Čo robiť so starým stromom v záhrade. Možnosti dizajnu a dekorácie

Suchý starý strom v záhrade je vždy nepríjemný pohľad..

Prvá myšlienka, ktorá vzniká pri jej uvažovaní, je obmedziť ju, ale rýchlo. Musí však strom kvitnúť a byť plodný??

Vôbec nie!

Môže to byť vynikajúci základ pre záhradné remeslá a dekoratívne návrhy. Stačí prejaviť malú predstavivosť a vo vašej záhrade sa namiesto rastlín znetvorených časom a nepriaznivými faktormi budú chváliť skutočnými majstrovskými dielami, šikovne vytvorenými vlastnými rukami..

Obsah

Pohľad skúsených záhradníkov

Podľa skúsených majiteľov súkromných nehnuteľností musia byť v záhrade prítomné stromy všetkých vekových skupín. Až potom môže byť považovaný za integrálny a harmonický – ako patriarchálna rodina, v ktorej žijú zástupcovia mnohých generácií.

Slávny anglický záhradník a architekt osemnásteho storočia W. Kent cvičil výsadbu sušených stromov v záhradách. Vážil si ich pre ich jedinečné dekoratívne vlastnosti a veril, že „dýchajú“ s pocitom autenticity bytia. Podľa V. Kenta mŕtve vetvy s unikátnymi ohybmi a popraskanou kôrou nie sú vôbec škaredé, ale skutočná krása..

Ďalší slávny záhradník z osemnásteho storočia S. Switzer dokonca povedal, že je lepšie spáliť vlastný dom, ako „zdvihnúť ruku“ na strom úctyhodného veku. Ten muž bol pevne presvedčený, že krajinné plánovanie by sa malo vykonávať s prihliadnutím na prirodzený stav oblasti a nie vždy dodržiavať primeranú ľudskú fantáziu..

Druhý život starého stromu: nápady na letné sídlo a záhradu

Zastaraná rastlina v šikovných rukách záhradníka milujúceho prírodu sa ľahko zmení na fantastickú výzdobu lokality. Existuje mnoho možností, ako aktualizovať starý strom – a radi sa s vami o ne podelíme..

Dekoratívny sochársky strom

Dekoratívny sochársky strom môžete vyrobiť zo sušenej rastliny pomocou jasnej farby – jednej alebo viacerých farieb. Je pravda, že „starý muž“ by mal byť vopred dôkladne pripravený:

  • odrežte nepotrebné vetvy;
  • vyčistite kôru stromu až po kmeň;
  • rozomlieť sud;
  • na ošetrenie kmeňa a „významných“ konárov špeciálnou impregnáciou na ochranu dreva.

Po týchto manipuláciách môžete „remeslo“ bezpečne natrieť pripravenou kompozíciou a otvoriť ho lakom na vonkajšie použitie. Pre starý strom si môžete vybrať absolútne akúkoľvek farbu: stačí vziať do úvahy zvláštnosti okolitého „prostredia“ a vhodnosť experimentov s odtieňmi.

Pôvodný kvetinový záhon

Ak je to žiaduce, starý strom sa ľahko zmení na kvetinový záhon – na jeho vetvy stačí umiestniť závesné koše s kvetmi, ktoré sú v nich zasadené. Rovnako ako v prípade sochárskeho remesla musí byť spracovanie starého stromu pred tak dôležitou „transformáciou“ vykonané bez problémov – rovnaké orezávanie konárov, odstraňovanie kôry a nanášanie impregnácie sú veľmi dôležité pre kvalitný konečný výsledok..

Aké sú výhody takéhoto záhradného riešenia? Koše je možné pravidelne meniť – a spolu s nimi sa zmení aj vzhľad celého stromu.

“Sedadlo” pre záhradné figúrky

Záhradné figúrky vyzerajú skvele na starom strome. Vyšším umiestnením figúrok ich môžete obdivovať aj z diaľky. Staré stromy sú veľmi často zdobené hniezdami s bocianmi, ako aj tuleňmi, medvedicami. Takýto „nový život“ starého stromu je radosťou pre oči i pre dušu.!

Na „kompozíciu“ môžete použiť aj figúrky záhradných škriatkov. Malí škriatkovia, ktorí sa pozerajú von z dutín alebo štrbín kmeňa stromu, sú neuveriteľne rozprávkovým pohľadom. Ak máte deti alebo vnúčatá, určite ich takéto „dekorácie“ potešia.

Záhradná lampa

Starý strom možno úspešne použiť ako „základ“ pre osvetlenie záhrady. Kúpte si špeciálne elektrické žiarovky a namontujte ich na strom – užívajte si večery s originálnym a atraktívnym „osvetlením“.

V zime môžu byť žiarovky nahradené girlandou.

Strom Liana: krása a exkluzivita

Týmto spôsobom môžete tiež urobiť zo sušeného stromu exkluzívnu záhradnú výzdobu: odrežte podľa svojho názoru extra vetvy „starého muža“ a v jeho blízkosti vysaďte popínavú rastlinu. Vyberte si nenáročný malokvetý plamienok – roztiahnu sa až na 15 metrov na dĺžku a pokryjú celý povrch stromu nádhernými kvetmi a olistením. Dobrou možnosťou môže byť aj imopea, ampelous nasturtium, laločnatá echinocytóza..

Praktické výhody starého dreva

Zo starého stromu možno získať nielen estetické, ale aj praktické výhody. Urobte z neho prirodzenú podporu hrozna Amur, popínavej fazule alebo dokonca tekvice. Ďalšou rastlinou, ktorá sa s mŕtvym stromom rozhodne „spriatelí“, je aktinidia z Ďalekého východu. Pestrofarebné listy kvitnúcich aktinídií dodajú stromu neskutočnú malebnosť..

Maľby na drevo – majstrovské diela dostupné každému

Ak máte umelecký talent (alebo aspoň máte farbu a túžbu byť kreatívny), môžete na kmeni starého stromu vytvoriť úžasnú kresbu – skutočné umelecké dielo..

Ako urobiť obraz na strome: poradie práce

Čo sa dá nakresliť na strom?

Čokoľvek! Je pravda, že pre záhradu pravdepodobne nebudú obrázky prírodných motívov obzvlášť relevantné – jednoducho sa zlúčia s okolitým prostredím. Ale zvieratá, rozprávkoví hrdinovia a všetky druhy abstrakcií sa stanú dôstojnou ozdobou vášho majetku..

Stále pochybujete o svojom výtvarnom talente? Nevzdávajte sa takého skvelého nápadu. Vzory sú určite vo vašich silách! Vyzerajte v záhrade veľmi zaujímavo, napríklad podľa národných vzorcov rôznych krajín.

Užitočné tipy od skúsených záhradníkov

Originálny záhradný nábytok môžete vždy vyrobiť zo starých stromov – stoly, lavice, lavice, kreslá. Najjednoduchšie je vyrobiť zrubové lavice.

A tiež schátraná rastlina po malom spracovaní je vynikajúcim kreatívnym vešiakom, na ktorý môžete uložiť rôzne záhradné nástroje, náradie, pracovné oblečenie.

Pripevnite oči, nos, ústa, uši, ruky vyrobené zo šikovných materiálov ku kmeňu starého stromu – a uvidíte zlomyseľné živé stvorenie, ktoré svojim vzhľadom poteší každého okoloidúceho.

Ako vidíte, existuje veľa nápadov na zdobenie starého stromu v záhrade – vyberte si ten, ktorý sa vám páči. Ľahká kreativita!

About the author