konci jesene, ale nie pri mrazivých teplotách, sú stonky malín ohnuté čo najbližšie k zemi a prichytené háčikmi vyrobenými z tuhého drôtu alebo lisované ťažkým bremenom. Rastlina by mala byť úplne pokrytá snehom. V zime s malým snehom je sneh naberaný z iných častí záhrady. Nie je možné odoberať sneh z rozstupov riadkov v malinových kríkoch, pretože to povedie k zmrazeniu koreňového systému. Po jarnom topení snehovej pokrývky sa háčiky odstránia a stonky sa ohnú.

Prerezávanie malín

 • Začiatkom jari sa malina preriedi a na 1 štvorcový zanechá až 15 vysokých silných stoniek. meter. Vytvorte hygienické prerezávanie vyrezaním mrazených a zlomených stoniek.
 • V tradičných odrodách sa bobule formujú na stonkách minulého roka, takže sa po zbere bobúľ rozrežú a snažia sa nenechať pne. To bude slúžiť ako stimul pre rozvoj silných mladých výhonkov – kľúč k zberu budúcej sezóny. V mladých stonkách, ktoré zostávajú na zimu, je hrot zovretý, čo urýchľuje ich dozrievanie. Výsadby sa tiež pravidelne riedia, čím sa odstraňujú nedostatočne vyvinuté výhonky, ktoré zahustia malinový strom.

 • Mnoho amatérskych záhradníkov v poslednej dobe používa metódu dvojitého rezu. Prvé prerezávanie sa vykonáva na začiatku leta, skrátenie výhonkov o 8 – 10 cm, čím sa zastaví rast vrcholu a vyvolá výskyt niekoľkých bočných výrastkov. Budúcu jar urobia to isté druhé prerezávanie, ale už z bočných vetiev. Práve pri tomto druhom prerezávaní sa vytvárajú ďalšie ovocné vetvy tak na centrálnom stonku, ako aj na bočných porastoch. Táto metóda prerezávania predlžuje obdobie dozrievania plodín od júla do septembra..

Bojujte proti možným chorobám a škodcom

Maliny možno zaradiť medzi chúlostivé plodiny v tom zmysle, že sú často postihnuté rôznymi vírusovými a hubovými chorobami a mnoho škodlivého hmyzu taktiež nemá záujem hodovať na nich. Na ochranu bobúľ pred týmito nešťastiami je od záhradníkov potrebné určité úsilie..

 • Osobitná pozornosť by sa mala venovať výberu sadeníc, pretože mnohé hubové choroby sa prenášajú presne so sadivovým materiálom. Sadenice by ste mali nakupovať v osvedčených škôlkach, ktoré môžu zaručiť ich zdravý stav. Od jednotlivcov si môžete ľahko kúpiť maliny napadnuté bakteriálnou rakovinou, antrakózou, didimelou (modrofialovou škvrnou) a inými plesňovými chorobami.

 • Akékoľvek chemické prípravky sa používajú pred tým, ako ker začne kvitnúť alebo po zbere. Hubové choroby sa liečia skoro na jar postrekom prípravkami obsahujúcimi meď alebo kvapalinu Bordeaux. Na boj proti hmyzu sa používajú biologické produkty, ktoré sú v obchode široko dostupné. Ak pravidelne kontrolujete výsadbu, môžete v počiatočných fázach zachytiť zamorenie hmyzom, potom je možné znížiť populáciu ich ručným zberom..
 • Silne napadnuté výhonky sa ihneď vyrežú a spália. Padlý jesenný list je tiež spálený, pretože v ňom nachádzajú útočisko patogény a larvy hmyzu. Pôda medzi stonkami sa uvoľní a uličky sa vykopú.
 • Z vírusových chorôb je rozšírená takzvaná čarodejnícka metla, pri ktorej rastlina dáva veľa tenkých nízkych výhonkov a vyzerá ako panicle. Žltá mozaika a iné vírusové choroby často napádajú malinu. Keď sú výsadby infikované, nemožno počítať s vysokým výnosom. Aby sa zastavilo šírenie chorôb, infikované kríky sú zlikvidované. Bojujú aj proti voškám a listovým listom, ktoré prenášajú vírusy.

