Ošetrenie oblasti od kliešťov

Pre mnohých majiteľov súkromných domov alebo letných chát je problém šírenia kliešťov na mieste dosť naliehavý. Pretože tento hmyz môže poškodiť nielen rastliny a zvieratá, ale aj ľudí. Ďalej zvážime, ako sa zbaviť kliešťov na webe..

Obsah:

Liečba kliešťov: vlastnosti

S nástupom leta sa otázka ošetrenia oblasti pred kliešťami stáva relevantnejšou. Existuje mnoho liekov, ktoré môžu zabíjať kliešte, ale zároveň sa ich negatívny vplyv rozširuje na pôdu..

Predtým, ako sa dozviete o spôsoboch spracovania stránok, pozývame vás, aby ste sa zoznámili s funkciami kliešťov, ako je hmyz. Najčastejším miestom výskytu kliešťov je vysoká tráva a nízke kríky. V zime sú radi v starých odpadkoch, listí alebo na stromoch. Kliešte sú veľmi sedaví paraziti, ktorí nevedia lietať, behať ani skákať. Do jedného mesiaca sa kliešť sám pohybuje maximálne o 500 cm. Aj keď, keď zasiahne zviera, pohybuje sa po ňom niekoľko kilometrov. Tento hmyz je navyše obzvlášť plodný a rýchlo sa množí..

Aplikované pesticídy sa veľmi dlho rozpadajú, preto sa postupne hromadia v pôde. Väčšina organofosfátových insekticídov je nebezpečná pre ľudské zdravie. Najlepšou možnosťou je použiť pyretroidy. Majú nízku toxicitu, dobrú rýchlosť rozpadu a pomáhajú účinne zbaviť sa roztočov. Práve tieto výhody robia z pyretroidov obľúbenú liečbu lokality. Aj keď sa tieto lieky vyznačujú určitými nevýhodami:

 • schopný zabiť nielen kliešte, ale aj iný hmyz, ako sú včely;
 • nebezpečné pre zvieratá, ako sú ryby alebo mačky.

Pri spracovaní obrovských území preto prostredie dosť trpí. V oblastiach, ako sú detské inštitúcie, potrebujú túto starostlivosť súkromné ​​domy, parky, sanatóriá, penzióny alebo záhradné pozemky.

Liečba oblastí s kliešťami je spôsob, ako kontrolovať šírenie infekcií, ktoré tento hmyz môže prenášať. Zníženie počtu kliešťov sa dosahuje nasledujúcimi spôsobmi:

 • vytváranie podmienok, ktoré sú pre ich život nepriaznivé;
 • pri boji s hlodavcami myšieho typu;
 • ak sú ošetrené chemikáliami zabíjajúcimi roztoče, ako sú akaricídy.

Tip: Ak chcete zistiť, či sa v určitej oblasti vyskytujú kliešte, postupujte takto:

 • vezmite si vaflový uterák;
 • utrite ho v oblasti tela, kde je malý pot;
 • položte ho na trávu na niekoľko minút;
 • ak máte kliešte, uvidíte ich na uteráku.

Tip: Namiesto uteráka použite akúkoľvek tkaninu svetlej farby, napríklad plachtu.

Okrem toho musí byť tkanina kvôli efektívnej identifikácii pripevnená lanom k ​​tyči a natiahnutá cez trávu alebo inú vegetáciu lokality. Ak máte roztoče, určite ich spálite. A ak chýbajú, vykonajte preventívne opatrenia, ktoré pomôžu zabrániť ďalšiemu výskytu kliešťov na webe..

