Prerezávanie plamienku: pokyny krok za krokom

Pri slove „klematis“ sa srdcia väčšiny záhradníkov sťahujú od radosti. A to nielen preto, že svojou krásou, rozmanitosťou a trvaním kvitnutia dodávajú záhrade zvláštne čaro, ale aj preto, že pestovanie týchto „záhradných motýľov“ a starostlivosť o ne nie je jednoduchá záležitosť. Toto je cieľ, o ktorého dosiahnutie je zaujímavé sa snažiť. Koniec koncov, krása plamienku, ktorá lahodí oku celé leto, rozhodne stojí za všetku námahu. Článok sa zameria na nuansy prerezávania a správnu kultiváciu klematisu.

Obsah:

Ako správne zasadiť plamienok

Na túto otázku existujú dva protichodné názory, oba sú správne. Clematis je možné vysádzať buď začiatkom leta (keď je stopercentná záruka bez nočného mrazu), alebo začiatkom jesene (najneskôr však mesiac pred očakávaným mrazom). Mnohí veria, že druhá metóda je na prvý pohľad rizikovejšia, umožňuje kvetinám oveľa lepšie zakoreniť na novom mieste..

 • Stanovište klematisu by však v každom prípade malo byť jasné (nie však pod páliacim slnkom) a hlavne čo najviac chránené pred vetrom..
 • Pokiaľ ide o zloženie pôdy, tieto kvety uprednostňujú neutrálne, mierne kyslé a zásadité. V každom prípade by ste pri výsadbe plamienku klematisu mali zabezpečiť, aby bola pôda pre ňu skutočne výživná. Na tento účel musíte na základe jednej sadenice zásobiť: superfosfát (približne 100 g), humus (1,5 vedra) a hlinu (čo najvoľnejšie).

 • Je veľmi dôležité, aby podzemné vody neprechádzali príliš blízko povrchu, pretože plamienok neznáša premokrenie. Ak taký problém existuje, potom v spodnej časti otvoru vykopaného na výsadbu plamienku musíte naliať vrstvu drenáže zo štrku alebo len zlomenej tehly.
 • Pri kopaní jamy zvážte závažnosť pôdy. Na svetlú bude stačiť veľkosť 50×50 cm, na hustejšiu – 70×70 cm. Závažnosť pôdy ovplyvňuje aj stupeň prehĺbenia sadenice plamienku, čím je pôda hustejšia, tým hlbšie ju treba vysádzať . Na ľahkých pôdach – to je 5-6 cm v prvom roku, na ťažkých pôdach – 8-10 cm. Po roku sa rastlina prehĺbi približne o rovnaké množstvo..
 • Vzdialenosť medzi jamami na výsadbu by nemala byť menšia ako 70 cm.
 • Mladý stromček plamienku je veľmi jemný. Preto musí byť bezprostredne po výsadbe chránený pred priamym slnkom, hojne napojený (na odstránenie prebytočnej vlhkosti môžete vytvoriť kruhový otvor) a poskytnúť podporu, bez ktorej môže výhonok jednoducho zomrieť, napríklad pred silným vetrom. Preto zatiaľ čo mladý plamienok naberá na sile, je pravidelne (asi 1 krát za 3 dni) viazaný na podperu.

 • Minimálna výška takejto podpery by nemala byť menšia ako 1,5 m. Je tiež dôležité vziať do úvahy estetickú stránku problému, pretože kým podpera zmizne pod vetvami dospelého rastu, prejde dostatočné množstvo času. Preto musí štruktúra od začiatku harmonicky zapadať do záhrady..

Prerezávanie plamienku

 • Je veľmi dôležité nezabudnúť rezať výhonky plamienku bezprostredne po výsadbe výhonku. To sa musí vykonať radikálnym spôsobom, pričom zospodu zostanú doslova 2-3 púčiky. Postup je potrebné zopakovať o niekoľko týždňov..
 • Na jeseň prvého roku života plamienku je odrezaný tak, aby výška výhonku nebola väčšia ako 30 cm. Vďaka správnemu prerezaniu sa v plamienku vyvíja plnohodnotný koreňový systém, a to je zaručte, že za jeden a pol až dva roky vás rastlina poteší krásnym kvitnutím.

 • Samozrejme, môžete to urobiť bez zbytočných komplikácií a nechať rastlinu vyvíjať sa tak, ako chce. V tomto prípade je však nepravdepodobné, že by sa plamienok stal záhradnou dekoráciou, skôr bude pripomínať roztomilú, ale veľmi nepríjemnú burinu, ktorá rastie chaoticky, úplne nepredvídateľne a zároveň príliš rýchlo.

Všetko vyššie uvedené platí pre úplne všetky druhy týchto krásnych kvetov. Inými slovami, výsadba a počiatočné prerezávanie sú rovnaké pre všetky plamienky. Ale v budúcnosti sa starostlivosť o ne líši v mnohých ohľadoch a predovšetkým v štýle prerezávania, ktoré plamienok potrebuje ako žiadne iné rastliny. A preto potrebujete poznať typy, jemnosti a pravidlá tohto postupu..

