Prerezávanie sliviek na jar: schéma, vlastnosti

Slivky sú chutné a zdravé ovocie. Môžete si ich vychutnať priamo zo stromu, použiť ich na rôzne konzervovanie a prípravu kompótov, piecť lahodné koláče so slivkovou náplňou a sušiť pre budúce použitie. Preto má tento strom takmer každá záhrada. Ale aby slivka priniesla ovocie, plody sú šťavnaté a chutné, o strom sa treba náležite starať. Orezávanie slivky je jednou z najdôležitejších činností v tomto procese. O nej sa bude diskutovať v článku..

Obsah:

Prečo prerezávanie

 • V skutočnosti sú potomky stromu prospešné. Mladé výhonky prispievajú k jej výžive, vyhadzovanie nových konárov je úplne prirodzený proces. Ale ak hovoríme o zbere, o kvalite a množstve plodov, potom je v tomto prípade lepšie orezať vetvy. Potom väčšina živín pôjde presne na ovocie, a nie na výhonky. Preto, ak existuje túžba odstrániť bohatú úrodu ovocia každú sezónu, prerezávanie sliviek na jar by sa malo vykonávať každoročne v súlade so všetkými pravidlami.

 • Bez prerezávania konárov strom nielenže zle prinesie ovocie, ale dokonca môže aj uhynúť. Rast a veľkosť vetiev, ich počet, uhol vzhľadom na kmeň by mali byť starostlivo kontrolované, pretože slivka je náchylná na rýchly a silný rast..

Ako to urobiť podľa všetkých pravidiel, aby ste nepoškodili odtok?

Kedy správne orezať slivku

 • Každý skúsený záhradník vám povie, že prerezávanie je na jar a iba na jar. Ak odrezáte výhonky na jeseň, potom sa rezy budú pomaly hojiť, v zimných mrazoch je možné zmrazenie, strom predčasne vyschne a častejšie bolí. Na jar bude pre strom jednoduchšie zotaviť sa z postupu na odrezanie prebytočných výhonkov..
 • Korunu slivky je potrebné začať formovať bezprostredne po výsadbe sadenice, pretože slivka rastie dostatočne rýchlo a prvú úrodu prináša za päť až šesť rokov. Mali by ste počkať na teplé a stabilné počasie – koniec jari a začiatok leta, keď slivka už vyhodila prvé listy, a nočné mrazy budú vylúčené. Nestojí za to začať s prerezávaním skôr, aby ste predišli riziku kontaminácie stromu a vyschnutiu. Ani v noci by teplota nemala klesnúť pod bod mrazu. Iba potom prerezávanie nepoškodí rastlinu, ale poskytne očakávaný výsledok..
 • Niektorí záhradníci praktizujú skoré prerezávanie sliviek bezprostredne po roztopení snehu alebo dokonca v zime. Verí sa, že keď je rastlina v stave zimného kľudu, je po prerezaní ľahšie tolerovať a liečiť zranenia. Takáto technika sa však odporúča iba v oblastiach, kde nie sú silné nočné mrazy ani na konci zimy a skoro na jar..

Jarné prerezávanie sliviek

 • O sadenicu by sa malo starať bezprostredne po výsadbe. Optimálny vek na výsadbu sliviek je 2-3 roky, ale je možné vysádzať aj jednoročné sadenice. Jednoročná rastlina sa zhora skráti ostrým nožom na vzdialenosť maximálne 60 centimetrov nad zemou. Oblička, ktorá bude umiestnená bezprostredne pod rezom, sa musí odstrániť.
 • Koreňový systém je dostatočne silný, takže po prerezaní mladej slivky na jar sadenica rýchlo stvrdne, je dobre akceptovaná a rýchlo začne vyhadzovať mladé výhonky. Počas prvej sezóny by sa na ňom malo objaviť niekoľko výhonkov. Je dôležité sledovať poradie rastu vetiev a ich smer. Ak vetvy nerastú správne, budú musieť byť odstránené..
 • V druhom roku sa sadenica odreže o 40 centimetrov, pričom sa odstráni aj horná oblička pod rezom. Rovnaký princíp platí pre orezávanie bočných vodiacich vetiev..
 • Prerezávanie sa vykonáva smerom k vonkajšej obličke. Je potrebné dávať pozor na spodné výhonky. Musia byť odrezané a ponechané nie viac ako 7 cm Tieto vetvy sú iba pomocné, slúžia na vytvorenie kmeňa a neprinesú ovocie. Po druhom vegetačnom období sa odporúča slivky úplne odstrániť..