Prevencia a liečba oblasti pred kliešťami na vlastnú päsť

Na ochranu lokality pred kliešťami by sa mali prijať tieto preventívne opatrenia:

 • vykonávať pravidelné kosenie trávnikov, zbaviť sa zvyškov vegetácie a starého lístia;
 • neumožňujú vzhľad preplnených oblastí;

 • postavte bariéru po obvode miesta, ktorá vyzerá ako pás široký jeden meter, posypaný pilinami alebo štrkom;
 • nedovoľte, aby sa na mieste objavili myši alebo iné hlodavce, pretože sú hlavným hostiteľom lariev kliešťov, navyše prenášajú na kliešte rôzne infekcie, ktoré môžu prenášať na zvieratá alebo ľudí;
 • dbajte na zníženie počtu chránených prvkov lokality, nenechávajte na nich odpadky ani nespotrebované potraviny;
 • pomocou pascí a jedov sa zbavte hlodavcov.

Ošetrite akaricídmi. Väčšina liekov používaných pri ošetrovaní rastlín od škodcov má negatívny vplyv na kliešte. Nezabudnite, že kvapalné formulácie sú účinnejšie ako granulované..

Liečba kliešťov sa vykonáva s nástupom otepľovania, bezprostredne po roztopení snehu. Akaricídne lieky by sa mali používať v prísnom súlade so všetkými pravidlami popísanými v pokynoch. Oblasť osobitnej pozornosti zahŕňa oblasti s hustou vegetáciou, po obvode chodníkov a rekreačných oblastí.

Na výrobu pyretroidov sa používa prírodný insekticíd pyrethin, ktorý je prítomný v určitom type harmančeka: ružovom belošskom, perzskom a dalmatínskom. Vysadením týchto rastlín na miesto bude možné vystrašiť kliešte bez chemického ošetrenia, navyše tieto rastliny majú atraktívny vzhľad a môžu nielen pomôcť zbaviť sa kliešťov, ale aj ozdobiť miesto.

Kliešte na ich letnej chate: ako sa ich zbaviť a ako im predchádzať

1. Postarajte sa o celkové čistenie prímestskej oblasti. Zbavte sa miest, kde sa hromadia odpadky a všetky druhy odpadu. Odstráňte všetky nevyčistené húštiny, haldy s vrcholmi a suché konáre. To by sa malo vykonať na začiatku jari. Je vhodné spáliť všetky odpadky, ktoré sa nahromadili počas zimy, aby ste sa zbavili kliešťov, ktoré v nich prezimovali..

2. Počas celého teplého obdobia nedovoľte, aby sa na mieste objavili vysoké húštiny, v lete koste a upravujte trávnik najmenej päťkrát. Keď tráva uschne, ihneď začnite so zberom..

3. Používajte rôzne výrobky na kontrolu hlodavcov. Tesne pred použitím si prečítajte pokyny a nedovoľte kontakt s malými deťmi..

4. Kúpte si špeciálne výrobky na ošetrovanie zvierat. Potom, čo ich prejdete, skontrolujte, či v nich nie sú kliešte..

5. Skúste ohradiť priestor a nedovoľte, aby doň vstúpili cudzie zvieratá, ako sú mačky, psy, líšky, ježkovia, zajace a podobne..

6. Keď prinášate do oblasti trávu, kvety a inú vegetáciu, starostlivo ich skontrolujte, či neobsahujú roztoče..

Zničenie kliešťov v oblasti: nekonvenčné metódy

Okrem tradičného spôsobu ošetrovania miesta pomocou rôznych druhov prípravkov existujú aj nekonvenčné spôsoby boja proti kliešťom, ktoré sú založené na nákupe zvierat alebo hmyzu na miesto, ktoré sú nepriateľmi a požieračmi kliešťov..

Ukazuje sa, že je to „biologická zbraň“, pomocou ktorej kliešte zomierajú. Niektoré krajiny majú továrne na výrobu týchto parazitov.

Takýto hmyz je špeciálnym druhom osy, ktorý je parazitom kliešťov. Na kliešťoch navyše radi hodujú špeciálne mravce, chrobáky, střevle. Patogénne huby nepriaznivo ovplyvňujú kliešte.