Druhy prerezávania plamienkov

Pretože je potrebné neustále obmedzovať rast plamienkov, tieto kvety sú považované za jedného z najnáročnejších obyvateľov záhrady. Práve na ich správnom prerezávaní často „zaspávajú“ nielen začiatočníci, ale aj celkom skúsení záhradníci. V skutočnosti, dokonca aj s určitou zásobou znalostí, do tej či onej miery musíte použiť metódu pokusu a omylu..

Áno, s prerezávaním plamienkov je veľa problémov. Ale na druhej strane, ak ich rozložíme na správny algoritmus, potom sa po chvíli táto otázka nebude javiť ako taký akútny problém..

Prvá vec, ktorú je potrebné zvážiť, je, že samotné prerezávanie môže byť slabé a silné, pričom je rozdelené do niekoľkých typov:

 • zimné alebo sezónne (ako naznačuje názov, pomáha rastline prežiť chlad);
 • formatívne (pre správny vývoj a dobrý rast);
 • sanitárne (keď je v lete potrebné odstrániť choré a staré výhonky)

Nestojí za to, bez zbytočnej potreby, prilákať ďalšie možnosti, okrem tých, ktoré sú potrebné pre určitý typ plamienku. Pre rastlinu to nebude lepšie, aj keď môže byť veľmi ťažké spôsobiť jej nenapraviteľné škody nesprávnym prerezaním..

Clematis skupiny prerezávaním

Vzhľadom na dôležitosť prerezávania klematisu sú ich typy zvyčajne rozdelené do skupín v závislosti od toho, ako aj od toho, na ktorých výhonkoch kvitnú – minuloročné alebo súčasné a v akom období dochádza k kvitnutiu..

Clematis je zvyčajne rozdelený do troch veľkých skupín:

 • prvý (alebo skupina A) – rastliny kvitnúce skoro na jar na starých výhonkoch. Patria sem také odrody ako Armandi, Alpina, Montana, Macropetal, Florida (kvetnaté), Patens (šíriace sa). V tej istej skupine existujú jemnozrnné odrody klematisu, ktoré majú slávu najnáročnejších;
 • druhý (skupina B) – tie, ktoré kvitnú na jar a v lete. Súčasne dochádza k jarnému kvitnutiu na minuloročných výhonkoch a v júli až auguste – na súčasných. Môžu to byť tieto odrody: Lanuginoza, Florida, Patensa a vlnený plamienok;
 • tretí (skupina C) – tieto plamienky kvitnú iba na výhonkoch bežného roka v období júl až september. Sú najbežnejšie v našom páse a sú obľúbené u začínajúcich záhradníkov. Patria sem: pestrý, orientálny, hybridný plamienok, odroda Zhakman, Texensis, Tangutika, Vititsela.

Strihanie videí Clematis

Definícia skupiny plamienkov

 • Na začiatok sa samozrejme musíte rozhodnúť, do ktorej skupiny klematis patrí. Ak je pristátie iba plánované, je oveľa jednoduchšie vyriešiť tento problém, pretože na obale je spravidla uvedené, do ktorej skupiny patrí konkrétna odroda.
 • Skupina plamienkov už prítomných v záhrade je najčastejšie určená obdobím ich kvitnutia (to bolo uvedené vyššie).
 • Je potrebné vziať do úvahy vlastnosti konkrétnej skupiny nielen z dôvodu správneho prerezávania, ale aj preto, aby rastliny harmonicky vyzerali v záhrade vedľa iných kvetov a kríkov..

Prerezávanie plamienkov do skupín

 • Verí sa, že prvá skupina plamienkov formáciu vôbec nevyžaduje. Aj keď to nie je celkom pravda. Na zimu nepotrebujú ťažké prerezávanie. Stačí odstrániť výhonky, ktoré v lete nedozreli, a zvyšok narezať na výšku 1-1,5 metra a zakryť. Ale počas leta príde vhod formatívne prerezávanie rastlín prvej skupiny, pretože rýchlo rastú.

Clematis orezáva fotografiu

 • Druhá skupina vyžaduje slabé prerezávanie, ktoré sa vykonáva nasledovne. Prvý rok je na úrovni 30 cm, čo prispeje k rastu a vetveniu, a začína od 2 rokov – podľa určitého vzoru:
 • prvé prerezávanie sezóny by sa malo vykonať po odkvitnutí (približne v júni), odrezať výhonky spolu so sadenicami. V dôsledku toho by druhý kvet nemal byť menej krásny a svieži. Ak sa to neurobí, potom plamienok, ktorý dal všetku svoju silu na jar, na jeseň, na nových výhonkoch, nemusí vôbec kvitnúť;
 • po skončení druhého kvitnutia sa prerezávanie vykonáva radikálnejšie a nenecháva viac ako 1 m od zeme (a v niektorých prípadoch dokonca 50 cm);
 • a samozrejme, na zimu musí byť rastlina starostlivo zakrytá.