 • V treťom roku je dôležité strihať tak, aby bolo zachovaných čo najviac bočných vetiev. Hlavnou úlohou je vybrať sedem až osem silných a pevných vetiev, ktoré by mali byť rovnomerne a dôsledne rozmiestnené. Nechajte tie z nich, ktoré nevyrástli zo susedných púčikov, ale v intervaloch 10-15 centimetrov. Ak sa vetvy rozbiehajú od kmeňa pod uhlom menším ako 90 stupňov, odporúča sa zvýšiť vzdialenosť medzi nimi na 25-35 centimetrov. Zvyšok by mal byť odstránený podľa rovnakého princípu ako v predchádzajúcom roku – so zameraním v smere vonkajšej obličky. Tiež by sa mali odstrániť kostrové dôsledky, ktoré sú v ostrom uhle k trupu. Je dôležité mať na pamäti, že na rezanom kmeni a výhonkoch by mali vždy zostať 3-4 zdravé púčiky..
 • Ďalej bude významom prerezávania zabezpečiť, aby sa koruna stromu nadmerne nezhustila – to môže spôsobiť rôzne choroby stromu a zníženie výnosu. Okrem toho musíte zabezpečiť, aby sa nevytvárali vidlice. Koruna slivky je spravidla vytvorená spôsobom podobným kríkom alebo vo forme úrovní. Rozmery kufra sú od 30 do 50 centimetrov. Ak to urobíte správne, skončíte s 8 alebo 10 vetvami, ktoré sú rovnomerne rozmiestnené okolo kmeňa..

Schéma prerezávania sliviek na jar

Ako správne ošetrovať rany na slivke po prerezaní

 • Slivka má svoje vlastné vlastnosti. Najmä jeho drevo má tendenciu rýchlo schnúť. Strom často trpí chorobou, ako je biela hniloba – tie vzorky, ktoré trpeli mrazom, sú obzvlášť náchylné na infekciu. A hoci slivka vo všeobecnosti dobre toleruje prerezávanie a rýchlo rastie, stále musíte spracovať body rezu..
 • Slivka je tiež náchylná na tok ďasien. Môže sa objaviť na kmeni na miestach, kde je kôra poškodená, nezáleží na tom, či bola vytvorená mechanicky počas procesu prerezávania alebo hlodavcami. Ďalšími dôvodmi môže byť hlina, ťažká a mokrá pôda, nadmerné používanie hnojív na báze maštaľného hnoja alebo naopak nedostatok výživy na suchých pôdach. Všetky tieto body by ste si mali pamätať pri vytváraní koruny stromu..
 • Na prerezávanie starých sliviek na jar potrebujete iba veľmi ostrý záhradný nástroj – nôž alebo pílu. Výhonky by ste mali vyberať veľmi opatrne, aby ste stromu nespôsobili zbytočné rany. A potom sa na spracovanie sekcií použije tmel nigrol, asfaltový lak, vazelína. Môžete si uvariť vlastnú záhradnú var. Tieto prostriedky použite ihneď po obriezke..

Ovplyvňuje rozmanitosť sliviek vlastnosti prerezávania?

 • Rôzne odrody sliviek prinášajú ovocie na vetvách rôzneho usporiadania, niektoré na krátkych, bočných, iné na predĺžených kopijách. V závislosti od toho by sa malo vykonať prerezávanie. Ak slivka prináša ovocie na krátkych vetvách, odporúča sa odrezať ju tak, aby sa vytvoril tvar koruny s vybitým stupňom, pretože tieto odrody rastú na veľké exempláre so silnou korunou, ktoré je potrebné pozorne sledovať. Ide o odrody, ako napríklad slivka Zyuzinskaya. V iných prípadoch môže byť koruna vytvorená ako krovia, tak aj ako vypúšťaná. Červené skoré dozrievanie, Iskra – v týchto odrodách sa skracujú iba tie porasty, ktorých dĺžka presahuje pol metra.
 • Slivky tej istej odrody sa môžu množiť výhonkami alebo štepiť. To tiež hrá svoju úlohu pri obriezke. Vetvy exemplára mláďat rôzneho veku sú prerezané rôznymi spôsobmi. Vetvy rovnakého veku sa režú rovnakým spôsobom pre mláďatá aj preštepené rastliny..

Čo ešte potrebujete vedieť o prerezávaní sliviek

 • Jedným z dôležitých bodov pri prerezávaní slivky je, že stred stromu musí zostať vždy voľný. A bočné vetvy by mali byť podriadené hlavným, vedúcim.
 • Nedoporučuje sa nechať veľký rast stromu na výšku. Za týmto účelom z času na čas prevedú postranné vetvenie – táto technika podporuje široký rast stromu..
 • Aby sa vyhla odhaleniu slivky, potrebuje starostlivú a neustálu starostlivosť. Na ten istý účel je na koncoch kostrových vetiev odrezaný silný rast. Rast by mal byť najmenej 40-50 centimetrov. Je tiež dôležité starostlivo odstrániť choré, staré, suché alebo zlomené vetvy. Už nebudú prinášať ovocie, ale môžu odniesť výživné šťavy a uškodiť. Nechať ich po orezaní v záhrade sa neodporúča, je lepšie ich hneď spáliť – zabráni to šíreniu chorôb a opätovnému infikovaniu sliviek alebo iných rastlín.