Nákup drahých produktov na ošetrenie tela a oblečenia z kliešťov nemusí vždy fungovať, preto odporúčame vyskúšať dve osvedčené ľudové metódy, ktoré pomôžu zabrániť tomu, aby sa kliešte dostali na vašu pokožku alebo oblečenie:

1. Toto riešenie by malo byť aplikované na povrch oblečenia pred odchodom do oblasti s možnou prítomnosťou roztočov..

Na prípravu roztoku budete potrebovať:

 • dva poháre bieleho octu;
 • jeden pohár vody;
 • niekoľko kvapiek eukalyptu, mäty a citrusového oleja.

Naneste zmes na oblečenie rozprašovačom a nastriekajte na telo a vlasy..

2. Druhá možnosť zahŕňa jej aplikáciu na nekryté miesta osoby..

Na jeho prípravu budete potrebovať:

 • dva poháre rastlinného oleja;
 • jeden pohár aloe vera;
 • dvadsať kvapiek levanduľového oleja;
 • dvadsať kvapiek ružového pelargónia.

Všetky prísady sa vložia do fľaše a energicky sa zmiešajú. Kliešte sú nestabilné voči vôni a chuti tohto roztoku; pri pokuse preniknúť do ľudskej pokožky z nej jednoducho odpadnú.

Liečba územia pred kliešťami: vlastnosti a odporúčania

Moderný veterinárny trh ponúka obrovské množstvo liekov, ktoré pomôžu zbaviť sa kliešťov. Predtým, ako začnete so spracovaním stránok, si však prečítajte pokyny pre všetky z nich. Niektoré prípravky obsahujú organofosfátový insekticíd, ktorý je nebezpečný pre ľudí a zvieratá..

Je lepšie dať prednosť pyretroidom, ktoré sú bezpečnejšie a menej toxické. Sú veľmi účinné.

Majte však na pamäti, že ak sú na mieste mačky alebo ryby, je prísne zakázané používať tieto lieky.

Čas prvého ošetrenia miesta sa zhoduje so začiatkom otepľovania, bezprostredne po roztopení snehu. Opracovanie by sa malo vykonávať počas teplej sezóny. Minimálne raz za mesiac je potrebné ošetriť oblasť od kliešťov, pretože prípravky sa počas dažďov zmývajú. Konečné ošetrenie lokality sa vykonáva pred začiatkom zimy, aby sa zabránilo výskytu kliešťov na jar..

Pri spracovaní by ste mali zvoliť vhodný deň, počasie by malo byť pokojné, suché a slnečné. Odporúča sa, ak po trojdňovom spracovaní neprší.

Existujú dva typy produktov na kontrolu roztočov:

 • kvapalina,
 • zrnitý.

Väčšia účinnosť sa vyznačuje kvapalnými roztokmi, ktoré sa striekajú na územie. Pelety sa používajú vtedy, keď je podzemná voda vo vzťahu k lokalite na vysokej úrovni alebo v daždivom počasí, napríklad na jeseň.

Pri ošetrovaní oblasti používajte rukavice, ochranný odev, respirátor a masku. Po ošetrení nedovoľte, aby sa okoloidúce osoby zdržiavali v oblasti niekoľko hodín.

Ošetrenie miesta vyžaduje osobitnú starostlivosť o metodické a systematické striekanie. Roztok na postrek by mal byť aplikovaný na povrch zeme, stromy, trávu, kmene stromov, kríky, kvety, vo výbehu alebo tam, kde pes chodí.

Okrem toho by ste mali postriekať oblasti prahov, dverí, garáží, technických miestností a všetkého príslušenstva umiestneného na voľnom priestranstve..

O tom, či sa oplatí pestovať zeleninovú záhradu alebo záhradu, rozhoduje sám majiteľ. Pretože to závisí od lieku, ktorý sa používa počas postreku, a od jeho túžby. Zelenina a ovocie sú najmenej štyridsať dní po postreku nepoužiteľné.

Ak sa na mieste nachádzajú rybníky alebo studne, mali by ste starostlivo ošetriť povrch, ktorý je v ich blízkosti, pretože vniknutie jedu do vody spôsobí jeho nevhodnosť na pitie.