 • Dôležitým bodom starostlivosti o plamienok skupiny 2 je, že každých päť rokov ich treba na zimu silne zastrihnúť. Áno, v dôsledku toho by ste nemali očakávať bohaté letné kvitnutie, ale potom krík bez problémov poteší ďalšie roky. Ak sa tak nestane, jeho základňa začne byť holá a vetvenie sa výrazne zníži..
 • Clematis tretej skupiny, ako už bolo spomenuté, môžu byť nazývaní najobľúbenejšími medzi svojimi druhmi, tk. rastú veľmi rýchlo a majú svetlé a veľké kvety. Napriek tomu, že vyžadujú silné prerezávanie, tento proces je oveľa menej problematický ako pri plamienku skupiny 2. Prerezávanie sa vykonáva raz ročne na jeseň do výšky približne 30 cm (prípustný je interval 20 až 50 cm), hlavnou vecou je nechať 2-3 páry púčikov a starostlivo zabaliť kríky.

Trvanie kvitnutia akéhokoľvek plamienku v lete je možné upraviť ľahkým prerezaním. Jednoducho povedané, ak skrátite najsilnejšie výhonky, potom sa na nich kvety objavia neskôr, čo znamená, že obdobie kvitnutia bude trvať..

Letná starostlivosť o plamienok

 • Nemyslite si, že plamienok je považovaný za taký jemný iba preto, že ho treba často rezať. Tiež si vyžadujú pozornosť, pokiaľ ide o zalievanie. zle znášajte sucho. Aj za normálnych poveternostných podmienok v lete je normou 2-3 vedrá s vodou 1-2 krát týždenne pre priemerný krík..
 • Okrem toho, aby sa vlhkosť v blízkosti rastliny správne šírila, musí byť pôda okolo mulčovaná, najlepšie zhnitými pilinami, rašelinou alebo humusom..

 • Milujú plamienok a rôzne dresingy. Najľahšie je použiť popol z dreva, zhruba jeden pohár na krík. Skvelý je aj mullein (hnoj by sa mal miešať s vodou v pomere 1:10). Ak si stanovíte cieľ kŕmiť rastlinu minerálnym hnojivom, musíte dodržať nasledujúci pomer: na 2 m2 pôdy vezmite roztok 30 gramov hnojiva na 10 litrov vody..
 • V lete je potrebné spracovať klematis s akýmikoľvek hnojivami pomerne často – raz za 7-10 dní.
 • Na jar, po uvoľnení z úkrytu po mraze, by sa mal kŕmiť dusičitým hnojivom a na kyslej pôde – vápenným mliekom.

Príprava plamienku na zimu

Ako plamienok prežije chlad, je rovnako dôležité ako vníma prerezávanie. Koniec koncov, táto rastlina je v našej oblasti južným hosťom, aj keď sa v nej už dostatočne adaptovala.

 • Po poslednom jesennom prerezávaní si teda akákoľvek odroda plamienku vyžaduje úkryt, či už ide o 15 centimetrový výhonok alebo metrový vinič. Na úkryt sa používa takmer všetko, čo je možné: smrekové labky, suché listy, piliny, rašelina (predpoklad – musí byť zvetraný), hnoj (zhnitý), svetelné dosky.
 • Hlavnou vecou nie je to preháňať so snahou chrániť plamienok pred chladom a nezabaliť ho príliš tesne. V tomto prípade môže nedostatočné vetranie viesť k katastrofálnym výsledkom..
 • Na všetky vrstvy improvizovanej izolácie je potrebné naliať vrstvu zeme a ak napadne sneh, pridajte ju zhora..
 • Ak sa plamienok vykonáva správne, odolá všetkým prírodným katastrofám..

Clematis v záhrade

 • Na základe všetkých vyššie uvedených skutočností môžete za niekoľko rokov (v prvom roku lepšie vyberať jednotlivé kvety) pestovať nielen krásny krík, ale aj skutočnú dekoratívnu záhradnú výzdobu s desiatkami výhonkov a stovkami krásnych kvety v jasných farbách, z ktorých niektoré môžu dosiahnuť priemer 20 cm.

 • Kučeravé odrody plamienku, priliehajúce k podperám, môžu dosiahnuť výšku niekoľko metrov. Takéto typy sú nenahraditeľnými pomocníkmi pri zdobení altánkov, stien a akýchkoľvek zvislých štruktúr..
 • Určitú úlohu zohrávajú aj kríky, ktorých výška nepresahuje 1 meter. A ona je často vedúcou osobou. Mnohí sa zhodujú na tom, že plamienok v záhrade niekedy dokonca svojou krásou zatieni kráľovnú kvetov – ružu..

About the author