 • Umiestnenie slivky v záhrade samozrejme tiež zohráva úlohu, aby sa získal zdravý strom a bohatá úroda. Slivka netoleruje chlad a tieň, potrebuje teplo a svetlo. Vyberajú si preto južné a juhozápadné časti záhrady, ktoré sú dobre osvetlené. Je lepšie, ak je stránka mierne naklonená. Pokiaľ ide o pôdu, slivka miluje hlinitú a čiernu pôdu. Rozhodne potrebuje minerálne hnojivá, ale je nežiaduce to s ňou preháňať. Musíte sa tiež vyhnúť nadmernej pôdnej vlhkosti – blízkosť podzemných vôd negatívne ovplyvňuje rast a zdravie stromu.
 • Skúsení záhradníci odporúčajú vysadiť niekoľko vzoriek rôznych odrôd naraz, aby sa dosiahlo lepšie opeľovanie. Šanca na bohatú a kvalitnú úrodu sa tak výrazne zvyšuje. Vzdialenosť medzi každou sadenicou však musí byť najmenej 3 metre, inak sa budú navzájom rušiť..

Strihanie videa zo slivky

Stručne povedané, môžeme povedať, že prerezávanie mladého stromku slivky bezprostredne po prenose na zem sa zníži na tvorbu kostrových konárov so zdravými púčikmi, potom sa na už plodivom strome vykoná minimálne prerezávanie zamerané na vytvorenie koruny koruny. požadovaná hustota a konfigurácia, odstránenie neschopných výhonkov a púčikov.

Ako sa starať o slivky na jar, v lete a na jeseň

 • Kompetentné a včasné prerezávanie sliviek nie je všetko, čo je potrebné pre veľkú úrodu. Nesmieme zabudnúť na kŕmenie stromu a jeho ochranu pred parazitmi. Mladé sadenice mladšie ako tri roky prakticky nepotrebujú minerálne hnojivá – z pôdy odoberú všetko, čo potrebujú. Ale zároveň by ste nemali zabúdať na dostatočnú vlhkosť pôdy, najmä v lete, počas horúčav a sucha. Aby boli korene lepšie nasýtené vlhkosťou, sadenica je schúlená a okolo nej sú vytvorené kruhové šachty. To podporuje hlbší prienik vody do zeme a spomaľuje jej odparovanie. Okrem toho sa cvičí metóda mulčovania..

 • Kruhové kmene nemusia byť lenivé, aby včas uvoľnili a odstránili burinu. Sú schopné čerpať z pôdy veľké množstvo vlhkosti, čo je nevyhnutné pre rýchly rozvoj silného a zdravého koreňového systému rastlín..
 • Keď strom vstúpi do fázy kvitnutia – spravidla počas tretieho alebo štvrtého vegetačného obdobia – môže sa začať s hnojením. Na ošetrenie sliviek na jar sú vhodné dusíkaté zlúčeniny a potom sa zavedú zlúčeniny dusíka a draslíka. Na prvú jeseň po odkvitnutí majú dobrý účinok organické hnojivá – močovina, hnoj, humus. Pri správnom prístupe, bez zneužívania, všetky tieto postupy výrazne zvyšujú výnos stromu a jeho odolnosť voči rôznym chorobám..
 • Dôležité: hnojenie pôdy, uvoľňovanie, mulčovanie a spracovanie samotného stromu škodcami a parazitmi by sa v ideálnom prípade malo vykonávať v oblačných dňoch, za úplného nedostatku vetra.

 • Ďalší aspekt, ktorý začínajúci záhradníci často prehliadajú: správny zber. Faktom je, že keď sa rastlina stala dospelým a začala hojne prinášať ovocie, toto obdobie trvá dostatočne dlho. Výsledkom je, že na konároch sa hromadí veľa ovocia, ktoré navzájom bráni dozrievaniu. Slivky sú malé, tuhé a kyslé. Aby ste sa tomu vyhli, musíte urobiť jednoduché kroky: včas odstrániť zrelé slivky, neustále sa pozerať na vetvy a odstraňovať pokazené alebo drobné ovocie, aby veľké mohlo dozrievať a získavať šťavy. Aby sa konáre nepoškodili a neodlomili pod ťarchou bohatej úrody, sú podopreté špeciálnymi drevenými vzperami.

Slivka je v našich končinách bežným ovocným stromom, ktorý sa dobre znáša v klimatických podmienkach stredného pásma. Preto sa môže na prvý pohľad zdať, že jarná starostlivosť o slivku nespôsobí veľké problémy. Nie je to však tak, skúsený farmár potvrdí, koľko úsilia a pozornosti treba venovať sadeniciam, aby výsledok nesklamal a o niekoľko rokov sa mohol človek pýšiť skutočne bohatou úrodou. Preto nemôžete zanedbávať rady a pomoc špecialistov a nebyť leniví plne a pravidelne sa starať o svoju záhradu..

About the author