Nezabudnite, že lokálne postrek oblasti neposkytne adekvátnu ochranu pred kliešťami. Je vhodné, ak to s vami strávia aj susedia. Ak to nie je možné, dôkladne spracujte blízke miesta, cesty a obvod okolo lokality.

Po vykonaní tohto postupu je vhodnejšie nežiť v tejto oblasti asi 36 hodín.

Ako liečiť oblasť pred kliešťami: lieky a ich vlastnosti

Odporúčame vám, aby ste sa zoznámili s hlavnými prípravami na kliešte na webe:

1. Použitie “Tsifox” pomôže chrániť oblasť pred kliešťami ixodického typu, ako aj pred komármi a švábmi. Ako účinná látka sa používa "Cypermethrin".

2. Prostriedky na liečbu kliešťov “Taran” je založené na pôsobení zetacypermethrinu. Pomáha ničiť kliešte ixodid a domáci hmyz vo forme švábov, ploštíc, múch, mravcov, švábov.

3. Aplikácia „Super Sipaz“ je určená v prípade, že je na mieste potrebné zničiť kliešte, ploštice, blchy, muchy, šváby s larvami.

4. Použitie "Byteks" založený na fenthione, vám umožní zabudnúť na kliešte, muchy, pavúky a šváby.

5. Náprava "Sararovka Inteksitsid" má rovnaký účinok ako predchádzajúci liek.

6. „Pevnosť“ na báze organofosforových zlúčenín sa používa v procese boja proti kliešťom a inému hmyzu vo forme komárov, bĺch, ploštíc, múch.

7. Prípravok „Akaritox“ indickej výroby zabraňuje výskytu kliešťov ixodid a iného hmyzu.

Odporúčania na liečbu oblasti pred kliešťami

Pred vykonaním prác na postreku oblasti kliešťami je potrebné vykonať prípravné opatrenia, ktoré pomôžu určiť typ kliešťa bežného v tejto oblasti..

Prítomnosť roztočov v oblasti zistíte látkovou vlajkou, roztoče odchytíte a umiestnite do nádoby.

Ak je to možné, mali by byť predložené na vyšetrenie na určenie typu kliešťa. Táto udalosť pomôže presne vybrať správne zloženie liečiva na spracovanie.

Na striekanie malej plochy používajte ručné zariadenie, v opačnom prípade sa odporúča použiť motorovú jednotku.

Aby sa zabránilo otrave, v žiadnom prípade by nemali byť prekročené odporúčané dávky lieku..

Existuje názor, že by ste nemali ošetrovať oblasť od kliešťov každý mesiac, pretože v pôde sa hromadia škodlivé látky a nepriaznivo ovplyvňujú zdravie ľudí žijúcich na mieste. Odporúča sa vykonať ošetrenie proti kliešťom najmenej na jar a na jeseň, po zvyšok času je hlavným pravidlom ochrany pred kliešťami udržiavanie poriadku a čistoty na mieste, pravidelné kosenie trávy a včasné odstraňovanie odpadu..

Správne organizovaný drenážny systém pomôže zbaviť sa kliešťov, pretože radi žijú na miestach, kde sa vyskytuje vysoká vlhkosť..

Aby ste zabránili kliešťom dostať sa na vaše oblečenie pri spracovaní webu alebo pri prechádzke na čerstvom vzduchu, dodržujte tieto pravidlá:

 • počas úpravy miesta noste oblečenie svetlých farieb; je oveľa jednoduchšie všimnúť si kliešť na svetlých odevoch;
 • snažte sa chodiť v uzavretom oblečení, pretože kliešte sa ľahko prichytia k telu;
 • používajte rôzne výrobky, ktorých vôňa a chuť môže vydesiť kliešte;
 • neaplikujte finančné prostriedky na pokožku, pretože na nej dlho nepracujú.

About the author