Populárne odrody malín

 • Zbierajte na silných stonkách odrody “Bulharský rubín” začína dozrievať na konci júna. Výťažky sú stabilné. Má veľké tmavočervené bobule. Dobrý vkus. Tolerancia voči suchu je slabá.

 • Odroda dezertu “Hojný” kríky bez tŕňov. Bobule sú veľmi veľké, červené, mierne predĺžené. Dobre znášajú dopravu. Odroda je odolná voči chorobám a chladu.
 • Odroda má jemné a sladké bobule predĺženého tvaru “Malakhovka”. Výťažok je priemerný. Bobule sú prenosné. Krík je odolný voči roztočom, sivá hniloba je však pre neho hrozná. Zimná odolnosť je slabá, vyžaduje úkryt.
 • “Husár” sa týka odrôd odolných voči zime, odolných voči chorobám a suchu. Jasné rubínové bobule majú kužeľovitý tvar. Výhonky dorastajú do výšky až dvoch metrov. Výnosy sú vysoké a stabilné.
 • Rozmanitosť “Zlatý obr” zaujímavé tým, že prináša ovocie s veľkými žltými bobuľami dobrej chuti. Bobule sú silné, počas prepravy sa nemačkajú. Kríky sú vysoké, vzpriamené. Odroda je mrazuvzdorná a odolná voči chorobám. Nasleduje fotografia maliny tejto odrody.

 • A tu “Cumberland”, naopak, produkuje čierne bobule. Krík je pichľavý, má voskový povlak. Je zaujímavé, že táto odroda neprodukuje potomstvo z koreňov a rozmnožuje sa vrcholmi stoniek. Maliny tejto odrody sú stredne veľké, lesklé, takmer čierne alebo veľmi tmavofialové, sladké s príchuťou černice. Mrazuvzdornosť odrody je priemerná. Málo postihnutý chorobami a škodcami.

Niektoré sľubné odrody remontantných malín

Opravné odrody sa líšia od tradičných tým, že môžu priniesť ovocie dvakrát za sezónu. Pri nesprávnej starostlivosti je však druhý zber v auguste až septembri nízky v množstve aj kvalite, pretože hlavná sila rastliny bude daná prvému zberu v júni až júli. Aby ste tomu zabránili, nemôžete zanedbávať vrchný obväz, strih a pravidelnú zálievku. Mnoho záhradníkov, ktorí šetria svoj čas a energiu, používa remontantné druhy ako obyčajné maliny a získava iba jednu úrodu..

 • Začiatok letnej odrody “Perseus” prináša ovocie s veľkými kužeľovitými tmavočervenými bobuľami sladkokyslej chuti. Plody dozrievajú súčasne. Odroda ľahko toleruje nedostatok vlhkosti, málo trpí hubovými chorobami a je mrazuvzdorná. Odroda má približne rovnaké vlastnosti. “Sanya”, ale jeho vysoké vzpriamené výhonky majú mierne ovisnuté vrcholy.

 • Odrody malín “Ušľachtilý “ označuje stredne neskoro. Na výhonkoch nie sú žiadne tŕne. Obdobie dozrievania ovocia sa predlžuje. Nosí ovocie so silnými, kónickými červenými bobuľami, vhodné na prepravu.
 • Odroda prináša ovocie s veľkými bobuľami svetlo žltej farby. “Žltý obr”. Doba dozrievania plodiny sa predlžuje. Odroda dobre znáša studené zimy..
 • Neúnavná známka “Kozachka” má stredne neskoré dozrievanie. Má veľké a stredne veľké tmavočervené bobule okrúhleho tvaru. Plody dozrievajú súčasne. Odroda sa vyznačuje odolnosťou voči suchu, odolnosťou voči chorobám a zimou.
 • Odroda “Patricia” pološírené výhonky strednej výšky. Veľmi veľké kužeľovité bobule sa nelámu ani nedrobia. Táto odroda je stredne mrazuvzdorná a nie je ovplyvnená vážnymi chorobami..

About the author